Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

„Circus pedagogy for youth workers" - szkolenie na Węgrzech

W dniach 23-30 czerwca 2018 r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater – Jakub oraz Klaudia uczestniczyli w Szkoleniu „Circus pedagogy for youth workers", realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Sikonda na Węgrzech.

 

Poniżej przedstawiamy relacje naszych wolontariuszy!

 

 

Jakub

Sprawozdanie ze szkolenia „Circus Pedagogy in Youth Work”

23-30.06.2018r., Sikonda, Węgry

W dniach 23-30 czerwca 2018 r. miałem okazję uczestniczyć w szkoleniu o nazwie „Circus Pedagogy in Youth Work”, odbywającego się w miejscowości Sikonda na Węgrzech. W szkoleniu, pod okiem dwojga trenerów z Francji i Słowenii, uczestniczyło 26 młodych ludzi z 13 krajów (Rumunii, Słowenii, Estonii, Hiszpanii, Słowacji, Bułgarii, Litwy, Macedonii, Czech, Grecji, Węgier, Włoch i Polski), którzy w pięknym, leśnym otoczeniu południowych Węgier, w ciągu tygodnia szkolenia poznali różne dyscypliny i techniki cyrkowe oraz ich zastosowanie w codziennej pracy z ludźmi w różnym wieku i z różnych kultur.

 

Szkolenie to, dostosowane do potrzeb osób początkujących, rozpoczęło się teorią – zapoznaniem uczestników z historią sztuki cyrkowej oraz teorią pedagogiki cyrkowej. Pod okiem doświadczonych instruktorów mieliśmy okazję również poznać podstawy kilku wybranych dyscyplin, m. in. akrobatyki, żonglerki piłkami i diabolo, plate spinning oraz modelowanie balonów. W trakcie szkolenia mieliśmy okazję wykorzystać nowo nabyte umiejętności w praktyce, organizując przedstawienie cyrkowe oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży, które odbyły się w przedostatnim dniu szkolenia. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w 16. Węgierskim Zjeździe Żonglerów oraz w drugiej edycji Zsolnay Fényfesztivál w Peczu.

 

Serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w projekt po stronie Stowarzyszenia Sztukater, organizatorów oraz trenerom za sprawne przygotowanie organizacyjne i merytoryczne projektu, a także wszystkim uczestnikom, którzy tak entuzjastycznie zaangażowali się w uczestnictwo w zajęciach programowych.

Klaudia

W dniach 23-30 czerwca wzięłam udział w szkoleniu "Circus Pedagogy for Youth Workers", które odbyło się w malowniczej i cichej miejscowości Sikonda na Węgrzech. Tematyka projektu bardzo mi się spodobała, ponieważ interesuję się sztuką cyrkową od kilku lat. I choć trening został zorganizowany dla osób poczatkująch, to ogromnie się cieszę, że dane mi było w nim uczestniczyć, ponieważ oprócz szkolenia się we wcześniej nabytych umiejętnościach, spróbowałam swoich sił także w nowych kategoriach i nauczyłam się przydatnych technik. Poznałam osoby o podobnych zainteresowaniach z różnych krajów. Wszyscy byli bardzo otwarci na dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Przez tydzień rozwijaliśmy takie umiejętności jak m.in.: żonglowanie, kręcenie poi, modelowanie balonów, akrobalans, utrzymywanie równowagi na slackline/monocyklu oraz podstawowe techniki na diabolo i chińskich talerzach. Dzięki sposobom przekazywania wiedzy przez instruktorów szybko przyswajałam nowe techniki. Widać było w nich pasje i entuzjam, dzięki czemu swoim podejściem zarazili uczestników zapałem do działania. To poskutkowało tym, że nawet podczas przerw ludzie trenowali z zawzięciem i uczyli się nowych rzeczy.

W międzyczasie wytworzyła się cudowna atmosfera. Muszę dodać, że sprzyjało nam miejsce, ponieważ byliśmy z dala od zgiełku i hałasu miast, co pozwoliło nam wyciszyć się w pełni i skupić na nauce.

Dodatkowo uczestniczyliśmy w zajęciach teatralnych, które pozwoliły nam przełamać bariery i swobodnie poczuć się na scenie. A ta umiejętność bardzo nam się przydała podczas przedstawienia, które zorganizowaliśmy w bardzo krótkim czasie. Dzięki motywacji i współpracy połączyliśmy siły i pomysły oraz wykorzystaliśmy nabyte umiejętności i zaprezentowaliśmy je dla dzieci z pobliskich szkół. Mogliśmy się również sprawdzić w roli intruktora, ponieważ po widowisku prowadziliśmy warsztaty ze sztuki cyrkowej.

Pod koniec szkolenia pojechaliśmy do Pecz, gdzie odbywały się Festiwal Światła i Węgierski Konwent Żonglerski. Podczas tych wydarzeń mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądają treningi profesjonalistów, uczestniczyć w różnych warsztatach (np. chodzenie na szczudłach) i uczyć się od kuglarzy i cyrkowców z całego kraju. W czasie trwania festiwalów odbywały się różne pokazy cyrkowe i koncerty. Zachwyciłam się show hiszpańskiego kuglarza, który korzystał m.in. ze sprzętu, do którego miałam dostęp przez cały okres trwania projektu!

Wieczorem Pecz zalśniło od przepięknych animacji na budynkach i ulicach, pogrążonych w kolorach tęczy. To był widok nie do opisania!
W nocy odbywał się także Fire Space, czyli to było miejsce, gdzie występowali tancerze ognia! Każdy mógł się zaprezentować, więc wzięłam swój sprzęt i zatańczyłam. Taniec z ogniem to moja pasja od kilku lat, więc nie mogłam się powstrzymać.

Jestem wdzięczna za możliwość uczestniczenia w tak wspaniałym projekcie. Poznałam ludzi o podobnych zainteresowaniach, podszkoliłam się w sztuce cyrkowej, wpadłam na nowe pomysły i przeżyłam niezapomniane chwile.

 

GALLERY/GALERIA:

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial