APV „Start WitH WomEn" w Szwecji

W dniach 15-17.06.2017r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Marcin i Alicja - uczestniczyli w wizycie przygotowawczej projektu „Start WitH WomEn" realizowanym w ramach programu Erasmus+. Wizyta odbyła się w Örkelljunga, Szwecja.

 

Poniżej przedstawiamy relacje naszych wolontariuszy!

 

Alicja

W dniach 15 – 17 czerwca uczestniczyłam w spotkaniu przygotowawczym do projektu Start with Women – S.H.E, który odbędzie się w 15 – 22 sierpnia w Szwecji. W spotkaniu brali udział przedstawiciele następujących krajów: Grecji, Francji, Polski, Turcji (po dwie osoby z każdego kraju) oraz organizatorzy projektu ze szwedzkiej organizacji Hello Youth. Po przylocie z Gdańska do Malmo udaliśmy się w dalszą podróż do Strandhem, Orkelljunga, – miejsca gdzie obywa się projekt. Z punktu zbiórki zostaliśmy odebrani przez organizatorów. Byliśmy pierwszą grupą, która dotarła na miejsce, dzięki czemu po zakwaterowaniu w pokojach mieliśmy trochę czasu aby obejrzeć okolicę. Ośrodek położony jest w malowniczej okolicy, nad jeziorem, otoczenie przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi przyrody.

 

Teren ośrodka sprzyja różnym formom rekreacji i aktywności. Wieczorem, kiedy wszyscy uczestnicy przybyli na miejcie, mogliśmy się poznać podczas kolacji przygotowanej przez organizatorów. Następnego dnia odbyły prezentacje partnerów i organizacji poszczególnych krajów biorących udział w projekcie, a potem oprowadzanie po terenie ośrodka. Tego dnia omówiliśmy program projektu, zapoznaliśmy się zaplanowanymi działaniami, różnego rodzaju aktywnościami, które będą mieć miejsce podczas projektu. Przybliżono nam założenia, zadania jakie będą mieć liderzy grup, jak również oczekiwania wobec uczestników. Poznaliśmy zasady obowiązujące w ośrodku. Trzeciego dnia w godzinach porannych nastąpiło podsumowanie założeń projektu i poczynionych ustaleń. Po lunchu uczestnicy zaczęli udawać się w podróż powrotną do swoich krajów. 

 

Po spotkaniu przygotowawczym jestem bardzo pozytywnie nastawiona do projektu. Uważam, że organizatorzy są profesjonalnie przygotowani do jego przeprowadzenia. Będą bazowali na współpracy liderów krajów biorących udział w wymianie i pozostałych osób biorących udział w spotkaniu przygotowawczym. Pod względem merytorycznym projekt będzie współtworzony przez wszystkich uczestników wymiany. Samo miejce projektu zrobiło na mnie dobre wrażenie. Podoba mi się bliskość natury, otwarta przestrzeń, wiele możliwości aktywnego wypoczynku i integracji uczestników.

Marcin

W dniach 15-17 czerwca 2017 roku miałem możliwość uczestniczyć w spotkaniu przygotowawczym liderów do projektu realizowanego w dniach 14-22 sierpnia 2017 roku w Orkeljundze w Szwecji. Nazwa wymiany to Start with Woman – She.

 

Wraz z koleżanką Alicją przyjechaliśmy na kolację powitalną i pierwszego wieczoru zapoznaliśmy się z liderami innych krajów tj. Grecji, Turcji, Francji oraz z samymi organizatorami. Na kolacji poruszyliśmy retorykę samego projektu i przyczynę uczestnictwa. Następnego dnia odbyła się prezentacja organizacji każdego z uczestników, czym się zajmuje, gdzie się znajduję i czego dokonała. Po prezentacjach wspólnie z całą grupą przeszliśmy się po całym ośrodku, żeby zapoznać się z otoczeniem, które okazało si wyjątkowo urocze: jezioro, boisko do siatkówki, koszykówki i piłki nożnej czy też sauna.

 

Po krótkiej wycieczce przeszliśmy do wspólnego opracowywania harmonogramu zajęć właściwego projektu. Przechodząc z punktu do punktu każdy z uczestników miał możliwość zgłoszenia własnych spostrzeżeń, pomysłów czy obiekcji. Poprzez właściwe zrozumienie tematyki poszczególnych zajęć będziemy mogli o wiele lepiej zrealizować się i przygotować się do wymiany. W tym miejscu jednocześnie podzieliliśmy się zadaniami między sobą, tak żeby każdy z krajów czuł się zaanażowany w tworzenie. Po obiedzie poruszyliśmy kwestię bezpieczeństwa, ogólnych zasad panujących na terenie ośrodka oraz dyskutowaliśmy na czym właściwie polega bycie liderem w grupie. Resztę dnia spędziliśmy na integracji sportowej i karcianej. Nie zabrakło także tańca.

 

Ostatniego dnia opracowaliśmy zasady które powinny być przestrzegane przez wszystkich uczestników i przeanalizowaliśmy scenariusze jak zachować się w sytuacji gdy uczestnicy nie będą się wywiązywać z ustaleń. Na sam koniec przed wyjazdem wymieniliśmy się mailami i jeszcze raz podsumowaliśmy zadania które mamy podjąć jeszcze przed sierpniową wymianą oraz przedyskutowaliśmy kwestię jak można dotrzeć do większej liczby osób po projekcie. 

 

GALLERY/GALERIA:

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial