"Social Advertmakers" - Łotwa

 

W dniach 30.08.2017 – 08.09.2017r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater – Magdalena, Oskar, Piotr oraz Urszula, uczestniczyli w Szkoleniu: „Social Advertmakers" realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w Kegums, Łotwa.

 

Poniżej przedstawiamy relacje naszych wolontariuszy!

 

Project Presentation

At the beginning of the September we took participations in project "Social Advertmakers" organised by Erasmus Plus. During the project we learned a lot of practical and useful knowledge. Now is time for us to share this opportunity. We did a workshop on October 27 at the Medical University of Warsaw. We are glad that some people wanted to listen our lecture and learn new things. First of all, we presented result of our work which are the short movies about important social issues. Next, we showed what we did and what we learned during the project. At the end, we presented Erasmus Plus program. We told what opportunity young people have to develop their skills with Erasmus Plus. After our presentation was some question, so we tried answer as good as we were able to do it.

 

Prezentacja z Łotwy cz. 1
Źródło: uczestnik
Prezentacja z Łotwy cz. 2
Źródło: uczestnik
Prezentacja z Łotwy cz. 3
Źródło: uczestnik
Prezentacja z Łotwy cz. 4
Źródło: uczestnik

Magdalena

30.08 rozpoczęłam swój pierwszy projekt Erasmus+. „Social Advertmakers” to dokładny temat 10 dniowego seminarium na Łotwie, w którym miałam przyjemność uczestniczyć. Do zgłoszenia swojego udziału w projekcie zainspirowała mnie przede wszystkim jego problematyka. Od wielu lat jestem zainteresowana obszarem kampanii społecznych, zwiększa-niem świadomości i zangażowania ludzi w sprawach zdrowia ogólnego oraz psychicznego, a także rolą internetu w podejmowaniu takich przedsięwzięć. Podróży na Łotwę towarzyszły więc wielkie oczekiwania i ogromny zapał do poszerzania horyzontów.

 

W moim sprawozdaniu w pierwszej kolejności skupię się na wiedzy merytorycznej przekazanej nam na warsztatach, wymiarze teoretycznym, praktycznym oraz na schematach orgazacyjnych treningu. Organizator przewidział ściśle określony plan zajęć, został on przedstawiony przed rozpoczęciem projektu za pomocą narzędzia online, po przybyciu zaś na miejsce każdy z uczestników otrzymał godzinowy schemat zajęć w niezwykle poręcznej formie małej karty na smyczy. Do zajęć mających na celu uzupełnienie oraz przysowjenie całkowitej nowej wiedzy przystąpiliśmy podczas drugiego dnia pobytu. Rozpoczęliśmy od zagadnień skupiających się na sferze narzędzi marketingu online. Seminarium miało charakter dyskusji z prowadzącym, wykorzystano kartki, na których polecono zapis nurtujących nas pytań. Na uwagę zasługuje wysoki poziom wiedzy uczestników, w pewnym momencie spotkania uczestnicy przejęli rolę prowadzących i zaczęli wymieniać się najnowszymi wiadomościami w zakresie social mediów oraz ich przydatności w kontekście zwiększania zangażowania użytkowników strony, lepszej widoczności fanpage na Facebooku, potencjalnych możliwości zarabiania internetowych kanałach. Zadaniem praktyczym z pierwszego dnia wykładów zostało stworzenie wybranej przez siebie treści na fanpage organizacji goszczącej. Prace prezentowały satysfakcjonujący poziom, co zostało zauważone przez ogranizatorów. Moja grupa zajęła się pracą nad infografiką, przedstawiającą idealnego uczestnika programu Erasmus+.

 

Ten warszat uważam za satysfakcjonujący w wymiarze średnim, ponieważ przeznaczono na niego zdecydowanie za mało czasu. Rozpoczęto od przedstawiania tematu w zakresie bazowym, co niestety nie znajdywało odbicia w potrzebach uczestników, ponieważ jako reprezentaci młodego pokolenia posiadaliśmy już tę wiedzę na zadowalającym poziomie. Uwagi zostały przekazane organizatorowi, ten zaś zgodził się z nasza opinią i jako uzupełnienie warsztatów opublikował odpowiedzi na zadane przez nas pytania w formie postów, na Facebookowej stronie wydarzenia „Social Advertmakers”.

 

Następne bloki tematyczne: fotografia, film, tworzenie pomysłu na własny obraz poruszający zgadnienia ważne społecznie. Wykłady poprowadziła dla nas fotograf i reżyser Olga, która przebywała na Łotwie w ramach EVS. Zajęcia ropoczęły się od wiedzy teoretycznej z zakresu fotografii. Po godzinach wypełnionch niezwykle przydatną dawką nowych wiadomości następowało zadanie pratyczne, bezpośrednio zaś po nim omawianie wykonanych prac. Prowadząca była bezapelacyjnie doskonale, wprost perfekcyjnie przygotowana do zajęć. Widać było pasję i zaangażowanie, z czym jednogłośnie zgadzała się cała grupa. Dodatkowo oprócz wskazówek bezpośrednich, otrzymaliśmy wydrukowany poradnik z treścią wykładów. Analogicznie do zajęć z fotografii zostały przeprowadzone seminarnia z zakresu filmu. Nie zauważam tutaj żadnych uchybień w przygotowaniu powyższego treningu. Mogę jedynie wyrazić słowa uznania dla prowadzącej Olgi i życzyć wszystkim uczestnikom Erasmus+ właśnie takich trenerów.

 

Po warsztatach, zainspirowani, uzbrojeni w wiedzę i niezbędne narzędzia przystąpiliśmy do kreaowania własnych pomysłów na film lub cykl zdjęć dotykająych istotnych społecznie problemów. Generowanie idei nastąpiło w bardzo przemyślany sposób. Każdy, kto tylko miał taką ochotę mógł zaprezentować swój własny i rzecz jasna oryginalny konspekt. Na każdy pomysł uczestnicy mieli okazję oddać swój głos, a tym samym przychylić się do przedsięwzięcia, które chcieli zrealizować. Ostatecznie wybrano pięć tematów, skompletowano grupy i przystąpiono do działań trwających dwa dni. Obszary zrelizowane dotyczyły: obojętności jednostki na otoczenie i jego problemy, niewzwykle popularnego w dzisiejszych czasach „ekshibicjonizmu” życia prywatnego na portalach społecznościowych, ślepego podążania za grupą przez młodych ludzi, rasizmu i odtrącania bliskich osób.

 

Grupa, w której miałam przyjemność pracować realizowała temat z zakresu prywatności w social mediach, przesłanie filmu brzmiało „Do you want to be naked”.

 

Pracę nad zadaniem wspominam w dobry sposób, grupa była zorganizowana i przemyślnie wykony-wała kolejne etapy przedsięwzięcia. Sprawą dyskusyjną dla mnie, jak i dla innych uczestników projektu pozostaje jednak to, że organizator nie poinformował nas o potrzebie zabrania własnych urządzeń: komputera i aparatu, przez co projekty nie mogły cieszyć się lepszym dopracowaniem szczegółów. Używaliśmy komputerów użyczonych przez innych uczestników, co wiązało się z nieznajomością programów do obróbki wideo etc.

 

Efekty naszych działań zostały zaprezentowane w przeddzień zakończenia projektu w zaprzyjaźnionej organizatorom ryskiej kawiarni.

 

Wynik pracy uczestników oceniam jako zadowalający, tematyka podjęta przez nas wiązała się ściśle z problemami współczesnego świata. Sami trenerzy również wyrazili swoje słowa uznania dla zrealizowanych prac.

 

Z wiedzy merytorycznej przedstawionej podczas tych 10 dni projektu, najwięcej wyniosłam z seminariów na temat fotografii i filmu. Zmotywowało mnie to do doszkalania się w tym zakresie. W nie-długim czasie na pewno podejmę kolejne przedsięwzięcia mające na celu ugruntowanie wiadomości jakie było mi dane posiąść podczas Erasmusa+. Ponadto wyrażam wielki szacunek dla organizatorów projektu, ich zaangażowania i poświęcenia.

 

Praktycznie wszystko w zakresie logistycznym zostało zrealizowane na najwyższym poziomie. Cieszę się, że mogłam być częścią tak niesamowitego wydarzenia, tu z kolei chcę podziękować organizacji Sztukater, przez którą udało mi się wyjechać na Łotwę. Dziękuję za współpracę, doskonały kontakt i wyciągnięcie pomocnej dłoni, za każdym razem gdy zainsniała taka potrzeba.

 

Projekt ten z pewnością zapadnie na długo w moją pamięć, nie tylko z powodu nabytej wiedzy, ale również przez wyjątkowe osoby, które tam poznałam. Im również dziękuję i ponad wszystko doceniam bycie w gronie młodych Europejczyków o światowych horyzonach.

 

GALLERY/GALERIA:

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial