Green Europe - wymiana we Francji

W dniach 13 - 20 kwietnia 2019 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Adam, Dominik, Katarzyna, Klaudia, Magda O., Magda S. oraz Paulina uczestniczyli w Wymianie Młodzieży "Green Europe" realizowanej w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Merignac we Francji.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Adam

W dniach 13.04-20.04.2019 uczestniczyłem w międzynarodowym projekcie „Green Europe”, w Bordeaux we Francji. W projekcie brały udział: Polska, Rumunia, Włochy, Hiszpania, Niemcy i Francja. Projekt dotyczył zanieczyszczania naszego środowiska plastikiem i nieekologicznego stylu życia Europejczyków. Każdy dzień zaczynaliśmy śniadaniem, po którym przychodził czas na „language animation”. Były to gry i zabawy pozwalające nam się rozbudzić, nabrać energii na resztę dnia i zawiązywać nowe relacje miedzy uczestnikami z innych krajów. Następnie każdy uczestnik szedł na wcześniej wybrane workshopy. W zajęciach w których ja uczestniczyłem uczyliśmy się grać na afrykańskich instrumentach, takich jak djembe lub dundun. Pozwoliło mi to rozwinąć swoje muzyczne zdolności i pobudzić moją kreatywność. Prawie każdego dnia po zjedzonym obiedzie udawaliśmy się na festiwal „Quartier Libre”. Na festiwalu czekało na nas dużo atrakcji m.in. tworzenie kosmetyków, wystawa „Global 360°”, Rollers disco, nauka sztuk walki i wiele innych. Oprócz tego, drugiego dnia projektu mieliśmy wieczór kulturowy, podczas którego każdy kraj przedstawiał tradycyjne potrawy i zabawy ze swojego kraju. Dzięki temu mogliśmy bliżej poznać kulturę i zwyczaje innych narodów. Mieliśmy piknik nad rzeką Garonną po którym zwiedzaliśmy piękną starówkę Bordeaux. Organizatorzy urozmaicili nam projekt wycieczką nad Atlantyk, nad którym oczyszczaliśmy plaże z plastikowych śmieci, jak i mogliśmy wejść na największą wydmę w Europie. Dzięki projektowi „Green Europe” uświadomiłem sobie, jak ważna jest ekologia dla naszej planety i jak poważne są skutki życia bez niej. Ponadto utwierdziłem się w przekonaniu, że nie warto zamykać się na własny kraj i kulturę, ponieważ każde doświadczenie innego podejścia do życia w innych krajach sprawia że staję się bardziej otwarty na innych ludzi. Pomógł mi w przełamaniu barier językowych związanych z trudnością komunikacji. Podczas pobytu we Francji zawiązałem wiele nowych przyjaźni z obcokrajowcami które na pewno nie zostaną przeze mnie zapomniane. Chciałbym podziękować Stowarzyszeniu Sztukater za możliwość wzięcia udziału w tym projekcie, gdyż to nowe doświadczenia zmieni moje podejście do życia.

Dominik

Podczas brania udziału w projekcie, jakim jest Erasmus+, który odbył się we Francji, a dokładniej w Bordeaux, uczestniczyłem w "pomieszaniu" językowym z sześcioma krajami (włączając rzecz jasna Polskę). Celem tego działania było wykorzystanie języka angielskiego, był to język przewodni który pozwalał nam rzecz jasna na komunikację. Ważną inicjatywą projektu był na pewno wzajemny szacunek, w końcu jaki kraj taka kultura. Chodziło o to, aby wykazać zrozumienie, ukazać swój kraj z jak najlepszej strony i zawrzeć przyjacielskie relacje między uczestnikami. Śmiem stwierdzić iż ostatni punkt na pewno udał się wyśmienicie. Zażyłość między osobami biorącymi w wymianie udział była naprawdę ogromna i bardzo widoczna, każdy na pewno znalazł nowych przyjaciół, dowiedział się od nich sporo o kulturze panującej w danym kraju, tradycjach, języku, gestach itp.
Projekt składał się też z określonych warsztatów artystycznych. Mnie przypadła grupa teatralna (panowała wolność wyboru). Jeżeli chodzi o zajęcia, na które osobiście uczęszczałem, były dla mnie niesamowitym przeżyciem, bawiłem się świetnie, nauczyłem się porozumiewać z innymi przez gest, mowę ciała, mimikę. Zajęcia wpłynęły także na dokładne okazywanie i opisywanie moich uczuć, co na pewno nie jest łatwe, jednak przy odpowiednich metodach serwowanych przez naszego nauczyciela (Petera) stawało się bardzo realne i wykonalne. Pomijając zajęcia oraz atmosferę między uczestnikami na plus zasługuje także miejsce w którym spaliśmy i jedliśmy wszystkie posiłki – internat i stołówka, która była przestronnym, jasnym miejscem, w którym przyjemnie spędzało się czas. Serwowane posiłki były smaczne, choć z pewnością nie wszystkie przypadały nam tak samo do gustu. Widać było jednak starania i włożone serce aby uczestnicy mieli zapewnione jedzenie na wysokim poziomie. Poza obiadami każdy miał też dostęp do przeróżnych przekąsek, więc i tego nikomu nie brakowało.
Jeżeli chodzi o zwiedzanie itp. braliśmy udział w specjalnym festiwalu „Quartier Libre”, który pozwalał nam na sprawdzenie się w różnych dziedzinach, choćby związanych z teatrem, tworzeniem kosmetyków, sztukami walki oraz tańcem. Pięknym przeżyciem było także udanie się wieczorem do Bordeaux i zwiedzanie miasta, poprzedzone piknikiem nad Garonną przepływającą przez Bordeaux. Widoki jakie wówczas ujrzałem na pewno na długo pozostaną w mojej pamięci. Cały projekt wpłynął na poszerzenie znajomości języka, otworzył mnie bardziej na kontakty międzyludzkie, oraz sprawił że nabrałem więcej pewności siebie i poszerzyłem wiedzę na temat innych kultur i narodowości.

Katarzyna

W połowie kwietnia miałam szansę przeżyć bardzo ciekawe i niezwykle wzbogacające doświadczenie w mojej pracy nauczyciela – wyjechałam z szóstką młodych ludzi w wieku 17-19 lat na wymianę młodzieży w ramach programu Erasmus+, która miała miejsce we Francji, w miejscowości Merignac (w bliskim sąsiedztwie słynącego z win miasta Bordeaux). Podróż zaczęła się już o 3 nad ranem, bo o tej porze należało wyjechać, żeby dostać się na lotnisko w Warszawie, nadać bagaże i zameldować się na odprawę o właściwej porze. Lot przebiegał dwuetapowo, z przesiadką w Amsterdamie. Nikogo nie zdziwi, że całą podróż przespaliśmy. We Francji zameldowaliśmy się jako pierwsi z ekip biorących udział w wymianie, oprócz oczywiście ekipy francuskiej, która była już w miejscu naszego pobytu i przywitała nas …pizzą. Oprócz nas przybyć mieli jeszcze Hiszpanie, Włosi, Rumuni i Niemcy, ale te ekipy dotarły późnym wieczorem, albo zupełnie w nocy.

 

Pierwsze spotkanie uczestników miało więc miejsce dopiero podczas śniadania dnia następnego. Wtedy też przedstawiono nam plan wymiany i zapoznano z zakresem obowiązków, ponieważ mieszkając w internacie szkolnym byliśmy odpowiedzialni za sprzątanie i posiłki. Poznaliśmy również osoby prowadzące warsztaty, które opowiedziały nad czym będą pracować uczestnicy wymiany, jeśli zdecydują się na dany warsztat. Wybierać można było między teatrem, muzyką, filmem i sztuką. Z naszej ekipy Klaudia i Dominik zdecydowali się na teatr i przez cały pobyt uczyli się ekspresji teatralnej, przekazując treść gestami, mimiką czy mową ciała. Magda i Adam wybrali muzykę i podczas zajęć uczyli się grać na instrumentach afrykańskich (djembe, dundun), a Paulina i Magda wybrały sztukę i tworzyły prace plastyczne wykorzystując do tego … plastik.

 

Mimo, że projekt miał bardzo artystyczny wymiar, tematem przewodnim wymiany była ochrona środowiska „Green Europe”, dlatego też przez cały pobyt kładziono szczególny nacisk na działania, których celem jest dbałość o środowisko.

 

Każdy dzień przebiegał według ustalonego harmonogramu. Zaczynaliśmy śniadaniem, potem bawiliśmy się podczas tzw. energizerów (czyli gier i zabaw, które służyły integracji i porannemu rozruchowi), następnie młodzi udawali się na wybrane przez siebie warsztaty, po których jedliśmy obiad.

 

Popołudnia spędzaliśmy na festiwalu Quartier Libre, dedykowanym młodym ludziom, podczas którego uczestnicy mieli okazję brać udział w kolejnych, wybranych przez siebie, ciekawych przedsięwzięciach: nauka tańca, sztuki walki, teatr uliczny itp. Tworzyliśmy sami kosmetyki z produktów naturalnych, portmonetki z materiałów recyclingowych, relaksowaliśmy się podczas masażu czy ozdabialiśmy puszki.

 

Organizatorzy wymiany zadbali o to, żeby młodzież i liderzy przeżyli niezapomniane chwile. Zwiedzanie Bordeaux, piknik nad Garonną, disco na wrotkach, wycieczka nad Ocean Atlantycki czy na Dune du Pyla (Wydma Piłata) – największą wydmę w Europie – takie atrakcje czekały nas we Francji. Nie zabrakło też stałych punktów każdej wymiany jak wieczór kulturowy, gry i zabawy, które służyły integracji i zacieśnianiu więzów przyjaźni.
Czas płynął szybko. Nadszedł piątkowy wieczór, w czasie którego wszyscy uczestnicy warsztatów, podczas wieczoru „Full Moon Party” wieńczącego festiwal Quartier Libre, prezentowali owoce swojej tygodniowej pracy. Ten wieczór był również symbolicznym pożegnaniem się młodzieży z 6 krajów, którzy przez tydzień tworzyli jedną wielką paczkę przyjaciół.

 

Przyjechaliśmy jako pierwsi, odjeżdżaliśmy jako ostatni, żegnani ponownie przez ekipę francuską. Tym razem nie było pizzy, ale bardzo francuska … bagietka, zajadana przez cały pobyt z wielkim apetytem na śniadanie.
Wróciliśmy do domu bogatsi o nowe doświadczenia, wiedzę o innych krajach, a przede wszystkim o wspaniałe przyjaźnie.

 

Dla mnie osobiście wyjazd ten miał jeszcze inny wymiar – podjęłam się dużego wyzwania, bo wymiany w ramach programu Erasmus+ są angielskojęzyczne, a nie władam tym językiem. A do moich obowiązków jako lidera grupy należał też udział w codziennych spotkaniach liderów, w czasie których omawiane były bieżące sprawy i podejmowane decyzje, które należało później przekazać swojej ekipie. Okazało się jednak, że potrafię sobie radzić, więcej – rozumiem i mogę porozumiewać się w języku angielskim. Niezwykle budujące doświadczenie, za dziękuję Stowarzyszeniu Sztukater.

Klaudia

Dnia 13 kwietnia 2019 roku zaczęła się nasza odkrywcza podróż do Bordeaux. Przyjechaliśmy jako jedna z pierwszych grup i od razu ugoszczeni zostaliśmy w sposób bardzo życzliwy przez Francuzów. Hala, w której spotykaliśmy się wszyscy była bardzo przytulnym i dużym miejscem, świetnie dostosowanym do wszelkich, realizowanych przez nas aktywności. Mieliśmy bardzo dobrze zorganizowany czas, który obejmował nie tylko pracę w workshopach, ale również piknik, wieczór na plaży i na wydmach, zwiedzanie miasta, udział w festiwalu Quartier Libre i czas wolny, który spędzaliśmy najczęściej na integracji.

 

Miałam przyjemność uczestniczyć w zajęciach teatralnych, prowadzonych przez bardzo sympatycznego Petera, który zdawał się być osobą wysoce kompetentną i kreatywną. Przez wszystkie dni trwania workshopów byliśmy zapoznawani z nowymi, ciekawymi ćwiczeniami rozwijającymi nasze umiejętności.

 

Festiwal Quartier Libre był niezwykle ciekawym doświadczeniem. Przez kilka dni mogliśmy brać udział w różnorodnych aktywnościach, które nie zawsze były oczywiste i proste. Osobiście każdego dnia wzbogacałam swoje doświadczenia z teatru ulicznego, nauczyłam się również robić kosmetyki, tworzyć graffiti a także uczyłam się nowego stylu tańca.

 

Jestem wysoce usatysfakcjonowana faktem, że miałam okazję zobaczyć Bordeaux i plaże nad oceanem. Uważam te miejsca za piękne i mam nadzieję kiedyś do nich wrócić.

 

Najważniejszym elementem wymiany była atmosfera, którą tworzyliśmy wraz z przedstawicielami innych krajów. Panowała aura ogólnego szacunku i przyjaźni, nie doświadczyłam żadnych poważnych konfliktów ani sporów. Przeciwnie - poznałam wielu wspaniałych ludzi których będę wspominała do końca życia.

 

Wymiana pozwoliła mi rozwinąć umiejętności komunikacji w języku angielskim, co było jednym z moich głównych celów wyjazdu.

 

Bardzo cieszę się, że miałam okazję przeżyć ten wspaniały tydzień i mam ogromną nadzieję na ponowny wyjazd.

Magda O.

W dniach 13.04 - 20.04.2019 brałam udział w międzynarodowym projekcie "Green Europe", w jedynym z francuskich miasteczek Mérignac. Cały projekt dotyczył ekologicznego spojrzenia na świat i pomocy naszej planecie oraz uczestnictwa w lokalnym festiwalu 'Quartier Libre'.

 

Codziennie po śniadaniu odbywały się, tzw. 'Language animation', które miały na celu pobudzić nas na resztę dnia oraz zintegrować wszystkich uczestników wymiany. Każdego dnia inny kraj przygotowywał różne zabawy, nie zawsze związane z językiem angielskim. W większości animacji, które poznaliśmy chodziło o zachęcenie nas do aktywności fizycznej.

 

Pierwszego dnia każdy z uczestników mógł wybrać jeden z czterech zaproponowanych warsztatów: teatr, muzykę, film lub sztukę. Najbardziej zaciekawiła mnie muzyka, ponieważ na zajęciach uczyliśmy się gry na afrykańskich instrumentach: djembe i dundun. To właśnie one pozwoliły mi przekonać się, że gra na instrumentach muzycznych nie musi być wcale taka trudna. Ostatniego dnia na 'Full moon party' każda z grup prezentowała to czego nauczyła się przez cały wyjazd.

 

Nie mogło także zabraknąć wieczoru kulturowego, gdzie każdy z kraj prezentował swoje tradycje, zwyczaje oraz opowiadał o potrawach. Dzięki temu mogliśmy zapoznać się z nowymi kulturami oraz spróbować czegoś nowego.

 

Ciekawą atrakcją było zwiedzanie Bordeaux oraz uczestniczenie w pikniku nad rzeką Garonną. Braliśmy także udział w disco na wrotkach, które było jednym z wydarzeń zaplanowanych na festiwal Quartier Libre. Odwiedziliśmy największą wydmę w Europie - Dune du Pyla (Wydma Piłata).

 

Projekt "Green Europe" pozwolił mi na poszerzenie wiedzy na temat ochrony środowiska, a także w znacznym stopniu pomógł w rozwinięciu języka angielskiego. Po udziale w tym projekcie dochodzę do wniosku, że to właśnie poznawanie ludzi i rozmowa z nimi daje nam wiele możliwości na rozwój osobisty oraz poznanie nas samych. Dzięki wymianie miałam możliwość zdobycia międzynarodowego certyfikatu Youthpass, który otwiera przede mną wiele możliwości.

 

Jestem ogromnie wdzięczna Stowarzyszeniu Sztukater i naszej nauczycielce języka francuskiego, P. Katarzynie Świderek za szansę udziału w projekcie.

Magda S.

W dniach 13-20.04.2019 odbył się projekt naukowy Erasmus+ o nazwie „Green Europe” w miejscowości Merignac we Francji. Wraz z uczestnikami z Włoch, Niemiec, Francji, Rumunii oraz Hiszpanii dyskutowaliśmy o przyszłości naszej planety, o ważnej roli recyklingu w codziennym życiu i eko-rozwiązaniach możliwych w gospodarstwie domowym. Nasza grupa w składzie: Paulina Kucharska, Klaudia Królikowska, Dominik Stasiak, Magdalena Olczyk, Adam Cieryt oraz Pani Katarzyna Świderek w roli lidera.

 

Wyruszyliśmy 13 kwietnia z Koluszek, kierując się w stronę Warszawy. Wylecieliśmy z Lotniska im. Fryderyka Chopina, podróż do Amsterdamu trwała około 2 godzin i po godzinnym oczekiwaniu, wylecieliśmy do Bordeaux.
Po dotarciu do miejsca zakwaterowania przydzielono nam pokoje i mieliśmy możliwość poznania grupy z Francji przy wspólnym posiłku. Pierwszego dnia czekaliśmy na przybycie pozostałych uczestników i w trakcie graliśmy w gry mające na celu integrację oraz wzajemne poznanie. Mimo iż była to moja pierwsza wymiana, nie stresowałam się rozmową z innymi i starałam się wykorzystać czas wspólnie spędzony jak najlepiej.

 

Dzień rozpoczynaliśmy śniadaniem o godzinie 8, o 10 zaczynały się workshopy. Pełni energii braliśmy udział w language animation prowadzonym codziennie w godzinach 9-10, każdego dnia przez inny kraj. Wszystkie dni wypełniały warsztaty dotyczące tematu projektu, dopasowane pierwszego dnia do naszych zainteresowań (muzyczne, teatralne, sztuka z plastiku oraz filmowe). Na zajęciach, które wybrałam wykorzystywaliśmy plastik zaśmiecający plaże do tworzenia dzieł podnoszących świadomość ludzi na temat problemu zanieczyszczenia środowiska. Była to też okazja do bliższego poznania z innymi uczestnikami projektu i wielu dyskusji.

 

Trzeciego dnia odbył się wieczór kulturowy podczas którego poznawaliśmy smaki kuchni innych państw oraz rozmawialiśmy o zwyczajach i tradycjach nadal kultywowanych w rodzinach uczestników. W ciągu trzech dni spędziliśmy wiele czasu na festiwalu Quartier Libre gdzie tworzyliśmy naturalne kosmetyki, uczyliśmy się sztuk walki i tańca, byliśmy na „Rollers Disco” oraz odwiedziliśmy wystawę „Global 360°”. 16 kwietnia, podczas zwiedzania Bordeaux podziwialiśmy zabytki francuskiej architektury oraz zatrzymaliśmy się nad rzeką Garonną na wspólny piknik.

 

18 kwietnia wybraliśmy się na spacer po plaży i wspólne jej sprzątanie. Weszliśmy na Dune du Pylat aby z góry podziwiać malownicze nadbrzeżne krajobrazy. Wtedy też zakończona została „Murder game”, która trwała całą wymianę i poprzez szukanie wskazówek w wybranych zespołach, była świetną okazją do integracji. Każdego wieczoru wraz z liderem pracowaliśmy nad naszymi Youthpassami. Dzięki temu, że mieliśmy sporo wolnego czasu pomiędzy zajęciami mogliśmy łatwo integrować się z innymi grupami, rozmawialiśmy nie tylko o temacie projektu, ale często również wymienialiśmy ciekawostki dotyczące naszych państw oraz spędzaliśmy czas aktywnie, na świeżym powietrzu.

 

Ostatni dzień aktywności zakończył się prezentacją tygodniowej pracy z workshopów oraz wspólną zabawą na „Full moon party”. Nasza przygoda dobiegła końca 20 kwietnia. Ciężko było rozstać się z tak wspaniałymi ludźmi, zdążyliśmy nawiązać bliskie przyjaźnie. Liczę na to, że utrzymam kontakt szczególnie z ludźmi z grupy włoskiej i niemieckiej gdyż doskonale się dogadywaliśmy i wiem, że będę za nimi tęsknić. Zapamiętam tą wymianę na długo, było to ciekawe i pouczające doświadczenie, wiele się nauczyłam i miałam możliwość doskonalenia moich zdolności językowych. Dzięki wymianie miałam również możliwość zdobycia międzynarodowego certyfikatu Youthpass, który pomoże mi w przyszłości.

 

Jestem ogromnie wdzięczna Stowarzyszeniu Sztukater za przygodę która przerosła moje oczekiwania oraz cudowne, niezapomniane przeżycia i wspomnienia. Dziękuję również P. Katarzynie Świderek za szansę udziału w projekcie i psychiczne wsparcie przez czas jego trwania.

Paulina

Sprawozdanie z wymiany ,,Green Europe’’

 

W dniach 13.04 – 20.04 2019r miałam przyjemność uczestniczyć w projekcie programu Erasmus +, który miał miejsce we Francji. Temat wymiany nosił nazwę ,,Green Europe’’. Podczas pobytu poznaliśmy kwestie dotyczące ochrony środowiska oraz redukowania odpadów. W projekcie wzięło udział około 50 osób z różnych krajów Włoch, Francji, Polski, Hiszpanii i Rumuni.

 

Pierwszy dzień skupiał się na integracji z uczestnikami, którzy kolejno przyjeżdżali do ośrodka, w którym mieliśmy przyjemność zamieszkać na tydzień. Mimo początkowego strachu przed obcymi osobami i blokadą językową szybko nasze relacje z innymi grupami się zacieśniły. Wszyscy znaleźliśmy wspólne tematy, o których chętnie rozmawialiśmy i dyskutowaliśmy.

 

Każdego dnia tuż po śniadaniu odbywały się zajęcia, które polegały na zintegrowaniu wszystkich grup oraz dostarczeniu dobrego humoru na resztę dnia. Codziennie inny kraj prezentował swoje gry i zabawy. Podczas tych aktywności śmiech i super zabawa były nieodłącznym elementem, niektóre gry spodobały nam się na tyle, że mogliśmy w nie grać cały czas.

 

Przez cały pobyt kładziony był nacisk na ochronę środowiska oraz rozwój artystyczny. Każda osoba mogła wybrać jeden z czterech warsztatów, w którym uczestniczyła przez tydzień. Do wyboru był: teatr, gdzie można było nauczyć się ukazywać swoje emocje poprzez mowę ciała; tworzenie własnego filmu na temat ekologii; zajęcia muzyczne, na których uczono się grać na afrykańskich instrumentach oraz warsztat, który osobiście wybrałam czyli sztuka. Podczas tych zajęć tworzyliśmy prace plastyczne z plastiku znalezionego na plaży. Było to fantastyczne doświadczenie, ponieważ mogliśmy stworzyć piękna sztukę z niepotrzebnych odpadków.

 

W czasie naszego pobytu w Merignac odbywał się festiwal dla młodzieży Quartier Libre. Mieliśmy możliwość uczestniczenia w wielu atrakcjach oferowanych przez organizatorów między innymi tworzenie ekologicznych kosmetyków, nauka tańców afrykańskich, sztuki walki, wystawa 360 oraz disco na wrotkach. Dzięki tym zabawom relacje z innymi uczestnikami stawały się coraz lepsze.

 

Jeden z dzień był najbardziej wyjątkowy i wyróżniający się na tle pozostałych, ponieważ pojechaliśmy na wycieczkę nad Ocean Atlantycki oraz na Dune du Pyla ( Wydma Piłata) – czyli największą wydmę w Europie. Mogliśmy wspiąć się na nią i delektować się cudownymi widokami.

 

Ciekawym doświadczeniem był wieczór kulturowy, na którym mięliśmy okazje bliżej poznać inne kultury. Zostało wówczas zaprezentowane tradycyjne jedzenie, tańce i zabawy narodowe pochodzące z różnych krajów. Był to wieczór pełen wrażeń i uciechy ale również nauki, ponieważ mogliśmy dowiedzieć się więcej o innych tradycjach i porównać je do polskich zwyczajów.

 

Dzięki tej wymianie poznałam dużo ciekawych pomysłów jak chronić przyrodę i co robić aby zminimalizować odpadki. Poznałam wspaniałe osoby z różnych części Europy, z którymi bardzo dobrze się rozmawiało i spędzało razem wolny czas.

 

Była to niesamowita przygoda, która wiele wniosła do mojego życia , otworzyła na ludzi, zburzyła blokadę językową oraz nauczyła szanować otaczającą mnie naturę. Nigdy nie zapomnę tej wymiany! Dziękuje Stowarzyszeniu Sztukater za możliwość uczestniczenia w tym projekcie.

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial