Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści

Klan Malczewskich


Autor: Paulina Szymalak-Bugajska, Magdalena Ewa Nosowska

Uleczkaa38

 Jacek i Rafał Malczewscy - ojciec i syn, wspaniali artyści, legendy polskiego malarstwa i zarazem niezwykle skomplikowane osobowości. To właśnie tym dwóm wielkim postaciom została poświęcona znakomita książka „Klan Malczewskich”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Arkady. Zapraszam do poznania recenzji tej pozycji, która zabiera nas swoim stronami w niesamowitą podróż w czasie i zarazem do fascynującego świata malarstwa.

 

 Magdalena Nosowska i Paulina Szymalak-Bugajska - czyli autorki tej publikacji, postawiły sobie za cel ukazanie podobieństw, różnić i najważniejszych wydarzeń w życiorysie Panów Malczewskich, które wpłynęły nie tylko na ich burzliwe losy, ale również i sztukę. Efektem jest pasjonująca, rzetelnie sporządzona i niezwykle klimatyczna biografia, którą znaczy życie i sztuka – w tym przypadku nierozerwalnie połączony ze sobą związek. Dlatego też można stwierdzić, iż książka ta ma szansę zainteresować sobą nie tylko miłośników malarstwa, ale też i wszystkich czytelników ciekawych ludzkich historii.

 

 Jacek Malczewski był geniuszem malarstwa - człowiekiem, który stworzył nowatorski nurt malarskiego symbolizmu na przełomie wieków, jak i też odmienił na zawsze spojrzenie na polskie malarstwo - tak wówczas, jak i po dzień dzisiejszy. Wszyscy znamy i zachwycamy się jego słynnymi obrazami z „Melancholią”, „Wigilią w Syberii”, „Błędnym kołem”, czy też „Chrystusem w Emaus”, na czele. Jednocześnie był on również postacią tragiczną, której losy znaczyły nieudane związki, brak zrozumienia ze strony mu współczesnych oraz samotność.

 

 Rafał Malczewski był człowiekiem wielu umiejętności - od malarstwa począwszy, poprzez rysownictwo, a skończywszy na literaturze i dziennikarstwie. Z pewnością też był też mniej utalentowanym malarzem od swojego ojca, który co prawda stworzył znane i popularne obrazy - na czele z „Pogodnym życiem” oraz „Portretem dwojga dzieci”, ale jednak nigdy nie osiągnął sławy i uznania Jacka Malczewskiego. Tym, co łączyło ich obu, to burzliwe i dramatyczne życie osobiste, znaczne w przypadku Rafała wojną, emigracją, chorobą i utratą bliskich.

 

 Książka ta wydaje się być w głównej mierze czymś na wzór porównania, a być może wręcz skonfrontowania życiorysów tych dwóch wielkich postaci - ojca i syna, artystów. Pogłębiając ów tezę stwierdzę, że w dużej mierze jest to również historia o życiu syna w cieniu wielkiego ojca, próbach wychodzenia z niego i staraniu się bycia przede wszystkim sobą - Rafałem Malczewskim, a nie tylko synem wielkiego Jacka Malczewskiego. I jeśli chodzi o moją osobę, to właśnie biografia Rafała i przegląd jego twórczości wzbudził we mnie większe emocje, ciekawość i zaintrygowanie - m.in. właśnie z powyższego względu.

 

 To książka o wielkich artystach i ich życiu, a tym samym również i ich niezwykłej, malarskiej twórczości. Dlatego też nie mogło w niej zabraknąć pięknych, stojących na wysokim poziomie technicznym i przede wszystkim jakże klimatycznych fotografii ów malarskich dzieł, które stanowią sobą tyleż ucztę dla naszych oczu, co i dają wyraz wielkości talentów Jacka i Rafała Malczewskich. I w tym sensie możemy potraktować lekturę tej książki jako niezwykłą wyprawę do galerii sztuki, w której to możemy przebywać tak długo, jak tylko zapragniemy. 

 

Spotkanie z tą biograficzną pozycją jest dla nas czasem niezwykle interesującego odkrywania życiorysów, sztuki, ale też i tej bardziej ludzkiej twarzy, tytułowych bohaterów. To fakty, potwierdzone zdarzenia oraz liczne ciekawostki i anegdoty, które dopełniają sobą obrazu życia – w jakiejś mierze tragicznego, tych dwóch wielkich artystów, o których trzeba pamiętać i którzy wnieśli tak wielki wkład w kształtowanie się polskiej kultury.

 

„Klan Malczewskich” to książka, po którą w mej ocenie może sięgnąć absolutne każdy z nas. I nie jest tu istotne, czy jesteśmy wielkimi znawcami malarstwa, czy też wybieramy się do galerii sztuki raz na kilka lat, gdyż pozycja ta jest tak dobrze i zarazem przystępnie napisaną, iż każdy czytelnik będzie w pełni zafascynowany tą relacją o ludzkich losach, sztuce i historii. Ze swej strony oczywiście gorąco zachęcam was do tego, byście sięgnęli po ten tytuł - naprawdę warto!

 
 

 

 


Informacje:

  • Autor:
    Paulina Szymalak-Bugajska, Magdalena Ewa Nosowska
  • Gatunek:
    Biografia, Sztuka
  • Tytuł Oryginału:
  • Język Oryginału:
  • Przekład:
  • Liczba Stron:
    320
  • Rok Wydania:
    2022
  • Wymiary:
  • ISBN:
    9788321352008
  • Wydawca:
    Arkady
  • Oprawa:
    Twarda
  • Miejsce Wydania:
  • Ocena:

    6/6

    5/6