„Migrants, Minorities in EUrope" - szkolenie w Macedonii

W dniach 11-19.08.2016r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Agnieszka, Pamela i Nicolas - uczestniczyli w szkoleniu „Migrants, Minorities in EUrope" realizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w Strudze w Macedonii.

 

Poniżej przedstawiamy relacje naszych wolontariuszy!

 

Agnieszka

Nazywam się Agnieszka Pukszta i chciałabym podzielić się swoimi wrażeniami z projektu „Migrants, Minorities in EUrope".

 

Czego doświadczyłam na szkoleniu w Macedonii (11-19.08.2016)?

 

Przede wszystkim dużego wsparcia od innych uczestników w wychodzeniu ze swojej strefy komfortu. Mogłam swobodnie realizować swoje pomysły w procesie przygotowywania krótkich form teatralnych, ukazujących problemy, z którymi współcześnie borykają się osoby dyskryminowane. Do pracy wykorzystywaliśmy metodę forum theatre, która aktywizuje publiczność w szukaniu rozwiązań sytuacji konfliktowych. Warsztaty wymagały sporej kreatywności i zaangażowania każdego z członków grupy. Udało nam się stworzyć przedstawienia, które poruszały swoją aktualnością i bezpośrednio korespondowały z problemami migrantów i mniejszości w Europie.

 

Szkolenie wspominała będę, jako jedną z bardziej szalonych przygód w moim życiu. O samym wyjeździe dowiedziałam się bardzo późno, w dniu, w którym zdecydowałam się ruszyć z Gdańska do Strugi. Nie żałuję podróży autem przez Czechy, Słowację, Węgry i Serbię do Macedonii, pomimo doskwierającego mi niebywałego zmęczenia.

 

Hotel, w którym odbywało się szkolenie, znacząco odbiegał od czterogwiazdkowego standardu, którym się szczycił. W pokoju, w którym nocowałam, była nieczyszczona od tygodni lodówka z trującą, spleśniałą zawartością oraz opadająca lampa. Brakowało oddzielnych łóżek – wraz z Pamelą dzieliłam łoże małżeńskie... W łazience drzwi od prysznica były niesprawne.

 

Jeżeli chodzi o posiłki, to były dość obfite, kilkudaniowe, jednak rozplanowane bez poszanowania dla zasad zdrowego żywienia. Jednego dnia dostaliśmy na obiad jednocześnie makaron, ziemniaki i ryż... Na śniadanie pojawiały się ciągle te same produkty, brakowało warzyw i owoców. Gdyby nie jeden wieczór w restauracji macedońskiej, który sami musieliśmy sobie opłacić, można by wynieść wrażenie, że kuchnia macedońska jest uboga w świeże składniki i niesmaczna. Byłam niezmiernie zaskoczona, że w programie nie był uwzględniony tradycyjny wieczorek macedoński, a za przyjemność prawdziwego lokalnego posiłku (i wycieczki do Ochrydu) musieliśmy wyłożyć z własnej kieszeni...

 

Główny organizator ze strony macedońskiej wykazał się natarczywością i brakiem poszanowania naszej prywatności. Pisał nocne wiadomości przez facebook'a, błagał natrętnie o polską wódkę, którą przywieźliśmy na wieczorek kulturowy i dzień przed naszym wyjazdem zorganizował głośną, prywatną imprezę w hotelu.

 

Podsumowując, warunki szkolenia i organizacja w mojej opinii stanowiły piętę achillesową projektu. Samą treść zaś i kontakty z innymi uczestnikami zaliczam do bardzo udanych.

Pamela

Nazywam sie Pamela Malinowska i w terminie od 11ego do 19ego sierpnia mialam okazje uczeszczac w projekcie na temat migracji i mniejszosci narodowych w Srudze, Macedonii. Przez okres jednego tygodnia bylam w stanie poznac wspanialych ludzi z miedzy innymi Portugali, Czech badz Chorwacji oraz nauczyc sie wiele na temat roznic pomiedzy naszymi krajami. Sam projekt byl prowadzony przez dwoch Macedonczykow, ktorzy mieli spore doswiadczenie w pracy z mlodzieza i wykazali sie wspaniala wiedza i kreatywnoscia odnosnie pracy w grupach oraz rozmaitych cwiczen w ktorych bralismy udzial. Poruszone zostaly miedzy innymi tematy takie jak prawa czlowieka, imigracja, mniejszosci narodowe z czego one wynikaja, jak mozna je rozpoznac i jak z nimi walczyc.

 

Na zakonczenie projektu zostalismy podzieleni na cztery grupy aby odegrac rozmaite scenki z zycia wziete ktore mialy na celu pokazanie dyskryminacji, stereotypow oraz uprzedze¨˝ ze strony innych. Podsumowujac kontent projektu jestem w stanie powiedziec, jako osoba, ktora nigdy nie miala okazji uczestniczyc w podobnym projekcie, ze jestem bardzo zadowolona z rezultatow oraz z wiedzy ktora wynioslam z projektu. Jest to naprawde bardzo interesujacy pomysl na poznanie nowych ludzi, odwiedzenie nowej, nieznanej kultury oraz dopelnienia naszej wiedzy na dany temat. Cale te polaczenie zostalo idealnie polaczone i dnia 18ego sierpnia na naszym ostatnim spotkaniu i ewaluacji projektu prowadzacy jak i wszyscy obecni stwierdzilismy ze byl to bardzo udany projekt i wszyscy wrocimy do domu bogaci w nowe doswiadczenia.

 

Chcialam serdecznie podziekowac za danie mi szansy uczestnictwa w projekcie i pozdrowic cale stowarzyszenie oraz ludzi, ktorzy ciezko pracuja, zeby wszystko dzialalo tak jak na tym projekcie.

Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial