23 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Relacja z 23 Międzynarodowych Targów Książki
24.10 – 27.10.2019r.

 

W tym roku cytat ”Czytać to bardziej żyć" był hasłem przewodnim 23 Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, które rozpoczęły się w czwartek 24 października, a zakończyły w niedzielę 27 października w Hali Expo przy ulicy Galicyjskiej. Do Krakowa zjechały tłumy czytelników, wystawców, pisarzy, autorów, wydawców oraz ludzi kochających literaturę. Z podsumowania organizatorów Targi Książki odwiedziło około 68 tysięcy czytelników, 572 wystawców i ponad 800 autorów. Powyższy cytat witał wszystkich tych, którzy pragnęli wziąć udział w jednej z największych imprez literatury.

 

Gościem honorowym tegorocznych Targów Książki byli Niemcy. Na zaproszenie organizatorów przyjechali najwięksi przedstawiciele niemieckich wydawnictw m.in. Gerstenberg Verlag & Co. S. Fischer Verlag. Instytut Goethe zorganizował spacery po całym Krakowie śladami niemieckich literatów, pisarzy i dzieł. Niespodzianką było spotkanie z autorką scenariuszy filmowych np. My dzieci z dworca ZOO, Annette Hess. Poświęcono kilka dużych stoisk dla tego kraju i nadano hasło: German Stories. Odwiedzający mogli obejrzeć niemieckie starodruki, książki, albumy z krajobrazami oraz współczesną literaturę niemiecką. Ten kraj jest piękny, ale niewiele osób o tym wie, tak samo mamy wspólną historię i dzieje. Niemieccy pisarze również poruszają tematy kultury żydowskiej, II wojny światowej i historię swojego kraju sprzed wojny.

 

Tuż przed Targami Książki świat literatury polskiej owładnęło szczęście i radość. Olga Tokarczuk za swoją twórczość otrzymała Literacką Nagrodę Nobla co dla Polski i polaków jest wielkim osiągnięciem, bo dołączyła do grona nielicznych rodaków. Czytelnicy mogli podziękować noblistce, wpisując się do księgi pamiątkowej, a w sobotę można było nagrać wideo, aby pokazać, jak bardzo cieszymy się z jej sukcesu. Laureatka pojawiła się na Targach Książki, ale tylko na chwilę, za to można ją było spotkać na Festiwalu Conrada, a potem w księgarni Pod Globusem przy ulicy Basztowej. Jej książki poruszają bardzo trudne tematy dla Polaków, ale też dla świata. Autorka ma bardzo jasne poglądy i twardo broni swojego zdania oraz zasad.

 

W tym roku książkowa impreza miała dla czytelników mnóstwo nowości, premier, zapowiedzi nie tylko ze świata literatury, ale też komiksu, ilustracji, druku czy nauki oraz biznesu. Wydawnictwa prześcigały się w próbie przyciągnięcia czytelników i gości. Największą kolejką do podpisu cieszyła się Samantha Shannon autorka powieści Zakon Drzewa Pomarańczy. Pisarka cieszyła się taką popularnością, że jej książki zostały wyprzedane w ciągu kilku godzin i wydawnictwo musiało na nowo je dowozić do stoiska. Miłośnicy pisarki już na godzinę przed spotkaniem czekali przy stoisku, tworząc kolejkę, która ciągnęła się aż kilka stoisk dalej i zakręcała, tworząc kółeczko. Dużym zainteresowaniem cieszył się również Brandon Mull autor książek dla młodzieży Baśniobór i również do niego czekały tłumy czytelników. Wiele autorów w tym dniu miało premierę swoich nowych książek oraz można było kupić niektóre pozycje przedpremierowo. Jakub Ćwiek prezentował odnowionego Kłamcę oraz Kłamcę 4, Stróże 2, Andrzej Pilipiuk Karpie Bijem. Zapowiedział także, że w styczniu pojawi się nowy zbiór opowiadań o doktorze Skórzewskim, oraz nowy Jakub Wędrowycz, Marta Kisiel prezentowała nowe opowiadanie dla dzieci i nie tylko pod tytułem Małe Licho i anioł z kamienia, jak również zapowiedziała, że będzie jeszcze jedna książeczka i kolejne przygody bohaterów Dożywocia. Wojciech Cejrowski podpisywał swoją najnowszą książkę podróżniczą: Piechotą do źródeł Orinoko. Swoją nową książkę Mr. Breakfast podpisywał Jonathan Carroll. Na targach można było spotkać mnóstwo pisarzy, którzy z zapałem podpisywali swoje książki: Katarzyna Bonda, Jacek Dukaj, Magdalena Kordel, Marek Krajewski, Remigiusz Mróz, Katarzyna Puzyńska, Jakub Żulczyk, Jacek Piekara, Anna Kańtoch, Rafał Kosik i inni. Podczas salonu fantastyki odbywały się spotkania z laureatami Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla. Kilka stoisk oferowało ręcznie robione wyroby dla miłośników książek: zakładki, długopisy, kubki, pieczątki, etui na czytniki i książki, torby, notatniki, był także poduszki, zabawki pluszaki. Dla każdego coś dobrego.

 

Podczas czterech dni targów nie mogło zabraknąć rozrywki dla najmłodszych czytelników, chociaż starsi również dobrze się bawili. W specjalnej części hali można było przenieść się do świata gier planszowych, komiksów oraz zabaw dla dzieci. Wydawnictwa zapowiedziały mnóstwo spotkań z autorami książek dla najmłodszych oraz masę gier i zabaw, oraz konkursów. Na stoiskach dzieci mogły rysować komiksy, spotykać się z ulubionymi pisarzami i robić zdjęcia. W salonie gier planszowych, dzieci i dorośli rywalizowali w różnorodnych grach logicznych, przygodowych, fantastycznych czy naukowych. Gry planszowe rozwijają się nasz umysł, wyobraźnia i kreatywność, a dzieci uczą się, bawiąc i chłoną wiedzę, a potem wykorzystują w życiu. Do tego w świcie internetu i mediów społecznościowych są świetnym oderwaniem się od świata wirtualnego. Dzięki nim można nawiązać z rówieśnikami przyjaźnie i kontakty, nie przez telefon i komputer. Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe zorganizowało mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, ale też dla starszych czytelników. Dzieci brały udział w warsztatach tworzenia komiksów, ilustracji oraz dialogów, nie zabrakło konkursów i quizów, a nagrodami oczywiście był komiksy, gadżety, upominki. Salon komiksu ugościł artystów z Polski i zza granicy: Igora Jareka, Arne Jysch, Tomasza Kotnego, Jacka Kuziemskiego, Aleksandrę Motykę, Jeremie Royer, Reed Tucker i inni.

 

Od niemal 15 lat jeżdżę na Targi Książki w Krakowie. Wcześniej jeździłam sama, a przez ostatnie lata jako media. Co roku to spotkanie przyciąga setki, jeśli nie tysiące czytelników i miłośników literatury wszelkiego rodzaju. Z roku na rok, jest coraz lepiej pod względem organizacyjnym, logistycznym i ekonomicznym. Z doświadczenia wiem, że targi książki przyciągają ludzi nie tylko z Krakowa, ale z całej Polski i nawet zza granicy. Podczas czterech październikowych dni, Kraków zmienia się w stolicę literatury. Wydawnictwa sprzedają setki tysięcy egzemplarzy książek, katalogów i gadżetów. W tym roku organizatorzy poprawili system sprzedaży biletów, organizację ruchu, rozkładu stoisk oraz spotkań autorów. Alejki były poszerzone oraz powiększono scenę na Hali Dunajec. Jednakże dużym minusem było to, że odwiedzający targi przywozili ze sobą wielkie walizki, torby, które co rusz o coś zahaczały, uderzały o nogi innych gości, szturchały i zajmowały miejsce w kolejkach. Wiem, każdy czytelnik pragnie podpis ulubionego autora i zdjęcie, ale bez przesady. To właśnie, to było najbardziej denerwującym elementem targów, brak ograniczenia wnoszonych rzeczy i przedmiotów. Ludzie wnosili wszystko, co chcieli i jak chcieli, a potem nawet słowa ”przepraszam„ nie usłyszy tylko: jak leziesz. Zauważyłam też przygnębiającą rzecz, pojawiającą się coraz częściej. Blogerzy książkowi, którzy dostają wejściówki, zachowują się, jakby byli panami i władcami na targach. Oczywiście nie mówię o wszystkich blogerach, ale widziałam kilka przykrych sytuacji z nimi związanych. Coraz więcej blogerów pojawia się na targach nie dla literatury, książki czy autora. Niektórzy, przyjeżdżają tylko po to, aby zrobić sobie fotkę, wyłudzić materiały od wydawnictw, ponarzekać na autorów, organizatorów, lub tłumy ludzi albo pokazać się na Instagramie. Jednakże Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie były, są i będą jedną z najlepszych czytelniczych spotkań szerzących literaturę, dlatego nie wierzę w żadne statystyki, że Polacy nie czytają. Targi Książki w naszym kraju udowadniają to, co roku i z wielką niecierpliwością czekam na kolejne. Mogłabym wiele napisać o emocjach towarzyszących na tej imprezie, ale lepiej jest tam jechać, przeżyć i wspominać oraz spędzić ciekawie czas w rzeczywistym świecie, albo w świecie książek.

 

23 miedzynarodowe targi ksiazki w krakowie 2

 

23 miedzynarodowe targi ksiazki w krakowie 1

 

23 miedzynarodowe targi ksiazki w krakowie 3

 

23 miedzynarodowe targi ksiazki w krakowie 4

 

23 miedzynarodowe targi ksiazki w krakowie 5

 

23 miedzynarodowe targi ksiazki w krakowie 6

 

23 miedzynarodowe targi ksiazki w krakowie 7

 

23 miedzynarodowe targi ksiazki w krakowie 8

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podziel się!

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial