Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści

Podzieleni Tom 2 Rozdarci


Autor: Neal Shusterman

Ruda Recenzuje

W ciągu ostatnich kilku lat fantastyka dla młodzieży świeci prawdziwe triumfy. Serca czytelników podbiły „Igrzyska śmierci”, „Ogień i woda”, a całkiem niedawno „Plaga samobójców” czy „Starter”. Sama z wielką przyjemnością zagłębiam się w te niecodzienne światy, w których wyobraźnia autora i zdolność do tworzenia alternatywnych rzeczywistości wielokrotnie zapierają czytelnikowi dech w piersiach. Lubię takie klimaty, zwłaszcza, że takie młodzieżowe s-fi często przynosi o wiele więcej wrażeń, niż pozostałe gatunki powieściowe.

 

Skłamałabym, gdybym powiedziała, że to książka dla każdego. I nie chodzi tutaj bynajmniej o wiek, często stanowiący przeszkodę czy barierę przy sięganiu po tego typu książki. Mam raczej na myśli specyficzny, bardzo mroczny, a nawet przerażający klimat tej powieści. Wizja świata stworzona przez Neala Shustermana zastanawia i zapada tak mocno w pamięć, że w trakcie czytania czujemy wdzięczność, że nie staliśmy się częścią tej dziwnej rzeczywistości. Niemniej realia te wciągają bez końca, mrok opatula nas z każdej strony, a mocny temat zmusza do refleksji.

 

„Rozdarci” to kontynuacja „Podzielonych”. Jeszcze bardziej zaskakująca, dająca do myślenia, skłaniająca do docenienia normalności, którą mamy. Ale to właśnie ta dziwność i specyficzny klimat powieści najbardziej nas przyciągają. Tym autor podbił serca czytelników w pierwszej części i te same elementy zasługują na uznanie w części drugiej. Nastrojowa, budząca grozę atmosfera, charakterni, bardzo dobrze wykreowani bohaterzy, zwroty akcji oraz pokazanie tematu z różnych stron sprawiają, że ta powieść to prawdziwy hit i perełka na rynku wydawniczym. Choć ciężko pogodzić się z faktem, że na drugą część trzeba było czekać tak długo.

 

W „Rozdartych” poznajemy dalsze losy bohaterów, których zdążyliśmy już polubić i docenić w książce otwierającej serię. Ich mocne charaktery, zdolność do podejmowania trudnych decyzji, dojrzałość wynikająca z wcześniejszych doświadczeń przypominają nam o sympatii, którą zapałaliśmy do nich wcześniej. Żaden ze starych bohaterów nie zaczął mi przeszkadzać, wręcz przeciwnie. Z wielką ciekawością czekałam, żeby przekonać się, do czego są zdolni i do czego jeszcze zmuszą ich okoliczności. Nieco ograniczono ich udział angażując nowe postacie, co ożywiło powieść i pozwoliło spodziewać się kolejnych akcji i nowych dramatów, choć nowi bohaterzy nie zrobili na mnie tak dobrego wrażenia, jak Ci, których już znałam.
W tej dziwnej i dusznej atmosferze ciężko przeoczyć jednak problemy, na które zwraca naszą uwagę autor. Choć tak nietypowo, pyta on nas o wartość i sens życia. Na kolejnych stronach analizuje, kto na nie zasługuje, a kto nie, szuka decydującego rozróżnienia między potrzebą a modą, decyduje dla kogo odpowiednia będzie śmierć. Realnie rzecz biorąc, dobrze wiemy, że nigdy nie staniemy się uczestnikami takiego życia i bohaterami takich dramatów, ale moim zdaniem tematy te bardzo dobrze można odnieść do problemów wciąż żywych i aktualnych, jak choćby aborcja. Staram się nie posuwać w swych refleksjach za daleko, choć bywa z tym ciężko. Ta lektura budzi tak wiele emocji i przywołuje tyle refleksji, że momentami nie sposób się z nimi w łatwy sposób uporać.

 

Moim zdaniem Shusterman stworzył młodzieżowe arcydzieło. Mocne, szokujące, zapadające w pamięć. Powieść bardzo porusza, ale nie odstrasza. Z pewnością przypadnie do gustu czytelnikom szukającym mocnych wrażeń, czy znudzonym podobieństwem ukazujących się każdego dnia powieści. To prawdziwa czytelnicza uczta.

 

 

 


Informacje:

  • Autor:
    Neal Shusterman
  • Gatunek:
    Powieści i Opowiadania, Fantastyka, Science Fiction
  • Tytuł Oryginału:
    Unwholly
  • Język Oryginału:
    Angielski
  • Przekład:
    Agnieszka Hałas
  • Liczba Stron:
    550
  • Rok Wydania:
    2016
  • Wymiary:
    143 x 205 mm
  • ISBN:
    9788365568090
  • Wydawca:
    Papierowy Księżyc
  • Oprawa:
    Miękka
  • Miejsce Wydania:
    Słupsk
  • Ocena:

    6/6

    6/6