Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Dla Idei

OST:

{YouTube}p1AAVsoDnVo{/YouTube}

Opis:

Uleczkaa38

Zespól Carrion od ponad 10 lat cieszy się mianem uznanej i docenianej grupy na rynku polskiej muzyki rockowej, zarówno wśród fanów jak i krytyków. Pozycję tę zawdzięczają swojemu charakterystycznemu brzmieniu i wyjątkowym tekstom, w których zawierają ważne i aktualne tematy. Po doskonale przyjętym debiucie z 2007 roku, czyli płycie "Carrion", oraz dwóch następnych krążkach w dorobku zespołu, tj. "El Meddach" i "Sarita", przyszła kolej na czwartą odsłonę muzycznej podróży radomskiej formacji, która tym razem nosi polskojęzyczny tytuł - "Dla idei".

 

Płyta ta z pewnością jest wydawnictwem wyjątkowym, a być może i nawet przełomowym w historii działalności zespołu Carrion. Przełomowym z tego względu, iż jest to pierwszy krążek nagrany z nowym wokalistą - Kamilem "Hansem" Pietruszewskim, który zastąpił dotychczasowego frontmana - Grzegorza "Kulavika" Kowalczyka. Na tym jednak zmiany w składzie grupy się kończą, gdyż dotychczasowego klawiszowca - Dorotę "Zochę" Turkiewicz, zastąpił powracający do zespołu były członek grupy - Dariusz "VanChesco" Wancerz. I tak oto tych dwoje muzyków, wspierani przez pozostałych członków zespołu tj. Mariusza "Vikola" Wiązowskiego (gitara), Adriana "Adiego" Plecha (bas) oraz Marcina "PtaQa" Szpaka (bębny), nagrali w radomskim Bas Studio, pod czujnym okiem realizatora Marcina Limka, 11 utworów w mocnym, rockowym klimacie, które to składają się na płytę "Dla idei".

 

Premierę płyty poprzedziło wypuszczenie dwóch singli - "Krótkowzroczne zera" oraz "Eunomia", które to zyskały duże uznanie wśród słuchaczy, czego najlepszym dowodem jest utrzymywanie się pierwszego z nich na wysokich miejscach w notowaniach na wielu listach przebojów, m.in. "Antyradia". Single te w doskonały sposób oddają także klimat muzyczny i przesłanie ideowe, jakie odnajdziemy w tekstach na całej płycie. Najkrócej rzecz ujmując, spodziewać się możemy tutaj mocnych, ostrych brzmień i odważnych tekstów o tym, jak cienka i niebezpieczna granica dzieli każdego człowieka od tego, by po jej przekroczeniu nie zapomniał o tym, co tak naprawdę było dla niego ważne, zaś dziś stało się już niebezpieczeństwem fanatyzmu. Manipulacja, obłuda, kłamstwo i populizm, te słowa najlepiej charakteryzują przesłanie utworów na płycie "Dla idei". Warto zwrócić tutaj uwagę także na to, iż autorem wszystkich tekstów jest nowy wokalista zespołu, czyli Kamil Pietruszewski, który w odważny i dosadny sposób odnosi się do wszystkiego tego, co go wkurza, męczy i irytuje w dzisiejszym świecie manipulacji mediów i polityki.

 

Utwory na płycie są dość zróżnicowane, począwszy od naprawdę mocnych brzmień, a skończywszy na lekkich rockowych dźwiękach, choć tych drugich jest tutaj zdecydowanie mniej. Do tej pierwszej - mocnej kategorii, należą na pewno takie utwory jak rozpoczynający płytę "Retro", w którym dominują ostre gitary i ciekawie zaaranżowana perkusja, następnie "Minoderia", gdzie znów usłyszymy szaleńcze riffy i mocny wokal, a także "Lugum" łączacy w sobie łagodny brzmienie, przechodzące następnie w ostrą metalową jazdę bez trzymanki, zakończoną zaskakującą partią wokalu. Nieco łagodniejszy charakter ma natomiast "Eunomia", w którym obok dość mocnych gitarowych riffów, pojawiają się także interesujące partie klawiszowe, dopełniane oczywiście charakterystycznym wokalem i wręcz popowymi refrenami. W podobnym klimacie można odbierać także piosenki "Od zła" i tytułowe "Dla idei", które łączą ostre gitarowo-perkusyjne zwrotki, z nieco łagodniejszymi refrenami, a w przypadku tego drugiego utworu, wręcz z orientalnymi klimatami. Świetne partie gitarowe i mądry tekst odnajdziemy w utworze "Gra słów", który stanowi pomost pomiędzy ostrymi i łagodnymi brzmieniami. Do grupy łagodniejszych i spokojniejszych utworów można zaliczyć na pewno "Mowę cieni", w której znów dominują dźwięki klawiszy, podobnie jak i utwór "Scheda", pretendujący do miana najspokojniejszego na całej płycie, i wreszcie kawałek kończący płytę, czyli "Groźne zderzenia", w którym na uwagę zasługuje fenomenalne partie refrenowe, śpiewane w iście genialny sposób przez "Hansa".

 

Nowy wokalista zespołu to chyba jak najbardziej dobry wybór, gdyż swoją charyzmą, energią i przede wszystkim głosem, wnosi coś zupełnie nowego, świeżego, bardziej nieprzewidywalnego. To głos predestynujący do głośnego śpiewania, czasami wręcz do tzw. "darcia", choć i w spokojniejszych partiach także świetnie i czasami wręcz bardzo zaskakująco sprawdza się. Z pewnością wraz z dołączeniem Kamila Pietruszewskiego zmieniła się muzyka zespołu, zmierzająca w bardziej ostre, mocniejsze i chyba trochę mroczniejsze klimaty, niż miało to miejsce na poprzednich płytach. Czy to dobrze czy wręcz bardzo dobrze, to pokaże czas i kolejne krążki "Carrionu". Jednak z pewnością już dziś można stwierdzić, że płyta ta jest krokiem w dobrym kierunku, w którym powinni podążać artyści.

 

Płyta "Dla idei" to bardzo interesująca, zróżnicowana i dość zaskakująca propozycja dla miłośników dobrej muzyki rockowej. Świetnie brzmiące instrumenty, okraszone mądrymi i odważnymi tekstami, które w wykonaniu nowego wokalisty zyskują niezwykle klimatyczny przekaz. Po pierwszym przesłuchaniu wydaje się dobra, po drugim lepsza, a po kolejnych wręcz genialna. Takie płyty i takie zespołu udowodniają, że rock wciąż ma się całkiem dobrze, i nie można mówić o jego końcu. Polecam i zachęcam do wysłuchania płyty zespołu Carrion, gdyż na pewno będzie to bardzo interesujące i mocne przeżycie.

Podziel się!

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Dla Idei

Additional Info:

 • Tytuł Oryginalny: Dla Idei
 • Wykonawca/y: Carrion
 • Gatunek: Metal
 • Dystrybutor: MJM Music PL
 • Premiera (Polska): 2014-10-06
 • EAN: 5908243452554
 • Nośnik: CD
 • Filmowe: Filmowe
 • Rok Wydania: 2014
 • Track Listing: Track Listing
 • 1: Retro
 • 2: Eunomia
 • 3: Od zła
 • 4: Mowa cieni
 • 5: Dla idei
 • 6: Minoderia
 • 7: Krótkowzroczne zera
 • 8: Gra słów
 • 9: Scheda
 • 10: Lugum
 • 11: Groźne zderzenia

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial