„Gender - Awareness to be Aware" w Estonii

W dniach 05-13.03.2017r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Przemek i Bartek - uczestniczyli w szkoleniu „Gender - Awareness to be Aware" realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w Pärnu, Estonia.

 

Poniżej przedstawiamy relacje naszych wolontariuszy!

 

Przemek

W dniach 5-13.03 brałem udział w projekcie "Gender- Awareness To Be Aware", który odbywał się w estońskim Parnu. Na szkolenie swoje reprezentacje miały takie kraje jak Polska, Estonia, Łotwa, Turcja, Węgry, Włochy, Grecja, Belgia, Francja, Holandia, Portugalia i Czechy. Celem projektu było szerzenie świadomości znaczenia szeroko rozumianego pojęcia "gender" we współczesnym świecie, a także zachęcenie młodych ludzi, którzy są już teraz lub planują być w przyszłości aktywistami na tym polu do dalszej wytężonej pracy. Poruszane były też inne tematy dotyczące relacji międzyludzkich m.in. problematyka mowy nienawiści, wykluczeń społecznych, komunikacji pokoleniowej itp.

 

My, reprezentanci Polski z ramienia Stowarzyszenia Sztukater, swą podróż rozpoczęliśmy w Warszawie na Dworcu Centralnym, skąd ruszyliśmy w drogę do Tallinna, który był celem naszej podróży. Mieliśmy kilka godzin na zwiedzenie stolicy Estonii, a następnie w jednym z centrów handlowych spotkaliśmy się z pozostałymi uczestnikami projektu, by potem ruszyć do Parnu, miasta, w którym odbywało się szkolenie.

 

Pierwszy dzień został poświęcony na zajęcia, mające na celu budowanie ducha zespołu, przełamywania lodów, nauki imion uczestników, poznawania siebie nawzajem itp. Organizatorzy przedstawili nam także szczegółowo założenia projektu, zamiary, cele, które mieliśmy wspólnie osiągnąć. W kolejnych dniach przeszliśmy do zadań już bardziej ambitnych, ściśle związanych z tematyką projektu. Definiowaliśmy przeróżne pojęcia związane z tematem "gender", mieliśmy też różnego typu aktywności, m.in. dobieraliśmy się w międzynarodowe grupy, by zainscenizować przykłady dyskryminacji na różnym tle- rasowym, seksualnym czy płciowym, ostatnie dwa dni poświęciliśmy na samodzielne przygotowanie i przeprowadzanie warsztatów w trzyosobowych grupach, gdzie mieliśmy okazję nie tylko sprawdzić swoje siły w prowadzeniu tego rodzaju zajęć, ale też podpatrzeć ciekawe pomysły od innych i być może zastosować je w przyszłości. Organizatorzy także potrafili ciekawie zorganizować nam czas- udaliśmy się na wycieczkę po mieście, podczas której mieliśmy okazję przespacerować się po skutej lodem nadbałtyckiej plaży, byliśmy także na basenie. Można też nadmienić, że na tym szkoleniu, w przeciwieństwie do zdecydowanej większości innych projektów w ramach programu Erasmus+ nie było typowej nocy kulturowej. Każdego dnia poszczególne kraje miały zorganizować swoją przerwę kawową, podczas której częstowały reprezentantów pozostałych państw różnymi swojskimi smakołykami. Ludzie żyli tym.

 

Ostatniego dnia przyszedł czas pożegnań. Wieczorem, po kolacji, w kilkuosobowych międzynarodowych grupach wystawialiśmy spontaniczne przedstawienia, co wyszło naprawdę sympatycznie, a potem wręczono nam Youthpassy. Nazajutrz trzeba było ruszyć w drogę powrotną.

 

Jestem przekonany, że projekt zakończył się dużym sukcesem. W jego trakcie mieliśmy niepowtarzalną okazję, by poznać obce kultury i obyczaje, a także współpracować w grupach, z ludźmi, jak mogłoby się zdawać, zupełnie innymi od siebie. Projekt pozwolił mi na rozwój umiejętności interpersonalnych, wiedzy o świecie, a przede wszystkim na zdobycie wiedzy o tym jak ważna jest w dzisiejszych czasach wiedza o problematyce gender, świadomość istnienia i wagi tego zagadnienia, a także o problemach i tarapatach z jakimi muszą zmagać się na co dzień poszczególne grupy społeczne w wielu krajach Europy.

 

Za możliwość wzięcia udziału w projekcie serdecznie dziękuję Stowarzyszeniu Sztukater.

Bartek

W dniach od 5 do 13 marca 2017 uczestniczyłem w szkoleniu Gender – awareness to be aware w Parnawie w Estonii. Projekt dotyczył takich zagadnień jak orientacja seksualna, różnicy między płcią i rodzajem człowieka, równouprawnienie kobiet. W wydarzeniu uczestniczyły osoby z różny krajów i środowisk. Zajęcia były prowadzone przez trenerów aktywnie wspierających ruch No Hate, który walczy z uprzedzeniami i steoretypami spotykanymi między innymi w Internecie. Dzięki stworzonym warunkom mogliśmy usłyszeć historię ludzi dyskryminowanych z powodu ich orientacji, płci czy pochodzenia, z ich własnych ust. Jedne z warsztatów były poświęcone planowaniu i odgrywaniu scenek teatralnych o tematyce Gender, w których publiczność mogła interweniować i tym samym znajdować rozwiązanie przedstawianych problemów.

 

Według mnie najciekawszym punktem programu było przygotowanie przez uczestników jednogodzinnych warsztatów, dzięki którym mogliśmy poeksperymentować z naszymi pomysłami i zobaczy jak wychodzą w praktyce. Moja grupa poprowadziła manipulowaną zabawę, która pozwoliła poczuć co znaczy być odrzucanym i dyskryminowanym osobom, które wcześniej tego nie doświadczyły.

 

Wieczorami organizowane były różne zajęcia, takie jak noc kulturowa czy taniec w całkowitej ciemności. Mieliśmy również możliwość zwiedzenia z przewodnikiem miasta oraz odpoczęcia w lokalnym centrum Spa.

 

Projekt uważam za bardzo udany. Dzięki niemu powiększyła się moja wiedza o tematyce związanej z Gender, empatia oraz umiejętności prowadzenia warsztatów tematycznych. Dodatkowo poznałem wiele ciekawych osób, z którymi mam nadzieję utrzymywać kontakt.

 

GALLERY/GALERIA:

 

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial