Nowa Umowa Przewodnik Uzdrawiania Życia I Osiągania Wolności

Autor: Don Miguel Ruiz Jr

Okładka wydania

Nowa Umowa Przewodnik Uzdrawiania Życia I Osiągania Wolności


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Literanka

Któż nie chciałby uzdrowić swojego życia, żyć zgodnie z własnymi przekonaniami i nie ulegać emocjom… Wielu ludzi poszukuje sposobu na osiągnięcie równowagi i wolności, ja też. Dlatego zainteresowałam się książką Don Miguela Ruiza Jra „Nowa umowa. Przewodnik uzdrawiania życia i osiągania wolności”, w której autor przedstawia nam wizję świata, człowieka i doskonalenia siebie. Operuje przy tym pojęciami związanymi z kultura Tolteków, z której się wywodzi.

 

Wszystko, co oddziałuje na ludzi nazywa Snem Planety, a głównymi procesami wciągającymi nas w ten sen są przywiązanie (do rzeczy lub idei) i udomowienie (co możemy rozumieć jako wychowanie, naginanie do ogólnych zasad). Istotą prawdziwego życia jest umiejętność odnajdywania w sobie tego, co jest wynikiem tych dwóch procesów i odróżnienia tego od naszego prawdziwego Ja, które należy odkryć i żyć zgodnie z własnymi potrzebami, zasadami.

 

Odpowiedzią na przywiązanie i udomowienie jest bezwarunkowa miłość do siebie i do innych. W tradycji Tolteków istnieje narrator, czyli głos, który słyszymy w naszych głowach. Narrator może być inspirujący albo dołujący, w zależności od tego, czy żyjemy w zgodzie ze sobą, czy z narzuconymi nam przekonaniami i wymaganiami. Każdą historię życia można opowiedzieć z perspektywy pasożyta albo sprzymierzeńca. Podążanie ścieżką Tolteków wymaga pozbycia się osądów i przepracowania wydarzeń z przeszłości w taki sposób, aby w każdym dostrzec dary. Z kolei bezwarunkowa miłość do innych ma się wyrażać wybaczaniem, które uwalnia przede wszystkim nas od przeszłości.

 

Będąc na ścieżce Tolteków trzeba dążyć do Doskonalenia Swojego Ja. Wymaga to zrozumienia własnych emocji, ich nazwanie, zidentyfikowanie przyczyn pojawienia się pozwalają lepiej je kontrolować i nie wdawać się w niepotrzebne konflikty, a autor przedstawia potrzebne do tego narzędzia. Kolejną kwestią jest wyrwanie się z życia zgodnego ze schematami, rozważanie wielu opcji działania, zamiast kierowania się przyzwyczajeniami. Potrzebna do tego jest świadomość, rozumiana jako proces skupiania uwagi na własnym ciele, umyśle i teraźniejszości. Musimy też wiedzieć, że często przybieramy maski, czyli narzucamy sobie obraz siebie w jakiejś roli, np. rodzica, męża, pracownika, sportowca.. Ważne, aby nie utożsamiać się z maską, odróżniać ja od prawdziwego ja, nakładać wtedy, kiedy uważamy za korzystne oraz nie pozwolić sobie założyć tych, które inni uważają dla nas za właściwe.

 

Jeśli chodzi o nasze podejście do życia, trzeba wyznaczać sobie cele i je realizować. Często motywem, dla którego podejmujemy się dążenia do jakiegoś celu jest brak akceptacji stanu obecnego, jakaś niedoskonałość, lecz autor wskazuje, że taki tryb myślenia jest pułapką, bo w rezultacie uzależnia nasz pozytywny obraz siebie od osiągnięcia jakiegoś wyniku. Ideałem jest wyznaczanie celów z pozycji miłości bezwarunkowej, bo wtedy dążenie do niego prowadzi do wzrostu naszej pewności siebie. Nasze ambicje powinny też sięgać ponad zwykłą rywalizację z innymi.

 

Bardzo ważną ideą, która charakteryzuje wizję świata reprezentowaną przez Tolteków jest przekonanie, że świat zawsze daje nam to, czego potrzebujemy. A nie zawsze to, czego chcemy. Często zdarza się, że w naszym życiu dzieje się jakaś tragedia, która z perspektywy czasu okazuje się błogosławieństwem.

 

Tak z grubsza przedstawia się nauka Tolteków o życiu i naszej w nim obecności. Pozostało mi wypowiedzieć się o samej książce, której poświęciłam tylko kilka chwil, bo czyta się szybko i jest zrozumiała. Tak naprawdę jest poradnikiem jakich wiele, jedynym urozmaiceniem jest odnoszenie się do tradycji indiańskiego plemienia i posługiwanie się nietypowymi pojęciami. Każdy rozdział jest zakończony ćwiczeniami, które mają pomóc nam wprowadzić do swojego życia wiedzę przedstawioną wcześniej. Idee Tolteków tłumaczone są również na przykładach z życia, więc łatwo je odnieść do procesów psychologicznych, które zachodzą w relacjach między ludźmi, ale także w samoświadomości. Mój stosunek do książki określiłabym jako obojętny, bo nie wyczytałam tam nic odkrywczego. Niemniej jest syntetyczną próbą ujęcia sposobów, które pozwolą nam lepiej funkcjonować w interakcjach z innymi i lepiej zrozumieć siebie, swoje motywacje, ograniczenia, dlatego zachęcam osoby poszukujące własnej drogi w życiu do rozpoczęcia od tej lektury.

Joanna Kidawa

Autor książki „Nowa umowa. Przewodnik uzdrawiania życia i osiągania wolności” Don Miguel Ruiz Jr pochodzi z rodziny meksykańskich uzdrowicieli zgłębiających wiedzę duchową Tolteków. Jego babcia była uzdrowicielką, a pradziadek nagualem, czyli szamanem. Ojciec natomiast jest autorem książek propagujących sposób życia Tolteków, takich jak „Cztery umowy”, czy „Ścieżka miłości”.

 

KIM BYLI TOLTEKOWIE?

Zgodnie z informacjami zawartymi zarówno w książkach ojca i syna, jak również w Internecie, Toltekowie to starożytna grupa Indian, która była znana tysiące lat temu w całym południowym i środkowym Meksyku. Ich wiedza, a przede wszystkim sposób życia, wyrażał gotowość do przyjęcia szczęścia i miłości. Ich celem było natomiast przekształcenie ludzkiej świadomości oraz osiągnięcie wolności osobistej. Toltekowie nie byli związani z żadną religią, a ich nauka i wiedza jest po prostu stylem życia czy też sposobem patrzenia na świat.

 

KSIĄŻKI OJCA

Omawiając książkę „Nowa umowa. Przewodnik uzdrawiania życia i osiągania wolności” chciałabym na moment zerknąć do książek Dona Miguela Ruiza. Spośród nich wybieram „Cztery umowy” oraz „Ścieżkę miłości”, w których autor przedstawia między innymi założenia kultury Tolteków.

 

A mianowicie, zgodnie z tym, co widzimy jest snem, który nasz umysł śni przez całą dobę, nawet kiedy faktycznie śpimy. Każdy z nas śni swój własny sen, będący zarówno naszym postrzeganiem świata, jak i związkiem pomiędzy naszym umysłem i ciałem. Natomiast połączenie każdego stworzenia we śnie świata, w którym żyjemy, zostało określone jako Sen Planety. Niniejsze rozróżnienie pozwala krok po kroku zagłębić się w sposób postrzegania świata przez Tolteków.

 

W swoich książkach Don Miguel Ruiz przedstawia również niesamowite korzyści, płynące z wejścia na ścieżkę miłości oraz w związku z zawarciem z samym sobą czterech umów. Te umowy mówią o szanowaniu swojego słowa, nie braniu niczego do siebie, braku czynienia założeń oraz robieniu wszystkiego najlepiej jak potrafimy.

 

NOWA UMOWA

Przejdźmy zatem do książki Dona Miguela Ruiza Jr „Nowa umowa”. Podtytuł niniejszej pozycji tj. „Przewodnik uzdrawiania życia i osiągania wolności” pozwala domyśleć się, jakiej sfery naszego życia dotyka ta książka.

 

W książce „Nowa umowa” autor omawia kwestie związane z tworzeniem Mistrza, czyli doskonaleniem samego siebie. Pozwala nam również zrozumieć, jaki wpływ na nasze życie mają udomowienia i przywiązania. „Nowa umowa” to również przewodnik pokazujący znaczenie bezwarunkowej miłości do siebie oraz do innych ludzi. Przedstawia jak w tym kontekście miłości ustalać i realizować cele. Znajdziemy tu również słów kilka o rywalizacji i porównywaniu się z innymi.

 

Pod koniec każdego rozdziału znajdziemy tematy do przemyślenia oraz ćwiczenia, mające na celu poprawę jakości naszego życia.

 

PODSUMOWANIE

Mnie osobiście najbardziej poruszyła część książki „Nowa umowa”, która mówi o emocjach. To właśnie nasze emocje pokazują nam co lubimy, a czego nie, pomagają nam w podejmowaniu trudnych decyzji. A co w takim razie z negatywnymi emocjami, takimi jak złość czy agresja? One natomiast maskują strach. To za nimi kryją się nasze rozmaite lęki. Co zatem należy zrobić? Po odpowiedź zapraszam do książki ;-).

 

CZY POLECAM?

Z kulturą Tolteków po raz pierwszy zetknęłam się w książkach Don Miguela Ruiz ojca i syna. Ten sposób postrzegania otaczającej nas rzeczywistości na pierwszy rzut oka różni się bardzo od mojego sposobu postrzegania świata. Jednakże, zgłębiając się w filozofię toltecką, zaczęłam odnajdywać wiele ciekawych koncepcji. Dla mnie to przede wszystkim sposób życia opierający się na prawdzie, uczciwości oraz miłości wobec samego siebie i innych ludzi. Zachęcam do przeczytania książki „Nowa umowa”. Polecam!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!