LEKSYKON SMOKÓW

Agnieszka Korol

 

LEKSYKON SMOKÓW,

 CZYLI PORADNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH

SMOKOLUBÓW

(fragment)

 

SMOK  ROMANTYK

 

    Ma wyraz oczu uwodzicielski i marzący. Uwielbia długie przechadzki wzdłuż malowniczych urwisk, trzymając za łapę wybrankę (wybranka) swojego serca.
    Bywają smoki romantyczne dwugłowe, które kochają z podwójną siłą – tych się wystrzegaj, gdyż będąc ciągle w nastroju uwielbienia nie patrzą pod pazury i niebacznie mogą cię rozdeptać.
    Smoki romantyczne niczym się nie żywią, gdyż twierdzą, że żyją miłością i to im wystarcza. Zdarza się nawet, że giną z głodu, gdy nie napotkają smoka swego serca.

 

SMOK PUSTYNNY

 

    Podobnie jak wielbłąd posiada garby. Każdy pustynny smok może posiadać ich od trzech do ośmiu, skrzydła natomiast ma w zaniku.
Smoki pustynne nie są groźne, gdyż żywią się głównie piaskiem i fatamorganą. Są przyjacielsko nastawione do wszystkich stworzeń, dlatego  ludzie, elfy czy krasnoludki chętnie korzystają z ich usług transportowych. Jedyna opłatą są bajki, których z zamiłowaniem słuchają.
    Jeżeli pragniesz przeprawić się przez pustynię bez kłopotu, nie ustawaj w bajaniu smokowi pustynnemu.

 

KSIĄŻKOWY SMOKMOL

 

    To smok z rodzaju smoków samotników.
   Całe dnie i noce spędza w swojej jaskini. Właściwie niegroźny, czyta, a czasami pożera księgi i książczyny. Jeżeli jakaś mu się nie spodoba – zjada ją, a co bardziej niepokojące – gotów zjeść również autora. Dlatego szanowni bajarze – strzeżcie się! Weźcie pod uwagę, ze smokmole szczególnie nie lubią smutnych opowieści. Według nich  księgi powinny mieć kolorowe obrazki, szczęśliwe zakończenia, i co najważniejsze – powinny zawierać przygody szlachetnych smoków.
Nigdy nie piszcie źle o smokach!

 

SMOK ZŁOŚLIWY

 

  To dość niesympatyczna odmiana smoków. Często wykradają piękne księżniczki i porzuca je w różnych dziwnych miejscach.

   Na przykład niejaki Złosmok porzucił księżniczkę Pruderyjkę w willi znanego podrywacza i wszetecznika wszechczasów – Casanowy. Ten jednak, wskutek już podeszłego wieku zadowolił się jedynie nagrodą pieniężną od księcia – ojca Pruderyjki. To bardzo rozzłościło Złosmoka, który ponownie próbował porwać księżniczkę. Odważny rycerz Bez Imienia, swym straszliwym mieczem uciął mu łeb. Smok uciekł w wielkim popłochu, ponieważ pozostały mu tylko dwie głowy.

   Za dzielność rycerz otrzymał imię Pogromcy Złosmoka i rękę Pruderyjki, a miecz nazwę Miecza Prozłoczego. Ów miecz przechodził później z ojca na syna i z matki na córkę, wzbudzając respekt wśród okolicznych smoków.

   Innym znanym smokiem złośliwym był potwór, zwany popularnie Przesmokiem. Wpadał on bowiem do komnat bogaczy i władców, i wyjadał im wszystkie smakołyki. Oszczędzał wprawdzie biedaków, ale tylko dlatego, gdyż ich strawa nie zadawalała jego delikatnego podniebienia.

   Jego wybryki odbiły się głośnym echem w całej krainie Kapacapcji i ściągnęły wielu sławnych rycerzy do zamku króla Łakomczucha, który postanowił zgładzić Przesmoka. W tym celu kazał przyrządzić ucztę złożoną z przepysznych dań ze środkiem usypiającym. Uśpiony Przesmok padłby łatwym łupem, gdyby nie zaprzyjaźniony z nim krasnoludek, zwany Czerwona Czapeczką. Kiedy Przesmok zasnął, krasnoludek przypomniał sobie bajkę o śpiącej królewnie. W zastępstwie dzielnego królewicza, Czerwona Czapeczka ucałował śpiącego smoka  w nos. Wtedy Przesmok obudził się i od tej pory żyli razem długo i szczęśliwie.

 

SMOK PŁYWAJĄCY

 

    Smoki pływające – to olbrzymy, uwielbiające kąpiele wodne. Pluskają się nieustannie, robią fontanny, namydlają się i robią mydlane bańki.
    Uwaga! Jeżeli usłyszysz, że w pobliżu kąpie się pływający smok, omiń to miejsce z daleka. W przeciwnym razie zostaniesz oblany wodą, a może nawet namydlony wielką banką mydlaną!

 

SMOK BRUDAS

 

    W przeciwieństwie do smoków pływających, smoki brudasy nie lubią wody ani mydła. Nigdy się nie myją. Wyczuć je można już w odległości  127 kilometrów. Kto żyw ucieka w panice przed smokiem brudasem, nikt go nie lubi i jest przez to bardzo smutny (patrz smok smutas).

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podziel się!

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

  • Załóż swoje konto
  • Karta Do Kultury

    Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.