22 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Coroczną imprezę dla książkoholików i nie tylko rozpoczął uroczyste powitanie przez Pana Prezydenta Jacka Majchrowskiego. Przywitał również tegorocznego gościa Honorowego prosto z mroźnej Skandynawii, czyli Szwecję.

 

Szwecja rozgościła się niemal na środku hali. Piękna i kolorowa w barwach narodowych przyciągała tłumy gości pragnących poznać ten niezwykły kraj. Stoisko zaproponowało gościom targów niesamowite niespodzianki i spotkania oraz dyskusje o tym pięknym kraju. Zaproszono między innymi: Thomasa Eriksona, Monsa Kallentofta, Asa Lind, Martin Widmar, lecz to tylko niektórzy z zaproszonych gości. Szwecja zaistniała w świecie dzięki niesamowitej literaturze dziecięcej i kryminalnej oraz wciągających historii i poradników.

 

W tym roku hasłem przewodnim targów książki było: „książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę”. Bardzo trafny wybór hasła na niniejszą imprezę. Książki otwierają nasz umysł, kreatywność, pobudzają wyobraźnię. Czytając, zatapiasz się w wykreowanym świecie marzeń, przygód, historii stworzonym przez pisarzy, artystów i autorów, oraz rysowników. Czytanie książek pomaga nam rozwiązać problemy, uspokoić myśli i zrelaksować się po ciężkim dniu pracy, zmęczenia, problemów nie tylko w domu, ale też sercowych.

 

Na tegorocznych targach można było spotkać wiele osobistości ze świata literatury, polityki, mediów, podróży, teatru, telewizji, muzyki, Kościoła, sportu. Najmłodsi mogli spotkać swoich autorów bajek, opowiadań i książek dla młodzieży. Dla maluchów urządzono specjalne strefy warsztatowe, w których mogły poznać tajniki wydawania książki, rysowania plakatów oraz posłuchać fragmentów ukochanych bajek czytanych przez między innymi: Magdalenę Walach aktorkę Teatru Bagatela. Wydawnictwa oferowały również liczne gry i zabawy nie tylko dla najmłodszych, ale też dla młodzieży. Można było pograć w karty ze świata magii i rycerstwa. Niesamowitymi zabawami dla dzieci były również liczne zabawy logiczne i naukowe pobudzające do zapamiętywania wszelkich ciekawostek ze świata nauki, sztuki, historii. Dzieci mogły na własnej skórze zobaczyć zbroję, króla. Najmłodsi nie mieli chwili wytchnienia od zabawy i radości. Na sam koniec można było opieczętować swoje nowe książeczki przy stoisku Radia Kraków. Młodzież również mogła odwiedzić sferę komiksów i mangi wpadając w niezwykły świat rysunku z chmurkami. Nawet mój towarzysz skusił się na odwiedziny.

 

Dla trochę większych gości targi oferowały mnóstwo wydawnictw z najróżniejszych dziecin literatury i nie tylko. Każdy z odwiedzających mógł znaleźć coś dla siebie, spotkać ulubionych autorów, aktorów i innych osobistości zaproszonych przez wydawnictwa. Spacerując po hali, można spotkać ludzi nauki, profesorów i wykładowców uniwersyteckich. W salach odbywały się spotkania ze sławnymi ludźmi opowiadającymi o swoich historiach, przeżyciach, podróżach, doświadczeniach z najróżniejszych dziedzin życia. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się spotkanie Kuby Wojewódzkiego oraz rozmowa o Zbigniewie Wodeckim. Inni czytelnicy mogli spotkać: Jakuba Ćwieka, Andrzeja Pilipiuka, Anetę Jadowską i Martę Kisiel oraz innych znamienitych autorów polskiej fantastyki: Jacka Komudę, Jacka Piekarę, Anetę Reduchowską, Jakuba Małeckiego i wiele innych znakomitych postaci polskiej literatury. Stoiska również odwiedzili znani aktorzy i piosenkarze: Katarzyna Nosowska, Piotr Adamczyk, Urszula Dudziak, Magdalena Walach, Marcin Prokop, Anna Dymna, Maciej Stuhr, Skiba. Dla kochających podróże i niezwykłe miejsca jak co roku można było spotkać pana Wojciecha Cejrowskiego, Martynę Wojciechowską, Beatę Pawlikowską, Elżbietę Dzikowską.

 

Zespół, który organizował tegoroczne Targi Książki w Krakowie, bardzo usprawnił organizację stoisk, wydarzeń oraz udogodnień dla odwiedzających. Większe wydawnictwa zostały rozdzielone, przez co nie było zatorów między stoiskami i korytarzami hali. Każdy czytelnik mógł spokojnie stanąć i czekać na podpis ulubionego autora. Korytarze między stoiskami były szersze i ludzie mogli przejść, między sobą nie taranując się i nie tworząc korków. Dobrym rozwiązaniem również było rozłożenie niektórych sławniejszych osób na różne dni, dzięki temu uniknęło się tłumu i oczekiwania na podpis i spotkania. Ciekawym rozwiązaniem było usystematyzowanie wydawnictw w różne grupy. Dla dzieci w jednej strefie były stoiska z książkami i grami oraz innymi rzeczami. Wydawnictwa uniwersyteckie, naukowe były tuż obok siebie. Potem inne stoiska typu poligrafia, grafika, reklama też obok siebie. Pozwoliło to na odwiedzenie wybranych wydawnictw i sklepów bez wędrowania po hali. Zwiększona ilość kawiarni i miejsc spotkań z autorami by wydawcy tam organizowali spotkania z autorami, a nie przy stoiskach tworząc tłumy i zatory. Kolejnym udogodnieniem było rozplanowanie wejść dla grup szkolnych. Dla osób dojeżdżających autami zorganizowano bezpłatny parking pod centrum handlowym M1.

 

Było kilka minusów tego spotkania. Pierwszy minus zbyt drogie oferty kawiarń. Rozumiem, że każdy chce zarobić, ale czasami trzeba się powstrzymać przed ceną z kosmosu. Również cena biletu z roku na rok rośnie, co może w końcu odstraszyć gości. Aplikacja, która oferowała wgląd w spotkania, wydarzenia cały czas się zacinała i nie była aktualizowana na bieżąco, przez co można było przegapić kilka ciekawych rzeczy, dodatkowo w aplikacji brakowało niektórych osób na liście autorów. Kolejnym minusem było mnóstwo osób z walizkami i wielgachnymi plecakami. Wiem, każdy chce zdobyć podpis ukochanego autora i ma swoje książki, lecz co za dużo to niezdrowo. Przechodząc obok was, można się o taką walizkę potknąć, uderzyć, zahaczyć, wypadek murowany. Plecaki o wielkich gabarytach dodatkowo zajmują miejsce i tworzą sztuczny tłum. Nie podobało mi się również niektóre zachowania blogerów wymuszających na wydawnictwach dodatkowe rabaty, książki czy plakaty, może powinna być większa selekcja tych osób? Wiem, blogerzy reklamują wasze książki i wydawnictwa, ale to nie oznacza, że mają dostawać wszystko, bo tak, bo jestem blogerem. Czasami wydawało mi się, że niektórzy blogerzy są całkowicie z innej tematyki niż literatura. Na targi książki przyjeżdżam od niemal piętnastu lat i co roku jest coraz lepiej. Targi Książki są międzynarodowym świętem literatury dla każdego kochającego czytać. Podczas czterech dni spotkań, zabaw, odwiedzin przeżywało się radość i szczęście.

 

Zapraszam za rok na tę samą zabawę.
Krakowska Wiedźma

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podziel się!

Kod antyspamowy
Odśwież

Skomentuj - Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto