Między Niebem A Piekłem

Autor: Grzegorz Polaczek

Okładka wydania

Między Niebem A Piekłem


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Isadora

Kiedy tylko przeczytałam opis książki, z którego wynikało, że jest to historia skazanych na swoje towarzystwo dwóch odwiecznych antagonistów - anioła i diabła - w dodatku opowiedziana z humorem, bez wahania skusiłam się na lekturę. Spodziewałam się lekkiej, dowcipnej, może nawet ironicznej opowieści - i nie zawiodłam się. Książka Grzegorza Polaczka rozbawiła mnie do łez, i to niejeden raz. Ale po kolei.

 

Uciekinier z piekła, diabeł z Departamentu Kuszeń o imieniu Seth ma nie lada problem: próbuje znaleźć na Ziemi schronienie przed swoimi rozwścieczonymi pobratymcami. W jednym z klubów, gdzie bezskutecznie próbuje znieczulić się alkoholem, jego wzrok pada na spitego do nieprzytomności osobnika, w którym bezbłędnie rozpoznaje anioła. W głowie zaintrygowanego Setha wykluwa się plan; postanawia wprosić się do jego domu i przechować tam do momentu przyschnięcia sprawy słusznie zakładając, że najciemniej pod latarnią i żadnemu diabłu nie przyjdzie do głowy szukać go w towarzystwie anioła.

 

Seth i anioł o wdzięcznym imieniu Bartłomiej dochodzą do porozumienia, które jednak bardzo przypomina zawieszenie broni. Okazuje się, że obaj znaleźli się w niezbyt komfortowej sytuacji: Seth musiał opuścić piekło z obawy przed konsekwencjami intrygi uknutej przez współbraci, natomiast Bartłomiej został wydalony z nieba wskutek zawiści anielskich karierowiczów.

 

Koegzystencja anioła i diabła nie przebiega bez zgrzytów; bezustannie się sprzeczają, drażnią, prawią sobie złośliwości, ale też konfrontują poglądy i powoli się docierają. Nie byłoby przesadą stwierdzić, że zaczęli pałać do siebie sympatią, choć żaden z nich nigdy by się do tego nie przyznał.

 

Pewnego dnia Bartłomiej poznaje Agatę, samotną matkę wychowującą dorastającą córkę Milenę, a znajomość ta wprowadza niemały zamęt w ich wzajemne stosunki...

 

"Między niebem a piekłem" to pełna humoru opowieść, którą czyta się jednym tchem. Perypetie anioła i diabła próbujących odnaleźć się w tak niecodziennej sytuacji i zmierzyć z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi ziemska rzeczywistość, życie w niedoskonałym ludzkim ciele, a przede wszystkim bliska obecność wroga, na którego towarzystwo jest się skazanym, generuje masę zabawnych sytuacji. Autor z rozmachem i bez umiaru operuje komizmem słownym i sytuacyjnym wynikającym ze zderzenia przeciwieństw. Jego wizja piekła, nieba oraz zaludniających je istot jest nie tylko spójna, ale również ironiczna i swojska, budzi wiele skojarzeń z polską rzeczywistością. Anioł to notoryczny bałaganiarz, naiwny, nieżyciowy moralista, a przy tym nudziarz i pantoflarz. Diabeł zaś budzi ogromną sympatię jako cyniczny znawca ludzkiej natury i czarujący drań. Zło jest bardziej pociągające od dobra - temu stereotypowi autor najwyraźniej hołduje, jednak udało mu się wnieść powiew świeżości w ten dość ograny schemat. Interesująca jest również koncepcja nieba i piekła, które pod wieloma względami są do siebie bardzo podobne - swoją strukturą przypominają wielkie korporacje z charakterystycznymi dla nich zjawiskami: wyścigiem szczurów, rozbudowaną biurokracją, karierowiczostwem, traktujące swoich pracowników jak trybiki w maszynie. Walka o ludzkie dusze przypomina zaś spektakularne pojedynki pomiędzy agentami wrogich służb.

 

Również ta koncepcja nie jest czymś nowym, ale poczucie humoru autora przydało jej nowego blasku i sprawiło, że lekturę czytałam z prawdziwą przyjemnością.

 

Lekki, elokwentny styl oraz przystępny, momentami potoczny język dodają powieści charakteru i klimatu, podobnie jak błyskotliwe dialogi i słowne potyczki bohaterów. Zabawne i interesujące są także wyjątkowo celne spostrzeżenia na temat ludzkiej natury i ziemskiej rzeczywistości widziane z podwójnej perspektywy: diabelskiej i anielskiej.

 

Jedyne, do czego mogę się przyczepić, to pewien drobny feler w konstrukcji powieści: z niektórych wątków pobocznych niespodziewanie zrobiły się samodzielne opowieści, ale nie jest to kwestia, która wpływałaby negatywnie na obraz całości.

 

Serdecznie polecam "Między niebem a piekłem" każdemu czytelnikowi tęskniącemu do lekkiej, pełnej humoru i niebanalnej lektury.

WickerSun

Postaci aniołów i diabłów to jedne z najczęściej pojawiających się motywów w literaturze. Od najmłodszych lat uczono nas, na podstawie skojarzeń, że anioł oznacza coś dobrego, niebiańskiego, a diabeł to ktoś zły, kto porwie nas, jeśli nie będziemy grzeczni. W szkole czytamy o aniele jako zwiastuniepozytywnych wiadomości, pocieszycielu, przewodnikui symbolu doskonałości oraz piękna. Diabeł, od zawsze stawiany w opozycji, jest podłym kusicielem, królem grzechu, prowokatorem i sprawcą szaleństwa, opętania. Ciężko uwolnić się od tych stereotypowych opisów, dlatego pomysł Grzegorza Polaczka na to, by przedstawić tych odwiecznych wrogów z całkiem innej perspektywy, wydał mi się ciekawy i interesujący od pierwszego rozdziału jego książki:Między niebem a piekłem.

 

Nie trudno się domyślić, kim są główni bohaterowie tej opowieści. Jednak z pewnością ciężko wyobrazić sobie jej pierwszą scenę: opisany zostaje bar, w którym nasz symbol dobroci, anioł Bartłomiej, najzwyczajniej w świecie się... upija, co doskonale wykorzystuje Seth, który musiał uciekać z piekła z powodu intryg. Tak oto zaczyna się współpraca dwóch istot, które powinny się wzajemnie nienawidzić. Każdy miłośnik powieści fantastycznej od razu pozna, że trafił na właściwą książkę. Zarówno diabeł, jak i anioł, ukazani są z perspektywy ludzkiej; chodzą, piją, noszą koszule i mieszkają w domu. Obaj są sprytni, dociekliwi i bystrzy. Od pierwszych stron powieści uśmiech nie znika z twarzy czytelnika, a o czy chłoną każdą specyficzną rozmowę bohaterów książki. Niebo i piekło ukazane są jako dwie potężne instytucje, dla których anioły i diabły pracują. Bartłomiej został wydalony na ziemię i postanowił zbadać ludzkie zachowania i reakcje w środowisku wolnym od anielskich porad i diabelskiego kuszenia.

 

Dzięki sprawnie poprowadzonej akcji, książkę czyta się w błyskawicznym tempie. Jednak w pewnym momencie humorystyczna powieść fantastyczna zamienia się w dramat obyczajowy. Nie widać tego od razu, ponieważ autor tak skonstruował dialogi, aby uwydatniający się komizm sytuacyjny nie pozwolił na nudę czy zniechęcenie. Nagle Bartłomiej i Seth zostają jakby zepchnięci na plan drugi, a wspomniane wcześniej wątki -typowo ziemskie- przejmują główną rolę (problem macierzyństwa) i pojawiają się nowi bohaterowie (m.in. Agata, która swoją osobą namiesza w życiu naszego anioła). Nie zakłóca to prawidłowego odbioru, jest jednak dużym zaskoczeniem i to od czytelnika zależy, czy pozytywnym czy też negatywnym.

 

Autor napisał książkę językiem prostym, zrozumiałym, nie stronił też od kolokwializmów; częste są potyczki słowne między aniołem i diabłem, w których nazywają się głupkami lub idiotami. Potocznych kozaków i frajerów też w powieści nie brakuje, co wcale nie odpycha, wręcz przeciwnie, sprawia, że dowcip utrzymuje się na pierwszym miejscu plusów książki.
Dla mnie największym zaskoczeniem był opis głównych postaci, ironicznie przedstawionych jako niegrzecznych chłopaków, którym czasami po prostu coś nie wychodzi. To niewiarygodne, jak bardzo przypominają nas, zwykłych śmiertelników, którzy borykając się z codziennością, często wahamy się, jak postąpić w życiu i czyjej rady posłuchać: siedzącego na jednym ramieniu anioła czy kuszącego nas na drugim diabła?

 

Dawkę dobrego humoru zapewniają też dopisane bohaterom epitety takie jak: wściekły anioł czy troskliwy diabeł, co w rzeczywistości ciężko sobie wyobrazić.
Nie jest to książka dla tych, którzy lubią konkretny schemat gatunkowy, ponieważ autor nie przestrzega tej reguły, zaczynając od fantastyki, a na życiowych problemach kończąc. Spodoba się za to miłośnikom powieści, opisującej ludzkie troski lekko i dowcipnie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!