Outside The Box

OST:

Opis:

Uleczkaa38

Dobra muzyka zawsze się obroni, nawet bez wielkiego wsparcia rozgłośni radiowych, telewizji muzycznych czy też wartej wielkich pieniędzy kampanii promocyjnej. Obroni, gdyż talent instrumentalny, ciekawy głos i nietuzinkowe teksty "o czymś", zawsze znajdą uznanie w oczach publiczności. Przykładem takiego artysty i takiej muzyki, jest Bolo i jego druga studyjna płyta pt. "Outside the Box".

 

Bolo - to pseudonim artystyczny 28-letniego instrumentalisty i wokalisty, który pochodzi z Warszawy, a obecnie osiedlił się we Wrocławiu. Muzyka, który do miejsca w jakim dziś się znalazł, doszedł jedynie swoją ciężką pracą, nauką i talentem. Efektem tego była pierwsza płyta - "Tam", która ukazała się w 2013 roku i spotkała z niezwykle ciepłym przyjęciem przez fanów. Rok później, Bolo wydał swoją drugą, tym razem anglojęzyczną płytę, o wspominanym już powyżej tytule "Outside the Box".

 

Na płycie tej znajdziemy 8 utworów, z których część stanowi zupełnie nowe, premierowe kawałki, zaś kilka z nich jest anglojęzyczną , nowo zaaranżowaną wersją piosenek z poprzedniej płyty. Utwory te są bardzo zróżnicowane muzycznie, reprezentujące sobą takie gatunki jak blues, rock, pop, a nawet i folkowe nuty. Muzyka ta oparta jest głownie na gitarowym, akustycznym brzmieniu, perkusji i gościnnym udziale takich instrumentów jak m.in mandolina. Warto tutaj zauważyć, że za brzmienie tych wszystkich instrumentów odpowiada sam Bolo, podobnie jak i również za wszelkie partie wokalne i chórki.

 

Płytę otwiera utwór "Smuggler's Den", wprowadzający słuchacza w świat skocznych, żywych folkowych dźwięków, przywołujących skojarzenia z muzyką irlandzką, a nawet lekko szantowymi rytmami, idealnie nadającymi się do tańca i zabawy w dobrym gronie znajomych:). Po nim nastają dźwięki "She Walks In Beauty", o którym to utworze można powiedzieć iż stanowi świetny przykład lekkiej, emocjonalnej ballady o miłości, a dokładniej o kobiecie. Kojące, zmysłowe i romantyczne dźwięki gitary świetnie współgrają i łącza się z wokalem Bola. Trzecim kawałkiem na płycie jest chyba moja ulubiona piosenka pt. "Randy", która znów sięga do lekko fokowych rytmów dzięki doskonałej mandolinie. Energetyczny, optymistyczny i bardzo taneczny kawałek, który zapada szybko w słuch:). Kolejną piosenką jest "Revolution", która stanowi jedyny utwór na całej płycie będący coverem innej piosenki (autorstwa John Butler Trio). Dobry, popowy kawałek w spokojnym, lekkim rytmie z mądrym tekstem - to chyba najlepsza ocena tego utworu. "Where do you go" wita Nas dźwiękami ciszy przechodzącymi powolnie w dźwięki gitary rozpędzającym się do dużej szybkości z równie szybkim i mocnym wokalem Bola. Świetny kawałek, zapewniający naprawdę dużą porcję energii. Kolejny utwór na płycie to "The Road Not Taken" to piosenka, która śmiało mogłaby gościć na antenach największych polskich rozgłośni radiowych. Ciekawa aranżacja, żywe dźwięki i chwytliwy refren - wszystko to czyni nie tylko dobrą piosenkę, ale także chyba i najbardziej reprezentatywny utwór dla całej płyty "Outside the Box". "The World Needs You Alive" to z kolei bardzo enigmatyczny, refleksyjny i mądry tekst o życiu, świecie, ludziach. Rockowy klimat gitarowych dźwięków idealnie wkomponowuje się w ten nastrój i te słowa. Kończący płytę "Slave No Equal Slave" to chyba najbardziej zaangażowany, politycznie i światopoglądowy kawałek na całej płycie, opowiadający o miejscu i pozycji mieszkańców Naszej części Europy we współczesnym świecie. Brzmieniowo kawałek zbliżony do pozostałych utworów, w których dominują mocne dźwięki gitary akustycznej.

 

Siłą tej płyty jest jej prostota, naturalność, zamknięcie się w akustycznych, żywych dźwiękach. To co do tej pory było naturalne i normalne na Zachodzie, trafiło wreszcie do Polski za sprawą tego młodego muzyka. Oto niech płyta ta będzie dowodem na to, że wystarczy gitara, ciekawy głos, dobry tekst i pomysł na aranżację, by stworzyć naprawdę ciekawą dawkę dobrej muzyki. Przyznam szczerze, że z ciekawością oczekuję kolejnej płyty Bola, mając jednocześnie nadzieję że będzie na niej choć kilka polskojęzycznych piosenek:) Na koniec o płycie tej mogę powiedzieć to, że jest naprawdę dobrze, choć jednocześnie jestem przekonana o tym, iż może być jeszcze lepiej wraz z kolejnymi albumami.

Podziel się!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Okładka wydania:

Outside The Box

Dodatkowe informacje:

 • Tytuł Oryginalny: Outside The Box
 • Wykonawca/y: Bolo
 • Gatunek: RockFolk
 • Dystrybutor: Bolo
 • Rok Wydania: 2014
 • Filmowe: Filmowe
 • Track Listing: Track Listing
 • 1: Smuggler`s Den
 • 2: She Walks In Beauty
 • 3: Randy
 • 4: Revolution (John Butler Trio cover)
 • 5: Where do you go?
 • 6: The Road Not Taken
 • 7: The World Needs You Alive
 • 8: Slave No Equal Slave

Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!