Okładka wydania

Naga Cytra

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Shan Sa
 • Tytuł Oryginału: La Cithare Nue
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Francuski
 • Przekład: Krystyna Sławińska
 • Liczba Stron: 272
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145 x 205 mm
 • ISBN: 9788374955171
 • Wydawca: Muza
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6

  4/6

  2/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Naga Cytra | Autor: Shan Sa

Wybierz opinię:

Miqa

„(...)cytra nie jest instrumentem muzycznym. To dar niebios..."
Cytra jest to dawny, ludowy instrument muzyczny o płaskim pudle rezonansowym. Posiada struny, gra się na nim szarpanymi ruchami.

 

Shan Sa, chociaż urodziła się w Pekinie, obecnie tworzy i mieszka w Paryżu. Wszystkie jej powieści są więc tłumaczone z francuskiego. Mimo to, pisarka utrzymuje swoje książki w konwencji kultury chińskiej, co czyni je ciekawszymi i bardziej unikalnymi. „Naga cytra" to książka pełna magii i wplecionej w fabułę powieści, historii Chin.

 

Książka jest podzielona na 9 rozdziałów. Powieść rozpoczyna kawałeczek historii Chin, który ma być wprowadzeniem do dalszej części lektury. Akcja powieści rozpoczyna się w roku 400, kiedy to zaczynamy poznawać historię życia Młodej Matki, która ma ogromne znaczenie dla całości powieści. Naprzemiennie będzie tu pokazana historię Młodej Matki i Shen Fenga, młodego lutnika, aż do czasu, gdy ich drogi się niespodziewanie połączą...

 

Młoda Matka była piękną kobietą z arystokratycznego rodu Równiny Środka. Historia jej życia jest smutna – dziewczyna w młodym wieku zostaje porwana i zmuszona do małżeństwa z chińskim wojownikiem Liu. Jednak nie narzeka na swój los, wręcz przeciwnie, dzielnie znosi trudy życia swoje i swojego męża. Mimo że Liu był niskiego pochodzenia, w końcu zostaje cesarzem, a Młoda Matka cesarzową. Niestety szczęście dwojga nie trwało długo. Niedługo po tym cesarz Liu umiera, a cesarzowa znajduje schronienie w buddyjskim klasztorze. Jednak i tam nie zaznała szczęścia. Po 20 latach spokojnego życia zostaje oskarżona o spisek i zmuszona do popełnienia samobójstwa.

 

Z drugiej strony mamy historię sieroty – Shen Fenga biednego, młodego lutnika, który pragnie w życiu coś osiągnąć. Przyjaciel Fenga, Zhu Bao, namawia go by razem obrabowali z drogocennych skarbów grobowiec jakiejś arystokratki. Dzięki temu będą mogli zabezpieczyć się finansowo na przyszłość. Zhu wierzy, że pieniądze pomogą mu, ponieważ pewna mniszka urodzi jego dziecko, a Shen będzie mógł założyć własną rodzinę i dalej opiekować się swoim mistrzem. Niestety w grobowcu nie znajdują żadnych bogactw. Obaj zwracają jednak uwagę na wyjątkowe drewno wieka trumny i zabierają je ze sobą, jako, że idealnie będzie nadawało się na cytrę. Shen wiedząc, że nie może dalej pozostać na lądzie, bo grozi mu kara za zbeszczeszczenie grobowca ucieka na statek piracki. Nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że kradnąc wieko trumny przywołał na świat ducha pięknej kobiety... Duch Młodej Matki to postać metafizyczna, lecz dla Shen Fenga staje się całkowicie realna. Mężczyzna zakochuje się w Młodej Matce, nie myśląc rozsądnie nie zwraca uwagi na konsekwencje swoich czynów...

 

„Śmierć rozdziela ludzi, lecz myśl o śmierci zbliża ich i zaciera wszelkie różnice."

 

Nie zabraknie tu także wielu barwnych opisów miejsc i wydarzeń, a dzięki zabiegowi retrospekcji opisywana historia staje się jeszcze ciekawsza. Bohaterowie powieści są bardzo precyzyjnie wykreowani. Ich historia wciąga i budzi w czytelniku wiele emocji. Warto również zwrócić uwagę na okładkę, której stonowane kolory i świetne zdjęcie ukazujące kobietę z głównym rekwizytem książki, naprawdę przyciągają wzrok.

 

„Naga cytra" to już 7 powieść Shan Sa, która ukazała się w Polsce. Mam nadzieję, że będę jeszcze miała okazję przeczytać pozostałe jej książki, bo styl pisarki bardzo mi się spodobał. Zdecydowanie polecam każdemu, kto poszukuje ciekawej lektury na wysokim poziomie i chce poznać chociaż odrobinkę historii Chin.

Magda

Shan Sa- chińska pisarka tworząca w języku francuskim. Jako dziecko nazywała się Yan Nini, oznaczające po chińsku dziewczynkę. W 1997 roku wydała we Francji swój debiut literacki- Bramę Niebiańskiego Spokoju.

 

„Tak jak ludzie, przedmioty też mają jakieś życie, jakąś drogę, myśli. Niektóre w cudowny sposób unikają zagłady, pokonują meandry przypadku i powracają do świata żywych".

 

Rok 400. Pochodzącą z arystokratycznego rodu Równiny Środka Młodą Matkę poznajemy w momencie, kiedy rodzi swoje pierwsze dziecko. Z biegiem czasu odkrywamy jej smutną historię. Jako młodziutka dziewczyna została porwana przez chińskiego wojownika Liu. Ten, pomimo swojego niskiego pochodzenia, ma ambicję zostać cesarzem. Młoda Matka dzielnie znosi samotność i dzieli z mężem wszelkie trudy życia, wiernie trwając u jego boku. W końcu marzenie Liu się spełnia- zostaje cesarzem, a Młoda Matka cesarzową. Niedługo potem Liu umiera, a jego żona postanawia zamknąć się w buddyjskim klasztorze. Przez ponad dwadzieścia lat wiedzie tam spokojne życie, po czym zostaje oskarżona o spisek i zmuszona do popełnienia samobójstwa.

 

Rok 581. Zhu Bao zakochany w buddyjskiej mniszce spodziewającej się jego dziecka postanawia splądrować grobowiec pewnej arystokratki. O pomoc prosi swojego przyjaciela, młodego lutnika Shan Fenga. Niestety okazuje się, że grobowiec nie kryje żadnych bogactw i mężczyźni kradną wykonane z niezwykłego drewna wieko trumny, które idealnie nadaje się na cytrę. Szybko okazuje się, że wieko trumny rzeczywiście jest niezwykłe- wniknął w nie duch pięknej kobiety. Shang Feng kradnąc je, przywołał z powrotem na świat Młodą Matkę, która odtąd mu towarzyszy i kradnie serce... W taki właśnie niezwykły sposób w Nagiej cytrze splatają się historie dwóch, żyjących w różnych czasach, osób.

 

Książka ukazuje fragment historii Chin. Autorka za pomocą barwnego i niezwykle plastycznego języka stwarza niesamowity klimat w powieści. Poznajemy dwie, umiejscowione w różnym czasie, historie, które jednakowo nas absorbują. Jest w nich coś niezwykłego, poetyckiego i trudnego do uchwycenia- niezwykły klimat, tak charakterystyczny dla wschodnich pisarzy.

 

Niestety, książka ma również swoje wady. Dla mnie największą z nich była mnogość opisów. Dialogi, jeśli w ogóle się pojawiają, są bardzo krótkie. Zanim przyzwyczaiłam się do tego specyficznego stylu autorki, niektóre fragmenty były dla mnie dosyć trudne w odbiorze, a czytanie męczące. Momentami nawet traciłam wątek. Na szczęście im dalej zagłębiałam się w tę historię, tym bardziej potrafiłam docenić taką, a nie inną konstrukcję powieści. Nagą cytrę polecam wszystkim, którzy nie boją się długich opisów i lubią tego typu historie. Ze swojej strony dodam jeszcze, że książka do najłatwiejszych nie należy i wymaga skupienia podczas czytania. Raczej nie nadaje się na lekturę po ciężkim dniu.

Cinnamon

W zeszłym roku miałam okazję przeczytać „Dziewczynę grającą w go" Shan Sy, która bardzo przypadła mi do gustu. Postanowiłam, że koniecznie muszę zdobyć następne pozycje tej autorki. Okazja nadarzyła się w zeszłym miesiącu, kiedy to otrzymałam w prezencie jej najnowszą książkę „Nagą cytrę". Od razu oczarowała mnie jej subtelna, całkowicie zaspokajająca moje potrzeby estetyczne okładka. Już na wstępie stwierdziłam, że książka przypadnie mi do gustu tak samo, jak „Dziewczyna grająca w go", ale jakież było moje rozczarowanie...

 

Akcja powieści rozgrywa się między V a VI wiekiem w Chinach. Z założenia miała przedstawiać niezwykłą historię miłości dwojga ludzi, ale tak naprawdę zaserwowany został nam obraz wojny Chińczyków z barbarzyńcami, która rozpoczęła się w III wieku, upadek Chin oraz ponowne ich zjednoczenie. A więc: historia miłości. Głównymi bohaterami są Młoda Matka żyjąca w czasach wojny i Shen Feng – młody uzdolniony lutnik żyjący ponad sto lat po Młodej Matce. Uczucie między tym dwojgiem wydaje się być niemożliwe, ponieważ kobieta od dawna nie żyje, ale po tym, jak w wyniku splądrowania grobu bogatej arystokratki Shen Feng zostaje w posiadaniu zabytkowego wieka trumny, który chce przeznaczyć na wykonanie swojej najlepszej cytry, przywołuje duszę Młodej Matki, w której się zakochuje. A w między czasie, zanim dojdzie do ich spotkania, poznajemy zawiłą historię bohaterów...

 

To ogólny zarys tej historii. Shan Sa przedstawia ją naprzemiennie z perspektywy dwóch różnych wieków i ich bohaterów, w narracji trzecioosobowej. Wszystko byłoby pięknie – przedstawione realia, zgodność historyczna, ciekawy pomysł na fabułę – gdyby nie nudna narracja, rozległe opisy, wciąż wybijające z rytmu lektury wątki (wprawdzie istotne, ale i tak denerwujące). Więcej tu jest pobocznych wątków niż uczucia dwojga ludzi. I cytry – bardzo dużo jest tutaj cytry. To jest akurat na plus, bo cytra jest wspaniałym instrumentem wydającym piękne dźwięki.

 

Specyficzny język literacki Shan Sy nie trafi w gusta każdego. To, co w „Dziewczynie grającej w go" mnie oczarowało, w „Nagiej cytrze" po prostu mnie irytowało. Wzniosły, wymuszony ton miał być zabiegiem imitującym literaturę wyższych lotów, a w rzeczywistości denerwował i nużył. I to bardzo... Plastyka obrazu też jest jakaś nierealna, nienamacalna, bohaterowie nie pozwalający przywiązać do siebie czytelnikowi. Ogólnie powieść bardzo mi się dłużyła. Dawno tak nie zmuszałam się do przeczytania książki...

 

Jak widzicie, jestem bardzo niezadowolona z tej powieści, jednak nie skreślam twórczości Shan Sy na straty. Mam nadzieję, że kolejna powieść, po którą sięgnę, będzie bardziej wartościowa...

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial