Wymiana Młodzieży w Rumunii: "Euth Active"

W dniach 24 sierpnia - 2 września wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Dorota, Grzegorz, Jarosław, Paulina, Tomasz oraz Valeriia uczestniczyli w Wymianie Młodzieży "EUth Active", realizowanej w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Braszów w Rumunii.

 

euth action press release

 

Poniżej przedstawiamy relacje naszych wolontariuszy!

 

 

Dorota

Sprawozdanie z projektu w Rumunii

 

Od 24.08.-02.09.2018 roku uczestniczyłam w projekcje Euth Active, organizowanym w ramach programu Erasmus+ . Odbył się on w Rumunii ,w miejscowości Brasov. W projekcie wzięły udział grupy młodzieżowe z: Macedonii, Turcji, Węgier, Litwy, Włoch i Polski.

 

W pierwszym dniu pobytu zapoznaliśmy się ze wszystkimi uczestnikami. Po zakwaterowaniu w hotelu, poszliśmy zwiedzić Brasov Zobaczyliśmy między innymi Black Church, White Tower i starówkę.

 

Następnego dnia odbyła się prezentacja na temat Erasmus+ i Youthpass. Organizatorzy ze stowarzyszenia SOLOMON przekazali nam ważne informacje dotyczące Unii Europejskiej oraz demokracji. Potem (w formie quizu ) pokazano nam jak można poszerzyć swoją wiedzę na te tematy. Oczywiście nie zabrakło debat między nami uczestnikami. Podczas aktywności mieliśmy wystarczająco dużo czasu na budowanie pierwszych więzi koleżeńskich opartych na zaufaniu i szczerości.

 

Podczas wymiany często byliśmy dzieleni na grupy. Każdy z uczestników mógł poznać przedstawicieli innych państw, uczestniczących w projekcie. Był to idealny pomysł, ponieważ łatwiej było nam się między sobą porozumiewać i tworzyć coś razem.

 

Każdego dnia rano mieliśmy tzw.: energizery na „rozruszanie” naszych szarych komórek. Trzeciego dnia każda grupa prezentowała swoje organizacje : my Polacy- Stowarzyszenie Sztukater. Omawialiśmy też kluczowe pojęcia: demokracja, systemy demokracji, Unia Europejska, prawa obywatelskie, prawa wyborcze w danym kraju i europejskie instytucje. Wszystko zakończyło się debatą na powyższe tematy. Podczas obrad mieliśmy okazję zapoznać się z poglądami wszystkich uczestników wymiany oraz ich wiedzą na te tematy.

 

Najbardziej interesującą formą aktywności było stworzenie wyobrażonego państwa w mieszanych grupach. Musieliśmy wykreować kraj o danym ustroju politycznym i gospodarczym. Badaliśmy problemy zachodzące w tych krajach, po czym szukaliśmy „pomocy” innych w rozwiązaniu naszych problemów. Negocjacje były bardzo interesujące i zadowalały obie strony.

 

Kolejną interesującą formą kreatywności było stworzenie kampanii, która miała na celu zachęcenie młodych ludzi do głosowania i brania udziału w życiu politycznym swojego kraju.

 

Poza merytoryczną stroną projektu spędziliśmy sporo czasu na rozmowach, wycieczkach, zakupach. Poznawaliśmy się wzajemnie, na wieczorach kulturowych próbowaliśmy nowych smaków, potraw, dowiadywaliśmy się o ich kulturze. Rumuńska grupa goszcząca bardzo dobrze zorganizowała projekt, zadbała o dobrą atmosfer i doskonałe warunki pobytu.

 

Dzięki projektowi poszerzyłam swoja wiedzę o UE i demokracji. Zdobyłam też informacje o prawach wyborczych obywateli, przede wszystkim mogłam doskonalić porozumiewanie się w języku angielskim. Uważam, że było to bardzo dobre doświadczenie.

Grzegorz

Dzień 1

W tym dniu dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje Erasmus oraz uzyskaliśmy wiedzę na temat Youthpass. Późniejsze aktywności koncentrowały się na wytworzeniu więzi pomiędzy uczestnikami oraz stworzeniu owocnej współpracy między nami w dalszej części projektu.

 

Dzień 2

W tym dniu przedstawione nam zostały wiadomości na temat demokracji oraz Unii Europejskiej. Wszystko zakończyło się debatą na powyższe tematy oraz naszego rozumienia tego terminu. W drugiej części dnia wybraliśmy się do Braszowa, aby poprzez grę miejską, móc poznać historie i okolicę tego pięknego miasta.

 

Dzień 3

W tym dniu dowiedzieliśmy jeszcze więcej o historii Unii Europejskiej oraz o jej zadaniach, funkcjonowaniu itp. Na koniec musieliśmy stworzyć quiz, który miał sprawdzić poziom wiedzy ludzi na tematy związane z demokracją i UE. Wieczorem odbyła się pierwsza cześć wieczoru kulturowego, w którym nasza grupa zaprezentowała Polskę innym uczestnikom. Oprócz nas swoje tradycje i kulturę przedstawiły: Turcja, Rumunia i Macedonia.

 

Dzień 4

Dzisiaj rozmawialiśmy o instytucjach europejskich oraz o ich zadaniach. Później tworzyliśmy projekty w grupach narodowych, które dotyczyły rozwiązania wybranego problemu społecznego we własnym kraju, jak i w Europie. Później głosowaliśmy na najlepszy projekt. Wygrała Litwa z programem dożywiania uczniów. Na koniec dnia odbyła się druga cześć wieczoru kulturowego. W ten wieczór zaprezentowały się pozostałe kraje: Węgry, Włochy i Litwa.

 

Dzień 5

Dzień ten głównie polegał na aktywności, której celem było stworzenie „państwa” oraz prowadzenie negocjacji z innym grupami, tak aby wszystkie utworzone kraje mogły się rozwijać oraz rozwiązać swoje problemy.

 

Dzień 6

Dzisiaj mieliśmy za zadanie stworzyć krótką kampanię reklamową zachęcającą młodzież do głosowania. Kolejna cześć dnia polegała na rozmowie na temat demokracji w poszczególnych państwach. Każda nacja miała opowiedzieć o swoim kraju a później wspólnie dyskutowaliśmy o sytuacji w konkretnych państwach.

 

Dzień 7

Dzisiejszy dzień polegał głownie na poszerzeniu informacji na temat Youthpass oraz możliwości Erasmusa. Później prezentowaliśmy stowarzyszenia, które współorganizowały projekt.

 

Dzień 8

Ostatni dzień przeznaczony głównie był na pożegnania między uczestnikami oraz podziękowaniu uczestnikom jak i organizatorom i trenerom.

Jarosław

W dniach od 24 sierpnia do 1 września miałem okazję uczestniczyć w projekcie EUthActive w ramach programu Erasmus+, który odbywał się w Rumunii, w miejscowości Braszów. W wymianie uczestniczyły osoby z państw takich jak Rumunia, Polska, Litwa, Macedonia, Włochy, Węgry i Turcja.

 

Po przyjeździe do Braszowa grupa z Rumunii pomogła nam się dostać do Hotelu, w którym odbył się projekt. Pierwszy dzień skupiał się na poznawaniu siebie, były wykonywane głównie ćwiczenia na rozmowę i socjalizację z innymi uczestnikami. Od drugiego dnia zaczęliśmy bardziej skupiać się na idei projektu. Odbyły się prezentację na temat Unii Europejskiej i podstawowych informacji na temat programu Erasmus + poprzez quiz z wiedzy na dane tematy, jak również pierwsze ćwiczenia z mieszanymi grupami między państwami, głównym naciskiem w podejmowaniu decyzji, była demokracja i przed każdą decyzją odbywało się głosowanie wewnątrz grup. Podobało mi się ćwiczenie, w którym była opowiedziana pewna historia, i każdy osobiście miał wyznaczyć moralność występujących bohaterów, a następnie w grupach tworzyliśmy jeden, wspólny ranking. Było to bardzo interesujące zadanie zmuszające do wielu rozejmów między ludźmi ze względu na dużą różnicę zdań. Po całym dniu obył się wieczór kulturalny, który przygotowała Polska, Rumunia, Węgry i Macedonia. Mogliśmy dowiedzieć się więcej na temat życia w tych państwach oraz spróbować lokalnych przysmaków.

 

Kolejnego dnia rozwiązywaliśmy zadania na ulicach Braszowa. W mieszanych grupach szukaliśmy określonych miejsc dzięki mapie i fotografii obiektów, które mieliśmy odwiedzić. Pomimo intensywnego deszczu, świetnie spędziłem tam czas. Aktywność pozwoliła na ciekawą zabawę i zobaczeniu ciekawych miejsc w Braszowie.

 

Przez następne dni skupiliśmy się na elementach Unii Europejskiej. Poznawaliśmy zadania i funkcje organów unijnych oraz tworzyliśmy quiz na temat wiedzy z Unii Europejskiej. Następnie udostępniliśmy stworzone quizy na portalach społecznościowych i analizowaliśmy otrzymane wyniki, które każda z grup uzyskała. Ciekawym ćwiczeniem było stworzenie krótkiego filmiku, który miał motywować młode osoby do głosowania i pokazać, że każdy głos ma wpływ na końcowy wynik.

 

Podczas projektu dużo się nauczyłem na temat Unii Europejskiej i demokracji, tak samo o sytuacji politycznej w innych krajach, z jakimi trudnościami muszą sobie radzić obywatele poszczególnych państw. Zapoznałem się także ze zdaniem osób z różnych kultur na temat problemów społecznych, które są teraz bardzo popularne np. migracje. Organizatorzy z Rumunii byli bardzo pomocni i chętnie odpowiadali na pytania.  Osobiście były tylko małe skargi co do jedzenia, które było nam podawane.  Nie miałem dużych wymagań, ale zdarzały się sytuacje w których zupa była letnia, a ziemniaki niedogotowane, a porcję niewystarczające. Cały projekt oceniam pozytywnie, poznałem nowe osoby i miło spędziłem ten czas, ucząc się. Uczestnictwo w takich projektach sprawia, że chcę się jeszcze bardziej poszerzać horyzonty i brać udział w kolejnych wydarzeniach.

Paulina

W dniach 25.08-1.09. uczestniczyłam w wymianie młodzieży w Rumunii „EUth Active!”. Celem projektu było zwiększenie świadomości Unii Europejskiej i demokracji wśród młodych ludzi z 7 krajów (oprócz Polaków, w projekcie uczestniczyli przedstawiciele Macedonii, Węgier, Włoch, Litwy, Turcji i oczywiście Rumunii). Śmiało można stwierdzić, że to właśnie dzięki wyżej wspomnianej tematyce projektu, stał się on wyjątkowy. W poniższym podsumowaniu, chciałabym skupić się przede wszystkim na kompetencjach, które zdobyłam poprzez czynny udział w programie, pozostawiając kwestie różnic kulturowych i zwiedzania kraju jako drugorzędne.

 

Zaczęło się, jak to zwykle bywa, od zintegrowania i zapoznania uczestników ze sobą nawzajem. Postawiono przed nami pierwsze wyzwania, które musieliśmy przezwyciężyć pracując w mniejszych bądź większych grupach, używając do tego siły mięśni i logicznego myślenia. Wzajemne zaufanie i umiejętność porozumiewania się zdobyta w trakcie tych aktywności zaprocentowało przyszłości- pomimo odmiennych, czasem skrajnych stanowisk uczestnicy wyrażali swoje stanowisko bez skrępowania i z szacunkiem do pozostałych. Jedną z najbardziej emocjonujących dyskusji dotyczyła moralności bohaterów pewnej historii (link do gry: http://intercultural-learning.eu/Portfolio-Item/abigail/ ). Naszym zadaniem było stworzenie swoistego rankingu bohaterów. Początkowo samodzielnie, później w grupach sześcioosobowych, a następnie porównanie naszej listy z innymi grupami. Ćwiczenie posłużyło nam do wprowadzenia koncepcji wartości (przy ocenie bohaterów kierowaliśmy się własnym systemem wartości i szukaniem kompromisu). Rozpatrywaliśmy tę samą historię także w innych przypadkach. Okazało się, że np. płeć i wiek bohaterów ma duże znaczenie przy ich ocenie postępowania postaci i doboru argumentacji.

 

Bardzo interesująca dyskusja wywiązała się także na temat swobodnego dostępu do informacji i możliwości wyrażania własnego zdania oraz tego, jaki ma to wpływ na podejmowane przez nas decyzje. Wykorzystano do tego grę, podczas której każdemu z nas przyklejono do pleców karteczkę z narysowanym symbolem (nie wiedzieliśmy, że każdy z nas ma tak naprawdę taki sam symbol, przy czym do wykonania rysunku użyto innych kolorów). Dostaliśmy polecenie, aby pogrupować się wg symboli. Nie mogliśmy używać do tego narzędzi komunikacji werbalnej. Część z nas poprzez symbol rozumiała kolor i kształt, inni wyłącznie kształt. W trakcie omawiania opisanej aktywności poruszyliśmy także znaczenia roli lidera lub jego braku dla grupy.

 

Nawet z pozoru proste pytania słaniały nas do refleksji i okazywały się punktem zapalnym do długich dyskusji, które ze względu na ograniczenia czasowe kontynuowaliśmy także w czasie wolnym (Przykładowe pytania: „Czy każdy głos się liczy?”, „Czy osoby, które nie uczestniczą aktywnie w głosowaniu, mają prawo wyrażać swoje niezadowolenie z sytuacji w państwie?”, „Czy każdy powinien mieć prawa wyborcze?”, „Co to znaczy być obywatelem Unii Europejskiej?”). Dodatkowym walorem naszych rozmów była obecna sytuacja społeczno-gospodarcza Europy i codziennych problemów obywateli naszych krajów. Bardzo doceniam fakt, że udało nam się poruszyć zagadnienia zrównoważonego rozwoju i wykluczenia społecznego.

 

Cały projekt przebiegał w atmosferze edukacji nieformalnej, czyli „nauki przez praktykę”. W trakcie projektu dowiedzieliśmy się więcej na temat obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, a nawet mieliśmy okazję sami zaproponować i stworzyć szkielet takiej ustawy. Mogliśmy także wcielić się w rolę przedstawicieli państw i spróbować swoich sił w negocjacjach z innymi, a także zarządzaniu strategicznym. Poświęcony został temu cały dzień. W pierwszej części ćwiczenia podzielono nas na siedmio- lub ośmioosobowe grupy (każda grupa tworzyła odmienne państwo), mieliśmy zapoznać się z opisem naszego kraju (jego sytuacji gospodarczej, zaopatrzenia w surowce naturalne, położenia, nastrojów obywateli) i jego problemów, a także wybranie systemu demokratycznego. Kolejnym krokiem było przydzielenie sobie ról (m.in.: głowy państwa, głowy rządu, ministra spraw zagranicznych, ministra finansów, przedstawicieli społeczeństwa), a następnie przy skupieniu się na własnych obszarach działania zastanowić się w jaki sposób możemy rozwiązać trudności bez pomocy innych państw. Druga część zadania, polegała na przeprowadzaniu negocjacji z innymi grupami, aby efektywniej i skuteczniej rozwiązać problemy, z którymi borykały się nasze państwa. Okazało się to znacznie trudniejsze niż przypuszczaliśmy (zwłaszcza, gdy doszło do konfliktu interesów pomiędzy grupami lub poszczególnymi przedstawicielami państwa). Ćwiczenie zamknięto dyskusją, która dotyczyła podobieństw pomiędzy grą a rzeczywistością, a także czynnym uczestnictwem obywateli w demokratycznym podejmowaniu decyzji na szczeblu państwowym i międzynarodowym.

 

Jestem bardzo wdzięczna organizatorom i wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia tego projektu. Dzięki niemu mogłam poznać opinię moich rówieśników na bardzo ważne tematy. Program był doskonałą okazją na zaobserwowanie postaw młodzieży i ich stosunku do problemów społeczno- politycznych. Jego uczestnicy byli żywym dowodem na to, że warto i trzeba rozmawiać, bo to właśnie jest kluczem do wzajemnego porozumienia. Poprzez projekt poznałam wiele osób, które nie tylko marzą i wierzą w lepszą rzeczywistość, ale krok po kroku zmieniają przyszłość swoich krajów. Mam nadzieję, że nie był to ostatni projekt, w którym mogłam uczestniczyć.

Tomasz

W dniach od 24 sierpnia do 2 września miałem okazję uczestniczyć w projekcie EUthActive, który odbywał się w Rumunii w mieście położonym w górach, w Braszowie. W wymianie poza gospodarzami z Rumunii i Polską grupą uczestniczyły młodzi ludzie z państw takich jak Litwa, Macedonia, Włochy, Węgry i Turcja.

 

Pierwszego dnia projektu mieliśmy czas na zapoznanie się i integrację z resztą uczestników. Mówiliśmy też o możliwościach jakie daje młodym ludziom Erasmus+ i co to jest Youthpass, czyli certyfikat podkreślający wartości edukacji nieformalnej i umiejętności nabyte przez uczestników podczas projektu.

 

Kolejnego dnia nasi facylitatorzy przedstawili nam ogrom informacji na temat demokracji, praw człowieka oraz Unii Europejskiej, wszystko zakończyło się debatą / dyskusją między uczestnikami projektu na ten temat. Po obiedzie w międzynarodowych grupach wyruszyliśmy zwiedzić miasto, podczas gry terenowej. Była to dla nas okazja by lepiej poznać członków naszych grup a także zintegrować się z lokalną społecznością.

 

Następny dzień poświęcony był w całości Unii Europejskiej, rozmawialiśmy o jej historii, zadaniach i instytucjach unijnych, z tą wiedzą podzieliliśmy się znowu na międzynarodowe grupy, w których stworzyliśmy quizy na tematy o których dyskutowaliśmy wcześniej. Wieczorem podczas wieczoru kulturowego przedstawiliśmy Polską kuchnię i kulturę w formie prezentacji i interaktywnego quizu. Mieliśmy też okazję dowiedzieć się o kuchni i kulturze rumuńskiej, macedońskiej i tureckiej.

 

Podczas kolejnego dnia dyskutowaliśmy dalej o demokracji, Unii Europejskiej i roli młodych ludzi w demokracji, w drugiej części dnia tworzyliśmy w narodowych grupach tworzyliśmy inicjatywy obywatelskie, które mogłyby rozwiązać realne problemy w naszym kraju i w całej Europie. Wieczorem poznaliśmy kulturę i kuchnię węgierską, włoską i litewską.Podczas kolejnych dni m.in tworzyliśmy państwa w których wcieliliśmy się w członków rządu a następnie negocjowaliśmy z innymi państwami, co możemy zrobić by poprawić sytuację polityczną i ekonomiczną naszego państwa, tworzyliśmy też wideo o promowaniu wyborów. Po prezentacji filmów rozmawialiśmy o sytuacji politycznej i wyborach w innych państwach.

 

Ostatniego dnia sprawdziliśmy odpowiedzi z quizów, które zrobiliśmy wcześniej. Analiza wyników pokazała, że spora cześć społeczeństwa nie wie podstawowych informacji o demokracji, swoich prawach i Unii Europejskiej. Podczas projektu mieliśmy też czas na spacer po lesie, zwiedzanie miasta i okolic.

 

Podsumowując, projekt był dla mnie okazją na przyswojenie nowych informacji o Unii Europejskiej, demokracji i o tym jak ważne są wybory. Poznałem też wiele młodych i aktywnych ludzi z innych kultur, którzy swoją postawą potrafią motywować do podejmowania trudnych decyzji, które mogą mieć realny wpływ na nasze życie. Wymiany młodzieżowe to projekty, na które każdy chętnie wraca i z pewnością będę szukał takich możliwości w przyszłości.

Valeriia

Od 24 sierpnia do 1 września 2018 roku w mieście Braszów, położonym w środkowej Rumunii, realizowano projekt „EUth Active”, finansowany w ramach Erasmus+ ze środków Unii Europejskiej. Celem projektu było nie tylko zbadanie zaangażowania młodych ludzi w procesy decyzyjne w ramach UE, ale także wymiana doświadczeń pomiędzy osobami z różnych zakątków świata. Na wymianie miałam zaszczyt reprezentować Polskę wśród sześciu innych krajów, a mianowicie Włoch, Turcji, Macedonii, Litwy, Węgier i Rumunii.

 

Pierwszy dzień wymiany poświęcono tzw. team-building i trust-building activities — zajęcia (głównie w formie gier) miały na celu poznanie się uczestników nawzajem, integrowanie zespołu. Podczas aktywności mieliśmy okazję do budowania pierwszych stałych więzi zaufania, szczerości i przyjaźni. Współpracowaliśmy w celu wykonania powierzonych przez organizatorów zadań. Mimo, że spotkaliśmy się po raz pierwszy, szybko udało się nam dogadać i zorganizować do działania. Podczas wymiany często byliśmy podzieleni na mniejsze lub większe grupy, więc każdy z uczestników mógł poznać przedstawicieli innych państw, uczestniczących w projekcie.

 

Poranki na wymianie zaczynały się z kreatywnych i wesołych rozgrzewek, po czym bezpośrednio przechodziliśmy do omówienia tematu spotkań: pojęcia demokracji, systemów demokratycznych, struktury instytucjonalnej UE, obowiązków obywatelskich, prawa wyborczego w poszczególnych krajach członkowskich. Zdobywanie wiedzy podczas wymiany nie polegało jedynie na zapamiętywaniu wiedzy teoretycznej. Wszelkie nowe informacje sprawdzane były podczas zajęć praktycznych. Na przykład, najpierw dowiedzieliśmy się o funkcjonowaniu naczelnych organów UE z wypowiedzi trenerów, a następnie wykorzystaliśmy to podczas zajęć praktycznych: każdy z uczestników dostał określoną funkcję i musiał znaleźć instytucję, która tę funkcję pełniła. Po zajęciach praktycznych zawsze miała miejsce wymiana zdań pomiędzy uczestnikami projektu. Zadania miały nie tylko odwoływać się do aspektów teoretycznych, lecz także rozwijać kreatywność i współpracę w grupach. Jedna z najbardziej interesujących aktywności miała na celu stworzenie własnego państwa. Wymyślaliśmy kraje o odmiennym położeniu geograficznym, ustrojach politycznych i warunkach gospodarczych. Badaliśmy zachodzące w tych wymyślonych państwach problemy, a następnie prowadziliśmy negocjacje z innymi państwami w celu rozwiązania problemów gospodarczych lub społecznych. Członkowie każdej grupy przebierały postacie przewodniczących najważniejszych resortów państwowych — głów państw i rządów, ministrów ds. zagranicznych, wewnętrznych etc. Zakres pełnomocnictw każdego gracza ograniczał lub rozszerzał wybrany ustrój polityczny. Wywierało to wpływ na skład delegacji, wysyłanych w celu prowadzenia negocjacji, przebieg rokowań, zawieranie i podpisywanie porozumień.

 

Najbardziej interesującym etapem, moim zdaniem, były oczywiście dyskusje. Podczas debat czerpaliśmy wiedzę, zapoznawaliśmy się z doświadczeniami uczestników wymiany i dzieliliśmy się wrażeniami. Osobiście usłyszałam tam wiele inspirujących wypowiedzi, które dały mi dużo do myślenia. Podczas dyskusji wielokrotnie przekonałam się, że mimo odmiennych środowisk kulturowych podzielamy te same wartości i idee, a więc będziemy w stanie wspólnie tworzyć przyszłość zjednoczonej Europy.

 

GALLERY/GALERIA:

 

Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)
Rumunia - wymiana Braszów (08-2018)

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial