QFant: Otuleni Wyobraźnią

QFant: Otuleni Wyobraźnią [numer specjalny!]

 

„Otuleni Wyobraźnią" to zbiór opowiadań, na który czekało bardzo wielu naszych (i nie tylko) czytelników. Laureaci „Otulonych Natchnieniem" i finaliści „Horyzontów Wyobraźni" spotkali się w jednym miejscu – na łamach numeru specjalnego Qfantu. Już do ściągnięcia niemal sto czterdzieści stron opowieści tak różnych i tak niesamowitych, że każdy znajdzie wśród nich coś godnego uwagi i polecenia. Jako juror i recenzent, chcę przybliżyć Wam niektóre z tekstów, byście mogli poczuć przedsmak sutej uczty literackiej, jaką zgotowali nam adepci pióra w ubiegłym roku.

 

qfant-otuleni-wyobraznia

 

Na początek nie lada gratka, bo zwycięzca Horyzontów Wyobraźni 2011, Tomasz Przewoźnik i „Mam obsesję na punkcie pana X". Opowiadanie intrygujące, dające do myślenia, bardzo realistyczne, a jednak zamknięte w dalekiej przyszłości. I opowiada o profesji większości z nas bliskiej – pisarstwie.

 

„Obcy w Breslau" Patryka Młynka, to futurystyczna wizja alternatywnej historii. W Europie panuje głód, po bezdrożach grasują bandy rabusiów, miasta leżą w ruinie, a ludzie nie cofną się przed aktami kanibalizmu, byle tylko włożyć kawałek mięsa do garnka. Jest też zrujnowana wieża, Zkaitauer, i magiczne pudło z guzikami. No i obcy, którego na pewno zechcecie poznać.

 

Grzegorz Patroń w „Nieważne jaki masz kolor oczu" da nam lekcję pokory. Naprawdę, nieważne jaki masz kolor oczu – ważne, by twoje serce przez nie patrzyło. Krótki tekst, ale chwyta za gardło i daje do myślenia. Science-fiction o zwykłych kłopotach wielu z nas.

 

„W służbie króla szczurów", to podróż przez ciemne oblicze krainy czarów. Tyle że bohaterka Łukasza Sawczaka nie wpadła do króliczej nory ani nie przeszła przez magiczne lustro. Po prostu zgubiła się w kanale. A tam czekał na nią... no cóż, nie zdradzę. Opowiadanie dla ludzi nie bojących się gryzoni i lubiących historie z mocnym dreszczem. I emocjami, których będzie w opowiadaniu na pęczki.

 

„Nie poczują jak umierają" jest historią pewnej planety – Itami – i jej tworów, ciągle przeobrażających się, pożerających i rodzących na nowo. Świat, w którym mgła pożera drzewa, góry pożerają doliny, jedno stworzenie pochłania drugie. To opowiadanie o życiu i śmierci... i dziewczynce w futrzanym kapturze, który upodabnia ją do polnego chomika.

 

Z potłuczonych przedmiotów można utworzyć mozaikę. Będzie jakaś, prawdziwa, jedyna w swoim rodzaju, ale czy będzie tym samym, czym była przed potłuczeniem? W „Mozaice" Kamili Jurkiewicz przeczytamy, co pozostało z obrazu zamkniętego w mosiężnych ramach, kiedy wkradła się w niego nienawiść, zazdrość i ułuda.

 

To oczywiście nie wszystkie teksty, które możecie przeczytać w „Otulonych Wyobraźnią", a jedynie część z nich. Zapraszam do lektury i wyrażania opinii o opowiadaniach w odpowiednim wątku (KLIK!) na naszym forum.

 

Gorąco polecam,
Beata Tomaszewska
Redaktor prozy magazynu Qfant

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podziel się!

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

  • Załóż swoje konto
  • Karta Do Kultury

    Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.