Szkolenie w Chorwacji: "Kinesthetic Learning in Youth Work"

W dniach 29 sierpnia - 6 września 2018 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Janina, Magdalena oraz Michał uczestniczyli w szkoleniu "Kinesthetic Learning In Youth Work", realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Osijek w Chorwacji.

 

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z projektu.

 

Janina

W dniach 29.08-06.09.2018 uczestniczyłam w projekcie "Kienesthetic Learning In Youth Work" w Chorwacji w mieście Osijek. Na miejsce przybyłam razem z innym uczestnikiem z Polski, na dworcu przywitała nas organizatorka z Chorwacji Sanela, z którą byliśmy w stałym kontakcie przed i w trakcie szkolenia. Uczestnikami projektu byli młodzi ludzie z 10 rożnych krajów oraz grupka lokalnych aktywistów i tancerzy. Reprezentowaliśmy Polskę w trzyosobowej grupie.

 

Pierwszy dzień był dniem zjazdowym i uczestnicy mięli okazję poznać się na kolacji. Drugiego dnia rozpoczęliśmy szkolenie. Całą grupą udaliśmy się do miejsca, w którym spędziliśmy większość naszego czasu w kolejnych dniach, sala taneczna mieściła się w centrum handlowym niedaleko miejsca zakwaterowania. Podczas projektu czuwały nad nami dwie trenerki Inese i Ilze. Na początku zapoznaliśmy się z regułami panującymi na szkoleniu i z planem na kolejne dni. Mieliśmy przed sobą trzy dni warsztatów i ćwiczeń, czwartego dnia organizowaliśmy przedstawienie dla lokalnej społeczności, piątego dnia uczestniczyliśmy w festiwalu tańca, który odbywał się wtedy w Osijeku. Przedostatniego dnia w trzyosobowych grupkach wcielaliśmy się w rolę trenerów i przeprowadzaliśmy warsztaty dla chętnych. Ostatni dzień był dniem podsumowań i pożegnań.

 

W przerwach między kolejnymi aktywnościami danego dnia była zaplanowana przerwa kawowa dedykowana danej narodowości. Polskie przysmaki i sposób prezentacji spotkał się z dużym entuzjazmem co wynagrodziło nasz trud włożony we własnoręczne przygotowanie przekąsek.

 

Program szkolenia był intensywny i wymagał od nas dużo skupienia oraz gotowości na nowe aktywności i interakcje z innymi uczestnikami. Dni szkolenia i przygotowań przed przedstawieniem były męczące i dzień przedstawienia był kulminacją zaangażowania uczestników w projekt.

 

Samodzielne tworzenie warsztatów dla innych uczestników było ciekawym doświadczeniem  ponieważ pracowaliśmy w międzynarodowych grupkach i wymiana pomysłów i opinii nie była łatwa ale uważam, że końcowe rezultaty pozytywnie zaskoczyły nas i ochotników warsztatów.

 

Podczas projektu brakowało mi czasu na integrację z innymi uczestnikami projektu. Gdyż z racji intensywnego harmonogramu szkolenia nie było na to odpowiedniej pory ani przestrzeni, a  to właśnie osoby poznane na projekcie zrobiły na mnie największe wrażenie i stymulowały do rozwoju i aktywizacji.

 

Wróciłam do Polski z odczuciem wykonania sporej pracy nad sobą, bogatsza o doświadczenia innych kultur oraz nowymi pomysłami jak można aktywizować lokalną społeczność.

Magdalena

Kraków, 2.10.2018r.

 

SPRAWOZDANIE Z PROJEKTU KINESTETIC LEARNING IN YOUTH

 

Szkolenie przebiegło prawidłowo. Jednakże było wiele niedopowiedzeń i dysorganizacji. Trenerki dobrze przygotowane. Sanela zapewniła nam dogodne warunki odpoczynku. Szkolenie nie było dla mnie przydatne, dlatego, że nie pracuję z żadną grupą osób, które byłyby w stanie wykonać jakiekolwiek z zaproponowanych na szkoleniu aktywności. Jednakże uważam, ze szkolenie bylo przydatne, gdyz  wiekszosc uczestnikow wyrazala opinie, iz bedzie to przydatne w ich pracy.

 

Magdalena Adaś

Michał

W dniach 29.08-06.08.2018 uczestniczyłem w projekcie Erasmus+ „Kinesthetic Learning in Youth Work”, który odbył się w uroczym chorwackim mieście Osijek. W szkoleniu wzięły osoby z krajów takich jak: Chorwacja, Czechy, Bułgaria, Grecja, Włochy, Łotwa, Hiszpania i Polska.
Już na początku szkolenia przywitała nas osoba odpowiedzialna za organizację, Sanela, która jest niesamowicie przyjazną, miłą i pomocą osobą. Dzięki niej nasz pobyt w Osijeku był o wiele łatwiejszy pod względem formalnym, a także o wiele przyjemniejszy, niż można się spodziewać. Tutaj powinienem jej jeszcze raz podziękować. Dziękuję!

 

Szkolenie zaczęło się następnego dnia po naszym wieczornym przybyciu. Dwie niesamowite trenerki, Ieva i Ilze, po krótkiej rozgrzewce i zapoznaniu się z uczestnikami, przedstawiły nam plan całego szkolenia, który naszej polskiej grupie wydał się bardzo tajemniczy, ale również interesujący. Po 4 dniach mieliśmy przygotować występ dla lokalnej społeczności, co trochę nas zaniepokoiło, ponieważ czasu na przygotowanie było niewiele. Jednak trenerki zapewniły nas, że nie jest ważne to, jak całość zostanie zaprezentowana, a o to, jak przebiegnie cały proces. Zgodnie z ich radą – czerpaliśmy radość z tworzenia wydarzenia wspólnie z innymi. Przez kolejne dni zajmowaliśmy się warsztatami, przygotowaniem ich szkiców i zaprezentowaniem przed młodzieżą z Osijek.

 

Całość treningu wniosła wiele nowych doświadczeń do mojego życia. Wiele ćwiczeń opierało się na improwizacji i fizycznym kontakcie – można było zauważyć, że jednym osobom przychodziło to z łatwością, inne potrzebowały więcej czasu. Jednak dla mnie, dzięki temu byłem w stanie wyjść ze swojej „strefy komfortu” do „strefy wyzwania”. Oczywiście jeśli w jakimkolwiek momencie któryś z uczestników czuł się w „strefie paniki” – mógł bez problemu nie kontynuować ćwiczenia albo nie brać w nim udziału – być obserwatorem. Duża część treningu skupiała się również właśnie na tym – czy wolimy odnaleźć się w roli obserwatora, czy inicjatora, różnic między nimi i tym, jak czujemy się w obu rolach.

 

Dni były w całości wypełnione zajęciami, więc nie mieliśmy za dużo czasu na zapoznanie się z innymi uczestnikami i integrację. W pierwszej części treningu pracowaliśmy w całej grupie lub parach, jednak kontakt zazwyczaj był niewerbalny. Po występie, w części warsztatowej – pracowaliśmy w małych grupach i wtedy mieliśmy więcej czasu na rozmowę między sobą, wymianę pomysłów i doświadczeń – ta część bardzo przypadła mi go gustu, ale jest to moje subiektywne uczucie i oczywiście w obu częściach uczyliśmy się czegoś innego.

 

Bardzo podobał mi się pomysł stworzenia naszych chorwackich rodzin – w międzynarodowych grupach, pod koniec niektórych dni, rozmawialiśmy o swoich przeżyciach i tym, jak to na nas wpłynęło, przy pomocy pytań zadanych przez trenerów. Ten pomysł bardzo zintegrował osoby w naszej rodzinie i pomógł nam lepiej się poznać i współpracować w każdym kolejnym dniu projektu.

 

Miejscem szkolenia było centrum handlowe – śmialiśmy się, że nigdy w życiu nie spędziliśmy w ciągu tygodnia tyle czasu w takim miejscu.

 

W ramach wymiany tradycyjnych przekąsek z naszych krajów zostały zorganizowane narodowe przerwy kawowe – jedna lub dwie w ciągu dnia. Spróbowanie specjałów z różnych zakątków Europy było bardzo miłym doświadczeniem.

 

Podczas naszego pobytu w Osijek odbył się tam festiwal, w którym brali udział między innymi uczestnicy z Chorwacji. Bardzo miło było mi zobaczyć takie wydarzenie kulturalne z innego kraju.

 

Podsumowując, szkolenie było owocne; ludzie, którzy je stworzyli bardzo mili i pomocni, a uczestnicy z innych krajów to ludzie pełni pasji, z niesamowitymi osobowościami. Szkoda, że szkolenie skończyło się tak szybko, jednak wydaje mi się, że znajomości tam zawarte mają dużą szansę na rozwiniecie się w przyszłości. W razie jakichkolwiek pytań – zapraszam do kontaktu :)

 

GALLERY/GALERIA:

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto