Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Erasmus+ - informacje ogólne

Erasmus+ - informacje ogólne

 

 

 

 

 

 

 

Dlaczego warto wziąć udział w projektach organizowanych w ramach programu Erasmus+?

Erasmus+ jest programem UE w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Kształcenie, szkolenie, młodzież i sport to dziedziny, które mogą znacząco przyczynić się do sprostania zmianom społecznoekonomicznym, głównym wyzwaniom, przed jakimi będzie stawać Europa do końca tego dziesięciolecia, oraz które mogą przyczynić się do realizacji priorytetów programu strategicznego UE na rzecz wzrostu gospodarczego, zatrudnienia, sprawiedliwości społecznej i włączenia społecznego.

 

Program Erasmus+ ma na celu promowanie równego dostępu i włączenia społecznego poprzez ułatwianie dostępu osobom ze środowisk defaworyzowanych i o mniejszych szansach w porównaniu z rówieśnikami do transnarodowych działań w sytuacji, gdy ten dostęp jest utrudniony bądź ograniczony.

 

Erasmus+ ma silny wymiar międzynarodowy (tj. współpracę z krajami partnerskimi) przede wszystkim w dziedzinie szkolnictwa wyższego i młodzieży.

 

Dzięki akcjom wspieranym w ramach programu Erasmus+ w odniesieniu do młodzieży osoby młode zyskują wiele możliwości nabycia kompetencji i indywidualnego rozwoju w drodze uczenia się pozaformalnego i nieformalnego.

 

Uczenie się pozaformalne oznacza uczenie się, które odbywa się poza formalnym programem nauczania. Koncentruje się ono na uczestnictwie i osobach uczących się; jest realizowane dobrowolnie, a zatem jest ściśle związane z potrzebami, aspiracjami i zainteresowaniami osób młodych. Zapewniając dodatkowe źródło i nowe formy uczenia się, tego rodzaju działania w istotny sposób poprawiają również efekty kształcenia w ramach kształcenia i szkolenia formalnego oraz przyczyniają się do rozwiązania problemu młodzieży NEET (niekształcącej się, niepracującej ani nieszkolącej się) lub osób młodych o mniejszych szansach, a także do zwalczania wykluczenia społecznego.

 

Uczenie się nieformalne oznacza uczenie się w toku codziennych czynności, pracy, kontaktów z rówieśnikami itp. Polega ono głównie na uczeniu się przez działanie. W sektorze młodzieży uczenie się nieformalne może odbywać się w ramach inicjatyw młodzieży, dyskusji w grupie rówieśników, działań w ramach wolontariatu oraz w wielu innych sytuacjach.

 

Stowarzyszenie Sztukater realizuje projekty jako organizacja partnerska czyli współbeneficjent działań. Od roku 2013 dajemy młodym ludziom szansę nabywać podstawowe kompetencje, które stanowią wkład w ich rozwój osobisty i społeczno-edukacyjny oraz sprzyjają ich aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym, poprawiając tym samym ich szanse na zatrudnienie poprzez udział w projektach. Do tej pory nasi wolontariusze wzięli udział w ponad 50 wymianach młodzieży oraz mobilności osób pracujących z młodzieżą w 19 krajach objętych programem (Estonii, Szwecji, Chorwacji, Finlandii, Słowacji, Łotwie, Francji, Portugalii, Polsce, Bułgarii, Danii, Macedonii, Rumunii, Hiszpanii, Turcji, Armenii, Węgrzech, Włoszech, Litwie).

 

Stowarzyszenie Sztukater stale rozwija współpracę międzynarodową. Jest to możliwe dzięki dbałości o jakość przygotowania merytorycznego uczestników oraz rzetelne dopełnianie formalności na wszystkich etapach projektu. Dzięki systematycznemu i konsekwentnemu działaniu od roku 2013 Stowarzyszenie Sztukater stało się rozpoznawalnym partnerem, dbającym o rzetelność oraz innowacyjnym. Zaowocowało to zbudowaniem marki Stowarzyszenia na arenie europejskiej.
Przebieg projektów oraz relacje uczestników można przeczytać na stronie: https://sztukater.pl/wspolpraca-miedzynarodowa.html

 

Godne reprezentowanie Stowarzyszenia oraz uczestników stwarza możliwość nawiązywania kolejnych partnerstw oraz utrzymywanie pozytywnych relacji, natomiast uczestnicy rozszerzają sieć kontaktów, budują pozytywny wizerunek swojej osoby poza granicami kraju, co może wpłynąć na rozwój ich kariery zawodowej. Dlatego niezmiernie ważne jest dla nas, aby nasi podopieczni ukazali się z jak najlepszej strony.

 

 

Jakie wyjazdy proponuje Stowarzyszenie Sztukater?

W odniesieniu do młodzieży w ramach Erasmus+ Stowarzyszenie Sztukater umożliwia udział w następujących akcjach:
mobilność osób młodych i osób pracujących z młodzieżą (w ramach Akcji 1) promującą wymianę młodzieży oraz mobilność osób pracujących z młodzieżą we współpracy z krajami partnerskim sąsiadującymi z UE;

 

MOBILNOŚĆ MŁODZIEŻY – Wymiany Młodzieżowe
Są to spotkania edukacyjne co najmniej dwóch grup rówieśników z dwóch różnych krajów. Powodem spotkania może być dowolny temat, pod warunkiem że będzie równie interesujący dla rówieśników z zagranicy (np. sport, historia, graffiti, taniec, ekologia, kultura). To czas na zdobywanie doświadczeń poza murami szkoły czy uczelni.
Wymiana może trwać od 5 do 21 dni, nie licząc czasu podróży.
Projekty mogą trwać od 3 do 24 miesięcy.

 

MOBILNOŚĆ OSÓB PRACUJĄCYCH Z MŁODZIEŻĄ
Ta akcja umożliwia rozwój umiejętności i podniesienie kwalifikacji osób, które pracują z młodzieżą. Daje też możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami i instytucjami, które zajmują się młodzieżą w czasie wolnym od nauki. W ramach programu można uzyskać wsparcie na organizację szkoleń, wizyt studyjnych, seminariów, spotkań oraz staży (trwających od dwóch dni do dwóch miesięcy, z wyłączeniem czasu podróży).
Projekty mogą trwać od 3 do 24 miesięcy.

 

Kto może uczestniczyć w projekcie?

W Wymianach młodzieżowych: młodzież w wieku 13-30 lat z co najmniej dwóch państw, z których przynajmniej jedno jest krajem programu. Minimalna liczba uczestników projektu wynosi 16 osób, maksymalna – 60.

W Mobilności osób pracujących z młodzieżą: osoby pracujące z młodzieżą i działające na jej rzecz (nie ma limitu wieku): instruktorzy, wychowawcy, pedagodzy, wolontariusze, liderzy nieformalnych grup i inicjatyw, opiekunowie świetlic itd.
Projekt może być zrealizowany przy udziale minimum 2 instytucji z 2 różnych krajów, a udział może wziąć maksymalnie 50 osób.

 

Lista aktualnych projektów znajduje się na stronie: https://sztukater.pl/rekrutacja.html 

 

 

Jak aplikować na projekty?

  • Wejdź na stronę https://sztukater.pl/rekrutacja.html
  • Wybierz projekt dla siebie z uwzględnieniem terminu mobilności oraz ram wiekowych.
  • Zapoznaj się z opisem projektu oraz wymogami dotyczącymi uczestników.
  • Wyślij do nas swoje zgłoszenie poprzez formularz aplikacyjny znajdujący się pod przyciskiem „REJESTRACJA” przy wybranym projekcie.
  • Czekaj na wyniki.

 

 

 

Materiał został stworzony w oparciu o:
http://erasmusplus.org.pl/upowszechnianie/
Erasmus+ Przewodnik po programie Wersja 2 (2018) : 15/12/2017

 

 

Szczegóły projektu

Data projektu 01-06-2018
Zakończenie projektu 31-12-2020
Liczba miejsc Nieograniczona
Uczestnictwo
Miejsce
Polska
Polska
Polska

Lokalizacja

Udostępnij to wydarzenie:

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial