Przejdź do głównej treści

Rzeczpospolita Obojga Narodów. Srebrny Wiek


Autor: Paweł Jasienica

MyCoffeeBooks

  To było w szkole podstawowej. Gdy pan od historii wchodził do klasy z książką pod ręką, wiedzieliśmy, że będzie luźniejsza lekcja. Nauczyciel raz w miesiącu czytał nam eseje właśnie Pawła Jasienicy, dostosowane czasowo do tematów, które aktualnie przerabialiśmy. Ponad dwie dekady później, ta sama publikacja trafiła w moje ręce. Pamiętam, że w szkole te teksty bardzo mnie nudziły. Czy wyszło lepiej po latach, kiedy już jako dojrzała czytelniczka sięgnęłam po nie znowu? I tak i nie. 

 

Już na początku trzeba podkreślić, że ta książka jest skierowana do prawdziwych miłośników i pasjonatów historii. Co prawda może ich nieco denerwować stronnicze podejście do przedstawionych w książce faktów, jednak taka jest forma esejów. Paweł Jasienica nie szczędzi przykrych słów pod adresem króla Zygmunta III Wazy, przytaczając m.in. zaniechanie wprowadzania niezbędnych reform czy braku ogólnej wizji na rozwój państwa. Jednocześnie dowodzi, że to właśnie doprowadziło do upadku wielokulturowego, dobrze działającego królestwa. 

 

W części “Rzeczpospolita Obojga Narodów Srebrny wiek” patrzymy na upadek ogromnego królestwa. Po śmierci ostatniego z Jagiellonów, Zygmunta Augusta, pozostaje problem przejęcia tronu. Król nie zostawił po sobie dziedzica płci męskiej, a córka, Anna, w opinii możnowładców, nie udźwignęłaby swoich obowiązków. Dlatego też, spisano Pacta Conventa, w wyniku których na tronie zasiadł nowy król. Jego panowanie nie trwało jednak długo, bo zwyczajnie uciekł z kraju. Wymyślono więc inne rozwiązanie, które wydawało się być najlepszym z możliwych. Przyniosło jednak opłakane w skutkach konsekwencje.

 

Nie da się ukryć, że Paweł Jasienica potrafi pisać tak, aby zwyczajnie zaciekawić czytelnika. Co więcej, jego teksty mają w sobie coś z artykułów prasowych najlepszego gatunku. Sprzedają informacje, jednak udane tak, że czytelnik ma przed oczami całą historię i zależności, w jakich powstawała. Myślę, że stąd właśnie bierze się ogromna fascynacja prozą Jasienicy w lubiących historię kręgach. Poruszając temat narracji, warto wspomnieć, że momentami autor sam lekko się pogubił. A przynajmniej takie sprawia to wrażenie. To jednak tylko subiektywne spostrzeżenie, które dla innego czytelnika może być zupełnie nieistotne.

 

O ile autor przykłada dużą wagę do dat, przytaczając liczne fakty, to po macoszemu obchodzi się z opisami kampanii i najważniejszych bitew. W książce znajdziemy poglądowe mapki, jednak dla zaznajomionych z tematem, mogą być zbyt pobieżne i pełne niedomówień. Za to odbiorca doskonale rozumie sytuację polityczną przedstawionych dziejów — tutaj nawet laik będzie wiedział, dlaczego tak, a nie inaczej musiano postąpić. Jeżeli miałabym się w tej kwestii czegoś doczepić, to lekkiego chaosu w sposobie przeplatających się ze sobą wydarzeń. Bez podstaw wyniesionych ze szkoły, łatwo można się tu pogubić. Nie da się jednak ukryć, że sama książka napisana jest pięknym, literacko doskonałym językiem, który świetnie się czyta.

 

Spotkanie z twórczością Pawła Jasienicy po wielu latach miało słodko- gorzki wydźwięk. Jako osoba dorosła, potrafię docenić ogrom pracy i talent do barwnego przekazywania historycznych danych. To sztuka, która przypadła w udziale nielicznym. Z drugiej jednak strony jestem świadoma faktu, że literatura historyczna nigdy nie będzie u mnie stała na pierwszym miejscu. Nie mogę napisać, że nudziłam się podczas czytania, jednak nie zaliczając się do prawdziwych pasjonatów historycznych, zapewne nie sięgnę po kolejne tomy tego cyklu.

 

 

 


Informacje:

  • Autor:
    Paweł Jasienica
  • Gatunek:
    Historia
  • Tytuł Oryginału:
  • Język Oryginału:
  • Przekład:
  • Liczba Stron:
    480
  • Rok Wydania:
    2024
  • Wymiary:
  • ISBN:
    9788377799727
  • Wydawca:
    MG
  • Oprawa:
    Twarda
  • Miejsce Wydania:
  • Ocena:

    4/6

    6/6

    5/6