"Supportive Inclusive Paths for Marginalized Youth" - Włochy

 

W dniach 12.02.2018 – 18.02.2018r. wolontariuszki Stowarzyszenia Sztukater –  Katarzyna, Milena i Adriana,  uczestniczyły w Szkoleniu „Supportive Inclusive Paths for Marginalized Youth”, realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w Sant’ Antioco, we Włoszech.

 

Adrianna

W dniach 12-18 lutego 2018 wzięłam udział w treningu finansowanym przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+ pt. „Supportive Inclusive Paths for Marginalized Youth". Miejscem projektu było Sant'Antioco na Sardynii. Kraje uczestniczące to: Włochy, Litwa, Grecja, Hiszpania, Węgry, Słowacja, Polska. Łącznie 20 uczestników. Językiem projektu oczywiście był angielski.

 

Cały trening prowadzony był w duchu nieformalnej edukacji i obejmował takie metody pracy w grupie, jak burza mózgów, liczne prezentacje, symulacje, odgrywanie ról, gry budujące grupę, energizery. Przez kilka dni rozwijane było pojęcie międzykulturowego dialogu i uczenia się. Wykorzystano do tego takie metody jak: wizualne opowiadanie historii czy ikonografikę. W celu lepszego poznania krajów uczestniczących oraz ich kultury zorganizowano wieczorek kulturowy pełen opowiadań, smaków i zapachów. W ramach projektu odwiedziliśmy też jedyną na świecie kobietę, która potrafi wytwarzać tkaniny bisiorowe – Chiare Vigo jak również zwiedziliśmy Cagliari czy uczestniczyliśmy w pochodzie karnawałowym.

 

Nadspodziewanie dobrze już w pierwszych dniach projektu utworzyły się relacje wśród uczestników co zaowocowało zgraną grupą i lepszą współpracą. Trener Antonio był charyzmatyczny, posiadał szeroki zakres wiedzy i umiał ją przekazać. Jedzenie było bardzo smaczne i wręcz w zadużych ilościach. Hotel także w wysokim standardzie. Samo miejsce jak na południe Włoch przystało obfitowało w palmy, morze i nawet flemingi.

 

Podsumowując, organizacja goszcząca i projekt godne polecenia, a zdobyta wiedza na pewno zostanie przekazana dalej.

Katarzyna

Szkolenie w Saint Atnioco na Sardynii było bardzo ciekawe i przygotowane profesjonalnie. Brało w nim udział ponad dwadzieścia osób z różnych krajów europejskich takich tak: Litwa, Węgry, Słowacja, Włochy, Hiszpania, Grecja, Polska. Szkolenie oraz cały pobyt na Sardynii nastawione były na wyposażenie uczestników projektu w nowe kompetencje z zakresu pracy z młodzieżą, wykorzystywanie nowych technologii w edukacji nieformalnej oraz współpracę i  integrację środowiska młodych, europejskich szkoleniowców, pracowników ngo itd. Zajęcia prowadzone były w sposób bardzo angażujący i ciekawy. Podczas jednego z wieczorów odbył się wieczorek międzynarodowy podczas którego prezentowana była kultura i krótkie informacje dotyczące kraju z jakiego pochodzili dani uczestnicy projektu. Najistotniejszym doświadczeniem była dla mnie możliwość spotkania i pracy w międzynarodowym środowisku, który dały z jednej strony dostrzeganie i doświadczanie relatywizmu kulturowego, a  z drugiej bliskości problemów i trudności, jakie mamy wspólnie pracując z młodzieżą. Wartością dodaną projektu były: udział w karnawale podczas ostatniego dnia naszego pobytu oraz zwiedzania zabytkowego miasta Caligari. Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w projekcie takim jak ten!!

Milena

W dniach 12-18 lutego 2018 r. miałam możliwość uczestniczyć w szkoleniu „Supportive Inclusive Paths for Marginalized Youth", które odbyło się w Sant'Antioco na Sardynii. Wśród uczestników znalazły się osoby z Grecji, Węgier, Włoch, Litwy, Słowacji, Hiszpanii i oczywiście Polski.

 

Podczas projektu zgłębialiśmy temat dialogu międzykulturowego, tolerancji oraz włączania osób wykluczonych. Wszystkie zajęcia odbywały się w ramach edukacji pozaformalnej, a więc przy wykorzystaniu następujących metod: burzy mózgów, dyskusji, odgrywania roli, symulacji. Szczególnie interesujące okazało się dla mnie opowiadanie historii przy użyciu kart Dixie, jak również nauka graficznego przekazywania informacji. Pod koniec projektu mieliśmy szansę pracować w grupach w celu stworzenia nowych warsztatów i wypróbowania ich na nas samych. Współpraca okazała się bardzo owocująca. Wszyscy uczestnicy porządnie się przygotowali i przeprowadzili wartościowe zajęcia.

 

Podczas projektu mogliśmy także odkrywać kulturę, historię innych państw. Jak zwykle podczas projektów organizowanych w ramach programu Erasmus+ miał miejsce wieczór kulturowy- tym razem jednak przeprowadzony w bardzo oryginalny sposób. Nie przedstawialiśmy własnego kraju, lecz losowaliśmy inny w celu jego przedstawienia. Wszyscy bardzo się zaangażowali i włożyli wiele wysiłku, by jak najlepiej zaprezentować wylosowany kraj.

 

W ramach programu odwiedziliśmy także Chiare Vigo- ostatnią na świecie kobietę potrafiącą wytwarzać tkaniny bisiorowe. Mogliśmy podziwiać jej dzieła, których wykonanie zajęło kilkanaście lat. Poza programem wzięliśmy też udział w pochodzie karnawałowym, który zgromadził niemal wszystkich mieszkańców miasteczka. Wszyscy świetnie się bawili- poczynając od najmłodszych, a kończąc na starszych osobach.

 

Całemu projektowi towarzyszyła piękna włoska przyroda i pogoda, niesamowite włoskie jedzenie w zbyt dużych ilościach oraz wspaniali ludzie zarówno mieszkańcy Sardynii jak i uczestnicy projektu. Zdobyta wiedza i umiejętności na pewno zostaną wykorzystane w przyszłości, a przyjaźnie pozostaną na długie lata.

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial