Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Nożyczki

Zwiastun:

Opis:

Power Metal Warrior

Brakuje mi w obecnych czasach thrillerów z prawdziwego zdarzenia. Dzisiaj thriller bazuje na historii, czy pewnych zwrotach akcji, jednak zazwyczaj jest daleki od tego co się nazywa prawdziwym thrillerem. Thriller powinien wzbudzić strach, przerażenie i realistyczną identyfikację z głównym bohaterem. Dzisiaj już rzadko kiedy thriller potrafi przyprawić o gęsią skórkę, ale pojawiły się w historii kinematografii wiele dzieł, które spełniają te cechy. Mistrzem był oczywiście Alfred Hitchock, ale jeśli lubi się ten typ thrillerów to trzeba też znać „Nożyczki" z 1991 roku.

 

Jest to jeden z najważniejszych filmów Sharon Stone. Blondynka, która miała być modelką stała się aktorką, która wystąpiła w kilku znanych filmach. „Nagi Instykt", „Kasyno" czy właśnie Nożyczki" to jedne z tych najciekawszych. Tutaj Sharon Stone pokazała swój talent, że jednak nie jest aktorką jednej roli, ani że stać ją na więcej i że nie zawsze musi grać seksowną kobietę. Tym razem wciela się w rolę Angie Anderrson, która żyje z szycia. Wykonuje różne zlecenia i to jest jej pasja. Bez nożyczek ani rusz w tym zawodzie, dlatego już w pierwszej scenie pojawiają się tytułowe nożyczki, które są podkreślone, zwłaszcza ich kolor. Czerwony kolor nożyczek ma znaczenie dla głównej aktorki. Angie prowadzi proste życie, nie ma męża, dzieci ani jakiś zobowiązań. Jej świat pogrążony zostaje w dniu, w którym zostaje napadnięta w windzie. Kim jest facet z czerwoną brodą? Kim jest prześladowca? Jednak z czasem film przeradza się w coś więcej niż typowy thriller, w którym przestępca prześladuje główną bohaterkę. Szybko staje się filmem psychologicznym ukazujące następstwa takiego zdarzenia. Jak szybko można popaść w nerwice, jak szybko można się stać wrakiem człowieka. Frank De Fellita nie pokazuje wszystkiego i w swoim filmie akcje prowadzi stopniowo, potęgując napięcie i to jest jeden z jego atutów. Ten psychologiczny aspekt filmu właśnie jest przerażający. Prawdziwy koszmar dla Angie pojawia się gdy pewnego dnia godzi się na wykonanie pewnego zlecenia. Jednak na miejscu w którym miała zastać pracodawcę zastaje martwego faceta. Znów pojawia się postać z czerwoną brodą. Głowna bohaterka zostaje uwięziona i nie może się wydostać z mieszkania, które jest idealnym wiezieniem bez możliwości ucieczki. Jak zakończy się koszmar? Kim jest facet z czerwoną brodą? Kto ją więzi i dlaczego? O tym sami się przekonajcie, bowiem nie chcę wam odbierać całej frajdy. Cały film ma klaustrofobiczny nastrój, a dreszczowy charakter udaje się uzyskać dzięki naprawdę znakomitej muzyce braci Kabiljo. Jest tajemnicza, dynamiczna i potrafi przerazić widza, zwłaszcza w takich kluczowych momentach. Wystarczy przytoczyć choćby scenę finałową.

 

Nożyczki to znakomite widowisko i choć cechuje się prostym wykonaniem to jednak jest to wciągające widowisko. Dobra kreacja Sharon Stone, ale także Ronnego Coxa w roli psychologa, czy też Stevba Railsbacka w roli braci bliźniaków. Jest intryga, jest psychopata, który jest kimś więcej, jest kimś który ma inny cel niż nam się wydaję na początku, jest dobre aktorstwo i pomysłowa scenografia. Film nigdy nie odniósł wielkiej sławy, ale ukazał Sharon Stone w nieco innym świetle i chyba najważniejsze jest to że potrafi przyprawić o gęsią skórkę, a to rzadkość w przypadku thrillerów.

Image Gallery:

 
Rate this item
(0 votes)

 

Podziel się!

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Nożyczki

Additional Info:

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial