Building Bridges - Szkolenie W Słowenii

W dniach 18 - 22 marca 2019 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Jakub oraz Justyna uczestniczyli w szkoleniu "Building Bridges", realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Domžale w Słowenii.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Jakub

PBA BUILDING BRIDGES w Słowenii 18-22.03.2019

 

Słowenia przywitała nas opadem śniegu. Dob położony koło Domzale jest oddalony od Ljubljany o około godzinę jazdy komunikacją publiczną. Niestety, w wyniku szumów informacyjnych w rozkładach w naszym wypadku droga nieco się wydłużyła i na miejsce dotarliśmy przemoknięci do suchej nitki i zziębnięci. Jak miało się okazać, byliśmy na miejscu pierwsi spośród wszystkich uczestników projektu. Naszą bazą był hostel „Hisa na travniku”, wyposażony w sportowe sale, w których odbywała się większość aktywności. Jednocześnie zapewnione mieliśmy odosobnienie, gdyż ulokowano nas w małym domku obok głównego budynku.

 

Celem naszego krótkiego pobytu w Dobie było zbudowanie sieci partnerstw pomiędzy organizacjami uczestniczącymi z Finlandii, Słowacji, Słowenii, Włoch, Hiszpanii, Rumunii, Bułgarii, Polski, Grecji i Cypru.

 

Pierwszym krokiem na drodze do osiągnięcia tego celu stało się zapoznanie i zintegrowanie uczestników. Czasu nie było wiele, więc program zaplanowano jako intensywny. Wszyscy reprezentanci dysponowali już mniejszym lub większym doświadczeniem, co pozwoliło ominąć omawianie pewnych podstawowych kwestii związanych programem Erasmus+. Szybko przeszliśmy do meritum projektu, prezentując bardziej szczegółowo niż zwykle profile naszych organizacji, czyli głównych interesariuszy działań.

 

Specyficzne było też podejście do tradycyjnego wieczoru kulturowego. Trenerzy zaproponowali nam wymianę specyficznych kwestii dotyczących naszej własnej kultury poprzez dyskusję oraz opowiedzenie o zwyczajach związanych z jedzeniem, które przywieźliśmy.

 

Następnym krokiem było wkroczenie w fazę treningu kreacyjno-operacyjnego dotyczącego planowania projektów. W ramach warsztatów zebraliśmy wcześniej opracowane badania potrzeb młodych ludzi w naszych społecznościach. Najważniejsze było znalezienie wspólnego mianownika, który miał stanowić podstawę do tworzenia pomysłów. Pośród najważniejszych problemów wymieniliśmy troskę o naturalne środowisko, aktywizację ruchową młodzieży oraz pomoc w kontroli uzależnienia od bycia „na bieżąco” (FOMO) czy wręcz niezdrowego przesycenia nadmiarem informacji (infoxication).

 

Ostatni etap polegał na wyklarowaniu z ogólnych pomysłów wstępnych założeń projektu, a następnie coraz dalej idące doprecyzowywanie wszelkich szczegółów, od uczestniczących partnerów po potrzebne przyrządy oraz wyposażenie i ich koszta. Część projektów została porzucona z uwagi na małe zainteresowanie, pozostałe zaś mamy nadzieję w przyszłości ogłosić do rekrutacji uczestników jako partnerzy.

Justyna

W dniach 18-22.03.2019r. uczestniczyłam w szkoleniu ‘Building Bridges PBA’ w miejscowości Dob pri Domžalah, Słowenia, organizowanym przez Youth Centre Domžale we współpracy ze Stowarzyszeniem Sztukater. Projekt został dofinansowany ze środków unijnych w ramach programu Erasmus+. W szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele Cypru, Finlandii, Grecji, Włoch, Rumunii, Słowacji, Słowacji, Hiszpanii, Bułgarii i Polski. Głównym celem szkolenia było ustanowienie nowych partnerstw oraz poprawa jakości programu Erasmus+ wśród organizacji i państw, które uczestniczyły w projekcie.

 

Szkolenie zostało podzielone na kilka etapów. Pierwszym z nich było zapoznanie z uczestnikami projektu oraz wspólna integracja poprzez gry i zabawy. Na początku ustaliliśmy także zasady, na których miały opierać się działania projektowe i przyszła współpraca. Rozmawialiśmy o naszych oczekiwaniach, nadziejach i lękach związanych z pobytem na szkoleniu. Następnie każda grupa zaprezentowała organizację z którą współpracuje. W tym celu przygotowaliśmy pokaz mody, w którym uczestnicy wcielili się w rolę modeli prezentujących organizacje wysyłające.

 

Kolejnym etapem projektu była burza mózgów. Dyskutowaliśmy o potrzebach naszych lokalnych społeczności, w szczególności młodzieży. Zauważyliśmy, że młodzi ludzie pochodzący z różnych krajów Europy borykają się z tymi samymi problemami, czyli bezrobociem, brakiem doświadczenia, brakiem zainteresowań, przesyceniem informacjami, uzależnieniem od mediów, czy siedzącym trybem życia. Spośród powyższych pomysłów wybraliśmy te, które najlepiej charakteryzowały nasze lokalne społeczności. Na podstawie zebranych pomysłów stworzyliśmy zarys sześciu nowych projektów, które chcielibyśmy wspólnie zrealizować.

 

Podczas szkolenia gościliśmy w siedzibie Organizacji Youth Centre Domžale, gdzie poznaliśmy lokalną młodzież oraz zaprezentowaliśmy przykłady dobrych praktyk w zakresie tworzenia i realizacji projektów finansowanych przez program Erasmus+. Po spotkaniu wybraliśmy się na wspólną wycieczkę do stolicy kraju - Lublany.

 

Chciałabym podziękować organizacjom Youth Centre Domžale oraz Stowarzyszeniu Sztukater za możliwość uczestnictwa w szkoleniu. Dziękuję także wszystkim uczestnikom szkolenia za spędzenie wspaniałego czasu.

 

GALLERY/GALERIA:

 

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!