Facet Z Nocy (2012)

Opis:

Książka Facet z nocy jest zbiorem realistycznych, groteskowych i surrealistycznych opowiadań, których akcja toczy się w Bostonie, wyimaginowanym, choć realnym państwie Republika, a także w mieście Rze w Polsce. Bolec opisuje środowisko bezdomnych weteranów wojny wietnamskiej żyjących na bostońskich ulicach, dzielnicę South End zamieszkaną przez artystów i mniejszości seksualne, a także zabiera głos w dyskusji o tym, co wydarzyło się w USA i na świecie po ataku terrorystycznym na World Trade Center w Nowym Jorku 11 września 2001 r. W zamykającym książkę utworze Zabawy w wojnę autor portretuje emigranta z Polski, który po latach spędzonych w Stanach postanawia wrócić do kraju.

 

Edward Bolec - ur. w 1947 r. w Zwięczycy, dzielnica Rzeszowa. Z wykształcenia inżynier i dziennikarz, od września 1972 do grudnia 1976 redaktor Magazynu Młodzieżowego „Prometej", w 1977 gastarbeiter w Wiedniu. Po powrocie do kraju pracownik działu oświatowego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, po stanie wojennym zaopatrzeniowiec w fabryce butów „Respan", roznosiciel mleka, sprzedawca używanych książek na rzeszowskim targowisku.

 

Jako wolny strzelec zamieszczał opowiadania, reportaże i felietony w prasie lokalnej i krajowej, m. in. w „Profilach", „Prometeju", „Widnokręgu", „itd", „Politechniku", „Kamenie", „Szpilkach", „Nowym Wyrazie". W tym ostatnim miesięczniku opublikował m. in. relację z sierpniowego strajku stoczniowców w Gdańsku w 1980 r. Wiele jego tekstów ukazało się także na falach rozgłośni Polskiego Radia Rzeszów. Debiutował w 1983 r. zbiorem opowiadań o mieszkańcach Rzeszowa – Bieg po schodach – wydanym przez rzeszowski oddział Krajowej Agencji Wydawniczej. W 1985 r., także nakładem tego wydawnictwa, ukazał się jego następny zbiór opowiadań – Odyseusz w poczekalni.

 

Wiosną 1986 r. wyjechał do USA, gdzie - z wyjątkiem początkowych lat dziewięćdziesiątych, które spędził w kraju, przebywał do 2010 r. W Stanach wykonywał różne zawody. Był stolarzem, malarzem, sprzedawcą w sklepie, pracownikiem działu księgowego, a także prowadził własną firmę consultingową. W 2003 r. rozpoczął współpracę z dwutygodnikiem polsko-amerykańskim „White Eagle", którą kontynuuje do dziś.

 

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Facet Z Nocy (2012)

Dodatkowe informacje:


Podziel się!


Oceń Publikację:

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial