Facet Z Nocy (2012)

Opis:

Książka Facet z nocy jest zbiorem realistycznych, groteskowych i surrealistycznych opowiadań, których akcja toczy się w Bostonie, wyimaginowanym, choć realnym państwie Republika, a także w mieście Rze w Polsce. Bolec opisuje środowisko bezdomnych weteranów wojny wietnamskiej żyjących na bostońskich ulicach, dzielnicę South End zamieszkaną przez artystów i mniejszości seksualne, a także zabiera głos w dyskusji o tym, co wydarzyło się w USA i na świecie po ataku terrorystycznym na World Trade Center w Nowym Jorku 11 września 2001 r. W zamykającym książkę utworze Zabawy w wojnę autor portretuje emigranta z Polski, który po latach spędzonych w Stanach postanawia wrócić do kraju.

 

Edward Bolec - ur. w 1947 r. w Zwięczycy, dzielnica Rzeszowa. Z wykształcenia inżynier i dziennikarz, od września 1972 do grudnia 1976 redaktor Magazynu Młodzieżowego „Prometej", w 1977 gastarbeiter w Wiedniu. Po powrocie do kraju pracownik działu oświatowego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, po stanie wojennym zaopatrzeniowiec w fabryce butów „Respan", roznosiciel mleka, sprzedawca używanych książek na rzeszowskim targowisku.

 

Jako wolny strzelec zamieszczał opowiadania, reportaże i felietony w prasie lokalnej i krajowej, m. in. w „Profilach", „Prometeju", „Widnokręgu", „itd", „Politechniku", „Kamenie", „Szpilkach", „Nowym Wyrazie". W tym ostatnim miesięczniku opublikował m. in. relację z sierpniowego strajku stoczniowców w Gdańsku w 1980 r. Wiele jego tekstów ukazało się także na falach rozgłośni Polskiego Radia Rzeszów. Debiutował w 1983 r. zbiorem opowiadań o mieszkańcach Rzeszowa – Bieg po schodach – wydanym przez rzeszowski oddział Krajowej Agencji Wydawniczej. W 1985 r., także nakładem tego wydawnictwa, ukazał się jego następny zbiór opowiadań – Odyseusz w poczekalni.

 

Wiosną 1986 r. wyjechał do USA, gdzie - z wyjątkiem początkowych lat dziewięćdziesiątych, które spędził w kraju, przebywał do 2010 r. W Stanach wykonywał różne zawody. Był stolarzem, malarzem, sprzedawcą w sklepie, pracownikiem działu księgowego, a także prowadził własną firmę consultingową. W 2003 r. rozpoczął współpracę z dwutygodnikiem polsko-amerykańskim „White Eagle", którą kontynuuje do dziś.

 

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Okładka wydania:

Facet Z Nocy (2012)

Dodatkowe informacje:


Podziel się!


Oceń Publikację:

Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

  • Załóż swoje konto
  • Karta Do Kultury

    Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.