LEKSYKON SMOKÓW

Agnieszka Korol

 

LEKSYKON SMOKÓW,

 CZYLI PORADNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH

SMOKOLUBÓW

(fragment)

 

SMOK  ROMANTYK

 

    Ma wyraz oczu uwodzicielski i marzący. Uwielbia długie przechadzki wzdłuż malowniczych urwisk, trzymając za łapę wybrankę (wybranka) swojego serca.
    Bywają smoki romantyczne dwugłowe, które kochają z podwójną siłą – tych się wystrzegaj, gdyż będąc ciągle w nastroju uwielbienia nie patrzą pod pazury i niebacznie mogą cię rozdeptać.
    Smoki romantyczne niczym się nie żywią, gdyż twierdzą, że żyją miłością i to im wystarcza. Zdarza się nawet, że giną z głodu, gdy nie napotkają smoka swego serca.

 

SMOK PUSTYNNY

 

    Podobnie jak wielbłąd posiada garby. Każdy pustynny smok może posiadać ich od trzech do ośmiu, skrzydła natomiast ma w zaniku.
Smoki pustynne nie są groźne, gdyż żywią się głównie piaskiem i fatamorganą. Są przyjacielsko nastawione do wszystkich stworzeń, dlatego  ludzie, elfy czy krasnoludki chętnie korzystają z ich usług transportowych. Jedyna opłatą są bajki, których z zamiłowaniem słuchają.
    Jeżeli pragniesz przeprawić się przez pustynię bez kłopotu, nie ustawaj w bajaniu smokowi pustynnemu.

 

KSIĄŻKOWY SMOKMOL

 

    To smok z rodzaju smoków samotników.
   Całe dnie i noce spędza w swojej jaskini. Właściwie niegroźny, czyta, a czasami pożera księgi i książczyny. Jeżeli jakaś mu się nie spodoba – zjada ją, a co bardziej niepokojące – gotów zjeść również autora. Dlatego szanowni bajarze – strzeżcie się! Weźcie pod uwagę, ze smokmole szczególnie nie lubią smutnych opowieści. Według nich  księgi powinny mieć kolorowe obrazki, szczęśliwe zakończenia, i co najważniejsze – powinny zawierać przygody szlachetnych smoków.
Nigdy nie piszcie źle o smokach!

 

SMOK ZŁOŚLIWY

 

  To dość niesympatyczna odmiana smoków. Często wykradają piękne księżniczki i porzuca je w różnych dziwnych miejscach.

   Na przykład niejaki Złosmok porzucił księżniczkę Pruderyjkę w willi znanego podrywacza i wszetecznika wszechczasów – Casanowy. Ten jednak, wskutek już podeszłego wieku zadowolił się jedynie nagrodą pieniężną od księcia – ojca Pruderyjki. To bardzo rozzłościło Złosmoka, który ponownie próbował porwać księżniczkę. Odważny rycerz Bez Imienia, swym straszliwym mieczem uciął mu łeb. Smok uciekł w wielkim popłochu, ponieważ pozostały mu tylko dwie głowy.

   Za dzielność rycerz otrzymał imię Pogromcy Złosmoka i rękę Pruderyjki, a miecz nazwę Miecza Prozłoczego. Ów miecz przechodził później z ojca na syna i z matki na córkę, wzbudzając respekt wśród okolicznych smoków.

   Innym znanym smokiem złośliwym był potwór, zwany popularnie Przesmokiem. Wpadał on bowiem do komnat bogaczy i władców, i wyjadał im wszystkie smakołyki. Oszczędzał wprawdzie biedaków, ale tylko dlatego, gdyż ich strawa nie zadawalała jego delikatnego podniebienia.

   Jego wybryki odbiły się głośnym echem w całej krainie Kapacapcji i ściągnęły wielu sławnych rycerzy do zamku króla Łakomczucha, który postanowił zgładzić Przesmoka. W tym celu kazał przyrządzić ucztę złożoną z przepysznych dań ze środkiem usypiającym. Uśpiony Przesmok padłby łatwym łupem, gdyby nie zaprzyjaźniony z nim krasnoludek, zwany Czerwona Czapeczką. Kiedy Przesmok zasnął, krasnoludek przypomniał sobie bajkę o śpiącej królewnie. W zastępstwie dzielnego królewicza, Czerwona Czapeczka ucałował śpiącego smoka  w nos. Wtedy Przesmok obudził się i od tej pory żyli razem długo i szczęśliwie.

 

SMOK PŁYWAJĄCY

 

    Smoki pływające – to olbrzymy, uwielbiające kąpiele wodne. Pluskają się nieustannie, robią fontanny, namydlają się i robią mydlane bańki.
    Uwaga! Jeżeli usłyszysz, że w pobliżu kąpie się pływający smok, omiń to miejsce z daleka. W przeciwnym razie zostaniesz oblany wodą, a może nawet namydlony wielką banką mydlaną!

 

SMOK BRUDAS

 

    W przeciwieństwie do smoków pływających, smoki brudasy nie lubią wody ani mydła. Nigdy się nie myją. Wyczuć je można już w odległości  127 kilometrów. Kto żyw ucieka w panice przed smokiem brudasem, nikt go nie lubi i jest przez to bardzo smutny (patrz smok smutas).

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podziel się!

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!