Okładka wydania

Uciekinier

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Uciekinier | Autor: Daniel Silva

Wybierz opinię:

Izuś

Uciekinier to książka dla ludzi o mocnych nerwach i lubiących drastyczne i krwawe zabójstwa, niecne porachunki i odrobinę miłości.

 

Z tym ostatnim akurat nie mam problemu, wiadomo prawie każda kobieta lubi książki o miłości, jednakże porachunki, zemsta, honor, i odwaga to coś w sam raz dla każdego mężczyzny.

 

Nie wiem dlaczego, ale wydaje mi się, że Uciekinier to książka typowo dla mężczyzn. Pewnie znajdą się czytelniczki, które zaliczą tą książkę do ulubionych, ja akurat nie.

 

Gabriel Allon na początku książki wydaje się być mężczyzną prawie idealnym.

 

Wraz z ukochaną kobietą Chiarą mieszka we Włoszech, ma pasję - odrestaurowuje stare obrazy, za sobą ma burzliwą przeszłość, i wraz z ukochaną kobietą pragnie mieć dziecko.

 

Istna sielanka. Gabriel mimo tego, że zachowuje się "normalnie" ciągle w sobie przeżywa wiedeński zamach, w którym zginął jego ukochany syn, a matka jego dziecka wylądowała w zakładzie psychiatrycznym. To właśnie po tych wydarzeniach mężczyzna postanowił nie narażać rodziny na żadne niebezpieczeństwa i osiadł w spokojnym miejscu.

 

Sielanka kończy się gdy Gabriel otrzymuje informację o porwaniu jego najlepszego przyjaciela rosyjskiego agenta Grigorij Bułganow'a. Gabriel nie wyobraża sobie, żeby on najlepszy agent izraelski, a zarazem przyjaciel porwanego, nie wziął udziału w tej akcji.

 

Okazuje się, że najprawdopodobniej za porwaniem stoi chroniony przez Kreml, Iwan Charkow, z którym Gabriel "ma na pieńku".

 

Rozpoczyna się walka na śmierć i życie.

 

Dla mnie największym zaskoczeniem było to, że Gabriela poznałam jako spokojnego faceta, a okazał się człowiekiem zdolnym do wszystkiego, zimnym i bezlitosnym. Mężczyzna o dwóch twarzach.

 

Autor książki narzucił stosunkowo szybkie tempo, także nie sposób się nudzić. Książkę mimo swojej obszerności czyta się zaskakująco szybko, i dobrze.

 

Myślę, że doceni ją każdy czytelnik lubiący dużo wrażeń!

 

Polecam.

Odcień purpury

W dzień finałowej potyczki zawodów szachowych znika jeden z zawodników – Grigorij Bułganow, uciekinier należący niegdyś do rosyjskich służb specjalnych. Szefowie brytyjskiego wywiadu podejrzewają, że uciekł on z powrotem do Rosji, w co jednak nie jest w stanie uwierzyć Gabriel Allon, któremu kiedyś Grigorij uratował życie.

 

Nagrania z kamer przemysłowych wskazują, że ostatni raz był widziany po godzinie osiemnastej, po tym jak wsiadł do czarnego mercedesa sedana i odjechał z nieznanymi ludźmi. Gabriel stara się za wszelką cenę oczyścić Grigorija z podejrzeń o bycie podwójnym agentem oraz odkryć, co tak naprawdę zmusiło jego dawnego kompana do nagłego zniknięcia.

 

„Uciekinier" jest dziewiątym tomem, którego głównym bohaterem jest znany ze swoich talentów malarskich i zamiłowania do sztuki, agent izraelskiego wywiadu - Gabriel Allon. Tym razem, zmuszony przerwać pracę nad odrestaurowywaniem XVII-wiecznym obrazu na zlecenie Watykanu decyduje się na zebranie oddziału składającego się z sześciu ludzi znanych pod kryptonimem Barak z hebrajskiego oznaczający „Błyskawicę" ze względu na umiejętności szybkiego zebrania się i uderzenia prosto w wroga. Cała operacja jednak staje się bardziej skomplikowana, gdy na jaw wychodzi fakt, iż związek z niedawnymi wydarzeniami ma również jeden z największych wrogów Gabriela – Iwan Charkow.

 

Jak przystało na powieść szpiegowską w książce przeważają dokładne opisy tajnych operacji, jednak – co ważne często są one przybliżane czytelnikowi dopiero po wykonaniu zadania, tak, że podczas czytania nasuwa się jedynie pytanie „Jak to zrobili?". A zrobione jest wszystko bez wątpienia w wielkim stylu. Niektóre z działań, jak chociażby moment w którym Grigorij wsiada do samochodu zostają poddane gruntownej analizie, inne natomiast ograniczają się tylko do podania niezbędnych informacji na temat tego, jak przeprowadzono daną akcję. Również metody prowadzenia przesłuchań, porwań oraz pozbywania się niewygodnych świadków zasługują na uznanie. Przeprowadzane są od najbanalniejszych zasadzek, po wyrafinowane użycie radioaktywnego polonu-210.

 

Pomimo, iż jest to dziewiąty tom serii książkę można czytać bez znajomości poprzednich pozycji. Co prawda, momentami pojawiają się nawiązania do poprzednich części, jednak każdy szczegół potrzebny do zrozumienia fabuły zostaje przez autora przypomniany i wytłumaczony tak, by czytelnik mógł być na bieżąco z powiązaniami głównego bohatera z poszczególnymi postaciami.

 

Podsumowując, całość prezentuje się bardzo dobrze, pokazując, jak naprawdę wyglądają polityczne układy między różnymi grupami i ile z tego okazuje się w rzeczywistości prawdą. Podejrzewam jednak, że książka ze względu na swoją tematykę bardziej przypadnie do gustu męskiemu gronu czytelniczemu oraz fanom gatunku spragnionym lekkiej, dobrze napisanej powieści szpiegowskiej.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial