Diverse Youth for Diverse Europe - wymiana na Litwie

W dniach 13 - 20 kwietnia 2019 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Adrian, Edyta, Joanna, Karolina K., Karolina P., Mateusz, Michał, Natalia, Wiktoria, Wojtek oraz Zuzanna uczestniczyli w Wymianie Młodzieży " Diverse Youth for Diverse Europe" realizowanej w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w rejonie trockim na Litwie.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Information about the project

Diverse Europe for Diverse Youth" is international Erasmus+ youth exchange that took place in Lithuania 13-20 April in 2019. Partner consortium involved youth organisations from Lithuania, Latvia, Bulgaria and Poland.

 

44 young people from above mentioned countries shared a week that they spent together in Trakai region. Seeing the need of intercultural exchanges and dialogue among youngsters coming from these countries, project partners designed the proposed project together.

 

Youth exchange was filled with various non-formal education activities and methods. Youngsters got a chance to get to know different cultures and experience different ways social issues are perceived abroad. During sessions young people were improving key competences by completing tasks individually as well as in groups. CET Lithuania had a unique opportunity to foster cooperation with House of Europe and had a lecture by Arnoldas Pranckevicius (former Former Diplomatic Adviser to the President at European Parliament and current Head of Representation in Lithuania at European Commission)

 

Organisations involved: Centrines Europos tribuna (Lithuania), Stowarzyszenie Sztukater (Poland), WalkTogether (Bulgaria), Latvijas jauniesu attistibas centrs (Latvija)

 

 

 DYDE

Adrian

W dniach 13.04 - 20.04.2019 r. na Litwie miałem przyjemność uczestniczyć w projekcie "DIVERSE YOUTH FOR DIVERSE EUROPE" organizowanym w ramach programu Erasmus+. Wziąłem w nim udział dzięki Stowarzyszeniu Sztukater. Poza Polską uczestniczyły także takie kraje jak Litwa, Łotwa i Bułgaria.

 

Pierwszy dzień to przede wszystkim podróż i zakwaterowanie, zajęcia zaczęły się drugiego dnia. Organizatorzy przygotowali dla nas ćwiczenia, które miały nam ułatwić poznanie innych uczestników, natomiast o 21 rozpoczęły się wieczory kulturowe Polski i Łotwy.

 

Następnego dnia uczestniczyliśmy w wielu zadaniach, których celem było uświadomienie nam, że wszyscy jesteśmy równi pomimo różnic kulturowych, jakie nas dzielą. Wieczorem, podobnie jak dzień wcześniej, również został zorganizowany dzień kultur, tym razem przez Litwę oraz Bułgarię. Poznaliśmy tradycyjne potrawy oraz tańce ludowe.

 

Na kolejny dzień została zaplanowana wycieczka do Wilna, podczas której uczestniczyliśmy w spotkaniu z Panem Annoldasem Pranckevičiusem, który opowiadał nam m.in. o Unii Europejskiej czy Brexicie, ale również o wyborach do Parlamentu Europejskiego. Później czekał nas czas wolny w Wilnie, który wykorzystaliśmy na zwiedzanie stolicy Litwy, natomiast po powrocie rozpoczął się wieczór w saunie.

 

Następnego dnia współpracowaliśmy ponownie w naszych rodzinach, naszym zadaniem było przedstawić żywą rzeźbę, której przekaz musieli odgadnąć inni uczestnicy, po kolacji natomiast odbył się wieczór filmowy.
Kolejnego dnia czekała nas praca w grupach. Naszym zadaniem było nakręcenie krótkiego filmu ukazującego kulturę rodzimego kraju. W międzyczasie wcielaliśmy się w różne postacie i odgrywaliśmy role przygotowane dla nas przez liderów projektu.

 

Przedostatni dzień to wycieczka do Troków, gdzie wszyscy uczestnicy musieli ustawić się z flagami europejskich państw tak, żeby ułożyć flagę Europy. Następnie mogliśmy zwiedzić piękny zamek na wodzie. Po powrocie wieczorem otrzymaliśmy certyfikaty "Youthpass", które były potwierdzeniem udziału w projekcie DIVERSE YOUTH FOR DIVERSE EUROPE.

 

Ostatniego dnia po śniadaniu opuściliśmy ośrodek i wyruszyliśmy w podróż powrotną.

 

Cały ten wyjazd był świetnym doświadczeniem, dzięki któremu mogłem poznać wielu ludzi i podszkolić swoje umiejętności języka angielskiego. Była to jedna z największych przygód w moim życiu!

Edyta

13.04.19r o godz. 4.37 wyruszyliśmy w podróż na Litwę. Do Wilna dotarliśmy późnym popołudniem. Miejscem spotkania był dworzec autobusowy, na którym mieliśmy przyjemność poznać jednego z głównych prowadzących Donatas oraz innych uczestników projektu z Bułgarii , Łotwy i Litwy . Autokarem ok.21 dotarliśmy do celu - La Vila Royale.

 

Na drugi dzień po śniadaniu zapoznaliśmy się ze wszystkimi prowadzącymi : Vilislava, Donatas, Anatas i dowiedzieliśmy się, na czym będzie polegał nasz projekt. Następnie wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali do koła, w którym wymieniliśmy się swoimi imionami i przymiotnikiem, który miał dobrze zaprezentować naszą osobę. Zadanie to miało na celu przełamać bariery językowe. Po kolacji mieliśmy przygotować wieczór kulturowy, który przysporzył nam wiele emocji. Razem z uczestnikami z Łotwy mieliśmy zaprezentować, z czego słyną nasze kraje. Przygotowaliśmy stół, na którym znalazły się pierogi, smalec, górki kiszone, sucha kiełbasa, kaszanka, ciasto drożdżowe, dżemy oraz pokazaliśmy regionalny strój i zatańczyliśmy krakowiaka. Ponadto opowiedzieliśmy o zwyczajach w naszym kraju oraz o tym, z czego jest znany na świecie. Pokazaliśmy reszcie uczestników, jak wygląda polskie wesele (oczepiny, zabawy, przyśpiewki) i Andrzejki . Uczestnicy z Łotwy zaprezentowali film o swoim kraju oraz strój narodowy, a na stole znalazły się same słodkości .

 

Trzeciego dnia zostaliśmy podzieleni na rodziny , w których mieliśmy przez kolejne dni współpracować i wykonywać przydzielone zadnia. Musieliśmy nadać nazwy naszym rodzinom, zrobić rodzinne zdjęcie, a następnie przygotować plakaty, na których zamieściliśmy własne oczekiwania względem projektu. Po kolacji mieliśmy przyjemność poznać obyczaje Bułgarów i Litwinów , zatańczyć z nimi wspólnie regionalne tańce oraz skosztować ich przysmaków.

 

Czwartego dnia odwiedziliśmy stolicę Litwy-Wilno. Spotkaliśmy się z pracownikiem KE, który opowiedział nam, na czym polegają wybory do PE i dlaczego warto wziąć w nich udział. Od godz.13 rozpoczęliśmy czas wolny. Wycieczkę po Wilnie zaczęliśmy od placu Katedralnego, którego głównymi elementami są bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława oraz dzwonnica. Piękną panoramę na starówkę oraz nowoczesne Wilno zobaczyliśmy ze wzgórza Giedymina z charakterystyczną wieżą oraz z góry Trzykrzyska. Kierując się do Ostrej Bramy mieliśmy przyjemność zobaczyć ogród Bernardynów. Wąskie i powykrzywiane uliczki z poprzecznymi arkadami pełne klimatycznych kawiarni, restauracji oraz sklepików, okazały się zrekonstruowanymi pozostałościami dawnej dzielnicy żydowskiej. Ostatnim miejscem, była najstarsza dzielnica Wilna-Zarzecze. Po powrocie mogliśmy zrelaksować się w saunie i podzielić wrażeniami .

 

Piąty i szósty dzień okazał się bardzo pracowity. Zajęcia dotyczyły min budowania żywych rzeźb, wyrażania opinii na takie tematy jak: tolerancja, migracje, czy homoseksualizm oraz na zaprezentowaniu kultury rodzimego kraju. Łotysze przygotowali wywiad, Litwini pokazali rzeczywistość i oczekiwania, Bułgarzy film, a Polacy opowiedzieli o muzyce, która towarzyszy nam od średniowiecza po współczesność. Chwile relaksu umilane były zabawami na świeżym powietrzu np. każda z dwóch grup miała za zadnie zbudować most, który po połączeniu miał pozwolić przenieść bezpiecznie szklankę na drugą stronę. Po raz kolejny przysporzyło to nam wiele ciekawych doświadczeń i śmiechu.

 

Piątek przywitał nas piękną pogodą. Po śniadaniu wyruszyliśmy do Trok, w których mieliśmy za zadanie ułożyć mapę Europy trzymając w dłoniach flagi stolic oraz hasło Diverse Youth for Diverse Europe . Następnie mieliśmy czas wolny, w którym zwiedziliśmy Zamek Książęcy. Malownicze miasteczko pozwoliło nam odpocząć i nacieszyć "oko" pięknym pejzażem. Po kolacji nastąpiło uroczyste rozdanie certyfikatów Youthpass. Ostatni wieczór na Litwie upłynął w miłej atmosferze wspólnych rozmów, gry w karty oraz wymieniania się wrażeniami.

 

20 kwietnia po śniadaniu wszyscy pożegnaliśmy się z prowadzącymi oraz uczestnikami projektu i wyruszyliśmy do Polski. Pobyt w malowniczym miejscu La Villa Royale pokazał, jak można otworzyć się na inne kultury i przekraczać bariery językowe.

Joanna

W dniach 13.04- 20.04.2019 uczestniczyłam w projekcie Diverse Youth for Diverse Europe w ramach programu Erasmus+, który odbył się na Litwie. W całym przedsięwzięciu brało udział około 40 osób z Polski, Litwy, Łotwy i Bułgarii.

 

Wyjazd rozpoczęliśmy od podróży autobusem. Po 9 godzinach dotarliśmy na dworzec autobusowy w Wilnie, gdzie spotkaliśmy się z pierwszymi uczestnikami projektu z Litwy. Następnie już w komplecie udaliśmy się do naszego punktu noclegowego, położonego kilkanaście kilometrów od pięknego zamku w Trokach.

 

14 kwietnia, po śniadaniu, rozpoczęliśmy pierwsze zajęcia, których celem było poznanie innych uczestników oraz przełamanie bariery językowej. Nasze zadanie polegało na określeniu samego siebie jednym przymiotnikiem oraz zapamiętaniu jak największej ilości imion i przymiotników opisujących nowych znajomych. Było to bardzo zabawne ćwiczenie, które pozwoliło nam się poznać. Po kolacji zaprosiliśmy wszystkich na nasz wieczór kulturowy, podczas którego opowiedzieliśmy pozostałym uczestnikom projektu o polskich zwyczajach weselnych, zaprezentowaliśmy wróżby andrzejkowe, tradycyjny polski taniec- krakowiak oraz nauczyliśmy naszych nowych przyjaciół polskich zabaw weselnych. Po wszystkim odbyła się degustacja polskich potraw oraz wspólna zabawa. Tego samego wieczoru o swoim kraju opowiadali Łotysze, dzięki czemu mogliśmy poznać tradycje, potrawy oraz tańce łotewskie.

 

Kolejnego dnia zostaliśmy podzieleni na rodziny. Musieliśmy nadać nazwy naszym rodzinom, zrobić rodzinne zdjęcie, a następnie przygotować plakaty, na których zamieściliśmy własne oczekiwania względem projektu. Po kolacji swój wieczór kulturowy rozpoczęli Litwini i Bułgarzy. Podczas wspólnej zabawy mieliśmy okazję spróbować tamtejszych smakołyków, a później zatańczyliśmy typowe litewskie i bułgarskie tańce.
We wtorek udaliśmy się na wycieczkę do Wilna, którą rozpoczęliśmy od spotkania z pracownikiem KE. Podczas wykładu dowiedzieliśmy się wiele na temat UE, jej sposobu funkcjonowania, a także problemach, z jakimi UE musi się zmierzyć. Około godziny 12 rozpoczęliśmy zwiedzanie stolicy. Odwiedziliśmy wiele istotnych miejsc- Ostrą Bramę, Basztę Giedymina, Górę Trzech Krzyży, jak również awangardową dzielnicę miasta- Zarzecze. Po powrocie do hotelu odbył się wieczór w saunie, który pozwolił nam odpocząć po dniu pełnym wrażeń oraz spędzić wspólnie czas.

 

Środa i czwartek to dni, kiedy realizowaliśmy kolejne projekty, pracując w plenum lub w swoich rodzinach. Zajęcia dotyczyły min budowania żywych rzeźb, wyrażania opinii na takie tematy jak: tolerancja, migracje, czy homoseksualizm, odgrywania ról oraz tworzenia filmu ukazującego kulturę rodzimego kraju. W trakcie pracy organizatorzy zapewniali nam również chwile relaksu, zapraszając do udziału w krótkich ćwiczeniach ruchowych na świeżym powietrzu.

 

19 kwietnia wybraliśmy się na wycieczkę do zamku w Trokach, gdzie po zadaniu polegając na utworzeniu mapy Europy, mogliśmy podziwiać piękne krajobrazy zamku na wodzie. Wieczorem natomiast odbyło się uroczyste wręczenie wszystkim uczestnikom certyfikatów Youthpass, będących potwierdzenie udziału w projekcie Diverse Youth for Diverse Europe. Ostatni wieczór na Litwie upłynął w miłej atmosferze wspólnych rozmów, gry w karty oraz wymieniania się wrażeniami z całotygodniowego pobytu w malowniczej La Villa Royale.

 

Pobyt na Litwie minął bardzo szybko. Aktywności, w których brałam udział pozwoliły mi na doskonalenie znajomości języka angielskiego oraz otwarcie się na inne kultury, ale przede wszystkim były doskonałą okazją do nawiązania nowych, bardzo ciekawych znajomości.

 

Dziękuję!!!

Karolina K.

W dniach 13.04-20.04.2019 uczestniczyłam w projekcie "Diverse Youth for Diverse Europe" na Litwie, w którym udział brało okolo 40 osób z Litwy, Łotwy,Polski oraz Bułgarii.Warsztaty organizowane były w ramach projektu Erasmus+, wzięłam w nich udział dzięki Stowarzyszeniu Sztukater.

 

Pierwszy dzień, czyli sama podróż do miejsce, gdzie miały odbywać się zajęcia i cały projekt przybiegła szybko, sprawnie i w bardzo miłym towarzystwie. Koluszek do Warszawy dotarliśmy pociągiem, a następnie do samego Wilna autokarem. Po krótkim czasie oczekiwania na nowych przyjaciół oraz busa dotarliśmy do miejsca docelowego naszego wyjazdu. Wydawało się być ono bardzo przytulne i ciche. Zjedliśmy kolację, zostaliśmy przydzieleni do pokoi z nowymi osobami i mieliśmy wolny czas na odpoczynek po całym dniu podróży.

 

Następnego dnia z rana po śniadaniu liderzy projektu zorganizowali nam gry, dzięki którym mogliśmy zapamiętać imiona nowo poznanych osób oraz dowiedzieć się kilku informacji o nich. Po obiedzie oraz chwili czasu wolnego zostaliśmy przydzieleni to tzw. rodzin, w których do końca wyjazdu mieliśmy uczestniczyć i współpracować w czasie niektórych zadań.

 

Po kolacji w godzinach 21-23 Polska oraz Łotwa organizowały tzw. ,,wieczory kulturowe”, podczas których przedstawiano innym uczestnikom kulturę, zwyczaje, język, tańce narodowe, kuchnie oraz różne ciekawostki o swoim kraju.

 

15 kwietnia dzień zaczęliśmy śniadaniem ,a następnie kolejnymi zadaniami. Pierwszym z nich było zaprezentowanie plakatów robionych w rodzinach dzień wcześniej, które zawierały informacje na temat tego, czego chcemy się nauczyć i co damy od siebie w tym projekcie. Tego dnia również po obiedzie organizatorzy zaproponowali nam integrację, która polegała na przechodzeniu przez stworzoną przez nas rzekę po kamieniach. Nauczyła nas ona pracy w grupach oraz lepszego poznania siebie w emocjonalnych sytuacjach. Od 21 do 23 podobnie jak dzień wcześniej obył się wieczór kulturowy, tym razem Bułgarii oraz Litwy. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat tych narodowości.

 

Kolejnego dnia po śniadaniu mieliśmy zaplanowaną wycieczkę do Wilna. Początkowo udaliśmy się na spotkanie z Panem Annoldasem Pranckevičiusem, który opowiedział nam jak wyglądają wybory do PE, o UE oraz Brexicie. Po spotkaniu mieliśmy czas wolny, który wykorzystaliśmy na zwiedzanie Wilna z naszą grupą z Polski. Wieczorem, po powrocie oraz kolacji mogliśmy skorzystać z sauny, zabaw, gier w karty oraz jeszcze bardziej zintegrować się z innymi osobami.

 

W środę, 17.04, wraz ze swoimi rodzinami mieliśmy przestawić żywą rzeźbę, a pozostali uczestnicy musieli zgadnąć, co przedstawia dana rzeźba. Po kolacji odbył się wieczór filmowy.
Następnego dnia każdy kraj wraz ze swoją grupa musiał stworzyć film, który przedstawiał kulturę ojczystego kraju. Dzięki temu zadaniu dowiedzieliśmy się jeszcze więcej na temat innych narodowości oraz zwyczajów.
Kolejnym zadaniem tego dnia było podzielenie nas w różne grupy: policjanci, uchodźcy, urzędnicy broniący praw człowieka. Każdy z nas miał do odegrania konkretną rolę. Zadanie to wymagało nie tylko wykazania się zdolnościami językowymi, lecz także współpracy w grupie.

 

W piątek po śniadaniu wybraliśmy się na zwiedzanie zamku na wodzie w miejscowości Troki. Jedynym zadaniem jakie mieliśmy wykonać było przedstawienie mapy Europy za pomocą zdjęć flag każdego kraju. Poszło nam to sprawnie i dlatego też mieliśmy więcej czasu wolnego na zwiedzanie miasta.

 

Wieczorem odbył się nasz ostatni wspólny wieczór, podczas którego rozdane zostały certyfikaty Youthpass. Był to chyba najbardziej emocjonalny wieczór.
W sobotę po śniadaniu zostaliśmy odwiezieni na przystanek autobusowy, gdzie musieliśmy się pożegnać.

 

Cały ten tydzień był naprawę niesamowitą przygodą, którą zapamiętam do końca swojego życia i zawsze będę dobrze wspominać ten czas. Projekt ten przerósł moje oczekiwania. Nauczyłam się wiele nowych rzeczy oraz przede wszystkim przełamałam barierę językową, której najbardziej się obawiałam. Jestem ogromnie wdzięczna Stowarzyszeniu Sztukater i moim nauczycielkom- Paniom Joannie Wojtas oraz Edycie Szeleszczyk za szansę udziału w tym projekcie oraz za wsparcie w czasie jego trwania. Mam nadzieję, że nie był to ostatni taki projekt dla mnie!

Karolina P.

W dniach 13-20.04.2019r. miałam okazję wziąć udział w projekcie „Diverse Youth for Diverse Europe" odbywającym się na Litwie w pobliżu miejscowości Trakai. Wymiana młodzieży była zorganizowana w ramach europejskiego programu Erasmus+. Razem z rówieśnikami z Polski mieliśmy okazję poznać osoby z krajów takich jak Łotwa, Litwa i Bułgaria. Codzienne aktywności i zajęcia całkowicie realizowały temat projektu.
Pierwszego dnia, gdy dojechaliśmy do naszego pięknego ośrodka La Villa Royale, poznawaliśmy się, następnie organizatorzy podzielili uczestników na grupy, z którymi mieliśmy zamieszkać w pokoju. Oczywiście byliśmy podzieleni tak, aby w pokoju mieszkały osoby różnej narodowości.

 

Następne dni były pełne zajęć przygotowanych przez naszych liderów. Nauka o innych kulturach sprawiała nam niesamowitą frajdę. Przez dwa pierwsze dni odbywały się wieczory kulturowe, na których oprócz posmakowania dań z innych krajów mogliśmy się poznać wiele ciekawostek oraz tradycji, jak również nauczyć się tradycyjnych tańców.

 

16 kwietnia udaliśmy się na wycieczkę do przecudownego Wilna. Oczywiście wycieczka ta nie była tylko rekreacją, zawierała również spotkanie prowadzone przez głowę Europejskiej Komisji Reprezentacyjnej na Litwie- Pana Arnoldasa Pranckevičiusa. Dowiedzieliśmy się, jak będą wyglądać tegoroczne wybory do PE, czym jest brexit oraz czym zajmuje się UE.

 

Kolejne dni to różnorodne aktywności połączone z zabawą. Czas mijał bardzo szybko, a przywiązanie do nowych znajomych wzrastało.

 

W przedostatni dzień pojechaliśmy do miasta Trakai. Mieliśmy do wykonania zadanie związane z geografią i pracą w grupie. Myślę, że cała grupa z Polski dawała z siebie każdego dnia 100%.
Ta przygoda, mimo że czasem stresująca, była najlepszym, co mnie w życiu spotkało. Poznałam tylu wspaniałych ludzi, każdy był inny. Wspólna integracja podczas zajęć, prace w grupach, czy nawet zwykłe dyskusje połączyły całkiem różne kraje w jedną grupę przyjaciół.

 

Dziękuję Stowarzyszeniu Sztukater, że miałam okazję być uczestnikiem tego projektu oraz za niezapomniane wspomnienia i masę doświadczeń.

Mateusz

W dniach 13.04-20.04.2019 uczestniczyłem w projekcie "Diverse Youth for Diverse Europe" na Litwie, w którym udział brało okolo 40 osób z Litwy,Łotwy,Polski oraz Bułgarii.Warsztaty organizowane były w ramach projektu Erasmus+, wziąłem w nich udział dzięki Stowarzyszeniu Sztukater. Pierwszy dzień, czyli sama podróż na Litwę przybiegła szybko i sprawnie.

 

Następnego dnia po śniadaniu organizatorzy poprzez pierwszą aktywność umożliwili nam zapamiętanie imiona nowo poznanych osób oraz podstawowych informacji o nich. Po obiedzie oraz chwili czasu wolnego zostaliśmy podzieleni na rodziny, w których do końca wyjazdu mieliśmy współpracować w czasie niektórych zadań. Po kolacji w godzinach 21-23 Polska oraz Łotwa organizowały tzw.,,wieczory kulturowe”, podczas których przedstawiano innym uczestnikom kulturę, zwyczaje, język, tańce narodowe oraz kuchnie danego kraju.

 

Kolejny dzień upłynął nam na wykonywaniu zadań, które przygotowali dla nas liderzy projektu. Musieliśmy wykazać się umiejętnościami językowymi, jak również kreatywnością i poczuciem humoru. Od 21 do 23, podobnie jak dzień wcześniej, obył się wieczór kulturowy, tym razem Bułgarii oraz Litwy. Zdobyliśmy wiele ciekawych informacji na temat obyczajów tych krajów, jak również mogliśmy wspólnie pobawić się przy tradycyjnej bułgarskiej i litewskiej muzyce.

 

Kolejnego dnia po śniadaniu udaliśmy się do Wilna na spotkanie z Annoldasem Pranckevičiusem,który poprowadził dla nas wykład dotyczący UE oraz opowiedział o najbliższych wyborach do PE. Po spotkaniu mieliśmy czas wolny, który wykorzystaliśmy na zwiedzanie Wilna. Wieczorem, po powrocie oraz kolacji mogliśmy skorzystać z sauny, zabaw, gier w karty oraz jeszcze bardziej zintegrować się z nowo poznanymi rówieśnikami.
Środa i czwartek okazały się być także bardzo intensywne i ciekawe. Organizatorzy przygotowali dla nas wiele różnorodnych zadań: odgrywanie ról, tworzenie żywych rzeźb. Były także chwile relaksu podczas ćwiczeń ruchowych na świeżym powietrzu, czy wieczoru filmowego.

 

W piątek po śniadaniu wybraliśmy się na zwiedzanie zamku w Trokach. Jedynym zadaniem, jakie mieliśmy wykonać było przedstawienie mapy Europy za pomocą flag, które każdy z nas trzymał w dłoniach. Po wykonaniu wspólnego zdjęcia mieliśmy czas wolny, który wykorzystaliśmy na zwiedzanie zamku na wodzie. Wieczorem natomiast odbyła się uroczystość rozdania certyfikatów Youthpass, będących potwierdzeniem udziału w projekcie.

 

Pobyt na Litwie był dla mnie niezapomniana przygodą, mogłem poznać wiele niesamowitych osób, ich kraje, kulturę i obyczaje, a co najważniejsze, doskonalić znajomość języka angielskiego.

Michał

W dniach 13-20.04 2019 miałem okazję wziąć udział w projekcie "Diverse Youth for Diverse Europe". Projekt miał miejsce na Litwie w pobliżu miejscowości Trakai. Wymiana młodzieży była możliwa dzięki europejskiemu programowi Erasmus +. Razem ze znajomymi z Polski mieliśmy okazję zintegrować się z młodzieżą z Litwy, Łotwy i Bułgarii. Aktywności oraz ćwiczenia odnosiły się do tematu projektu.

 

Pierwszego dnia, dotarliśmy do ośrodka La Villa Royale oraz poznaliśmy organizatorów projektu, którzy przyjechali po nas do Wilna. Po kolacji organizatorka rozdzieliła między nami pokoje.
Następne doby pełne były rozmaitych zajęć oraz aktywności.

 

Pierwszego dnia odbywały się zajęcia, które pozwalały zapoznać się z innymi uczestnikami projektu. Pierwsze dwa wieczory przedstawiały kultury uczestniczących krajów. Nauka o tych kulturach była niesamowitym przeżyciem. Mieliśmy okazję poznać różnorodne tradycje oraz potrawy. Kolejny dzień ( 16.04 ) poświęcony był na zwiedzanie Wilna.

 

Wycieczka ta poszerzyła moje horyzonty odnośnie różnorodności krajów, które tak naprawdę nie są tak bardzo podobne. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w wykładzie, który poprowadził Pan Arnoldas Pranckevicius- przedstawiciel KE na Litwie. Dowiedzieliśmy się dużo odnośnie sytuacji Unii Europejskiej i nadchodzących wyborach do PE. W przedostatni dzień pojechaliśmy do miasta Trakai, w którym odbyło się zadanie związane z geografią i pracą w grupie.

 

Polska grupa naprawdę bardzo się starała, braliśmy aktywny udział we wszystkich zadaniach oraz nawiązywaliśmy liczne rozmowy ze wszystkimi uczestnikami projektu. Na początku się stresowałem, że źle wypadniemy, ale moje obawy szybko okazały się nieprawdziwe.

 

Bardzo dziękuje Stowarzyszeniu Sztukater, że mogłem być częścią projektu Diverse Youth for Diverse Europe.

Natalia

Gdy dostałam propozycję wzięcia udziału w projekcie 'Diverse Youth for Diverse Europe' nie wahałam się nawet chwilę! Ta wspaniała przygodna rozpoczęła sie 13 kwietnia, po długiej i wyczerpującej podróży w końcu (bo dopiero po 20) dotarliśmy na miejsce. Przywitani zostaliśmy wspaniałą kolacją. Następnego dnia o 9 mieliśmy śniadanie, po którym uroczyście rozpoczęliśmy jedną z lepszych przygód naszego życia! Ten dzień był, można powiedzieć, przełomem w naszych relacjach, ponieważ juz od rana zaczęliśmy od aktywności, dzięki której poznawaliśmy swoje imiona i określaliśmy się jednym przymiotnikiem.

 

Kolejnego dnia, nasi organizatorzy pokazali nam grę, w której podzieleni byliśmy na dwie drużyny i musieliśmy wykazać sie sprytem i oczywiście musieliśmy być ekstremalnie zintegrowani. Tego dnia odbył się również wieczór kulturowy, podczas którego zaprezentowały sie dwa państwa-Łotwa oraz Polska, był to niesamowicie smaczny oraz ciekawy wieczorek integracyjny! W końcu, 16 kwietnia mieliśmy okazję zobaczyć jedno z najpiękniejszych miast w Europie - Wilno.

 

Największym przeżyciem było spotkanie z Arnoldasem Pranckevičius- głową Europejskiej Komisji Reprezentacyjnej na Litwie. Było to niezwykle ciekawe spotkanie, z którego każdy wyniósł obszerną wiedzę na tematy związane z brexitem, czy tez wyborami do PE. W czasie wolnym zwiedziliśmy zakątki Wilna.

 

W środę zorganizowano nam bardzo trudną, lecz myślę, że potrzebną aktywność, mianowicie nasz leader czytał nam zdania, a my mieliśmy stawać na polach - TAK, NIE, NIE WIEM. Ta 'gra' poruszała bardzo trudne, kontrowersyjne, a czasem nie dla każdego wygodne tematy. Myślę jednak, że była bardzo potrzebna do tego, aby poznać siebie nawzajem jeszcze bardziej. Kolejny dzień mijał spokojnie, nasi organizatorzy jednak nie próżnowali, rozdali nam karteczki, na których było napisane, w jaką postać mamy się wcielić. Następnie nasz leader czytał zdania, a my jako te postacie mieliśmy robić krok do przodu, jeśli mogliśmy sobie pozwolić na 'rzeczy' w danym zdaniu zawarte. Była to bardzo pouczająca aktywność , pokazująca nam, jak bardzo rożnymi ludzi jesteśmy.

 

19 kwietnia pojechaliśmy do miejscowości Trakai, gdzie miała miejsce ostatnia zabawa - mieliśmy stworzyć mapę Europy . Było to niezwykle interesujące ćwiczenie, które wymagało od na współpracy i zaangażowania. Gdy wróciliśmy do ośrodka, organizatorzy wręczyli każdemu uczestnikowi certyfikat Youthpass, będący potwierdzeniem udziału w projekcie programu Erasmus+. Uroczystość ta miała niezwykle podniosły charakter i sprawiła jeszcze bardziej, że nikt nie chciał wracać do domu, tak samo jak cala grupa z Polski wraz ze wspaniałymi nauczycielkami ma czele, które towarzyszyły nam podczas trwania projektu - panią prof. Joanną Wojtas oraz panią prof. Edytą Szeleszczyk.

 

Była to najlepsza przygoda w moim życiu i jeśli miałabym okazję znów wziąć udział w takim projekcie, bez wahania odpowiedziałabym tak! Dodam, ze chciałabym podziękować Stowarzyszeniu Sztukater, który umożliwił nam wzięcie udziału w tej wspanialej podróży.

Wiktoria

W dniach 13-21 kwietnia 2019 roku uczestniczyłam w projekcie językowym w ramach Erasmus+ Temat przewodni projektu to „Diverse Youth for Diverse Europe”. Razem z uczestnikami z Litwy, Łotwy i Bułgarii podjęliśmy się realizacji tematu opierającego się na tolerancji i różnorodności.

 

Nasza podróż przebiegła przyjemnie i bez żadnych komplikacji. Do Warszawy dostaliśmy się pociągiem, skąd bezpośrednio udaliśmy się autobusem do Wilna. Na miejscu spotkaliśmy się z grupą uczestników z Litwy, z którą dojechaliśmy do naszego punktu zakwaterowania.

 

Przydzielone zostały nam pokoje, w których spędziliśmy tydzień z uczestnikami projektu z innych państw. W taki sposób wyniknęły pierwsze nieśmiałe rozmowy i próby poznawania nowych przyjaciół. Następnego dnia mogliśmy doświadczyć, jak będą wyglądały dni na Litwie- liczne zabawy na świeżym powietrzu pod opieką świetnych liderów, prace zespołowe, tworzenie plakatów- mające na celu integrację oraz w sposób nieformalny realizację tematu projektu. Drugiego i trzeciego wieczoru pobytu w La Villa Royale przygotowane zostały wieczory kulturowe, podczas których miałam okazję spróbować litewskich, łotewskich i bułgarskich przysmaków, wziąć udział w tańcach charakterystycznych dla danego rejonu oraz poznać wiele interesujących ciekawostek na temat Bułgarii, Litwy i Łotwy.

 

16 kwietnia udaliśmy się na wycieczkę do Wilna, która nie stanowiła jedynie formy rozrywki. Zorganizowane zostało spotkanie z głową Europejskiej Komisji reprezentacyjnej na Litwie, Panem Arnoldas’em Pranckevičius, który przybliżył nam dokładnie zadania i role UE, jak również wyjaśnił, czym jest brexit oraz wytłumaczył, dlaczego zbliżające się wybory do PE są tak ważne. Każdy dzień przyspażał uczestnikom nowych doświadczeń, a nauka poprzez zabawę zachęcała wszystkich do biernego udziału w zajęciach.

 

Możliwość uczestnictwa w projekcie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Sztukater pozwoliła mi na poprawienie umiejętności posługiwania się językiem angielskim i przełamanie wszelkich barier towarzyszących porozumiewania się w języku angielskim. Praca w zróżnicowanych grupach uświadomiła mi, że z każdym z uczestników coś nas łączy. Nawiązywane rozmowy zapoczątkowały wiele przyjaźni i możliwości spotkania się poza projektem. Dzień powrotu uświadomił nas, jak zintegrowaną grupą byliśmy i że komunikacja w obcym języku nie stanowi problemu.

 


Program wymiany na Litwie okazał się niezapomnianym przeżyciem i pozytywnym doświadczeniem.

Wojtek

W dniach 13.04-20.04.2019 uczestniczyłem w projekcie "DiverseYouth for Diverse Europe" na Litwie, w którym udział brało około 40 osób z Litwy,Łotwy,Polski oraz Bułgarii.Warsztaty organizowane były w ramach projektu Erasmus+, wziąłem w nich udział dzięki Stowarzyszeniu Sztukater.

 

Sama podróż w miejsce, gdzie miał odbywać się projekt przybiegła sprawnie i w bardzo miłej atmosferze.Z Koluszek do Warszawy dotarliśmy pociągiem, a następnie do samego Wilna autokarem.Następnie po krótkim czasie oczekiwania na nowych znajomych oraz transport dotarliśmy do miejsca docelowego naszego wyjazdu. Jak się potem okazało bardzo przytulnego. Zjedliśmy kolację i zostaliśmy przydzieleni do pokoi z nowymi osobami, mnie przypadło być razem z Bułgarem oraz Litwinem, którzy okazali się bardzo sympatyczni i otwarci.

 

14 kwietnia po śniadaniu organizatorzy przygotowali gry, dzięki którym mogliśmy zapamiętać imiona nowo poznanych osób. Po obiedzie zostaliśmy przydzieleni do tzw.rodzin, w których do końca wyjazdu mieliśmy uczestniczyć i to właśnie z nimi współpracować w czasie niektórych planowanych zadań.Po kolacji, w godzinach wieczornych, Polska oraz Łotwa zorganizowały tzw.,,wieczory kulturowe”,podczas których przedstawiano innym uczestnikom kulturę, zwyczaje, język, tańce narodowe, kuchnię oraz różne ciekawostki o swoim kraju.

 

15 kwietnia dzień zaczęliśmy pysznym śniadaniem oraz drobną rozgrzewką tzw. „energizer”. Od 21 do 23 podobnie jak dzień wcześniej obył się wieczór kulturowy,tym razem Bułgarii oraz Litwy. Zdobyliśmy wiele ciekawych informacji na temat tych narodowości.

 

Kolejnego dnia wybraliśmy się na wycieczkę do Wilna. Początkowo udaliśmy się na spotkanie z Annoldasem Pranckevičiusem, który opowiedział nam, jak wyglądają wybory do PE, o UE oraz Brexicie. Po spotkaniu mieliśmy czas wolny,który dzięki naszym dwóm nauczycielkom wykorzystaliśmy na zwiedzanie Wilna. Wieczorem, po powrocie mogliśmy skorzystać z sauny, co było bardzo odprężające po całym dniu.
W środę wraz ze swoimi rodzinami mieliśmy przestawić żywą rzeźbę, a reszta musiała zgadnąć, co przedstawia dana aranżacja. Wieczorem po kolacji odbył się wieczór filmowy.

 

Następnego dnia każdy kraj musiał stworzyć film, który przedstawiał ojczystą kulturę od trochę innej strony niż tej stereotypowej. Dzięki temu zadaniu dowiedzieliśmy się jeszcze więcej na temat innych narodowości oraz ich zwyczajów. Kolejnym zadaniem tego dnia było podzielenie nas w różne grupy:policjanci,uchodźcy w celu ustalenia, kto jest uchodźcom. Odbywały się przesłuchania, a następnie mowy końcowe w których wskazywano przestępców.

 

W piątek po śniadaniu wybraliśmy się na zwiedzanie Troków, gdzie znajdował się piękny zamek. Jedynym zadaniem, jakie mieliśmy wykonać, było przedstawienie mapy Europy za pomocą zdjęć flag każdego kraju. Poszło nam to sprawnie pomimo drobnych problemów na samym początku i dlatego też mieliśmy więcej czasu wolnego na zwiedzanie zamku na wodzie. Wieczorem odbył się ostatni nasz wspólny wieczór, podczas którego rozdane zostały certyfikaty Youthpass. Każdy podzielił się wtedy krótko swoimi wrażeniami z całego projektu.

 

Cały ten tydzień był naprawę niesamowitą przygodą, którą zapamiętam do końca swojego życia i zawsze będę dobrze wspominać ten czas.Projekt ten przerósł moje oczekiwania.Nauczyłem się wiele nowych rzeczy, pojęć. Jestem ogromnie wdzięczny Stowarzyszeniu Sztukater i moim nauczycielkom-Joannie Wojtas oraz Edycie Szeleszczyk za szansę udziału w tym projekcie oraz za wsparcie w czasie jego trwania.

Zuzanna

W dniach 13.04-20.04.2019r. uczestniczyłam w projekcie „Diverse Youth for Diverse Europe". Projekt odbył się na Litwie. Samo dotarcie na miejsce nie sprawiło żadnego problemu i podróż była komfortowa.
Dotarliśmy wieczorem do miejsca naszego pobytu ,,La Villa Royal" na kolację i szczerze mówiąc byłam bardzo zestresowana, ponieważ było to dla mnie zupełnie coś nowego. Po kolacji udałam się do swojego pokoju i poznałam dwie sympatyczne dziewczyny. Każda z nas chętnie opowiadała o sobie i swoich zainteresowaniach. Okazało się, że wiele nas łączy, przez co nawiązała się między nami nić porozumienia.

 

Następnego dnia udaliśmy się wszyscy na śniadanie, po którym od razu zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Każdy musiał powiedzieć swoje imię oraz przymiotnik o tej samej pierwszej literze, co nasze imię. Oczywiście dla urozmaicenia zabawy musieliśmy powtórzyć imiona i przymiotnik osób, które były przed nami. Dzięki tej aktywności łatwiej było mi zapamiętać imię każdej osoby. Na sam koniec spotkaliśmy się wszyscy w głównej sali, gdzie powtarzaliśmy wszystkie imiona.

 

Poniedziałek był równie ciekawy. Utworzyliśmy rodziny, mieszając się z innymi narodowościami. Naszym zadaniem było wymyślenie rodowego nazwiska, stworzenie zasad oraz czego oczekujemy od siebie nawzajem. Była to pierwsza okazja do współpracy z innymi uczestnikami, a atmosfera była naprawdę przyjazna i nie odczuwałam tego, że jestem innej narodowości.

 

We wtorek mieliśmy okazję zwiedzić Wilno. Miasto jest bardzo zabytkowe i urzekło mnie swoją architekturą. Oczywiście mieliśmy czas wolny, aby każdy mógł zobaczyć je w całej okazałości. Nie obyło się bez spotkań z innymi uczestnikami oraz zrobienia wspólnego zdjęcia. Mieliśmy również spotkanie z przedstawicielem UE. Głównym tematem wykładu były wybory do PE oraz inwestycje funduszu europejskiego. Wieczorem mieliśmy relaks w saunie oraz rozgrywki w „Uno".

 

W środę odbyło się zadanie, które wywarło na mnie największe wrażenie. Zostaliśmy podzieleni na trzy drużyny: policjantów, uchodźców oraz urzędników. Ja trafiłam do grupy uchodźców i starając się o azyl musiałam opowiedzieć swoją historię oraz odpowiadać szczegółowo na każde pytanie zadawane przez policjantów. Dodatkowe utrudnienie polegało na tym, że osoby grające role policjantów musiały odkryć kto z naszej grupy uchodźców jest terrorystą. Kolejnym zadaniem było stworzenie ludzkiej rzeźby, a inni uczestnicy musieli określić symbolikę dzieła.

 

W czwartek oglądaliśmy film na temat „Youthpass” oraz dlaczego organizacja i współpraca jest tak ważna w grupie. Następnie prowadziliśmy rozważania nad głównym tematem naszego projektu, każdy z nas losował postać, w którą musiał się wcielić.

 

W piątek znowu utworzyliśmy dwie grupy i naszym zadaniem było stworzyć części mostu, aby szklanka mogła przedostać się z jednej strony na drugą. Po wykonaniu budowli były one łączone w całość. Po przeprowadzeniu szklanki, okazało się, że nasz wspólny most zdał test. Tego dnia odbyła się również wycieczka do zamku w Trokach, gdzie tworzyliśmy mapę Europy z flag krajów. Wieczorem, podczas uroczystej gali każdy z uczestników otrzymał certyfikat Youthpass.

 

Nadszedł ostatni dzień, trudny czas pożegnań. Nie obyło się bez wspólnych zdjęć oraz podziękować za spędzony razem czas. Mówią, że powroty bywają ciężkie i rzeczywiście są, a my wracamy inni.
Wróciłam i ja inna. Nabyłam nowego doświadczenia oraz przełamałam barierę językową, przestałam się przejmować tym, że jeżeli się pomylę ludzie będą się śmiać. Organizacja była naprawdę dobra. Poznałam wiele ciekawych oraz zabawnych sposobów na naukę. Zrozumiałam, że mimo naszych różnic wszyscy jesteśmy równi. Cieszę się, że mogłam brać udział w tym projekcie i poznać wielu wspaniałych ludzi.

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!