Podwórko Dla Kota - Dziecięca Myśl W Projekt Przerodzona...

KATARZYNA GEORGIOU

PODWÓRKO DLA KOTA - DZIECIĘCA MYŚL W PROJEKT PRZERODZONA...

 

podworko-dla-kota-dziecieca-mysl-w-projekt-przerodzona-1Na propozycję dziecka, wypływającą z troski o dobro innych, nie ma innej drogi, jak wyjść na przeciw :)

 

 

Tydzień temu moje dziecko przyszło do mnie z propozycją nie do odrzucenia. „Wiesz mamo, nasz Asfalt nie wychodzi na dwór, może zrobimy mu podwórko domowe." Nie myślałam nawet paru chwil, tylko odpowiedziałam: „Narysuj projekt twojego pomysłu, to przedyskutujemy go." Wiedziałam na co się piszę... Czyste wariactwo, totalny bałagan, wydatek i wielokrotne wizyty w raju dla majsterkowiczów „CASTORAMA here I come".

 

Ale przypomniały mi się projekty jakie robiłam z moimi wychowankami z Senior Kindergarten w Toronto. Budowaliśmy samochody z drewna i prawdziwych opon, wyposażone w kierownice ze szrotu i gadżety typu klaksony, telefony i reflektory. Wspominałam z łezką w oku dziecięce zaangażowanie, naukę nowych umiejętności, przewidywanie, wymyślanie teorii w tematyce „jak to działa", współpracę, łączenie wiedzy z różnych dziedzin poznania i wreszcie dumę z tego, iż się udało zbudować rzecz funkcjonalną własnymi rękoma i nie przytargało się jej ze sklepu.

 

Zaświtało mi w ułamku sekundy, że to z moim dzieckiem powinnam takie rzeczy robić przede wszystkim. Do tej pory, zaopatrywałam go w materiały, narzędzia i lokum do rozwijania zapędów twórczych i konstruktorskich, przyglądając się, jak sobie smyk radzi. Opisałam to w artykule „Wyspy Szczęśliwe". Teraz przyszedł czas by posunąć się o krok dalej – na wyraźną prośbę syna, który okazał gotowość do przedsięwzięcia projektu na korzyść innych – w tym wypadku naszego kociego urwisa, Shadow Bear-Asfalta, którego również znacie z artykułów o Braciach Mniejszych.

 

Tak więc w poniedziałek, Castorama przywitała nas szeroko otwartą bramą, a obsługa, wyłącznie męska, na dziale materiałów budowlanych z rozbawieniem wysłuchała tego z czym przychodzimy. Patrząc jednak na poważną twarz mojego syna i rozradowane „To jest od teraz mój ulubiony sklep!" – w te pędy pospieszyli z pomocą przy doborze drewna, śrubek, kątowników i oczywiście przycięcia wszystkich elementów do podanych na „mniej więcej" wymiarów.

 

podworko-dla-kota-dziecieca-mysl-w-projekt-przerodzona-1

 

Materiały wtargane do domu :)

 

Dzisiaj po pracy, po trzech dniach wiercenia dziury w brzuchu na temat „kiedy zaczynamy", udało mi się zorganizować drugą parę rąk do pomocy – obyło się bez sprzętu ciężkiego – ale półtorametrowy pal, jego ustawianie, wypoziomowanie i przykręcenie półek do kocich igraszek to nie była bułka z masłem. Smyk tylko latał dookoła z wiertarką w ręku i wiercił otwory i wwiercał śruby. Wszystko w asyście najbardziej zainteresowanego beneficjenta – czarnego sierściokłaka, który gonitwę za śrubkami i pilnowanie narzędzi uważał najprawdopodobniej za wielka frajdę.

 

Zapraszam do obejrzenia dokumentacji z tego projektu rodzinnego, który obiecałam opisać w jednym z komentarzy pod artykułem „Abizjana wygryzła". Jest to pierwsza część relacji, jako że resztę materiałów na wykończenie i udoskonalenie konstrukcji, jaką tu widzicie, zbieramy z recyclingu, a ich wykorzystanie pozostawiam wyobraźni mojego dziecka.

 

podworko-dla-kota-dziecieca-mysl-w-projekt-przerodzona-2

 

Wybór wierteł i końcówek śrubokrętu do montowania kątowników.

 

podworko-dla-kota-dziecieca-mysl-w-projekt-przerodzona-3

 

Koci nadzór - ważna rzecz!

 

Chwila odpoczynku i zastanowienia, co dalej. Kot nie był za bardzo pomocny...
Po pomoc to tylko do mamy - padł nam wkrętak i trzeba było ładowarkę podłączyć.

 

podworko-dla-kota-dziecieca-mysl-w-projekt-przerodzona-4

 

Na płasko już się nie dało - wsporniki przeszkadzały... prowizoryczny "kozioł" uratował sytuację.

 

podworko-dla-kota-dziecieca-mysl-w-projekt-przerodzona-5

 

Montowanie półek - nie lada wyzwanie, utrzymanie w pionie śrubek - osiągalne po wielu próbach.

 

Wsporniki do podstawy - będą trzymały całą konstrukcję w pionie. Asfalt bacznie obserwuje - nadzór jakości to ważna rzecz.

 

podworko-dla-kota-dziecieca-mysl-w-projekt-przerodzona-6

 

Co by tu podwędzić?

 

podworko-dla-kota-dziecieca-mysl-w-projekt-przerodzona-7

 

Warkocz cieśli wygrywa atrakcyjnością ze śrubkami...

 

podworko-dla-kota-dziecieca-mysl-w-projekt-przerodzona-6

 

No, nareszcie końcówka... Asfalt najwyraźniej chce wypróbować swoje nowe wyszalejewo!

 

podworko-dla-kota-dziecieca-mysl-w-projekt-przerodzona-8

 

Ostatnie poprawki z westchnieniem "Niech ktoś przejmie dalszą robotę. Ja już nie mam siły wkręcać..."

 

No i spadło na mnie jak zwykle... ale czad!

 

podworko-dla-kota-dziecieca-mysl-w-projekt-przerodzona-9

 

"No Asfalt, siup na sam szczyt!"

 

podworko-dla-kota-dziecieca-mysl-w-projekt-przerodzona-10

 

Aaaaaaaaaaaa, moje! Nie oddam nikomu - mrauuuuuu!

 

podworko-dla-kota-dziecieca-mysl-w-projekt-przerodzona-11

 

podworko-dla-kota-dziecieca-mysl-w-projekt-przerodzona-12

 

I kto tu jest panem sytuacji? No kto?

 

© Katarzyna Georgiou

 

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Podziel się!

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

  • Załóż swoje konto
  • Karta Do Kultury

    Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.