Healthy Youth Academy - Wymiana w Turcji

W dniach 1 - 7 kwietnia 2019 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Dominik, Ewelina, Krystian, Krzysztof oraz Paulina uczestniczyli w Wymianie Młodzieży " Healthy Youth Academy", realizowanej w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Denizli w Turcji.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Dominik

Turcja

 

Wraz z początkiem kwietnia rozpoczął projekt w Turcji o tematyce „Healtly Youth Academy”. Podróż do Denizli rozpoczęliśmy dn. 30.03 o 22:00. Na miejsce dotarliśmy dn. następnego czyli 31.03 tuż po zmierzchu.
Zdumiewające widoki, które zastały nas na miejscu były fenomenalne, a ludzie z początku byli zmieszani lecz nigdy nie odmawiali nam pomocy.
Po przybyciu do hotelu powitała nas pani organizator, przedstawiła nam wstępne informacje i szybko przeszliśmy do swoich pokoi. Hotel z zewnątrz jak i wewnątrz prezentował się bardzo okazale i pięknie nie wspominając o wystroju jak i o personelu.

 

Każdy dzień spędzony w Denizli mieliśmy zaplanowany od ranka do wieczora poprzez spotkania organizacyjne, wykłady na temat zdrowia młodych ludzi po wyjazdy i zwiedzanie okolicznych miejsc historycznych do gier i zabaw, które miały na celu pomóc grupom w poznaniu się nawzajem i nawiązaniu dobrych relacji między sobą.

 

Zwiedziliśmy dużo interesujących miejsc związanych z historią Grecj jak i Turcji, pod okiem wykwalifikowanych przewodników. Rozglądaliśmy się po ruinach świątyń i teatrów zadając szczegółowe pytania dotyczące wykopalisk i skarbów wykopanych z czasów starożytnych.

 

Cały wyjazd uważam za bardzo udany, cieszę się ogromnie, że miałem przyjemność uczestniczyć w nim i w całym projekcie, poznać Turcję choć w małym stopniu i przybliżyć się do jej historii wraz z przyjaciółmi z innych części świata.

Ewelina

Dzięki Stowarzyszeniu Sztukater udaliśmy się do Turcji do Denizli, by wziąć udział w projekcie „Healtly Youth Academy”. Podróż do Denizli trwała długo, ale było warto. Niesamowite widoki, które zastały nas na miejscu w 100% zrekompensowały trudy podróży.

 

Po przybyciu na miejsce spotkaliśmy się z bardzo miłą atmosferą. Hotel, w którym zostaliśmy zakwaterowani prezentował się bardzo okazale. Mieliśmy do dyspozycji wygodne pokoje, basen, baseny termalne oraz siłownie. Nie było czasu na nudę.

 

Każdy dzień przynosił coś nowego. Były wykłady na temat zdrowia młodych ludzi, zwiedzanie okolicznych atrakcji oraz spotkania, które miały na celu pomóc grupom w poznaniu się nawzajem i nawiązaniu dobrych relacji między sobą.

 

Uczestniczyliśmy w wykładach na temat zdrowego trybu życia. Sami też dokonaliśmy odczytów związanych z tematem głównym projektu.
Mieliśmy też okazję zwiedzić też wiele ciekawych miejsc. Widzieliśmy świątynie Ateny i Zeusa. Zobaczyliśmy starożytne amfiteatry greckie. W Denizli trafiliśmy na bazar, co było niesamowitym przeżyciem. Wędrowaliśmy też po wzgórzach Pamukkale, gdzie niegdyś znajdowało się miasto Hierapolis. Zwiedziliśmy stare budowle wzniesione w III w. n.e, m. in. ogromny grecki teatr.
W czasie pobytu był również czas na świetną zabawę, wymianę poglądów i doświadczeń, a przede wszystkim zawarcie nowych znajomości. Bardzo chciałabym jeszcze raz uczestniczyć w takim projekcie

Krystian

Projekty organizowane przez Unię Europejską są bardzo pożyteczne, ze względu na umożliwianie uczniom wyjazdów za granice w celu kształcenia. Taka wymiana kulturowa jest bardzo fajnym przeżyciem. Dzięki takim wyjazdom każdy z uczestników nabiera nowego doświadczenie np. takiego jak posługiwanie się językiem obcym czy poznawanie innych osób z różnych krajów, co jest dobrym doświadczeniem życiowym. Nie bez znaczenia jest nabycie ogłady na dworcach autobusowych czy portach lotniczych. Bardzo dziękuję Stowarzyszeniu Sztukater za zaproszenie naszej szkoły do tego projektu.

 

Czas spędzony tam wspominam jako miłym czasem w ramach nauki. Co prawda wykłady w języku angielskim stanowiły mały problem, ale już wiem, że znajomość języków obcych w świecie współczesnym to podstawa.
Ogólna organizacja była na wysokim poziomie. Mówię tu m.in. o zakwaterowaniu, czasie wolnym oraz zorganizowanym i wycieczkami krajoznawczymi, dzięki którym była możliwość poznania innej kultury i zwyczajów oraz nowych ciekawych miejsc, o których nie miałem pojęcia o istnieniu a które jest naprawdę warto zwiedzić.

 

Na pewno czas poświęcony na wykładach nie pójdzie na marne, ponieważ można było dużo wywnioskować o życiu oraz trybie życia jaki powinniśmy prowadzić. Jedynym minusem, jak dla mnie, jest zbyt krótki czas trwania tego projektu. Myślę, że optymalnym czasem takiego wyjazdu byłoby około 10-12 dni. Mielibyśmy więcej czasu na poznanie kultury kraju, w którym przebywaliśmy oraz pogłębiliśmy wiedzę na temat zdrowego trybu życia.

Krzysztof

Uczniowie ZSP 1 w Turcji

 

Czworo uczniów ZSP 1 w Koluszkach pod moją opieką, jako lidera grupy w dniach 1 – 7 kwietnia br. przebywało w Denizli w Turcji w ramach projektu: "Healthy Youth Academy", sfinansowanego ze środków programu ERASMUS+. To już drugi w tym roku szkolnym projekt unijny realizowany za granicą przez młodzież kształcącą się w ZSP Nr 1 w Koluszkach. Ten wyjazd ułatwiło Stowarzyszenie SZTUKATER. Dwie uczennice III klasy Branżowej Szkoły I stopnia i dwóch uczniów III klasy technikum współrealizowało projekt dotyczący zdrowia i profilaktyki zdrowotnej z młodzieżą z takich części świata jak: Hiszpania, Litwa, Bułgaria oraz Turcja.

 

Przez cały tydzień pobytu w Turcji uczniowie wspólnie z całą grupą projektu uczestniczyli w wykładach, podczas których poruszone zostały tematy: „Związek dwóch osób - co to znaczy”, czy „Punkt widzenia i postrzegania obu płci”. Wysłuchali prezentacji pani profesor z wydziału spraw żywieniowych z uniwersytetu w Turcji poświęconej zdrowemu trybowi życia. Wzięli udział w spotkaniu z profesorem psychiatrii, który opowiedział wiele ciekawych rzeczy na temat budowy mózgu i udzielił rad dotyczących poprawy stanu zdrowia psychicznego. Grupa młodzieży z ZSP Nr 1 w Koluszkach wygłosiła wykład na temat zdrowia seksualnego młodych ludzi.

 

Podczas pobytu w Turcji mieliśmy okazję zwiedzić też wiele ciekawych miejsc. Udaliśmy się do pięknego starego miasta Laodikeia, gdzie wznosiły się niegdyś świątynie Ateny i Zeusa.. Zobaczyliśmy, jak zbudowane były stare amfiteatry. W Denizli zwiedziliśmy muzeum historyczne poświęcone tureckim bohaterom narodowym i zabytkom z czasów wojennych. Wraz z wszystkimi uczestnikami projektu wspinaliśmy się też na Pamukkale, gdzie niegdyś znajdowało się miasto Hierapolis. Zwiedziliśmy stare budowle wzniesione w III w. n.e, m. in. ogromny grecki teatr.

 

Ciekawym doświadczeniem był udział w wieczorze kulturowym, podczas którego uczestnicy projektu prezentowali zwyczaje, potrawy , tańce swoich krajów. Nasze tradycje, obyczaje oraz produkty żywnościowe cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczestnicy projektu byli mile zaskoczeni podarkami, które przywieźliśmy z Polski.

 

To tylko kilka z wielu atrakcji przygotowanych przez Turków - gospodarzy projektu. W czasie pobytu był również czas na świetną zabawę, wymianę poglądów i doświadczeń, a przede wszystkim zawarcie nowych znajomości. W efekcie realizacji projektu europejskiego uczniowie wykształcili postawę otwartości na inną kulturę, przełamali barierę komunikowania się w języku obcym.

Paulina

W sobotę dnia 30.03.2019 r. z Panem dyrektorem oraz trzema osobami ze szkoły rozpoczęliśmy podróż do Turcji w ramach projektu ''Healthy Youth Academy'', sfinansowanego ze środków programu ERASMUS+. Na miejscu byliśmy już wieczorem w niedzielę.

 

Pierwszego dnia wypoczęci i wyspani wybraliśmy się na śniadanie, gdzie mieliśmy okazje próbować tureckich przysmaków. Przy okazji zapoznaliśmy się z wszystkimi uczestnikami tego programu. Były to osoby z: Hiszpanii, Litwy, Bułgarii oraz gospodarze czyli - Turcji. Następnie wyruszyliśmy, by poznać miasto Denizli.

 

Drugi dzień zaczęliśmy od przedstawienia swojego kraju oraz pokazania jego tradycji i zwyczajów. Później udaliśmy się do starego miasta „Laodikeia”, gdzie wznosiły się niegdyś świątynie Ateny i Zeusa. Zobaczyliśmy, jak zbudowane były stare amfiteatry.

 

Trzeciego dnia odbyło się spotkanie z panią profesor od spraw psychologicznych oraz wychowania do życia. Zostały poruszone takie tematy jak : '' związek dwóch osób- co to znaczy'' oraz ''punkt widzenia i postrzegania obu płci,,. Każdy z chęcią wziął udział w wykładzie i zadawał wiele pytań. Gdy już zdobyliśmy sporo wiedzy przyszła pora, by wyruszyć w góry. Mogliśmy podziwiać piękne widoki oraz cieszyć się świetną pogodą.
Popołudnie czwartego dnia upłynęło nam na prezentacji na temat zdrowego trybu życia. Poprowadziła ją pani profesor z wydziału do spraw żywieniowych z uniwersytetu w Turcji. Przedstawiła nam wiele faktów i porad odnośnie czynności fizycznych oraz opowiedziała o żywności i posiłkach, na które powinniśmy zwracać uwagę prowadząc zdrowy tryb życia. Cała grupa projektu uważnie wysłuchała i zaangażowała się w cały wykład zadając wiele pytań. Resztę dnia poświęciliśmy na odkrywanie centrum miasta Denizli . Zwiedziliśmy muzeum historyczne. Znajdowali się tam tureccy bohaterzy narodowi oraz pamiątki z czasów wojennych. Następnie udaliśmy się na turecki bazar, na którym mogliśmy podziwiać różnorodność sklepów i wyrobów.

 

Piątego dnia przed popołudniem w auli hotelowej odbyło się spotkanie z profesorem od spraw zdrowia psychicznego z uniwersytetu w Turcji. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy odnośnie budowy mózgu, jak reaguje oraz w jaki sposób możemy poprawić swoje zdrowie psychiczne. Kolejno każdy kraj zaprezentował swój punkt widzenia i podejście do tematu zdrowia. Po długich wykładach, trwających 5 godzin, udaliśmy się na lunch oraz podróż w góry. Byliśmy zachwyceni mogąc podziwiać Pamukkale oraz ruiny miasta Hierapolis. Zwiedziliśmy stare budowle wzniesione w III w n.e włączając w to ogromny grecki teatr. Każdy mógł porobić piękne zdjęcia przy zachodzie słońca.

 

Kolejny dzień upłynął nam na wędrowaniu po ulicach miasta Denizli, odkrywaniu jego zakamarków oraz zwiedzaniu i poznawaniu jego budynków, monumentów i atrakcji.
Ostatniego dnia przystąpiliśmy do podsumowania projektu i jego założeń. Organizatorzy jak i cała grupa wygłosili swoje ostatnie przemówienia i opinie. Na twarzach wszystkich wystąpił ogromny smutek. Z pewnością dlatego, że każdy musiał znów wrócić do szarej rzeczywistości.

 

Uważam , że warto było wyruszyć w taką podróż, by choć w małym stopniu poznać kulturę, atrakcje i tradycje innego kraju.

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial