„Be Active – Sports and Culture” - Francja

W dniach 14.04.2018 – 21.04.2018r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater – Anastasiia, Hanna, Kajetan, Karolina, Magdalena, Patrycja oraz Wojciech,  uczestniczyli w Wymianie Młodzieży „Be Active – Sports and Culture”, realizowanej w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w Merignac we Francji.

 

Poniżej przedstawiamy relacje naszych wolontariuszy!

 

Anastasiia

Sprawozdanie projektu Erasmus+

 

Uczęstnictwo w projekcie ''Be active: sports and cultures" we Francji 14-21 kwietnia 2018 zmieniło mój światopogląd.

Miałam niesamowitą okazję spotkać ciekawych i ambitnych ludzi z róznych krajów (Włochy,Hiszpania,Francja, Rumunia, Bulgaria,Polska) i odkryć dla siebie ich kultury.

Integracja kulturowa, miła atmosfera i dużo zabawy - to wszystko towarzyszyło naszemu projektowi.

Dzięki różnym workshopam każdy mógł rozwinąć, odkryć w sobie nowe talenty i po prostu poznać coś nowego.

Moim workszopem był the aerial silks, z którym nigdy w życiu nie miałam do czynienia. Ale za jakieś 8 godzin wspólnej pracy zrobiliśmy moim zdaniem świetne show.

Innym atutem tego wyjazdu było miasto Bordeaux. Różnorodny klimat, romantyczne uliczki, zachwycająca arhitektura i mieszkańcy, którzy znają jak trzeba spędzać czas ciepłymi wieczorami. Tam poczułam siebie jako heroinia jakiegoś filmu, który chcę się raz za razem oglądać na nowo.

I jak Francja bez serów i wina, smakosze się cieszyli tam :)

Jestem bardzo zadowolona tym wyjazdem, nauczyłam się dużo nowego, poznałam niesamowitych ludzi i zainspirowałam się na długi czas.

Więc jak ktoś zastanawia, czy jechać na takiego rodzaju pojekty, odrazu zgadzajcie się ,to jest tego warte.

Hanna

W dniach 14-21 kwietnia miałam przyjemność wziąć udział w wymianie młodzieży: „Be Active: Sports and Culture”, która odbyła się w miejscowości Merignac we Francji. Projekt koordynowany był przez organizację francuską, partnerami były organizacje z Włoch, Rumunii, Bułgarii, Hiszpanii oraz Polski. Każda z organizacji biorących udział w projekcie utworzyła grupę składającą się z siedmiu osób, które miały możliwość spotkania się oraz wzięcia udziału w warsztatach sportowych i artystycznych.

 

Na początku warto podkreślić nietypową konstrukcję projektu. Organizatorzy zdecydowali o zapewnieniu różnorodnych aktywności dopasowanych do zainteresowań i predyspozycji uczestników, zatem na początku projektu można było zapisać się na jeden spośród czterech warsztatów tematycznych: warsztaty sportowe, teatralne, filmowe oraz taniec na szarfach. Cała grupa projektowa spotykała się na śniadanie oraz zabawy/rozgrzewkę po śniadaniu, po czym każdy udawał się na wybrany przez siebie warsztat tematyczny, który trwał do obiadu. W czasie trwania projektu odbywał się lokalny festiwal młodzieży – Quartier Libre. W ramach tego festiwalu miały miejsce aktywności skierowane do młodzieży, takie jak zróżnicowane zajęcia sportowe, zajęcia taneczne, gry, zabawy, warsztaty graffiti, disco rolki i wiele innych. To właśnie tam najczęściej udawaliśmy się popołudniami. Oprócz tego mieliśmy możliwość wspiąć się na największą objętościowo wydmę w Europie oraz zobaczyć skrawek oceanu, a także zwiedzić Bordeaux, które nader często było kierunkiem wieczornych wycieczek uczestników projektu.

 

Rezultaty projektu zaprezentowane zostały w ostatni dzień projektu, ich pokaz odbył się w lokalnej sali koncertowej. Osoby biorące udział w warsztatach tańca na szarfach dały niesamowity pokaz, uczestnicy warsztatów filmowych oczywiście zaprezentowali swoje zdolności na scenie. Tym grupom należy się szczególne uznanie, ponieważ w tydzień udało im się nabyć i zaprezentować na scenie nowe umiejętności niczym w „Chwili Prawdy”. Osoby biorące w nich udział, w większości przypadków pierwszy raz w życiu miały styczność z tematem warsztatu. Duża zasługa osób prowadzących warsztat (które również wzięły udział w projekcie jako uczestnicy), którym udało się zmotywować grupę i nauczyć ich podstaw sztuki, którą sami zajmują się w stopniu zaawansowanym. Film utworzony przez uczestników warsztatów filmowych został zgłoszony do konkursu. Pokaz filmów biorących udział w konkursie również miał miejsce podczas uroczystości. Dzieło filmowe uczestników nagrodzone zostało przez publiczność. Warsztat sportowy, jako trudny do zaprezentowania został uwieńczony prezentacją multimedialną ze zdjęciami z aktywności.

 

Duże uznanie należy się organizacji goszczącej, która zapewniła bardzo dobry przebieg logistyczny projektu, który umożliwił branie udziału w aktywnościach, tzn., byliśmy na bieżąco informowani jakie aktywności oraz gdzie mamy dostępne podczas festiwalu, zakwaterowani byliśmy w internacie tuż obok sali, gdzie odbywała się część zajęć oraz posiłki, natomiast festiwal był oddalony o ok. 10 min. drogi pieszo od internatu. Mieliśmy też blisko tramwaj, którym mogliśmy bezpośrednio dotrzeć do Bordeaux. O dobrej logistyce świadczy chociażby samo zintegrowanie projektu z lokalnym festiwalem.

 

Mój zachwyt wzbudziła nowoczesna infrastruktura liceum, w którym miały miejsce niektóre spośród aktywności projektowych, do której można zaliczyć chociażby zaplecze kuchenne.

 

Jedyną wadą projektu – jeżeli zaistniałaby konieczność takową znaleźć, byłby brak możliwości bycia w kilku miejscach równocześnie. Na projekcie bardzo dużo się działo, tydzień minął niezmiernie szybko. Cieszę się, że mogłam współtworzyć projekt i spotkać utalentowanych rówieśników z różnych stron Europy (chociaż można zauważyć, że głównie z południa). Organizatorom chciałabym podziękować za ciepłą atmosferę oraz wsparcie na każdym kroku, a Stowarzyszeniu Sztukater za możliwość udziału.

Kajetan

SPRAWOZDANIE Z PROJEKTU "BE ACTIVE - SPORTS AND CULTURE" Z BORDEAUX 14-21.04.2018

 

W DNIACH 14-21 KWIETNIA 2018 ROKU MIAŁEM PRZYJEMNOŚĆ UCZESTNICZYĆ W PROJEKCIE ORGANIZOWANYM PRZEZ ORGANIZACJĘ ERASMUS+ PT. "BE ACTIVE - SPORTS AND CULTURE". PROJEKT MIAŁ MIEJSCE W MIEŚCIE NIEOPODAL FRANCUSKIEGO BORDEAUX O NAZWIE MERIGNAC. PROJEKT MIAŁ ZA ZADANIE PRZEDSTAWIĆ SZTUKĘ ORAZ SPORT W NIECODZIENNY SPOSÓB, CZYLI POMIJAJĄC CHOCIAŻBY WSZECHOBECNE DYSCYPLINY SPORTU JAK SIATKÓWKA, PIŁKA NOŻNA. W MERIGNAC SPOTKAŁY SIE OSOBY W WIEKU OD 16 DO 29 LAT Z NARODOWOŚCI TAKICH JAK FRANCJA, POLSKA, RUMUNIA, BUŁGARIA, HISZPANIA ORAZ WŁOCHY.

 

KAŻDY Z UCZESTNIKÓW PROJEKTU MIAŁ ZA ZADANIE WYBRANIE SOBIE ODPOWIEDNICH WARSZTATÓW, KTÓRE BYŁY REALIZOWANE PODCZAS TEGO TYGODNIA. OSOBIŚCIE WYBRAŁEM SPORT, LECZ DO WYBORU BYŁ TAKŻE NAKRĘCENIE FILMU O OSOBACH Z OŚRODKA ZAJMUJĄCYMI SIĘ IMIGRANTAMI, TANIEC NA SZARFACH Z JEDWABIU ORAZ TEATR. MÓJ WYBÓR OCENIAM JAKO POZYTYWNY, PONIEWAŻ NIE CZĘSTO MOŻNA SPRÓBOWAĆ UPRAWIAĆ INNE DYSCYPLINY SPORTU NIŻ NA SZKOLNYM WF-IE LUB PODWÓRKU. NASI INSTRUKTORZY POKAZALI NAM SPORTY, W KTÓRE GRAJĄ OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE CHOCIAŻBY NA IGRZYSKACH PARAOLIMPIJSKICH. Z RACJI WIELKIEGO ZAPAŁU DO KOSZYKÓWKI NAJWIĘKSZE WRAŻENIE ZROBIŁA NA MNIE WŁAŚNIE TA DYSCYPLINA, LECZ SĘK BYŁ W TYM,  ŻE GRALIŚMY NA WÓZKACH INWALIDZKICH. OKAZAŁO SIĘ, ŻE NIE JEST TO TAKA PROSTA SPRAWA I JEST TO PRZEŻYCIE, KTÓRE NA PEWNO ZOSTANIE W MOJEJ GŁOWIE DO KOŃCA ŻYCIA.

 

JEDNYM Z WAŻNIEJSZYCH CZYNNIKÓW PROJEKTÓW TEGO TYPU JEST INTEGRACJA MIĘDZY UCZESTNIKAMI TAKOWYCH WYJAZDÓW. NA POCZĄTKU JAK TO ZAWSZE BYWA W TEGO TYPU SYTUACJACH WYCHODZI NIEŚMIAŁOŚĆ. PÓŹNIEJ NATOMIAST, Z DNIA NA DZIEŃ ZACZYNASZ CO RAZ LEPIEJ POZNAWAĆ LUDZI Z INNYCH KRAJÓW, CODZIENNIE SPOŻYWASZ Z NIMI POSIŁKI, SPRZĄTASZ POKÓJ CZY MYJESZ NACZYNIA PO KOLACJI, A NA KONIEC DNIA WYCHODZICIE RAZEM NA MIASTO. W OSTATNI DZIEŃ ZDAJESZ SOBIE SPRAWĘ, ŻE PRZEZ TEN TYDZIEŃ POZNAŁEŚ KAŻDĄ Z TYCH 45 OSÓB CHOCIAŻ TROCHĘ I WIELE OSÓB Z TYCH OSÓB LICZY NA PÓŹNIEJSZE ODZEWY LUB ODWIEDZINY Z WASZEJ STRONY.

 

UWAŻAM, ŻE WYJAZD NA TAKI PROJEKT TO ŚWIETNA SPRAWA I DLA WIELU LUDZI MOŻE WNIEŚĆ COŚ NOWEGO DO CODZIENNEJ MONOTONII.

Karolina

W dniach 14.04.2018-21.04.2018 razem z Patrycją, Magdą, Anastazją, Hanią, Wojtkiem i Kajetanem brałam udział w wymianie młodzieżowej we Francji w malowniczej miejscowości Merignac koło Bordeaux pod nazwą Be active: sport and culture. W projekcie brały udział 42 osoby, odpowiednio z Francji, Bułgarii, Hiszpanii, Rumunii, Włoch i Polski. Przez cały tydzień odbywały się warsztaty, na których mogliśmy rozwijać swoje umiejętności. Do wyboru był sport, teatr, film oraz aero silk. W poniedziałek 16 kwietnia odbył się wieczorek kulturowy, na którym każdy kraj odpowiednio wcześniej przygotował regionalne potrawy. Dzięki wymianie poznałam wielu wspaniałych ludzi, z którymi jestem w stałym kontakcie. Jednym słowem bardzo podobało mi się na projekcie i  naprawdę polecam takie wymiany.

Magdalena

Sprawozdanie z projektu „Be active. Sports and culture” – Magdalena Lenart

 

W dniach 14-21.04 uczestniczyłam w projekcie „Be active. Sports and culture” w ramach programu Erasmus+ w miejscowości Mérignac we Francji. Projekt ten miał na celu aktywizację młodzieży z różnych państw w inicjatywę lokalną, mianowicie festiwal „Quartier Libre” przeznaczony dla młodych ludzi mieszkających w okolicy.

 

W projekcie brało udział po sześcioro uczestników oraz po jednym liderze z 6 europejskich państw: Francji, Włoch, Hiszpanii, Polski, Bułgarii oraz Rumunii. Nasza grupa po kilku godzinach oczekiwania na lotnisku Chopina w Warszawie wyruszyła samolotem do Mérignac po południu 14.04. Gdy dotarliśmy na miejsce, każdy z nas znalazł sobie miejsce w jednym z pokoi w internacie, w którym zostaliśmy zakwaterowani. Następnie, wygłodniali po podróży, udaliśmy się na stołówkę na kolację. Po posiłku postanowiliśmy pojechać tramwajem do pobliskiego Bordeaux, uroczego miasta będącego stolicą regionu Nowa Akwitania oraz departamentu Żyronda. Mimo zmęczenia podróżą i trochę chłodnego wieczoru przeszliśmy się uliczkami pięknej starówki, po czym wróciliśmy do internatu. Następnego dnia podczas porannych zajęć zapoznaliśmy się z uczestnikami z innych państw oraz z programem całego projektu. W ciągu kolejnych dni pracowaliśmy w grupach warsztatowych nad zadaniami, które w ostatni dzień wymiany prezentowaliśmy w lokalnym Domu Kultury. Osobiście miałam przyjemność brać udział w warsztatach teatralnych i grać w Comedii dell’arte – improwizowanym przedstawieniu, w którym każdy z nas-aktorów mówił w swoim ojczystym języku. Mimo początkowego sceptycyzmu co do tych zajęć zaangażowałam się w nie i czerpałam z nich niezmierną radość, a po przedstawieniu także satysfakcję z efektu, jaki uzyskaliśmy – rozbawienia publiczności do łez. Szczerze przyznaję, że pod względem merytorycznym projekt oceniam bardzo dobrze – wszyscy uczestnicy, przynajmniej w mojej grupie teatralnej – dali z siebie wszystko, świetnie się przy tym bawiąc. Oprócz zajęć warsztatowych braliśmy również udział w wydarzeniach w centrum miejscowości odbywających się w ramach festiwalu „ Quartier Libre”. Uczyliśmy się tworzenia napisów graffiti, sama byłam również w escapie roomie przygotowanym w bibliotece miejskiej przez 12-letniego chłopca w naprawdę profesjonalny sposób.

 

Jeden dzień mieliśmy przeznaczony na wycieczkę na największą wydmę w Europie położoną nad Oceanem Atlantyckim – Dune du Pylat. Myślę, że nie skłamię, jeśli przyznam, że każdemu z nas wycieczka ta sprawiła wiele radości, tym bardziej, że pogoda była wspaniała – ciepło, słonecznie, z lekkim wiaterkiem. Odpoczęliśmy nad brzegiem oceanu, nie odważywszy się jednakże w nim wykąpać, gdyż temperatura wody wymagała przystosowania morsa. Przedostatniego dnia wymiany mieliśmy również czas wolny na zwiedzanie Bordeaux. Traf chciał, ze miałam w ten dzień urodziny – piękniejszej scenerii i pogody do ich świętowania nie mogłam sobie wyobrazić! Miasto zachwyca swoją zabytkową architekturą,  nie przypadkowo w końcu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Podsumowując krótko, wyjazd uważam za naprawdę udany, zarówno pod względem merytorycznym, jak również turystycznym. Jako osoba żywo zainteresowana kulturą Francji miałam okazję „dotknąć” jej, zasmakować i powąchać (szczególnie sery), a także porozmawiać w języku francuskim z obywatelami tego kraju.

Patrycja

W dniach 14-21 kwietnia  wzięłam udział w projekcie finansowanym przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+ „Be active: sport and culture”. Miejscem była Francja- Bordeaux, a dokładniej Merignac. Kraje uczestniczące to: Włochy, Hiszpania, Rumunia, Bułgaria, Francja, Polska. Językiem projektu był oczywiście angielski.

 

Tematem przewodnim był sport i kultura, więc zobowiązani byliśmy do wyboru warsztatów, w których uczestniczyliśmy każdego dnia. Przygotowano dla nas 4 rodzaje: teatr, silk, sport, film. Aktywności, które zostały nam zaproponowane były zresztą dobrane w bardzo przemyślany sposób - stopniowane pod kątem stopnia trudności, i ukierunkowane na zdobycie praktycznych umiejętności. Część była integrującymi zabawami, pozwalającymi nam się lepiej poznać. Udział w projekcie pozwolił mi również na zdobycie doświadczeń, na które nie miałam odwagi zdobyć się sama, czyli aerial silk- akrobatyka na szarfie. Metody i ćwiczenia wykorzystane na zajęciach ogólnie były bardzo ciekawe, innowacyjne i skuteczne. Nie tylko w celu przekazania nam wiedzy merytorycznej na szkoleniu, ale również bardzo pomogły w perspektywie całego tygodnia, mieć nowe spojrzenie na tak zwaną “pracę zespołową”. Zaproponowane ćwiczenia pozwalały nam poznać lepiej nie tylko innych uczestników i ich kultury, ale i samych siebie.

 

Miłym akcentem wyjazdu był również wieczorek kulturalny, podczas którego każda z grup mogła zaprezentować i pochwalić się wszystkim co najlepsze ze swojego kraju. Zajęło nam to cały wieczór i pozwoliło lepiej poznać kultury innych krajów.

 

Cieszę się, że uczestnicy byli również chętni do kontynuowania dyskusji poza zajęciami oraz dzielenia się własnymi doświadczeniami. Dzięki temu zrealizowaliśmy nie tylko program wymiany, ale dowiedzieliśmy się także wiele od nas samych. I o nas samych, jako że wiele gier przeprowadzonych podczas wymiany pozwalało nam również uzmysłowić sobie, jak sami reagujemy w niektórych sytuacjach. Muszę przyznać, iż program wymiany był dość intensywny, jednak w jego połowie zaplanowany został jeden dzień wolny na zwiedzenie Bordeaux.

 

Bardzo cieszę się, że wzięłam udział w tym projekcie. Uważam, że tego typu wyjazdy pozwalają na rozwijanie siebie w wielu wymiarach i dają szansę na zdobycie praktycznego doświadczenia w środowisku międzynarodowym.

Wojciech

Wojciech Kauczor

 

W dniach 14-21 kwietnia 2018 r. wziąłem udział w wymianie międzynarodowej realizowanej w ramach programu Erasmus+ we Francji. Temat projektu brzmiał „Be active – sports and culture”, odbył się on w mieście Mérignac położonym blisko Bordeaux i wzięli w nim udział przedstawiciele z 6 państw: Bułgarii, Francji, Hiszpanii, Polski, Rumunii i Włoch. Pierwszy i ostatni dzień wymiany przeznaczony był na podróż. Po niestety kilkugodzinowo opóźnionym locie z Warszawy udało nam się dotrzeć do Bordeaux, skąd autobusem dotarliśmy do Merignac, w którym zostaliśmy zakwaterowani przy tamtejszym liceum. W czasie projektu we Francji trwały ferie wiosenne, więc mogliśmy zająć internat zamieszkiwany w ciągu roku przez francuskich licealistów.

 

Pierwszego dnia wymiany zostały nam przedstawione 4 różne warsztaty powiązane z tematem przewodnim projektu. Były to taniec na szarfach, teatr, zajęcia sportowe oraz warsztaty filmowe. Naszym zadaniem było wybranie jednego warsztatu, którego program realizowaliśmy w ciągu tygodnia. Cieszę się, że udało mi się dostać na warsztaty filmowe, ponieważ ta działka interesowała mnie najbardziej. Warsztaty odbywały się codziennie, a celem naszej grupy było nagranie i zmontowanie filmu, który następnie wziął udział w lokalnym konkursie filmowym. Tematem, który film miał poruszać, były ludzkie migracje. Udało nam się go zrealizować poprzez przeprowadzenie wywiadu na skłocie w Bordeaux zamieszkiwanym przez małoletnich imigrantów z Afryki. Było to dla mnie cenne doświadczenie, ponieważ to właśnie mi przypadła rola rozmowy z jednym z chłopaków. W ramach warsztatów dowiedzieliśmy się technicznych aspektów związanych z kręceniem i montowaniem filmu, a nasza wspólna praca zaowocowała powstaniem materiału, który wziął udział w konkursie ostatniego dnia wymiany.

 

Projekt był dobrze zorganizowany. Harmonogram dnia obejmował zarówno stałe punkty programu jak posiłki, poranna rozgrzewka przeprowadzana codziennie przez jeden kraj, warsztaty, zajęcia popołudniowe, jak i czas wolny przeznaczony na integrację. Ponieważ zostaliśmy zaopatrzeni w wieloporzejazdowy bilet do Bordeaux, w tym właśnie miejscu spędzaliśmy wieczory, zwiedzając to urokliwe miasto. W czasie trwania wymiany w Mérignac miał miejsce festiwal młodzieżowy „Quartier Libre”, w czasie którego codziennie odbywały się różnego rodzaju zajęcia, w których braliśmy udział. Obejmowały one takie aktywności jak warsztaty tworzenia graffiti, taniec, gry zespołowe, masaże, warsztaty dźwiękowe, czy escape room. Efetem naszej pracy było m.in. powstanie graffiti, którego tematem przewodnim były ludzkie migracje, a składającego się z wielu słów w różnych językach wiążących się z tym zagadnieniem.

 

Wymiana była nie tylko oczywistą okazją do poćwiczenia rozmowy w języku angielskim (w moim przypadku do pewnego stopnia również w hiszpańskim), ale szansą na poznanie kultur innych europejskich państw: ich zwyczajów, języka, a nawet potraw, którego zostały przedstawione pierwszego dnia podczas wieczoru kulturowego. Poznanie innych narodowości pozwoliło nam skonfrontować się z istniejącymi stereotypami. Podczas wielu rozmów nie pominęliśmy tak ważnych spraw jak np. biężąca sytuacja polityczna w naszych państwach.

 

Jednym z punktów wymiany była wycieczka nad ocean. Udaliśmy się nad położoną ok. 60 km od Bordeaux największą w Europie wydmę Dune du Pyla. Była to niesamowita podróż, co umilała istnie letnia pogoda pozwalająca na opalanie się.

 

Zwieńczeniem tygodniowych warsztatów była prezentacja efektów naszej pracy na lokalnej scenie w Mérignac. Działka tańców na szarfach przygotowała niezwykły pokaz w rytm muzyki z Moulin Rouge, działka teatralna zaprezentowała spektakl w klimacie Commedii dell’arte, działka sportowa przedstawiła pokaz zdjęć dokumentujący udział w niecodziennych aktywnościach sportowych jak np. gra w koszykówkę na wózkach inwalidzkich, zaś działka filmowa pokazała nakręcony film, który równocześnie wziął udział w lokalnym konkursie i zdobył nagrodę publiczności.

 

Podsumowując wymiana bardzo mi się podobała. Była obfita w różnorego rodzaju zajęcia, pozwalała nawiązać kontakty z ludźmi z innych części Europy oraz dawała szansa na wzajemne poznanie się. Projekt przekonał mnie, że każdy, kto ma szansę wziąć udział w takim przedsięwzięciu, powinien skorzystać z takiej okazji.

 

GALLERY/GALERIA:

 

Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)
Francja - wymiana w Merignac (04-2018)

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial