Nowe Miejsce Na Mapie Wrocławia Czytelnia im. Ludwika Flaszena

Czytelnik7

Instytut im. Jerzego Grotowskiego to jedno z prężniej działających miejsc we Wrocławiu. Rozmach wydarzeń, które proponuje ta instytucja, zdecydowanie robi wrażenie. Pokazy, warsztaty, panele, dyskusje, wystawy, koncerty, spotkania, premiery – można by tak wyliczać długo, a należy dodać, że do tych wszystkich możliwości dochodzi kolejna – Czytelnia im. Ludwika Flaszena, która będzie otwarta 12 października o godzinie osiemnastej.

 

„W 2015 roku zostaliśmy obdarowani przez pana Ludwika Flaszena jego księgozbiorem, warto podkreślić – księgozbiorem wrocławskim, bo istnieje jeszcze księgozbiór paryski” – mówi Monika Blige, zastępca dyrektora ds. programowych w Instytucie Grotowskiego, zapytana o genezę czytelni. Choć do tej pory Instytut posiadał niemały zbiór książek, gromadzący publikacje na temat działalności Laboratorium oraz szeroko pojętego teatru, a także materiały audiowizualne, w tym zarejestrowane spektakle i filmy dokumentalne, to podarowany przez Ludwika Flaszena zbiór, liczący blisko siedem tysięcy woluminów, stał się powodem przekształcenia dotychczasowej sali kinowej w czytelnię. Cel jest prosty: „chcemy, żeby dostęp był wolny, by każdy czytelnik mógł zajrzeć do tych książek, bo to jest niezwykle bogaty księgozbiór. Wszystkie możliwe działy można w tym księgozbiorze znaleźć”.

 

To, co przede wszystkim wyróżnia czytelnię i czyni ją atrakcyjną na przykład dla studentów, to położenie. Jak zauważa Monika Blige, „czytelnia mieści się w Przejściu Żelaźniczym, naprzeciwko CaféTHEI, a CaféTHEA to z kolei miejsce otwarte, w którym odbywają się regularnie spotkania kół naukowych, projekcje filmowe. To jest miejsce, które prowadzi Tobiasz Papuczys, a on jest w bliskim kontakcie ze studentami. Zależy nam na tym, by studenci mieli miejsce, w którym mogą dyskutować, czytać, oglądać filmy. I wydaje mi się, że taka lokalizacja, że z jednej strony CaféTHEA, w której – jak nazwa mówi – można się napić i kawy, i herbaty, a po drugiej stronie właśnie czytelnia im. Ludwika Flaszena, to idealne połączenie”. Na korzyść czytelni przemawiają również multimedialne stanowiska, przygotowywany internetowy katalog oraz planowane wydarzenia – wykłady Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań, pokazy filmów i spotkania o książkach. W zbiorach znajdują się tytuły ważne nie tylko ze względu na merytoryczną zawartość, ale także znaczenie historyczne. W skład księgozbioru wchodzą pozycje odręcznie zadedykowane – w tym przez Czesława Miłosza, Wisławę Szymborską, Juliana Tuwima, Tadeusza Różewicza, Urszulę Kozioł oraz Jarosława Iwaszkiewicza. Czytelnia dysponuje także wieloma pierwodrukami, wśród których wymienić można „Ferdydurke” Gombrowicza, a także „Pożegnanie jesieni” Witkacego.

 

Z księgozbioru będzie można korzystać bezpłatnie, bez konieczności posiadania karty bibliotecznej, wyłącznie na miejscu. Warto również podkreślić, że w wielu językach, bo kolekcja zawiera publikacje w aż czternastu, w tym w rosyjskim, angielskim, włoskim, niemieckim, francuskim, węgierskim, hebrajskim oraz perskim. W związku z tym Instytut im. Jerzego Grotowskiego wyraża nadzieję, że między innymi studenci różnych filologii będą korzystali z dobrodziejstw czytelni.

 

nowe miejsce na mapie wroclawia 1

 

nowe miejsce na mapie wroclawia 2

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podziel się!

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial