„Debate for Understanding” - Łotwa

W dniach 3.04.2018 – 11.04.2018r. wolontariuszka Stowarzyszenia Sztukater – Agata uczestniczyła w Szkoleniu „Debate for Understanding”, realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w miejscowości Ogre na Łotwie.

 

Poniżej przedstawiamy relacje naszych wolontariuszy!

 

Agata

20.04.2018. Warszawa

Podsumowanie: szkolenie Debate for Understanding

 

Każdy prowadzi codziennie jakąś dyskusję, czasem z pozoru błahą, a czasem wielkiej wagi. Dyskutujemy z rodziną, z przyjaciółmi, w szkole, w miejscu pracy czy nawet w sklepie spożywczym. I z tego faktu już pierwszego wspólnego wieczora zdali sobie sprawę uczestnicy szkolenia Debate for Understanding, które odbyło się w łotewskiej malowniczej miejscowości Gauja w pierwszej połowie kwietnia 2018 r.

 

Nasz szkoleniowy tydzień uczestnicy – 25, po jednej osobie z każdego kraju UE (z pewnymi losowymi wyjątkami) oraz Turcji, rozpoczęli od ćwiczeń związanych z  budowaniem zaufania w zespole i sesji otwierającej szeroko pojęty temat debat. Pierwszego wieczora mieliśmy również okazję zapoznać się z kulturą i zwyczajami pozostałych krajów w postaci… debatowania. Kolejne dni poświęciliśmy na analizowaniu najczęściej popełnianych błędów logicznych, nauce retoryki oraz poprawnemu formułowaniu argumentacji. Trzeciego dnia mieliśmy okazję przećwiczyć nowe umiejętności i uczestniczyć w elektryzującej symulacji negocjacji, której przedmiotem była budowa meczetu w małym miasteczku. Każdy z nas miał inną rolę i każdy swoje racje, których musiał bronić. Mnie przypadła rola przewodniczącej Partii Tradycjonalistów, czyli osób gromadzących przeciwników budowy obiektu. Uczestnicy potraktowali swoje zadanie z pełną powagą – wcieliliśmy się wręcz perfekcyjnie w nasze nowe role, dobraliśmy odpowiednie stroje, a także poszczególne partie przeprowadzały kampanie wyborcze! Podczas kolejnych dni szkolenia praktykowaliśmy zdobyte umiejętności w mniejszych podgrupach, a także pogłębialiśmy niektóre palące nas tematy i umiejętności. Wartościowym „rytuałem” były dla nas spotkania na koniec dnia w grupach roboczych, gdzie mogliśmy się podzielić swoimi spostrzeżeniami i wyjaśnić wątpliwości, jeśli takowe się pojawiły. Przedostatniego dnia mieliśmy okazję pojechać do miasteczka Sigulda, aby spotkać się z tamtejszą młodzieżą oraz przedstawicielką Rady Miasta Sigulda, specjalizującą się w polityce ds. młodych. Największym zaskoczeniem było dla mnie podobieństwo problemów, z jakimi borykają się pracujący z młodzieżą w różnych europejskich krajach, a także na Łotwie. Dzień warsztatów zwieńczyła tradycyjna kolacja w jednym z lokali w miasteczku. Podczas ostatniego dnia staraliśmy się podsumować to, co wspólnie wypracowaliśmy podczas szkolenia oraz ukształtować aktywności, które będą kontynuacją tego, czego się nauczyliśmy.

 

Oprócz zaplanowanych warsztatów, ogromną wartością dodaną byli uczestnicy oraz ich otwartość na rozmowę zahaczającą o wszelakie możliwe tematy, a nawet te, które obecnie wywołują najwięcej emocji, np. prawo do aborcji, równość płci, przemoc, kara śmierci, kwestia nazwy Macedonii, czy zaszłości historyczne. Dzięki takim nieformalnym rozmowom, które występują praktycznie podczas każdego projektu, można poznać inny punkt widzenia danej sprawy, ale także pogłębić relację z innymi uczestnikami.

 

Chciałabym również podziękować zespołowi Stowarzyszenia Sztukater, dzięki któremu mój udział w projekcie był możliwy.

 

 

GALLERY/GALERIA:

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial