"Communicating Migration – Creating Possibilities" - Włochy

 

W dniach 06.11.2017 – 12.11.2017. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater – Anna G., Anna W., Natalia Z., Patrycja P. oraz Tomasz S., uczestniczyli w Wymianie Młodzieżowej, „Communicating Migration – Creating Possibilities" realizowanej w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w Katanii, Włochy.

 

Ania G.

W dniach 05.11 - 13.11.2017 miałam przyjemność uczestniczyć w wymianie młodzieżowej Communicating Migration – Creating Possibilities, która odbyła się w Katanii w ramach Programu Erasmus+ KA1. Poza Polską, uczestnicy biorący udział w wymianie reprezentowali także takie kraje jak Estonię, Bułgarię, Litwę oraz Włochy.

 

Projektem zainteresowałam się ze względu na tematykę migracji, która znajduje się w polu moich osobistych zainteresowań. Miejsce wymiany – Sycylia, to rejon do którego przybywa wciąż wielu migrantów i uchodźców, i który jest z tego powodu szczególną mozaiką języków i kultur. To właśnie tutaj jako uczestnicy wymiany mieliśmy okazję dyskutować o współczesnych wyzwaniach stojących przed społecznością międzynarodową, percepcji migracji przez różne państwa europejskie, czy też sposobach rozmowy o niej. Podczas wymiany braliśmy udział w wielu merytorycznych warsztatach (np. kreatywnego pisania, marketingu w mediach społecznościowych, pisania własnych projektów, czy też przeprowadzania akcji crowdfundingowych i innych projektów społecznych), aktywnościach mających na celu zintegrowanie grupy oraz grach (m.in. poruszających tematykę migracji lub pomagających w pogłębieniu własnych zdolności międzykulturowych). Cieszę się, że uczestnicy byli również chętni do kontynuowania dyskusji poza zajęciami oraz dzielenia się własnymi doświadczeniami związanymi zarówno z migracją, jak i komunikacją. Dzięki temu zrealizowaliśmy nie tylko program wymiany, ale dowiedzieliśmy się także wiele od nas samych. I o nas samych, jako że wiele gier przeprowadzonych podczas wymiany pozwalało nam również uzmysłowić sobie, jak sami reagujemy w niektórych sytuacjach. Muszę przyznać, iż program wymiany był dość intensywny, jednak w jego połowie zaplanowany został jeden dzień wolny, podczas którego mogliśmy zwiedzić Etnę, Syrakuzy, lub po prostu odpocząć spacerując uliczkami Katanii.

 

Podsumowując, bardzo cieszę się z możliwości wyjazdu, ponieważ była to da mnie okazja do pogłębienia mojej wiedzy na temat migracji oraz komunikacji, przyjrzenia się sytuacji w południowych Włoszech, zyskania nowych znajomości, a także wielu przydatnych kompetencji, które mam nadzieję, że uda mi się niebawem wykorzystać w praktyce.

Ania W.

"Comunicating Migration – Creating Possibilities" to projekt w którym miałam przyjemność uczestniczyć. Odbył się on w dniach 6-12.11.2017 w Katanii na Sycylii. Zdecydowałam się dokonać aplikacji na projekt z racji mojego zainteresowania kulturą Włoch oraz procesami migracyjnymi w tym obrębie Europy. Katania to miejsce bardzo silnie związane z imigracją osób z Afryki i Azji. Dlatego też projekt ten odbył się w miejscu, z którego można dowiedzieć się wielu interesujących faktów dotyczących zjawisk migracyjnych dokonując osobistej obserwacji oraz pozyskując wiedze od lokalnej społeczności oraz profesjonalistów. Obecnie jestem na ostatnim roku studiów psychologicznych, dlatego też każda wiedza związana z drugim człowiekiem (dotyczącaca zachowań, poglądów, stereotypów) jaką mogę zaczerpnąć od innych a także z różnych miejsc świata jest dla mnie niezmiernie istotna, aby poszerzać swoje kompetencje zawodowe.

 

W projekcie tym wzięło udział 25 osób z krajów: Bułgaria, Estonia, Polska, Litwa i Włochy. Projekt trwał 7 dni, podczas których miałam szansę uczestniczyć w wielu interesujących zajęciach, wykładach oraz warsztatach, obracając się cały czas w tematyce migracji, komunikacji publicznej oraz multikulturowości.

Oprócz w/w wyjazd ten był dla mnie niesamowitą szansą na *rozwinięcie kompetencji językowych *obycie się w międzynarodowym środowisku *poznanie wielu fantastycznych ludzi, z ogromną wiedzą i doświadczeniem *wychodzenie z własnej strefy komfortu *zmianę punktu widzenia i patrzenia na wiele spraw dotyczących innych kultur i narodowości *rozumienie i doświadczenie mechanizmów grupowych zachodzących podczas realizacji projektu (team work).

 

Jestem wdzięczna za otrzymanie możliwości wyjazdu na projekt dzięki Sztukaterowi. Uważam, że tego typu projekty pozwalają na rozwijanie siebie w wielu wymiarach i dają szansę na zdobycie praktycznego doświadczenia w środowisku międzynarodowym. Jak najbardziej warto wyjeżdżać, poznawać i uczyć się (nie tylko z książek).

Natalia

Dzięki Stowarzyszeniu Sztukater miałam możliwość uczestniczyć w projekcie Communicating Migration – Creating Possibilities w ramach Programu Erasmus+, który odbył się w dniach 5.-13. listopada w Katanii, we Włoszech. W projekcie uczestniczyło 25 młodych ludzi z Estonii, Włoch, Polski, Bułgarii oraz Litwy.

 

Program projektu był dość obszerny, praktycznie cały dzień spędzaliśmy wspólnie na warsztatach, dyskusjach w temacie migracji i komunikacji oraz grach i innych aktywnościach, w których mogliśmy ćwiczyć zdolności współpracy w grupach międzynarodowych. Komunikowaliśmy się w języku angielskim, czasem w języku polskim w naszej grupie narodowej; osobiście miałam też okazję praktyki języka włoskiego z organizatorami projektu oraz grupą włoską. Największym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z ekspertem, założycielem Push z Palermo. Innym bardzo ciekawym zajęciem był warsztat z kreatywnego pisania. Interesującym doświadczeniem była gra w karty, podczas której nie mogliśmy komunikować się za pomocą słów, a jak się później okazało, każdy stolik miał zmienione zasady gry. Dyskutowaliśmy następnie o różnorodności, różnicach pomiędzy ludźmi oraz jak je akceptować. Mieliśmy okazję sprawdzić jak zachowujemy się w danej sytuacji, jakie są nasze reakcje na nieoczekiwane sytuacje, a następnie poddać się refleksji. Starałam się aktywnie uczestniczyć w proponowanych warsztatach i zajęciach a także wypowiadać się w grupie, z czym często mam problem, z powodu nieśmiałości, dlatego też była to jedna z umiejętności, które miałam okazję poćwiczyć podczas projektu. Podczas projektu, mieliśmy jeden dzień wolny, który mogliśmy wykorzystać na poznanie bliżej Sycylii. Nasza grupa wybrała się na Etnę, którą zawsze chciałam zobaczyć. Podczas wymiany poznałam młode osoby z krajów, z których nie miałam nigdy okazji odwiedzić, takich jak Estonia, Bułgaria i Litwa, co pozwoliło mi dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy o tych krajach. Podsumowując, jestem bardzo zadowolona z projektu, na którym nauczyłam się nowych rzeczy oraz wiele się dowiedziałam.

Patrycja

Projekt Communicating Migration – Creating Possibilities odbył się na w Katanii leżącej na Sycylii, a więc w jednym z miejsc najbardziej doświadczonych przez kryzys migracyjny. Było to doskonałe miejsce aby poznać problem, porozmawiać z mieszkańcami i zobaczyć na własne oczy dzielnice, w których żyją imigranci. Część z tych doświadczeń była możliwa dzięki aktywnościom wynikających bezpośrednio z programu projektu, część dzięki zaangażowaniu uczestników pochodzących z tego miasta. Dzięki nim mieliśmy możliwość odwiedzenia miejsc i poznania historii, które znają tylko miejscowi.

 

Na program projektu składało się wiele różnorodnych części, dzięki którym mogliśmy rozwinąć wiedzę i umiejętności z szerokiego zakresu. Warsztaty i aktywności dotyczyły przede wszystkim komunikacji i migracji, ale również pracy zespołowej, poznawania innych kultur czy rozumienia różnorodności.

 

Wymiana była nie tylko okazją do zgłębienia tematu od strony merytorycznej, ale także do poznania młodych i aktywnych osób z Litwy, Estonii, Włoch, Bułgarii i Polski. Razem sprawiliśmy, że ten wspólnie spędzony tydzień będzie niezapomnianym przeżyciem. Nawiązaliśmy wspaniałe kontakty, nauczyliśmy wiele od siebie nawzajem oraz podzieliliśmy naszymi doświadczeniami, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Tomasz

Nie co dzień mamy możliwość czasowego pobytu w miejscowości charakteryzującej się dużym napływem emigrantów z Afryki, poznania mieszkańców i ich stosunku do emigracji, obserwacji miejsc gdzie żyją emigranci. A to wszystko w międzynarodowym środowisku 25 młodych ludzi zainteresowanych przedstawioną tematyką, którzy pochodzili z Włoch, Bułgarii, Estonii, Litwy i oczywiście z Polski. Tą ciekawą perspektywę otrzymałem dzięki uczestniczeniu w projekcie „Communicating Migration – Creating Possibilities” odbywającym się w dniach od 05.11.2017r. do 13.11.2017r. w Katanii (Sycylia) we Włoszech.

Projekt realizowany w ramach programu edukacyjnego Unii Europejskiej pn. Erasmus + przez włoską organizację „Arci Comitato Territoriale di Catania”.

 

Projekt to przede wszystkim: warsztaty merytoryczne (np. kreatywnego pisania artykułów prasowych, przygotowania własnych projektów, komunikacji, marketingu w mediach społecznościowych, rozumienia różnorodności, przeprowadzania akcji crowdfundingowych i innych projektów społecznych), gry i aktywności integrujące uczestników, zajęcia mające na celu pogłębienie zdolności międzykulturowych uczestników i pracy zespołowej, pogłębienia wiedzy o migracji.

 

Projekt to także czas wolny, który aktywnie wykorzystaliśmy na wzajemne poznanie się, zwiedzanie wulkanu Etna oraz odwiedzanie nietypowych miejsc i poznanie ich historii oczami uczestników pochodzących z tego miasta. Mowa głównie o niedoścignionym Antonio, który dzięki własnemu zaangażowaniu w życie lokalnej społeczności, oprowadzał nas szlakami miejscowych mitów i ważnych wydarzeń.

 

Za możliwość uczestnictwa w projekcie serdecznie dziękuję organizacji Arci oraz Stowarzyszeniu Sztukater, dzięki pracy którym mogłem wziąć udział w tej międzynarodowej wymianie młodzieży.

Każdy projekt tego typu to cenna możliwość poznania innych kultur, rozumienia różnorodności w wielu wymiarach oraz uczenia się ich poszanowania a także nawiązywania nowych znajomości i praktycznej nauki języka angielskiego. Gorąco polecam.

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial