Jak Wyciągnąć Palce Z Wrzątku (2014)

Opis:

O książce:

Jeżeli czujesz, że ustawicznie ocierasz się o „szorstką powierzchnię życia", walczysz i masz tej walki szczerze dość – prawdopodobnie powinieneś tę książkę przeczytać.

 

Choć nie jest to kolejny poradnik jak zostać pięknym, młodym i bogatym, to w pewnych kategoriach można ją uznać za rodzaj przewodnika – duchowego.

 

Książka jest zbiorem krótkich opowiadań opisujących życiowe wydarzenia. Każde z nich zakończono pewną formą komentarza, wniosku czy przemyślenia opartego na skojarzeniu powstałym w ślad za zaistniałym zdarzeniem. Całość jest próbą dostrzeżenia głębszego sensu w pozornie banalnych sytuacjach. Sensu, który odnaleźć może każdy, jeśli tylko zechce. A gdy go odnajdzie zrozumie „jak wyciągnąć palce z wrzątku".

 

O Autorze:

Krzysztof Langer urodził się w Łodzi w roku 1959. Z wykształcenia lekarz, doktor nauk medycznych. Wielki miłośnik świata natury. Sternik jachtowy, wielbiciel snowboardu, narciarstwa, jazdy konnej, motocykli oraz zaawansowanej turystyki pieszej, niemal w każdych warunkach terenowych. Zafascynowany zjawiskiem, jakim jest życie.
Wiedzę zawodową pogłębia o zagadnienia psychologii, w tym psychologii wieku rozwojowego. Inne zainteresowania: religioznawstwo, zjawiska paranormalne, niekonwencjonalne metody terapeutyczne, bioenergoterapia, zagadnienia związane z rozwojem duchowym, fotografika, ekologia, astronomia i wiele innych. Gra na gitarze.

 

Fragmenty:

„Cudowne" siekiery

 

Na festynie zorganizowanym w miasteczku kultywującym regionalne tradycje ludowe, miałem okazję przyglądać się rywalizującym w zawodach garncarzom. Szczególnie jeden z zawodników zwrócił moją uwagę. Był spokojny, skupiony. Wydawało się, że w swoją pracę nie wkłada najmniejszego wysiłku. Jego ruchy były harmonijne, a palce sprawiały wrażenie, jakby bawiły się, płynąc po plastycznej masie gliny. Pozostali zawodnicy – walczyli. Nie byłem zaskoczony, że właśnie ten człowiek wygrał zawody.

 

#

 

W małej, położonej na nizinach, wiosce pewien człowiek, miłośnik architektury góralskiej, sprowadził cieśli z odległych terenów górskich, by ci zbudowali mu drewniany dom w stylu charakterystycznym dla ich rodzinnych stron. Cieśle pracowali wytrwale, wykorzystując do swojej pracy siekiery. Przyglądanie się ich pracy było prawdziwą przyjemnością. Narzędzia stanowiły jakby przedłużenie ramion i dłoni. Posłusznie wykonywały nawet najbardziej precyzyjne cięcia, tak że owoce ich pracy były zdumiewająco piękne. Na plac budowy schodzili się miejscowi rolnicy, którzy z zazdrością przyglądali się pracy górali. Znaleźli się między nimi tacy, którzy proponowali odkupienie, za wcale nie małą kwotę, „cudownych" siekier. Górale ochoczo zebrali zamówienia i obiecali, że sprowadzą identyczne w dowolnej liczbie. Gdy rolnicy odebrali zamówione siekiery i zaczęli nimi bezładnie wymachiwać, stary góral, najbardziej doświadczony cieśla, uśmiechając się tajemniczo, powiedział do nich w charakterystycznej dla górali gwarze:
– Moc, która prowadzi siekierę, nie siedzi w niej, tylko płynie z dwóch miejsc – i „sękatą" dłonią wskazał na swoje czoło, a następnie serce.

 

Każdy z nas ma jakiś dar, każdy ma jakiś talent. Pozostaje tylko dostrzec go w sobie i pozwolić mu się rozwinąć. Wtedy stajemy się prawdziwymi mistrzami tego, co jest naszym powołaniem.

 

Kapryśni klienci

 

Jadłem obiad w jednej ze znanych restauracji. W pewnym momencie do sąsiedniego stolika przysiadło się dwoje elegancko ubranych ludzi w średnim wieku. Uprzejmy kelner podał im kartę i na chwilę pozostawił samych, by mogli spokojnie dokonać wyboru.
Po kilku minutach powrócił przyjąć zamówienie. Od tej chwili wizytę eleganckich gości kelner mógł uznać za wyjątkowe, uczące go niebywałej cierpliwości życiowe doświadczenie. Oboje dosłownie prześcigali się w dociekaniu co, kiedy i za ile, czy aby na pewno będzie świeże, no i oczywiście ciepłe. Realizacja zamówienia była dla kelnera prawdziwym wyzwaniem, szczególnie, gdy jedną z potraw musiał zwrócić do weryfikacji kucharzowi. Po dłuższym czasie „trudni" konsumenci, pomlaskując wydętymi ustami, co prawdopodobnie miało oznaczać wątpliwą satysfakcję – uregulowali rachunek.
Mimo że goście przy płaceniu prawdopodobnie nie zechcieli uwzględnić napiwku, na twarzy kelnera malowała się radość i ulga.
Życie jest jak cierpliwy kelner, który podtyka nam półmiski z ustawicznie zmienianymi zamówieniami, a my łaskawie coś jemy, nigdy nie przestając narzekać, bo tak naprawdę sami nie wiemy, czego chcemy.
Życie w swej nieskończonej cierpliwości dostarcza nam wszelkich sposobności, abyśmy mogli osiągnąć to, czego pragniemy. Stwarza nam potrzebne warunki, ale nie załatwi za nas naszych spraw i nie podejmie za nas potrzebnych decyzji.
Nie bójmy się chcieć, ale nie czekajmy, aż życie podejmie za nas decyzję. Bo nie podejmie!

 

© Krzysztof Langer 2014

 

wydawnictwo-wfw

 

Warszawska Firma Wydawnicza s.c.
ul. Chmielna 11/13
00-021 Warszawa
www.wfw.com.pl

 

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Okładka wydania:

Jak Wyciągnąć Palce Z Wrzątku (2014)

Dodatkowe informacje:


Podziel się!


Oceń Publikację:

Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!