"Europe Connects People" na Litwie!

W dniach 17-28.07.2016r. wolontariusze Stowarzyszenia Sztukater - Hanna, Paulina, Przemek, Krzysztof i Patryk - uczestniczyli w wymianie młodzieżowej "Europe connects people" realizowanej w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się w Markutiškės - Perloja na Litwie.

 

Poniżej przedstawiamy relacje naszych wolontariuszy!

 

Paulina

W dniach od 17 do 28 lipca dzięki Stowarzyszeniu Sztukater miałam przyjemność być częścią niezwykłego projektu „Europe connects people", organizowanego przez „Inovatyvi karta" w ramach programu Erasmus+. Projekt odbył się na Litwie, a jego uczestnikami było po 5 osób z 6 krajów: Litwy, Grecji, Cypru, Polski, Holandii i Łotwy. Celem wymiany było udowodnienie, że Europa jest wielką różnorodnością pod względem kulturowym, ekonomicznym, politycznym, czy nawet jeśli weźmiemy pod uwagę aspekty historyczne oraz środowisko praktycznych działań. Podkreślając tym samym, że dąży ona za wszelką cenę do integracji, którą utrudniają niestety problemy, takie, jak np. konflikty kulturowe, bądź kwestie tego, że różne kraje Europy nie mają świadomości europejskiego ducha publicznego. Co przekłada się na to, że nieporozumienia między społeczeństwami wzrastają i powodują odrzucenie tzw. „innych" – nietolerancję.

 

W pierwszym dniu mieliśmy mnóstwo gier integracyjnych by lepiej się poznać i przełamać pierwsze lody. Dobrym przykładem może być zabawa o wdzięcznej nazwie z ang. „date", czyli randka. Polegała ona na tym, że każdy z nas miał narysowany zegarek i umawialiśmy się na spotkania z innymi osobami o pełnych godzinach. Podczas spotkań mieliśmy narzucony temat, o którym rozmawialiśmy przez minutę. Gra była o tyle fajna, że mogliśmy lepiej się poznać i zapamiętać swoje imiona. W kolejnych dniach uczestniczyliśmy w warsztatach, dyskusjach związanych z powyższym tematem oraz współpracowaliśmy w międzynarodowych grupach. Padły istotne pytania, jak rozumiemy pojęcie nietolerancji, obywatelstwo europejskie, czym jest edukacja nieformalna, jak wygląda kwestia migracji w naszych krajach, jakie stereotypy panują w naszym kraju o mieszkańcach krajów, które brały udział w wymianie i jakie oni mają stereotypy o nas, kreowałyśmy też swoje pomysły na kolejne projekty, wspólnie stworzyliśmy film podsumowujący cały nasz pobyt na Litwie. Każdy dzień zaczynaliśmy od półgodzinnych zajęć sportowych. Podczas wymiany mogliśmy poznać także inne kultury, obyczaje na wieczorkach kulturowych, w ramach których każde z państw prezentowało swój kraj (nie wykorzystując do tego prezentacji multimedialnych, plakatów czy filmików). Jednego dnia mieliśmy wycieczkę do Trakai, gdzie poprzez wykonywanie różnych zadań, poznawaliśmy miasto i jego mieszkańców. Moim zdaniem najciekawszym punktem programu podczas całego projektu była nocna wędrówka po lesie.

 

Trasa miała 16 km. Nie brakowało wielu wyzwań, przygód, przedzierania się przez krzaki, przechodzenia w poprzek rzeki. Każdy z nas miał przydzielone z góry zadanie, niektórzy mieli tajne role, o których wiedzieli jedynie oni sami i organizatorzy. Ta wędrówka zbliżyła nas wszystkich do siebie, pomogła pokonać lęki, bariery, a także była świetną zabawą.

 

Jestem bardzo wdzięczna organizacji wysyłającej jak i goszczącej, ponieważ ta wymiana była dla mnie cennym doświadczeniem. Mogłam podszlifować język angielski oraz mój ulubiony – grecki. Poznałam dodatkowo mnóstwo niesamowitych ludzi z ogromnym bagażem życiowego doświadczenia. Integracja międzykulturowa wytworzyła wiele ciekawych więzi między uczestnikami i z pewnością niektóre z nich będą trwały długo po zakończeniu projektu. Wart odnotowania jest także fakt bardzo dobrej organizacji wymiany ze strony organizatorów. Nie było zupełnie niczego, do czego mogłabym się przyczepić. Podobało mi się to, że w razie problemów, zawsze mogliśmy na nich liczyć oraz, że nie byli restrykcyjni, co do programu – zmieniając go i dopasowując do naszych potrzeb. Dużym plusem wg. mnie jest także fakt, że podczas całego projektu nie byliśmy w centrum jakiegoś dużego miasta, a na typowych litewskich wsiach. Otoczeni pięknymi krajobrazami, naturą, mogliśmy się skupić na poruszanych tematach i spędzić razem czas. Bogato wypełniony program każdego dnia sprawiał, że padnięci ze zmęczenia nie myśleliśmy nawet o tym, żeby oddać się pochłaniającemu nałogowi jakim jest przeglądanie Internetu.

 

Ten projekt dał mi dużo do myślenia. Śmiało mogę powiedzieć, że była to wartościowa i przydatna lekcja i uważam, że powinno się o tym temacie rozmawiać w szkołach, ale w sposób podobny do naszego – czyli nieformalnej edukacji. Pierwszy raz miałam okazję uczestniczyć w tego rodzaju projekcie i wiem na pewno, że jeżeli jeszcze kiedykolwiek będę miała okazję pojechać na podobny – zrobię to bez zastanowienia. Ciężko było mi wrócić do chłodnej Polski, dlatego też wspaniała i gościnna Litwa na pewno jeszcze długo pozostanie w mojej pamięci. ;)

Hanna

W dniach 17-28 lipca wzięłam udział w projekcie „Europe Connects People" na Litwie, w którym Stowarzyszenie Sztukater było partnerem, a organizacja Inovatyvi Karta organizatorem. Oprócz 5 uczestników z Polski w wymianie uczestniczyły osoby z Cypru, Grecji, Litwy, Łotwy i Holandii. Projekt odbywał się w dwóch miejscach najpierw w odseparowanym, uroczym domu weselnym nad jeziorem, a później w drugiej połowie projektu na wsi w zajmowanym tylko przez uczestników wymiany pensjonacie. Środowisko, w którym byliśmy z dala od rozpraszających nas rzeczy sprzyjało nauce i integracji. Spędziliśmy dużo czasu razem, co było spowodowane również dobrą organizacją wymiany, jako, że większość czasu mieliśmy zagospodarowane, a wieczorami odbywały się prezentacje poszczególnych krajów.

Pierwsze aktywności w projekcie miały pokazać sytuację w krajach europejskich, uświadamialiśmy sobie panujące różnice i podobieństwa między nami. Było to pokazanie poprzez przedstawianie sytuacji ekonomicznej, politycznej, społecznej i kultury danych krajów jak i również stereotypów. Kolejnym etapem było spojrzenie w głąb siebie, stąd na przykład zajęcia dotyczące naszych własnych wartości i inteligencji emocjonalnej. Podczas całej wymiany było również dużo miejsca na rozwój osobisty i kreatywność, często sesje miały charakter teatru, gdzie odgrywaliśmy sceny poruszające ważne problemy. Mieliśmy 10 dni, żeby zaangażować się w projekt i poznać jego sens. Przed naszą grupą stawiane było wiele wyzwań, którym mieliśmy sprostać jako małe europejskie społeczeństwo. Wszystkie akcje pokazywały nam, jak my jako członkowie Unii Europejskiej potrafimy kooperować poznając siebie nawzajem. Czy sprostaliśmy zadaniu? Czas pokaże, ile zmienimy w swoich życiach i w naszym otoczeniu po powrocie i jak nasz przekształcony w mniejszym lub większym stopniu światopogląd na to wpłynie. Wiem, że gdybym miała pojechać ponownie na podobny projekt nie wahałabym się ani chwili.

Patryk

W dniach 17-28.07 w miejscowościach Markutiškės i Perloja na Litwie odbył się projekt o nazwie „Europe Connects People" zorganizowany przez organizację Inovatyvi karta. Cały projekt był wyśmienicie zorganizowany, oprócz nas udział wzięli uczestnicy wysłani przez organizacje z takich krajów jak Cypr, Grecja, Holandia, Litwa i Łotwa. Głównym celem projektu było zrozumienie czym jest Unia Europejska i jak łączy młodych ludzi z różnych zakątków świata. Warsztaty i aktywności jak i energajzery były świetnie zaplanowane. Bardzo podobały się mi i innym uczestnikom i spajały grupę. Można powiedzieć, że po 11 dniach pobytu tam poczuliśmy się jak jedna wielka drużyna, poznaliśmy się dzięki wspólnym wieczorkom kulturowym poznając swoje kultury, ćwiczeniom na zaufanie, czy też nocnym wspólnym integracyjnym aktywnościom. Podczas projektu mieliśmy także tak zwany „Hike" był to wypad w las w nocy w którym byliśmy podzieleni na dwie drużyny i mieliśmy współdziałać by osiągnąć zamierzone cele, było to fantastyczne! Był to projekt na którym poznałem mnóstwo ludzi z kórymi nawiązałem tak pozytywne relacje.. Że wiem, iż z częścią z nich będą to przyjaźnie lub współpraca na lata! Polecam każdemu wyjazd na projekty Erasmusa+ nie po to by pozwiedzać (chociaż to też oczywiście jest plus) inne kraje, ale właśnie poznać osoby je zamieszkujące, osoby które biorą udział w projekcie i dzięki współpracowaniu z nimi by osiągnąć cele projektu poczuć to, że jest się częścią grupy.. Jest to naprawdę niesamowite uczucie.

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!