Szkolenie we Francji: "New Perspectives on Employability"

W dniach 17 - 24 września 2018 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater -Agata, Julia oraz Krzysztof uczestniczyli w szkoleniu "New Perspectives On Employability", realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Poitiers we Francji.

 

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z projektu.

 

Agata

 

W dniach 17-24 września br. w miasteczku Poitiers we Francji odbyło się dwujęzyczne szkolenie pt. „New opportunities on employability”. Szkolenie tradycyjnie rozpoczęło się od zapoznania się uczestników oraz wyjaśnienia, że podczas szkolenia to edukacja nieformalna i możliwość nauki od siebie nawzajem będzie najważniejsze podczas nadchodzących dni.

 

Podczas pierwszych dni zajęć mieliśmy okazję zastanowić się oraz zgłębić najczęstsze błędy młodych ludzi, które uniemożliwiają im znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Po długich dyskusjach oraz ćwiczeniach doszliśmy do wniosku, że choć problemy młodych ludzi w państwach Unii Europejskiej są podobne, to w różnych krajach przybierają one różną formę. Jednym z elementów zaplanowanych zajęć była również  nauka rozeznania, jak wybrać potencjalnego pracodawcę tak, aby przyszłe obowiązki pozostawały w zgodzie z zainteresowaniami oraz wartościami młodych uczestników rynku pracy.

 

Ważnym punktem w szkoleniu było umiejętne i kreatywne budowanie życiorysu. Organizatorzy położyli nacisk na stworzenie własnego unikalnego projektu CV, którym z pewnością zwrócimy na siebie uwagę i nie zginiemy w natłoku innych, tradycyjnych życiorysów. Każdy z uczestników zaprezentował siebie i swój projekt pozostałym, tym samym otrzymując obiektywną opinię zwrotną co można poprawić, a na co położyć nacisk. Dzięki temu ćwiczeniu nie tylko możemy nauczyć młodych ludzi jak komponować swoje CV, autoprezentacji, ale także planowania własnego projektu i wychodzenia poza utarte schematy.

 

Podczas szkolenia oczywiście nie zabrakło akcentów narodowych, czyli wieczoru kulturowego, podczas którego uczestnicy mogli zaprezentować swoją kulturę, wieczoru poświęconego na zapoznanie się z krajowymi organizacjami wysyłającymi oraz… nauki tańca.

 

Ze szkolenia przyjechałam bogatsza o nową wiedzę, umiejętności, doświadczenie, znajomości, a także motywacją do pracy z młodymi ludźmi w ramach działalności społecznej. Również początkowo problematyczna dwujęzyczność projektu okazała się sporym atutem, gdyż uczestnicy mieli okazję do nauki, przypomnienia lub utrwalenia języka francuskiego, co spotęgowało efekt doświadczenia kulturowego.

 

Serdecznie dziękuję wolontariuszom Stowarzyszenia Sztukater za systematyczną pracę w obszarze programu Erasmus+, co zaowocowało partnerstwem w projekcie, a także za opiekę merytoryczną i praktyczną przed, podczas i po zakończeniu wymiany.

 

 Agata Tereba

Julia

 

W dniach 17-24 września miałam przyjemność uczestniczyć w szkoleniu „New perspectives on employability” odbywającym się w miejscowości Poitiers we Francji. Wyjątkową rzeczą podczas tego szkolenia był fakt, że wszystkie aktywności prowadzone były równolegle w dwóch językach – francuskim i angielskim. Jest to niecodzienne, gdyż zazwyczaj podczas międzynarodowych spotkań młodzieży do komunikacji używa się jedynie języka angielskiego. Taka forma prowadzenia zajęć była niezwykle ciekawym doświadczeniem.

 

Szkolenie rozpoczęło się od omówienia błędów popełnianych przez młodych ludzi podczas poszukiwania pracy. Omówione zostały najczęstsze nieodpowiednie zachowania oraz to jak powinno się w danych sytuacjach zachować. Międzynarodowe środowisko pokazało, że w różnych krajach popełniane są te same błędy, jednak w każdym z nich przybierają różną formę. Zostaliśmy również poinstruowani w jaki sposób wybierać pracę, aby być z niej zadowolonym i dobrze się w niej czuć oraz aby potencjalny pracodawca był z nas zadowolony. Obowiązki w pracy powinny bowiem być zgodne z naszymi zainteresowaniami. Omówiono metodę Ikigai, która jest pomocna przy odpowiednim wyborze pracy.

 

Duży nacisk położony został na odpowiednie zaprezentowanie siebie na rynku pracy. Trener podkreślił, że coraz większe znaczenie na rynku pracy odgrywa przedstawienie siebie w sposób jak najbardziej kreatywny – poprzez filmik bądź w inny niestandardowy sposób. Każdy z uczestników szkolenia miał za zadanie przedstawić swoją osobę w dowolnie wybranej przez siebie formie: poprzez tradycyjne CV, za pomocą filmiku lub w inny wybrany przez siebie nieszablonowy sposób. Podczas tego zadania każdy otrzymał obiektywną opinię pozostałych uczestników.

 

Jak podczas każdego projektu międzynarodowego nie zabrakło również elementu poznawania kultur pozostałych krajów uczestniczących w szkoleniu. Odbył się wieczór kulturowy w formie International cafe, podczas którego uczestnicy ze wszystkich krajów prezentowali swoje tradycyjne potrawy oraz uczyli innych uczestników tradycyjnych tańców ze swoich krajów.

 

Wiedza oraz umiejętności zdobyte podczas szkolenia na pewno przydadzą mi się w przyszłości, kiedy będę poszukiwała pracy. Bardzo dziękuję Stowarzyszeniu Sztukater za umożliwienie mi wzięcia udziału w tak praktycznym szkoleniu oraz za wsparcie merytoryczne oraz organizacyjne przed projektem i podczas jego trwania.

 

Julia Sienkiewicz

Krzysztof

W dniach 17-24 września 2018 roku uczestniczyłem w szkoleniu “New Perspectives on Employability” zrealizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt został przygotowany i zrealizowany przez “Association Fandene Espoir” we Francji.

 

Zajęcia rozpoczęliśmy drugiego dnia projektu, gdy już wszyscy uczestnicy bezpiecznie dotarli na miejsce. Aktywności rozpoczęły się od wyjaśnienia tematyki projektu. Głównym założeniem treningu było odkrycie i określenie kim jesteśmy, jakie są nasze mocne i słabe strony, które możemy wykorzystać na naszą korzyść podczas poszukiwania pracy. Polegając na doświadczeniu szkoleniowców i wiedzy uczestników z innych państw mogliśmy swobodnie wymieniać spostrzeżenia i liczyć na pomoc w uporaniu się z własnymi słabościami.

 

Organizatorzy zerwali z tradycyjnym przeprowadzaniem szkoleń/projektów w języku angielskim, zdecydowali, że pokażą nam piękno swojego ojczystego języka. Ciekawym zjawiskiem jakiego doświadczyłem, było to, że po kilku dniach wsłuchiwania się w język francuski i poleganiu na gestykulacji prowadzącego byłem w stanie zrozumieć ogólny sens jego wypowiedzi.

 

Porównując trening do wymiany młodzieżowej najważniejszą różnicą jest sposób prowadzenia zajęć. Na wszystkich projektach jest realizowana ideologia “Learning by doing” czyli nauka przez wykonywanie różnych aktywności. Na wymianach często uczestnicy są proszeni, żeby omówić postawione zagadnienie a później narysować, albo zrobić przedstawienie opisujące ich spostrzeżenia na dany temat. Na treningach nacisk jest bardziej kładziony na tworzenie mniejszych grup i wymianę doświadczenia pomiędzy członkami tej grupy. Po omówieniu zagadnienia wszystkie grupy porównują i przedstawiają innym swoje myśli i spostrzeżenia.

 

W naszym przypadku podczas aktywności byliśmy dzieleni na małe grupy po 6 osób, w których mieliśmy omówić poruszony problem, a następnie przedstawić nasz punkt widzenia.

 

Jednym z poruszonych tematów była rozmowa rekrutacyjna do pracy. W mojej grupie postanowiliśmy najpierw wymienić się swoimi doświadczeniami, jak zachowywaliśmy się podczas rozmów, jakie wrażenie wywarła na nas osoba z którą rozmawialiśmy. Następnie każdy wskazał czego oczekuje od swojego rozmówcy i czego zabrakło podczas spotkania. Po spisaniu najważniejszych rzeczy wróciliśmy na salę, gdzie wraz z innymi grupami zaprezentowaliśmy naszą pracę.

 

Dużym zaskoczeniem była rozmowa z ekspertem od CV. Okazało się, że ekspert nie jest profesjonalnym doradcą, takim jak każdy sobie wyobraża, czyli człowiek w garniturze z kartkami albo prezentacją, na której ma wypunktowane reguły co robić, a czego nie. Na spotkanie przyszedł piosenkarz. Opowiedział nam swoją historię, jak On próbował szukać pracy, co pisał w CV, a najważniejsze, jak się prezentował przed pracodawcą. Pewnego dnia ktoś przedstawił mu schemat, który określa, że należy dokonać wyboru. Zająć się pracą, która będzie dochodowa, albo robić to co nas uszczęśliwia. Połączenie tych dwóch rzeczy jest bardzo trudne i często niemożliwe do
zrealizowania, ale wybierając pierwszą opcję nie skreślamy drugiej. Stabilność finansowa którą uzyskamy może nam pomóc w późniejszym zrealizowaniu swoich marzeń

 

Dziękuję Stowarzyszeniu Sztukater za możliwość wzięcia udziału w projekcie, dzięki któremu pozyskałem wiedzę związaną z szukaniem pracy i procesem zatrudniania, biorąc pod uwagę mój brak doświadczenia zawodowego.

 

GALLERY/GALERIA:

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!