Wielojęzyczność
Joanna Kietlińska
Książka "Wielojęzyczność" autorstwa Johna C. Mahera, wydana została przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. To już 41. tom w serii "Krótkie Wprowadzenie", a jest to seria popularnonaukowa. „Wielojęzyczność” jest przystępnie napisanąi naprawdę interesującą pozycją. Autor podejmuje temat bardzo konkretnie, skupiając się na wielojęzyczności, rozumianej jako posługiwanie się co najmniej dwoma i więcej językami w sposób komunikatywny. Warto wspomnieć, iż tłumaczeniem książki zajęła się Weronika Szubko-Sitarek.
Publikacja pt. „Wielojęzyczność” oraz pozostałe tomy wydawane w serii „Krótkie wprowadzenie” zostały przygotowane przez ekspertów,związanych i skupiających się wokółUniwersytetu Oksfordzkiego. Zarówno niniejsza książka Johna C. Mahera, jak i pozostałe części tej serii, mają na celu przybliżyć odbiorcom zagadnienia współczesnego świata. A co najważniejsze, robią to w sposób przystępny i zrozumiały dla zainteresowanychtematyką laików.
John C. Maher w „Wielojęzyczności” podejmuje temat języka, ale również i przede wszystkim analizuje kwestię wielojęzyczności w sposób konkretny zrozumiały dla każdego.Choć przedstawia wszelkie informacje w sposób zwarty, to jednak sama książka jest ciekawa i wzbudza zainteresowanie odbiorcy.
Jak zauważa prof. Piotr Stalmaszczyk, którego recenzja znajduje się na okładce książki, Maher omawia praktyczne aspekty używania różnych języków zarówno w podróżach, w pracy, ale snuje refleksje nad tym, jak wielojęzyczność potrafi kształtować człowieka, jako jednostkę.
Maher odnosi siędo wpływu wielojęzyczności na całe społeczeństwa. Wskazuje, iż znajomość wielu języków i posługiwanie się nimi, prowadzić może do różnorodnych konfliktów wśród ludzi. Są to zarówno konfliktyspołeczne, jak i polityczne. Korzystanie z wielojęzyczności może również wpływać na relacje władzy, ale i prowokować dyskusje podczas zgłębiania kwestii języków narodowych, czy też urzędowych... Książka zdecydowanie porusza i zaznacza wiele innych ważnych tematów związanych z językiem.Wszelkie zagadnienia, które zostały ujęte w tym wprowadzeniu, mają na celu uzmysłowienie czytelnikowi, jak ważną rolę pełni wielojęzyczność, jak wzbogaca człowieka i sprawia, że jest on kreatywny i twórczy. Maher wręcz zachwyca się faktem, iż umiejętność posługiwania się kilkoma językamisprawia, iż umysł potrafi analizować różne kweste w sposób o wiele bardziej pełny i szeroki!
Książka "Wielojęzyczność" zwłaszcza dla osób, które nie są specjalistami w dziedzinie językoznawstwa, będzie pomocą w zrozumieniu tematu.Rozdziały nie są zbyt długie, choć dużo w nich danych i informacji, które wydają się szczegółowe, to jednak jako całość, jest typowym wprowadzeniem do tematu, który można zgłębiać szerzej. Służyć temu może bibliografia, również w książce dostępna.
„Wielojęzyczność” jest aktualną publikacją, a więc dane w niej zawarte z pewnością są sprawdzone i godne zaufania, a do tego ujęte bardzo interesująco, z pasją. Dodać warto, że sam autor jest profesorem lingwistyki na Międzynarodowym Uniwersytecie Chrześcijańskim w Tokio, ale ma również bardzo bogate doświadczenie naukowe. Przy tym również jest autorem wielu publikacji, z których korzystają zarówno studenci, jak i nauczyciele i zainteresowani tematem odbiorcy. Tłumaczka Weronika Szubko-Sitarek także jest ekspertem, jest anglistką i językoznawczynią, dlatego tłumaczenie z pewnością jest rzetelne.
„Wielojęzyczność” to bardzo potrzebna na rynku wydawniczym pozycja, zwłaszcza, że w dobie tak szybkiego rozwoju, a do tego naprawdę zwiększonej migracji, ludzie podróżują i korzystają ze znajomości języków obcych na co dzień i w stopniu niezwykle szerokim. Dobrze jest mieć więc również świadomość tego, jaki ma ta wielojęzyczność wpływ zarówno na samego człowieka, jak i na społeczeństwo w ogóle. Polecam!
Informacje:
-
Autor:John C. Maher
-
Gatunek:Językoznawstwo
-
Tytuł Oryginału:
-
Język Oryginału:
-
Przekład:
-
Liczba Stron:184
-
Rok Wydania:2024
-
Wymiary:
-
ISBN:9788383312880
-
Wydawca:Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
-
Oprawa:Miękka
-
Miejsce Wydania:
-
Ocena:
6/6