„Dance Your Stress Away" w Turcji

W dniach 12-21.06.2017r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Anna, Bożena, Barbara i Jakub - uczestniczyli w wymianie międzynarodowej „Dance Your Stress Away" realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w Yalova, Turcja.

 

Poniżej przedstawiamy relacje naszych wolontariuszy!

 

Jakub

Od 12 do 21 czerwca 2017 r. miałem przyjemność reprezentować Stowarzyszenie Sztukater w projekcie "Dance your stress away!" w ramach programu Erasmus+. Projekt miał miejsce w Turcji, w miasteczu Armutlu, a jego celem było uświadomienie uczestników z 6 różnych krajów (Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Bułgarii, Turcji i Polski) czym jest stres i w jaki sposób taniec pomaga z nim walczyć.

 

Każdy dzień był pełen nowych doświadczeń. Mieliśmy okazję uczestniczyć w lekcjach zumby, jogi. Uczyliśmy się różnych rodzajów tańca, żeby potem w centrum miasta móc wykonać flash mob. Wiele aktywności wymagało od uczestników zaangażowania i kreatywności, a także umiejętności pracy w grupie (musieliśmy np. grupowo wykonać maskę z gliny). Oprócz wszystkich aktywności i wolnego czasu (którego również mieliśmy dużo do dyspozycji), bardzo spodobały mi się wieczory kulturowe. Każdy kraj przygotował swój wieczór kulturowy, na którym mieliśmy okazję poznać narodowe tańce, dowiedzieć się czegoś więcej na temat danego kraju, spróbować tradycyjnego jedzenia i lokalnych trunków.

 

Projekt nauczył mnie pewności siebie w tańcu, a także w kontakcie w języku angielskim; zatarł granicę między mną, a uczestnikami z różnych krajów. Mimo, że niektórzy uczestnicy nie rozmawiali po angielsku w ogóle, dogadywaliśmy się językiem uniwersalnym - językiem uśmiechu. Najgorszy w projekcie był moment, w którym wszyscy się żegnali. Nie zabrakło łez i smutku na twarzach uczestników, ale wszyscy obiecaliśmy sobie, że na pewno spotkamy się jeszcze raz, w tym samym, lub chociaż podobnym składzie.

Bożena

W dniach 12-21 czerwca miałam niesamowite szczęście reprezentować polską drużynę na projekcie „Dance Your Stress Away” w Armutlu w Turcji. Miałam niepowtarzalną okazję spędzić te dni w towarzystwie wspaniałych ludzi z Hiszpanii, Turcji, Portugalii, Rumunii i Bułgarii. Z całego serca chciałabym podziękować organizatorom za tak ogromny kawał pracy. Nuri (jeden z organizatorów) indywidualnie traktował każdego, codziennie po kikla razy się pytał czy na pewno wszystko jest w porządku i czy niczego nie pragniemy. Uśmiechnięci gospodarze częstowali nas przepysznym tureckim jedzeniem. Każdego dnia mieliśmy przeróżne warsztaty, prace w grupach, energizery i gry. Dużo rozmawialiśmy, dzieliliśmy się doświadczeniem i uczyliśmy się nowych słówek w różnych językach. Na przykład, „horlamak” po turecku znaczy „chrapać”, albo wyraz „todo lo que necesitamos es amor” oznacza „all we need is love”. Uczyliśmy się tańczyć R&B i bachatę, wgłębialiśmy się w jogę, tworzyliśmy maski z gliny, przeróżne plakaty i spinki.

 

Dużo śmiechu i uśmiechów, przytulań, poważnych rozmów, śmieszkowania i szczerego ognia w oczach każdego uczestnika. Mieliśmy cultural evenings, gdzie każdy kraj przedstawiał prezentację, pokazywał piękno swej ojczyzny i częstował nacjonalnymi pysznościami. To pomogło zrozumieć, że nasz świat jest bardzo różnorodny i każde miejsce na ziemi jest warte obejrzenia. Kulminacją naszych warsztatów tanecznych (zgodnie z tytułem projektu) było pokazywanie naszych owoców pracy w centrum miasta Armutlu. Podarowaliśmy niezłą dawkę radości przechodniom: wszyscy się uśmiechali i tańczyli z nami. Podczas wycieczki do Yalovy opowiadaliśmy ludziom o naszym wspaniałym projekcie i promowaliśmy Erasmus+ za pomocą własnoręcznie zrobionych broszurek.

 

Szczególną uwagę chciałabym zwrócić na podstawowe zadania projektu: zniszczenie granic i nawiązywanie nowych przyjaźni. Niestety, wcześniej w mojej głowie znajdowało się wiele stereotypów dotyczących Turcji. Jednak za pomocą cudownego projektu i wspaniałej tureckiej drużyny one się całkowicie zniszczyły i ja szczerze się zakochałam w tym kraju, w tych dobrych ludziach. Niewiarygodnym jest słyszeć od ludzi z projektu: „Przyjeżdżaj do mnie, mój dom jest teraz twoim domem”.

 

Serdecznie dziękuję drużynie z Polski (potocznie, między sobą nazywaliśmy siebie „Ziemniaczkami”). Nie znaliśmy się wcześniej, ale po wspólnym projekcie możemy z pewnością nazywać jeden drugiego przyjacielem. Świetnie się dogadywaliśmy, pomagaliśmy jeden drugiemu, mocno się przytulaliśmy i gotowaliśmy pierogi na polski wieczór. Z całego serca dziękuję Stowarzyszeniu Sztukater za zaufanie i możliwość uczestnictwa w tym projekcie, który zmienił moje życie.

Barbara

W dniach 12-21 czerwca 2017 r. brałam udział w wymianie w Armutlu. Głównym tematem projektu była redukcja stresu wybranymi środkami - głównie za pomocą tańca, chociaż były też aktywności związane ze sztuką i jogą, jako kolejnymi metodami dojścia do tego celu. W projekcie brali udział uczestnicy i uczestniczki z Polski, Portugalii, Hiszpanii, Bułgarii, Rumunii i oczywiście Turcji. Hotel, w którym mieliśmy zapewnione noclegi i wyżywienie, był jednocześnie miejscem naszych spotkań, zajęć i treningów. Każdego dnia (poza pierwszym i ostatnim, które były przeznaczone na zapoznanie się i ewaluację) odbywały się próby taneczne pod okiem profesjonalnych tancerzy. W sumie nauczyliśmy się 4 krótkich tańców i przedostatniego dnia projektu zaprezentowaliśmy je wszystkie, dodając do tego flash moba aktywizującego lokalnych mieszkańców, w centrum Armutlu.

 

Poza tym mieliśmy jeszcze zajęcia z lepienia z gliny prowadzone przez artystę, inne rodzaje aktywności mniej lub bardziej artystycznych i ruchowych, dwa spotkania z władzami miasteczka, 3 cultural nights i 2 wycieczki do miasta (Armutlu i Yalova). Nie wszyscy uczestnicy z Turcji potrafili się dogadać po angielsku, ale bez wątpienia cały team (łącznie z trenerami tańca) świetnie się nami zajmowali i rozwiązywali wszelkie drobne problemy, jakie mogła mieć 40-osobowa grupa ludzi z różnych stron Europy. W dniu przyjazdu i wyjazdu pomogli zapewnili nam transport prom-hotel, co bardzo ułatwiło nam podróż.

 

Pomimo całego wysiłku włożonego w treningi i wszelkie inne aktywności, cały projekt będę wspominać głównie jakoś świetną zabawę, przy której okazji mogłam poznać niesamowitych przyjaciół, z którymi mam nadzieję utrzymać kontakt jak najdłużej. Nie spotkała mnie żadna nieprzyjemność, ani ze strony organizacji wysyłającej i goszczącej, ani ze strony innych uczestników, ani ze strony zwykłych ludzi zamieszkujących Armutlu. Serdecznie polecam projekty organizowane przez Zift w Turcji, w szczególności tym, którzy się wahają - pobyt tam na pewno rozwieje wiele wątpliwości i pomoże odczarować ewentualne uprzedzenia.

Anna

W czerwcu tego roku brałam udział we wspaniałym projekcie, który odbył się nad brzegiem Morza Marmara w małym miasteczku Armatlu w Turcji. W tym projekcie brało udział około 50 osób z różnych krajów europejskich. 

 

W pierwszych dniach wszyscy wstydzili się tańczyć, ale muzyka turecka i gościnność przyjmującej organizacji zrobiły swoje, na drugi dzień byliśmy już oswojeni i zaczęły się burzyć granice między krajami. Rozmawialiśmy też o stresie, jak powstaje, jak można z nim walczyć. To było pomocne aby zrozumieć siebie i odnaleźć nieznane wcześniej fakty na ten temat. Doświadczeni trenerzy przez kilka dni uczyli nas stylów tańcu takich jak Baczata i Hip-Hop. Codziennie rano ćwiczyliśmy jogę albo pływaliśmy w basenie.

 

 Polska ekipa przygotowała pierogi na wieczór kulturalny. Były także słodycze i inne smaczne rzeczy z Polski. Przygotowaliśmy również polskie tańce ludowe, a także rozmawialiśmy o życiu w Polsce. Później była wycieczka do urzędu. Mogliśmy się dowiedzieć nowych informacji na temat tradycji, kultury i władzy w Turcji. To pomogło poznać kraj z nowej nietypowej strony. Na koniec projektu nikt nie chciał wracać do domu. Impreza pożegnalna odbyła się w płaczu. To był wspaniały czas spędzony z pożytkiem. 

 

Chcę podziękować polskiemu zespołowi za ogień w oczach, Sztukaterowi za wspaniałą szansę, a tureckiej organizacji za zrozumienie i ciepło.

 

GALLERY/GALERIA:

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto