Digital Homophobia - szkolenie we Francji

W dniach 3 - 11 grudnia 2018 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Justyna oraz Patryk uczestniczyli w szkoleniu "DIGITAL Homophobia", realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w Paryżu we Francji.

 

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY RELACJE NASZYCH WOLONTARIUSZY.

 

Justyna

W dniach 03-11.12.2018r. miałam przyjemność uczestniczyć w szkoleniu ‘DIGITAL Homophobia’ w Paryżu, Francja, organizowanym przez Fédération Nationale des Associations Franco-Africaines (FNAFA) we współpracy ze Stowarzyszeniem Sztukater. Projekt został dofinansowany ze środków unijnych w ramach programu Erasmus+. W szkoleniu wzięło udział 31 uczestników z 8 krajów (Francji, Rumunii, Hiszpanii, Polski, Litwy, Estonii, Włoch i Turcji). Szkolenie było prowadzone jednocześnie w dwóch językach: angielskim oraz francuskim. Głównym celem szkolenia było promowanie różnorodności oraz włączenia młodych homoseksualistów.

 

Podczas szkolenia dyskutowaliśmy na temat sytuacji prawnej i społecznej osób LGBT w państwach, z których pochodzili uczestnicy projektu. Ponadto rozmawialiśmy o stereotypach i przesądach z jakimi borykają się osoby homoseksualne. Na szkoleniu zaprezentowano metody i regulacje prawne pozwalające na skuteczne przeciwdziałanie i walkę z homofobią. Szczególną uwagę zwrócono na problem homofobii w Internecie. Oprócz tego, przedstawiono alternatywne metody ekspresji, które mogą zostać wykorzystane przez młodych homoseksualistów do wyrażania swojej tożsamości, bez obawy o to, że zostaną źle zrozumiani lub osądzeni. Zwrócono też uwagę na niekonwencjonalne metody pracy z młodymi homoseksualistami. W trakcie szkolenia uczestniczyliśmy w dwóch interesujących prelekcjach. Pierwsza z nich dotyczyła emocji, które towarzyszom osobom borykającym się z homofobią. Natomiast druga z prelekcji została wygłoszona przez aktywistę LGBT, który poruszył kwestie prawne dotyczące homoseksualistów w Europie i na świecie. Głównym zadaniem podczas projektu było stworzenie historii opowiadającej losy osoby transgender z wykorzystaniem wiedzy i umiejętności, które zdobyliśmy podczas szkolenia. Nad przygotowaniem historii pracowaliśmy w czterech międzynarodowych zespołach przez cały czas trwania szkolenia. Multimedialne historie zaprezentowaliśmy podczas ewaluacji. Wspólnie zdecydowaliśmy, że stworzone historie mogą zostać wykorzystane jako materiały edukacyjne w przeciwdziałaniu homofobii.

 

Na szkoleniu zostaliśmy także zapoznani z zasadami programu Erasmus+, w tym z różnymi typami programów mobilności europejskiej, w celu podnoszenia świadomości na temat nowych perspektyw osobistych i zawodowych.

 

Nie zabrakło też czasu na relaks i przyjemności. Przygotowaliśmy wieczór kulturowy, w czasie którego próbowaliśmy smakołyków ze wszystkich państw, które brały udział w szkoleniu. Oprócz tego, mieliśmy okazję zwiedzić przepiękny Paryż.

 

Szkolenie było dla mnie niezwykłym doświadczeniem, które pomogło mi poszerzyć wiedzę o środowisku LGBT oraz rozwinąć umiejętności osobiste. Chciałabym podziękować organizacjom FNAFA oraz Stowarzyszeniu Sztukater za możliwość uczestnictwa w szkoleniu. Dziękuję także wszystkim uczestnikom szkolenia za spędzenie wspaniałego czasu, a w szczególności mojemu koledze z Polski – Patrykowi za przemiłe towarzystwo.

Patryk

W grudniu wyjechałem w ramach programu Erasmus+ na szkolenie do Paryża na projekt „Digital Homophobia”, w którym wziąłem udział razem z Justyną. Organizatorami tego spotkania, była organizacja Franko – Afrykańska „Feration Nationale des Associations Franco – Africanes”. Projekt miał miejsce w dniach w dniach 03-11.12.2018. Szkolenie zorganizowane było dla około 30 osób mających kontakt ze środowiskiem LGBT. Trening odbywał się w Paryżu, pięknej stolicy Francji. Nasza grupa wybrała się tam autobusem do Berlina z Poznania, a następnie z lotniska Berlin Tegel bezpośrednio do Paryża. Następnie poruszaliśmy się metrem i kolejami RER. Po dość szybkiej podróży i wstępnym zwiedzaniu Paryża, dotarliśmy na miejsce.

 

Zakwaterowani byliśmy w hotelu IBIS. Następnego dnia odbyło się uroczyste rozpoczęcie projektu i przekazanie o nim informacji. W trakcie projektu, naszym głównym zadaniem było stworzenie opowiadania historii Miriam, kobiety trans-gender. Pracowaliśmy w grupach międzynarodowych, w mojej grupie znajdowały się osoby z Litwy, Włoch Hiszpanii, Włoch, czy Estonii. Oprócz tego dowiedzieliśmy się wielu istotnych faktów odnośnie praw i postrzegania osób LGBT w różnych krajach. Dodatkowo mieliśmy wiele ciekawych szkoleń. Nasi trenerzy byli bardzo dobrze przygotowani i mimo trudności w tłumaczeniach (francusko-angielskich) poradzili sobie bardzo dobrze. Mieliśmy również trochę czasu przeznaczonego na zwiedzanie miasta świateł, Paryża, gdzie osobiście wraz z Justyną udało nam się odwiedzić wiele ciekawych miejsc z Luwrem, Wersalem i Wieżą Eiffla na czele. Ponadto, kolejne dni mijały nam na rozwoju projektu, rozwoju osobistym i na integracji, by w ostatni dzień projektu zaprezentować naszą pracę przed wszystkimi uczestnikami na uroczystym zakończeniu, przed uroczystą kolacją. Należy również wspomnieć o jedzeniu które mieliśmy zapewnione, było one wyśmienite!

 

Podczas projektu i jeszcze przed nim, podczas przygotowań do projektu i obowiązkowej odprawy wiele nauczyłem się o środowisku LGBT co otworzyło mój umysł na tą tematykę. Poznałem wiele interesujących, kreatywnych i rzetelnych osób po stronie Francuskiej i z innych krajów. Bardzo chciałbym tutaj wspomnieć o mojej koleżance z Polski Justynie która jako lider znakomicie sobie poradziła. Mam nadzieję, że z uczestnikami z projektu utrzymamy kontakt i dalej będziemy próbować zmieniać świat na lepsze.

 

Patryk

 

GALLERY/GALERIA:

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!