"Break Your Boundaries" - Rumunia

W dniach 22.09.2017 – 02.10.2017r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater – Alina, Barbara, Hubert, Karolina, Piotr oraz Wojciech, uczestniczyli w Wymianie Młodzieżowej, „Break Your Boundaries" realizowanej w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w Braszów, Rumunia.

 

Poniżej przedstawiamy relacje naszych wolontariuszy!

 

Alina

 

Zaaplikowałam na projekt „Break Your Boundaries” w Rumunii dlatego że w tym momemcie szukam pracy i chciałam dowiedzieć się wskazówek na ten temat. Przyjmująca organizacja Solomon obiecywała ciekawy projekt o rozwijaniu umiętności miękich, poprawnym zachowaniu się na rozmowach rekrutacyjnych, napisaniu CV i listu motywacyjnego. To wszystko rzeczywiście było częścią tej wymiany, a oprócz tego zostały zaproszone eksperci z HR, które opowiedzieli interesujące historii o swoje pracy.

 

Na początek chciałabym wspomnieć o miejscu gdzie odbyła się ta wymiana Erasmus +. Miasto Braszów znajduje się w centralnej części Rumunii i jest otoczone górami ze wszystkich stron. Budząc się rano, mogliśmy podziwiać piękne widoki Rumuńskich gór i oddychać czystym górskim powietrzem. Braszów ma też bogatą historię i cudowną architekturę, którą mogliśmy zbadać przy naszej pracy na zewnątrz.

 

Codo uczestników projektu, byli to ludzie z Litwy, Turcji, Rumunii, Francji, Włoch i Bułgarii. Młodzi zmotywowane osobowości z różnych krajów prayjechali dzielić się swoją energią i wspierać się nawzajem w poszukiwaniu pracy. Przedstawiając problemy z bezrobociem młodzieży w różnych krajach na początku projektu, zrozumieliśmy że młode ludzie natykają się na podobne komplikacji probując znaleźć swoje miejsce w życiu po studiach, bez różnicy w jakim kraju się urodzili.

 

Mogłabym długo opisywać każdy dzień projektu i to czego on nas nauczył. Chciałabym opowiedzieć o doświadczeniach które zostały w mojej pamięci. Jednego dnia mieliśmy zadanie wyjść do centrum miasta i przeprowadzić wywiady z młodymi ludźmi o ich pracy i zdaniu na temat bezrobocia. Na początku wyzwanie wyglądało dość trudnym i prawie niemożliwym do wykonania. Ale już po pierwszym kontaktu z miejscową młodzieżą okazało się że wszystkie nasze lęki, taki jak ciężkość porozumienia się w języku angielskim, niezainteresowanie ludzi rozmową, okazały się tylko naszymi wymysłami. Każdy z uczestników wkręcił się w te dyskusji i pod koniec wywiadów miał dużo do opowiedzenia. Przełamanie lęku rozmowy z obcą osobą było wielkim osiągnięciem zarówno dla młodszych i starszych uczestników wymiany.

 

Innego razu mieliśmy grę miejską, która polegała na pracę zespołowej w poszukiwaniu różnych ciekawostek z historii pięknego miasta Braszów. Dowiedzieliśmy się wiele niesamowitych historii, zrobiliśmy super zdjęcia i nauczyliśmy się pracy w grupie.

 

Zaproszenie gości, który na codzien pracują w HR, było bardzo korzystnym dla ludzie które szukają pracę. Wszystkie osoby byłe bardzo rzyczliwe i odpowiedzieli nawet na najbardziej szczegułowe pytania. Mieliśmy możliwość zobaczyc cały proces rekrutacyjny ze strony rekrutera, dowiedzieć się jak ubierać się i jak zachowywać się na rozmowie żeby dostać wymarzoną pracę.

 

Ze swojej strony chciałabym powiedzieć że otrzymałam dobre wskazówki co do pisania CV i listu motywacyjnego, dowiedziałam się o tym na co zwracają uwagę osoby z HR i jakich błędów trzeba unikać żeby dostać pracę, poznałam nowych ciekawych ludzie z różnych państw i spędziłam fajny czas na tej wymianie Erasmus + w Rumunii.

Barbara

Pierwszy mój kontakt z Rumunią i tamtejszą kulturą zaliczam do udanych, chociaż ostrych i chłodnych ze względu na bardzo górski klimat. Braszów jest średniej wielkości miastem i bardzo przypomina mi obraz Polski z lat 90-tych, kiedy w miastach budowane były te same szare blokowiska, a pobliskie podwórka były wypełnione ludźmi grającymi w szachy i karty.

 

Projekt „Break your Boundaries” faktycznie zakładał przełamanie się i swoich barier w odniesieniu do obecnego rynku pracy. Uczestnicy biorący udział w wymianie, dzielili się swoimi opiniami odnośnie sytuacji młodych ludzi na rynku pracy i przedstawiali fakty dotyczące zatrudnienia i bezrobocia poszczególnych krajów. Mieliśmy okazję pracować w międzynarodowych zespołach i przeprowadzić sondę uliczną, co na ten temat myślą również młodzi mieszkańcy Braszowa. Podczas projektu odbyły się spotkania z przedstawicielami agencji rekrutacyjnych i ze specjalistami w tej dziedzinie, którzy przybliżyli proces rekrutacji kandydata na stanowisko pracy. Uczyliśmy się pisać poprawne CV oraz listy motywacyjne, które stanowią podstawę by nasza aplikacja mogła zostać rozpatrywana. Dzięki spotkaniom z zaproszonymi gośćmi i otwartym dyskusjom, mogliśmy poznać podstawowe zasady i błędy Body Language podczas rozmów kwalifikacyjnych oraz przekonać się, jak ważnym elementem w całej ocenie aplikacji jest tzw. ”pierwsze wrażenie”. Wszystkie te sesje i ćwiczenia miały pomóc każdemu z nas, aby podwyższyć swoje szanse na rynku pracy i zwrócić naszą uwagę na częste błędy, które mogą przekreślić nasze starania w znalezieniu wymarzonej pracy.

 

Podczas projektu nie mogło zabraknąć „Cultural Nights”, podczas których uczestnicy z poszczególnych krajów prezentowali swoją rodzimą kulturę i różnorodne tradycje. Był to czas aby zmierzyć się z powszechnie panującymi stereotypami i poznać ciekawe, często zaskakujące, fakty i informacje. Nieskromnie muszę przyznać, że polski wieczorek zrobił ogromne wrażenie tak na uczestnikach jak i na organizatorach. Nasz program był przygotowany pod kątem merytorycznym i artystycznym, a różnorodna forma zaskakiwała i trzymała skupienie naszych odbiorców do końca. Mogli oni przekonać się i zobaczyć, że Polska to kraj pięknych krajobrazów i ciekawych miast oraz jest w niej dużo miejsc do odkrycia i zwiedzenia. Niektórzy pierwszy raz mogli usłyszeć język polski na żywo, toteż nie bez przyczyny w naszej prezentacji zawarte zostały trudne słówka i słynne łamacze językowe. Zaprezentowaliśmy jedną z zabaw weselnych, bo przecież nic tak nie pokazuje naszej kultury jak tradycyjne, polskie wesele. Quiz z nagrodami, filmiki promujące, a wszystko to zakończone artystycznym finałem, gdzie nie mogło zabraknąć ludowego tańca i odśpiewanych „Czerwonych korali”. Uzupełnieniem naszego występu był przygotowany przez nas „polski stół”, na którym nie mogło zabraknąć słynnych polskich przysmaków.

 

Projekt był okazją by poznać inne kultury oraz ciekawych ludzi pełnych pozytywnej energii. Dawał szansę na wymianę doświadczeń i dzielenie się własnymi opiniami na forum. To również była okazja by sprawdzić swoje umiejętności językowe i komunikacyjne, które tak ważne są w rozwoju osobistym. Myślę, że jeszcze jedna kwestia jest tutaj warta podkreślenia, którą osobiście uważam za dobre podsumowanie projektu. Każdy z nas przybył na projekt z innej części Europy, z różnym bagażem doświadczeń i z różnych kręgów kulturowych, ale problem zatrudnienia i bezrobocia młodych ludzi był wspólny dla całej naszej grupy. Nagle między nami nie było już barier i dało się odczuć pewną solidarność.  Jednak z drugiej strony nie możemy zapominać, że „BOUNDARIES” nadal są i będą stawiane przed nami, dlatego musimy dążyć do tego aby je „BREAK”.

Hubert

Decyzję o wyjeździe na projekt „Break Your Boundaries” podjąłem dość spontanicznie. Zobaczyłem ogłoszenie, zainteresowała mnie tematyka, dodatkowo Braszów wyglądał nieziemsko na zdjęciach. Jako, że na co dzień przyświecają mi słowa Marka Twaina „ Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś’’ to stwierdziłem, dlaczego nie i decyzja zapadła.

 

Nie miałem większych oczekiwań, gdyż był to mój pierwszy projekt i nie wiedziałem do końca czego się mogę po nim spodziewać. Byłem jedynie nastawiony na solidną dawkę wiedzy i na samorozwój.

 

Z miłą niespodzianką spotkałem się już pierwszego dnia kiedy poznałem pięciu innych reprezentantów mojego kraju i jak się później okazało stworzyliśmy zgrany, dobrze zorganizowany zespół. Szczególnie widać było to na Interculture Night kiedy to dzieliliśmy się smakiem naszej polskiej kultury z innymi uczestnikami projektu. To z pewnością jedno z moich najlepszych wspomnień. Na stole oscypki, ptasie mleczko oraz chleb ze smalcem i ogórkiem. To przysmak tamtejszej nocy, której towarzyszyły liczne gry i zabawy, polskie językołamacze czytane przez obcokrajowców, a także śpiewane przez nas „Czerwone Korale”. To niesamowite uczucie kiedy prezentujesz swój kraj przed sześcioma innymi narodowościami. Czujesz dumę i niesamowitą odpowiedzialność będąc Ambasadorem Polski.

 

W czasie projektu mieliśmy wiele zajęć z lokalnymi przedsiębiorcami i reprezentantami działu HR. To dzięki nim zgłębiliśmy tajniki odpowiedniego przygotowania się do rozmowy rekrutacyjnej oraz tworzenia CV w taki sposób, aby było jak najbardziej użyteczne zarówno dla nas jak i dla pracodawcy.

 

Chociaż większość tych kwestii była mi wcześniej znana, dobrze było je podsumować i utwierdzić się w poprzednio budowanych już przekonaniach. Jednak pisanie listu motywującego po angielsku to pierwsze takie doświadczenie w moim życiu. Myślę, że bardzo wartościowe i przydatne na przyszłość.

 

Nie wierzyłem tylko jak szybko projekt się skończył i jak bardzo mi go brakuje na co dzień. Zabrałem z niego ogromną dawkę motywacji, szerszą perspektywę rozwoju oraz międzynarodowych przyjaciół co z pewnością zaowocuje w przyszłości.

 

Wszystkim tym, którzy mają szansę korzystać z wyjazdów na podobne projekty mogę tylko powiedzieć kończąc wcześniej przywołany cytat Twaina (..) odwiążcie liny, opuście bezpieczną przystań. Złapcie w żagle pomyślne wiatry. Podróżujcie, śnijcie, odkrywajcie”.

Karolina

W dniach 22.09-2.10 miałam przyjemność uczestniczyć w projekcie Break your boundaries, który odbywał się w Braszowie w Rumunii. Oprócz naszej, Polskiej, drużyny uczestniczyli w niej młodzi ludzie z kilku innych Europejskich krajów: Francji, Włoch, Węgier, Litwy, Turcji, Bułgarii oraz oczywiście nasi gospodarze - Rumuni. Braszów przywitał nas deszczową pogodą, ale na szczęście po kilku dniach wyszło słońce, które nie opuściło nas już do końca wymiany!

 

Zajęcia prowadził głównie jeden z reprezentantów Rumunii - Tudor (chociaż wszyscy zwracali się do niego innym przybranym, imieniem - Paul). Pierwsze dni minęły na integracji i zapoznaniu wszystkich uczestników wymiany. Oprócz gier i energizerów, którymi wypełniony był dzień, integrowaliśmy się również wieczorem - podczas prezentacji kultury i tradycji poszczególnych krajów, które trwały przez trzy dni. Tańczyliśmy tańce ludowe Litwinów, Rumunów i Turków, zajadaliśmy się przywiezionymi przez wszystkie kraje smakołykami oraz braliśmy udział w konkursach wiedzy na temat poszczególnych krajów. Mi najbardziej zapadła w pamięć prezentacja drużyny z Włoch, podczas której dostaliśmy niezapomnianą  i przezabawną lekcję włoskiej gestykulacji. Na naszym wieczorze, który dzieliliśmy z Turkami, uczestnicy wymiany brali udział w wyścigu połączonym z quizem o Polsce, zagrali w grę weselną oraz obejrzeli nasz występ do piosenki Czerwone Korale, którego niekwestionowanymi gwiazdorami byli najlepsi tancerze na świecie - Wojtek i Basia!

 

Po integracji przyszedł również czas na bardziej merytoryczne zajęcia. Dowiedzieliśmy się jak pisać list motywacyjny oraz CV, ćwiczyliśmy rozmowę o pracę oraz uczyliśmy się prezentacji w ciągu trzydziestu sekund - tzw. elevator pitch. Jednymi z najlepszych momentów w wymianie były jednak zajęcia w terenie - prowadziliśmy sondę uliczną na temat sytuacji na rynku pracy w Rumunii w centrum Braszowa, co pozwoliło nam jednocześnie na zwiedzenie miasta oraz graliśmy w grę miejską, podczas której odkryliśmy wszystkie najciekawsze zaułki Braszowa. Jest to przepiękne miasto, położone wśród niesamowitego, górzystego terenu - lepiej nie mogliśmy trafić! Wracając jednak do tematu zatrudnienia - mieliśmy zaszczyt spotkać się z niesamowicie interesującymi gośćmi. Przyszły do nas osoby pracujące w m.in. departamencie HR w lokalnych i międzynarodowych firmach, wykładowca Uniwersytetu w Braszowie oraz trener personalny. Podczas każdego z tych spotkań mogliśmy dowiedzieć się niezwykle ciekawych rzeczy - szczególnie interesowała nas rekrutacja z perspektywy pracodawcy  i wskazówki na temat zachowania się na rozmowie rekrutacyjnej.

 

Projekt podsumowaliśmy krótkim, ok. 3 minutowym filmikiem, który miała przygotować każda z reprezentacji krajów. Kreatywność uczestników była niesamowita i wspólne oglądanie owoców naszej pracy skończyło się mnóstwem śmiechu, ale jednocześnie i wzruszeniem. Po kilkunastu bardzo intensywnych dniach spędzonych razem bardzo ciężko było wyruszyć w podróż powrotną. W ostatnią noc bawiliśmy się świetnie na przygotowanym przez Rumunów przyjęciu pożegnalnym. Wydawało się jakbyśmy dopiero do Rumunii przyjechali - a już, niestety, musieliśmy wracać. Jestem bardzo zadowolona z udziału w projekcie i ze współpracy z uczestnikami zarówno z Polski, jak i z innych krajów. Udało nam się bardzo zżyć i zawrzeć przynajmniej kilka przyjaźni, które, mam nadzieję, uda nam się utrzymać.

Piotr

Wyjazd na projekt „Break your boundaries” stał się moją pierwszą wizytą w Rumunii. Piękny, średniowieczny Braszów okazał się być idealnym miejscem do nawiązania kontaktów z mieszkańcami, a także stał się miejscem rozwoju osobistego i znalezienia odpowiedzi na wiele nurtujących pytań.

 

Podczas dwunastodniowego projektu nie tylko nauczyłem się, jak odpowiadać na pytania na rozmowie rekrutacyjnej, ale także na co rekruterzy zwracają szczególną uwagę czy też jak powinno wyglądać atrakcyjne CV. Dowiedziałem się także, co powinno zostać zawarte w liście motywacyjnym, jak dobierać informacje w nim zamieszczane oraz jak dopasować swoje umiejętności do wymagań pracodawcy.

 

Była to też świetna okazja do poznania niemal pięćdziesięciu osób z ośmiu różnych państw, którzy pozwolili mi nie tylko rozwinąć swoje horyzonty, ale również podszlifować język angielski. Nawiązałem międzynarodowe znajomości, które zostaną ze mną na pewno przez długi okres czasu.

 

Dzięki grze miejskiej musiałem wyjść ze swojej strefy komfortu i zdobywać informacje na temat bezrobocia od mieszkańców Braszowa. Zapamiętam ten wyjazd na długo nie tylko ze względu na rzeczy, których się nauczyłem, ale przede wszystkim ze względu na ludzi i historie, które poznałem.

Wojciech

W urokliwym Braszowie, miejscowości wciśniętej jak klin w podnóża Karpat Południowych odbył się ciekawy projekt odnoszący się do zagadnienia pozyskania pracy. Udział w nim wzięło ponad 48 osób z 8 krajów Europy jak Litwa, Bułgaria, Francja, Polska, Włochy, Turcja, Rumunia oraz Węgry.

Podstawowym założeniem projektu było poznanie problemu bezrobocia wśród młodszych warstw społeczeństwa, odpowiednie przygotowanie CV, napisanie listu motywacyjnego oraz analiza specyfiki rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Do naszych zadań należało m.in. przedstawienie przyczyn i skali bezrobocia w Polsce czy napisanie listu motywacyjnego. Dodatkowo liczne spotkania spowodowały w nas pewne przemyślenia i wnioski dotyczące pracy. Spotkania z osobami zajmującymi się rekrutacją pozwoliły na poznanie wielu i bardzo istotnych detali dotyczących CV, rozmowy kwalifikacyjnej czy języka ciała.

 

Dodatkowym atutem projektu była możliwość skonfrontowania własnych doświadczeń i spostrzeżeń z uczestnikami z innych krajów. Wieczorne rozmowy dawały dużo szans dla refleksji. Przez kilka pierwszych wieczorów odbywały się "intercultural meetings". Podczas każdego z nich poszczególne państwa przedstawiały swój kraj, język i obyczaje. Po prezentacji każdego można było podejść do specjalnie przygotowanego stolika z jedzeniem z danego kraju. Oczywiście na polskim stole nie mogło zabraknąć sera, smalcu, chleba, ogórków oraz słodyczy.

 

Projekt dał mi możliwość poznania wielu niesamowitych ludzi jak i dowiedzenie się bardzo pozytywnych rzeczy.

 

GALLERY/GALERIA:

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial