Tomasz Kot Rosyjskim Gangsterem...

*Zajumany świat, czyli tajemnice filmu Piotra Mularuka...*

 

Od pewnego czasu głośno jest o zdjęciach do nowego polskiego filmu sensacyjnego „Yuma" w reż. Piotra Mularuka, z Jakubem Gierszałem, Katarzyną Figurą i Tomaszem Kotem w rolach głównych. Film nawiązuje do autentycznych wydarzeń. Wkrótce po upadku komuny na polsko-niemieckim pograniczu rozprzestrzenia się „juma" – kradzieże na masową skalę, dokonywane po niemieckiej stronie granicy przez młodych Polaków. „To trochę sport, ale i trochę sposób na zdobycie modnych ubrań lub walkmana, na które nie stać rodziców, na prezent dla dziewczyny – opisywała to zjawisko Gazeta Wyborcza w 1994 roku. – Dwudziestoparolatków w kosztownych ubraniach, jeżdżących szybkimi zachodnimi samochodami z wielką anteną CB-radia i mniejszą telefonu komórkowego widać codziennie w pobliżu przejścia granicznego, w najdroższych zgorzeleckich restauracjach. Wszyscy wiedzą, czym się oni trudnią". Po kilku latach złote czasy „jumy" minęły. W tekście z 2003 r. Gazeta Wyborcza pisała piórem znanego reportażysty Pawła Smoleńskiego: „Juma – czyli złodziejstwo w Niemczech, rozpowszechnione wśród młodych ludzi w zachodniej Polsce – umarła. Niemcy postawili przed sklepami więcej kukmanów – detektywów i ochroniarzy. Wprowadzili lepsze zabezpieczenia, zawiesili nowocześniejsze kamery. Potrafili na odległość rozpoznać załogi jumaczy (...) Juma umarła, bo również w Polsce wiele się zmieniło. Ile w jednym domu może stać kolorowych telewizorów, wież stereo, rowerów górskich? (...) Słowem – juma umarła z wielu powodów. Lecz wcale nie dlatego, że została obłożona społeczną niezgodą, potępiona. Zwyczajnie – nastał czas, że stała się nieopłacalna, zbyt niebezpieczna, anachroniczna".

 

tomasz-kot-rosyjskim-gangsterem-1

 

Teraz, po raz pierwszy, „juma" trafi na ekrany. O dziwo, niewiele powstało w Polsce filmów o czasach transformacji, choć wydawałoby się, że to kopalnia tematów. „Yuma" nie tylko wypełnia jedną z takich „białych plam", lecz jest także dynamicznym filmem akcji, z wyrazistymi bohaterami, których nie sposób nie zapamiętać.
Producentem filmu jest firma Yeti Films, przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Czeskiego Państwowego Funduszu Wspierania i Rozwoju Kinematografii. Koproducentami są Evolution Films s.r.o. (Czechy) i Las Vegas Sp. z o.o. (Polska).
Trzy lata po upadku komuny Zyga (Gierszał) ma serdecznie dość oglądania kolorowego świata tylko w młodzieżowych pismach. Z pomocą bandy kumpli z blokowiska (m.in. Krzysztof Skonieczny i Jakub Kamieński) zostaje królem „jumy" – drobnych kradzieży tuż za graniczną Odrą. Proceder szybko się rozpowszechnia, a małe, szare miasteczko dokonuje prawdziwego skoku cywilizacyjnego. Wkrótce jednak chłopakom przestaną wystarczać ciuchy i elektronika. Gdy wejdą w drogę rosyjskim gangsterom, i gdy regularnie okradani Niemcy wezmą się za rozzuchwalonych złodziei, zabawa zmieni się w niebezpieczną grę, która może prowadzić do katastrofy.

 

"Yuma" na ekranach kin 11 listopada 2011

 

Tomasz Kot rosyjskim gangsterem...

 

Fani Viggo Mortensena znają na pewno film „Wschodnie obietnice" (2007) Davida Cronenberga, w którym amerykański aktor koncertowo zagrał rosyjskiego gangstera Nikolaia. Teraz z podobnym zadaniem mierzy się Tomasz Kot („Testosteron", „Ciacho", „Randka w ciemno"), który gra w kręconym właśnie filmie sensacyjnym „Yuma" w reż. Piotra Mularuka. Jak głosi fama, Mortensen, by wiarygodnie wcielić się w swoją postać, wybrał się w podróż po Rosji, ciężko pracował nad syberyjskim akcentem i zapoznał się z mafijnym kodeksem postępowania, w tym znaczeniem tatuaży w tej specyficznej subkulturze. Tomasz Kot również ma niełatwe zadanie. Gra Opata, byłego rosyjskiego żołnierza z Afganistanu, potem alfonsa, a w końcu potężnego bandziora, który staje na drodze młodych bohaterów filmu. Kot bywał ostatnio kojarzony przede wszystkim z rolami komediowymi, ale przecież niejednokrotnie udowadniał, że sprawdza się także w innym repertuarze. Za rolę Ryszarda Riedla w „Skazanym na bluesa" (2005) otrzymał w Koszalinie Super Jantar za najlepszy debiut aktorski ostatniego dziesięciolecia. Podczas przygotowań do tamtego filmu mieszkał w mieszkaniu Riedla w Tychach, gdzie przesłuchiwał płyty zespołu Dżem. Z kolei przed „Yumą", dzięki rygorystycznej diecie i specjalnemu treningowi, schudł aż 15 kilogramów! Na planie musi poddawać się skomplikowanej charakteryzacji, której wymaga wygląd jego pokrytego bliznami i tatuażami bohatera. Jak widać, nieobce mu są techniki, którymi w pracy posługuje się także jego amerykański kolega...

 

tomasz-kot-rosyjskim-gangsterem-2

 

Kot przyznał, że bardzo cieszy go, iż ma okazję zmierzyć się z rolą czarnego charakteru. – Jako postać ufam swojej wewnętrznej mocy – powiedział – jako aktor wierzę, że zadziała trening i cała praca, jaką w tę postać wkładam. „Yumę" zobaczymy w polskich kinach od 11.11.2011.
Początek lat 90. Zyga (Jakub Gierszał) ma serdecznie dość oglądania kolorowego świata tylko w młodzieżowych pismach. Z pomocą kumpli z blokowiska i wpływowej Halinki (Katarzyna Figura) zostaje królem „jumy" – drobnych kradzieży tuż za graniczną Odrą. Proceder szybko się rozpowszechnia, a małe, szare miasteczko dokonuje prawdziwego skoku cywilizacyjnego. Wkrótce jednak chłopakom przestaną wystarczać ciuchy i elektronika. Gdy wejdą w drogę rosyjskim gangsterom z Opatem na czele (Tomasz Kot), zabawa zmieni się w niebezpieczną grę, która może prowadzić do katastrofy.
Producentem filmu jest firma Yeti Films przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Czeskiego Państwowego Funduszu Wspierania i Rozwoju Kinematografii. Koproducentami są Evolution Films s.r.o. (Czechy) i Las Vegas Sp. z o.o. (Polska).

 

Rok Magnetycznego Kuby Gierszała...

 

W nowym polskim filmie sensacyjnym *"Yuma"* w reż. Piotra Mularuka, który pojawi się na ekranach jesienią, główną rolę gra Jakub Gierszał, znany z filmu "Wszystko co kocham" (polski kandydat do Oscara 2011), gdzie zwrócił na siebie uwagę doskonałą rolą Kazika. Na premierę czeka również widowiskowa
"Sala samobójców" Jana Komasy, także z Gierszałem w roli głównej.

 

tomasz-kot-rosyjskim-gangsterem-3

 

Bohaterem *"Yumy"* jest Zyga - chłopak z ponurego blokowiska w Brzegach, nadodrzańskiej miejscowości, z której jest tylko rzut beretem do innego, piękniejszego świata, jakim jawi się bogaty niemiecki Frankfurt. Zyga nie jest zły - przeciwnie, fascynuje go szlachetna postać Dana Evansa z filmu "15.10 do Yumy". Mimo to wkrótce pochłonie go "jumanie" - kradzieże w sklepach po drugiej stronie granicy. Dzięki fantom nie tylko wyrwie się z biedy i beznadziei, ale zyska szacunek całego miasteczka. Jednak droga na skróty okaże się pełna pułapek... - *Zyga ma naturę buntownika* - tłumaczy reżyser Piotr Mularuk. - *Do tej roli szukaliśmy aktora w typie Jamesa Deana, wrażliwego outsidera, który wywiera jednak przemożny wpływ na całe swoje otoczenie. Kuba Gierszał idealnie pasuje do tego opisu, jest pozornie wycofany, wyciszony, ale ma magnetyczną osobowość*. Wygląda na to, że rok 2011 należał będzie do tego młodego, wybijającego się aktora!

 

tomasz-kot-rosyjskim-gangsterem-4

 

Producentem filmu jest firma Yeti Films ("Nightwatching" Petera Greenawaya, "Mistyfikacja" Jacka Koprowicza oraz "Wichry Kołymy" Marleen Gorris), przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Czeskiego Państwowego Funduszu Wspierania i Rozwoju Kinematografii.
Koproducentami są Evolution Films s.r.o. (Czechy) i Las Vegas Sp. z o.o. (Polska).

 

tomasz-kot-rosyjskim-gangsterem-5

 

Trwają zdjęcia w Czechach, za parę dni ekipa wraca do Polski.

 

*Figura u Mularuka*

 

Katarzyna Figura ("Żurek", "Zemsta", "Pianista") pracuje nad kolejną rolą, która z całą pewnością zapadnie widzom w pamięć. W filmie *"Yuma"*, w reż. Piotra Mularuka, gra uwodzicielską Halinkę, kobietę o złotym sercu, a jednocześnie burdelmamę, która de facto rządzi całą okolicą. A okolica ta to Brzegi, przygraniczne miasteczko nad Odrą, gdzie kilka lat po upadku komuny kwitnie "juma" - kradzieże w sklepach po "lepszej", a w każdym razie bogatszej, stronie granicy. Juma to zjawisko do dziś uznawane za temat tabu rodzącego się polskiego kapitalizmu. - *Historia "Yumy" zainspirowana jest autentycznymi wydarzeniami, a opowiedziana językiem nawiązującym do klasyki kina sensacyjnego, który daje klucz do zrozumienia świata pogranicza niemieckiego lat 90. w Polsce - *mówi reżyser Piotr Mularuk. Halinka, obdarzona bujną urodą i zmysłem do biznesu, roztacza opiekę nad Zygą, lokalnym bohaterem "jumy" (Jakub Gierszał *- *"Wszystko, co kocham", "Sala samobójców"). "Trzeba brać życie we własne ręce *-* mówi przedsiębiorcza kobieta do Zygi. *- *Wiatr historii wieje, a ty chłopaka w domu zamykasz" - wyrzuca jego matce. Zyga, chłopak z głową pełną niegdyś romantycznych fantazji, rzuca się więc w dziejowy wir, który jednak porwie go niekoniecznie we właściwym kierunku...

 

tomasz-kot-rosyjskim-gangsterem-6

 

* *
Producentem filmu jest firma Yeti Films ("Nightwatching" Petera Greenawaya oraz "Wichry Kołymy" Marleen Gorris), przy współudziale Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Czeskiego Państwowego Funduszu Wspierania i Rozwoju Kinematografii. Koproducentami są Evolution Films s.r.o. (Czechy) i LasVegas Sp. z o.o.(Polska). Zdjęcia są kręcone w Warszawie, Cieszynie, Krośnie i Ostrawie.
Trzy lata po upadku komuny Zyga (Gierszał) ma serdecznie dość oglądania kolorowego świata tylko w młodzieżowych pismach. Z pomocą kumpli z blokowiska zostaje królem "jumy" - drobnych kradzieży tuż za graniczną Odrą.
Proceder szybko się rozpowszechnia, a małe, szare miasteczko dokonuje prawdziwego skoku cywilizacyjnego. Wkrótce jednak chłopakom przestaną wystarczać ciuchy i elektronika. Gdy wejdą w drogę rosyjskim gangsterom, a i regularnie okradani Niemcy powiedzą dość, zabawa zmieni się w niebezpieczną grę, która może prowadzić do katastrofy.

 

Figura W Ogniu...

 

W ubiegły piątek padł ostatni klaps na planie filmu sensacyjnego w reż. Piotra Mularuka – „Yuma", z Jakubem Gierszałem („Sala samobójców", „Wszystko, co kocham"), Tomaszem Kotem („Ciacho", „Erratum") i Katarzyną Figurą („Żurek", „Zemsta") w rolach głównych. Figura, która gra Halinkę, trzęsącą całą okolicą szefową przygranicznego domu publicznego, przeżyła groźne chwile podczas kręcenia sceny pożaru. Jej bohaterka, próbując ratować dorobek swego życia, naraża się, podchodząc zbyt blisko do rozbuchanego ognia. Aktorka nie wahała się zagrać tak, by scena wyglądała jak najbardziej wiarygodnie. Ekipa filmowa najadła się strachu, widząc, jak płomienie niemal osmalają jej twarz! Dlaczego Katarzyna Figura podjęła takie ryzyko? Reżyser Piotr Mularuk wspomina inną sytuację, w której aktorka także przekroczyła ramy scenariusza: –Kasia Figura w scenie w solarium sama zdjęła gorset, bo uznała, że to potrzebne. I dodaje: – Jeśli aktorzy są inteligentni, jeśli wierzą w przedsięwzięcie, ranga filmu jest inna. Oni robią to sami, do niczego ich nie trzeba nakłaniać, pracują intensywnie dla filmu i dla siebie. Myślę, że aktorzy czują, że to film, którego realizację traktuję serio. A to procentuje. Warto podkreślić, że rola przebojowej Halinki od początku pisana była z myślą o Katarzynie Figurze.

 

tomasz-kot-rosyjskim-gangsterem-7

 

Trzy lata po upadku komuny Zyga (Jakub Gierszał) ma serdecznie dość oglądania kolorowego świata tylko w młodzieżowych pismach. Z pomocą bandy z blokowiska (m.in. Kuli – Krzysztof Skonieczny, Młota – Jakub Kamieński, Bajadery – Helena Sujecka), zostaje królem „jumy" – drobnych kradzieży tuż za graniczną Odrą. Proceder szybko się rozpowszechnia, a małe, szare miasteczko dokonuje prawdziwego skoku cywilizacyjnego. Wkrótce jednak chłopakom przestaną wystarczać ciuchy i elektronika. Gdy wejdą w drogę rosyjskim gangsterom, zabawa zmieni się w niebezpieczną grę, która może prowadzić do katastrofy.
Producentem filmu jest firma Yeti Films, przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Czeskiego Państwowego Funduszu Wspierania i Rozwoju Kinematografii. Koproducentami są Evolution Films s.r.o. (Czechy) i Las Vegas Power Energy Drink Sp. z o.o. (Polska).

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podziel się!

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial