"Build Your Team for Your Dream" - Finlandia

 

W dniach 15-23.08.2017r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater – Aleksandra, Przemysław, Hanna oraz Emil, uczestniczyli w Szkoleniu: „Build Your Team for Your Dream " realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w Isnas, Finlandia.

 

Poniżej przedstawiamy relacje naszych wolontariuszy!

 

Aleksandra

Nazywam się Ola i miałam okazję uczestniczyć w treningu „Build Your Team For Your Dream” w Portugalii. Dnia 15.08.2017r. razem w pozostałymi uczestnikami z Polski, Hanią, Przemkiem i Emilem wyruszyliśmy autobusem z Wrocławia do Berlina, skąd mieliśmy lot do Helsinek. Podczas lotu wszyscy mieliśmy okazję oglądać „krainę tysiąca jezior” z góry co wyglądało niesamowicie. Po wylądowaniu w Helsinkach, pojechaliśmy do naszego punktu docelowego- pięknej i malowniczej miejscowości Isnas.

 

Na miejscu czekali już na nas organizatorzy i pozostali uczestnicy. Podczas pierwszego wspólnego dnia poznawaliśmy się i graliśmy w różne gry. Zostaliśmy podzieleni na grupy, w których pracowaliśmy przez kolejne kilka dni. Każdego dnia czas wypełniały nam zadania i gry, których inicjatorami byli nasi wspaniali trenerzy z Finlandii. Zadania i zagadnienia nie były trudne, ale wymagały zaangażowania. Każdy mógł się wykazać i wykorzystać swoje umiejętności np. manualne lub aktorskie, ponieważ każde zadanie kończyliśmy prezentacją na forum w dowolnej formie, pomysłów było wiele. Każdy dzień zaczynaliśmy tzw. Check in, a kończyliśmy Check out, zwykle było to krótkie pytanie, na które każdy miał możliwość odpowiedzieć. Podczas naszych zadań mieliśmy możliwość nie tylko się wykazać, ale też dowiedzieć się nowych rzeczy. Wspólna praca nauczyła nas też pracy w grupie co było głównym tematem projektu.

 

Mieliśmy okazję spędzić dwa dni w Helsinkach, stolicy Finlandii. Moją ulubioną częścią projektu były wieczory kulturowe, podczas których mogliśmy dowiedzieć się bardzo wiele o krajach, z których pochodzili pozostali uczestnicy. Mogliśmy też posłuchać tradycyjnej dla danego kraju muzyki i nauczyć się tańców. Uczestniczyliśmy w wieczorze litewskim, tureckim i oczywiście polskim. Całe to wydarzenie wspominam bardzo dobrze i widzę jak wiele umiejętności rozwinęłam podczas tych kilku dni. Miałam stały kontakt z językiem angielskim, przez co podszkoliłam się w tym, dowiedziałam się bardzo wielu ciekawostek o krajach, a przede wszystkim rozwinęłam swoją wiedzę i umiejętności związane z tematem projektu. Mam nadzieję, że będę miała jeszcze możliwość uczestniczyć w takim projekcie.

Emil

W dniach 15 – 23 sierpnia byłem na szkoleniu Erasmus+ o tematyce „Build Your Team for Your Dream”. Szkolenie miało miejsce w miejscowości Isnäs w Finlandii. Na miejscu oprócz grupy polskiej były również grupy z Finlandii, Litwy i Turcji. Projekt miał na celu poznanie i rozwinięcie technik sprzyjających budowy, prowadzeniu zespołu oraz utrzymaniu ducha zespołu. Przed rozpoczęciem projektu zostaliśmy podzieleni na grupy mieszane.  Od raz po przyjeździe zaczęliśmy aktywności.

 

Pierwszą aktywnością było malowanie osób na kartce. Polegało to na tym, że każdy dostawał kartkę z imieniem jednego z uczestników projektu. I miał namalować ustalone wcześniej części głowy, osoby, której nazwisko widniało na papierze, który trzymał. Po chwili następowała wymiana kartek między współuczestnikami. Była to aktywność na przełamanie pierwszych lodów.

 

Kolejne aktywności były już prowadzone przez profesjonalnych szkoleniowców z dziedziny budowy morale zespołu. Każdego dnia miały miejsce warsztaty poprzedzone energizerami, aktywnościami mającymi pobudzić nas do działania i żywszego uczestnictwa.

 

Projekt wskazał narzędzia i był profesjonalnie przeprowadzony. Wskazał narzędzia, które są pomocne oraz pokazał jak lepiej współdziałać w zespole. Nabyte umiejętności planuje wykorzystać w życiu codziennym.

 

Chciałbym podziękować Stowarzyszeniu Sztukater za możliwość wzięcia udziału w projekcie tego typu.

Hanna

W dniach 15-23 sierpnia miałam przyjemność uczestniczyć w szkoleniu „Build Your Team for Your Dream” w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w Finlandii w okolicy Helsinek, w szkoleniu wzięły udział osoby z Turcji, Litwy, Polski i Finlandii. Projekt miał na celu podniesienie kwalifikacji uczestników oraz rozwinięcie umiejętności pracy w zespole oraz wzmocnieniu innych kompetencji miękkich. Projekt odbył się na zasadzie warsztatów poprzez pracę w grupach. Jeszcze przed przyjazdem zostaliśmy podzieleni na zespoły, w których mieliśmy współpracować do końca wyjazdu. Jednym z pierwszych zadań było nadanie zespołom tożsamości poprzez stworzenie nazwy i umieszczenie jej na banerze. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania było to, że po tym jak grupom udało się lepiej zapoznać, praca przebiegała sprawniej, ponieważ nie było potrzeby każdorazowego przełamywania lodów. Dzięki temu, że każda z grup miała ciekawą i kreatywną nazwę, cechy charakterystyczne oraz zaczęła wyrabiać swojego rodzaju renomę - współpraca była nieco ciekawsza i płynniejsza, niż w przypadku częstej rotacji, jak zazwyczaj ma to miejsce na projektach.

 

Cały proces nadzorowany był przez trenerów, na szkoleniu poznaliśmy wiele technik dotyczących efektywnej pracy oraz rozwiązywania problemów, jak np. „Einstein workshop”, czy „check-in”, „check-out” i inne. Moją ulubioną metodą, pośród nowo zapoznanych było „Mental Model Games”. Opiera się ona na zasadzie, że każdy z nas ma indywidualny sposób postrzegania pewnych spraw i działanie w zespole często zaburzane jest przez różne rozumienie tematu przez współpracowników. Rozwiązaniem na to zjawisko były stworzone przez trenera karty, na podstawie których należało przedstawić dane pojęcie w grupach różnej wielkości, wylosowaną metodą. Wybieraliśmy trzy karty z puli – jedna wskazywała wielkość grupy, druga metodę prezentacji, a trzecia pojęcie, które należy przedstawić. Ćwiczenie to wyczuliło mnie na konieczność dyskusji na dany temat i poznanie opinii innych przed podejściem do znalezienia rozwiązania. Miałam możliwość przekonać się o tym jeszcze w trakcie szkolenia, jak różne rozumienie zagadnienia może zaburzyć współpracę.

 

Organizacji koordynującej z Turcji, należy się duże uznanie za to, że szczególny nacisk położyli na dobór trenerów. Osoby prezentujące zagadnienia projektowe zajmują się zawodowo szkoleniami pracowników w firmie.

 

Całokształt projektu oceniam jako mocny merytorycznie nie tylko w zakresie zajęć, również pod względem uczestników, którzy w większości prezentowali duże zaangażowanie w aktywności oraz zainteresowanie tematem, były to głównie osoby z Turcji.

 

Nie zabrakło standardowych  gier i zabaw integracyjnych, jak to odbywa się na tego typu projektach, zespół organizujący atrakcje był dobrze przygotowany, podobnie było z wykonaniem swoich roli poprzez każdy z krajów. Wkładem w projekt polskiego zespołu były warsztaty o tematyce „Youth Rights”. Wszystkie aspekty wpłynęły na jakość projektu. Jestem wdzięczna organizacji wysyłającej Stowarzyszenie Sztukater oraz koordynatorowi Marti za możliwość uczestnictwa. Na pewno wiedzę oraz wrażenia z projektu zapamiętam na długo, a w przyszłości będę szukać podobnych możliwości rozwoju.

Przemysław

W dniach 15-23 sierpnia miałem przyjemność uczestniczyć w szkoleniu Build Your Team For Your Dream, które odbyła się w Finlandii. Oprócz Polski udział w szkoleniu brały też takie kraje, jak Finlandia (choć wprawdzie w symbolicznym składzie), Litwa i Turcja. Celem projektu było przekazanie i omówienie technik przydatnych przy budowie zespołu i kształtowaniu jego ducha, by wszystko funkcjonowało jak należy, a także uświadomienie uczestnikom, iż praca w grupie jest bardzo ważna, zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

 

Swoją podróż rozpoczęliśmy we Wrocławiu, skąd udaliśmy się do Berlina, stamtąd zaś samolotem przelecieliśmy nad Bałtykiem, by dostać się do Helsinek.

 

Warunki naszego pobytu były przeciekawe, mieszkaliśmy bowiem w drewnianych domkach pośrodku fińskiego nadbałtyckiego lasu, na jedzenie też nie ma co narzekać, każdy z nas wszak lubi makaron (niektórzy nawet z ketchupem). Mieszkaliśmy w kilkuosobowych pokojach, podzielonych międzynarodowo. Już od pierwszego dnia zaczęliśmy intensywny trening, pracując w grupach, w które przydzielono nas jeszcze przed projektem, sami wymyślaliśmy im nazwy, niektóre były pełne polotu, szczególnie jeśli chodzi o sposób ich wymowy. Pracowaliśmy nad wagą zagadnień związanych z budową drużyny, o tym co jest ważne by wszystko w niej współgrało. W ostatnich dniach projektu nastąpił miszmasz drużyn, tak, byśmy mieli okazję popracować z innymi ludźmi, o innych charakterach i zapatrywaniach oraz zaimplementować wiedzę zdobytą we współpracy w naszych pierwszych zespołach. Poznaliśmy też różne metody pracy w grupach i zespołach.

 

Organizatorzy zapewnili nam również wycieczki - dwukrotnie mieliśmy przyjemność odwiedzić Helsinki.

 

Ten projekt stanowił doskonałą okazję do poznania obcych kultur i obyczajów (zwłaszcza tureckich), a także współpracy w grupach z ludźmi o różnych poglądach i zapatrywaniach na różne kwestie oraz znaleźć z nimi wspólny język mimo różnić, także wiekowych. Szkolenie pozwoliło na rozwój umiejętności interpersonalnych, zdobycie wiedzy o świecie, a także, jako urodzonemu indywidualiście, na zwiększenie świadomości jaką wartość stanowi zespół i zgrana drużyna.

 

Za możliwość udziału w projekcie serdecznie dziękuję Stowarzyszeniu Sztukater.

 

VIDEO/FILMIK:

 

 

GALLERY/GALERIA:

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!