Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Stroiciel Śpiewu Ptaków

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Stroiciel Śpiewu Ptaków | Autor: Lech Mucha

Wybierz opinię:

Isadora

Czy zdarzyło Wam się kiedyś marzyć o lataniu? O majestatycznym szybowaniu po bezchmurnym niebie na miarę sokoła, nurkowaniu z wysokości w falach oceanu niczym mewa czy oszałamiających podniebnych podróżach wraz z kluczem dzikich gęsi? Jakie to uczucie doświadczać niedostępnej nam nieskrępowanej wolności i szalonej swobody?
W świecie wykreowanym przez Lecha Muchę podobne fantazje stają się możliwe...

 

Osierocony chłopiec przezywany Szczerbatym spotyka tajemniczego staruszka imieniem Kruk. Okazuje się, że jest on stroicielem śpiewu ptaków - człowiekiem, który potrafi przenieść swoją duszę w ciało dowolnego ptaka, by latać w przestworzach i doświadczać wrażeń nieosiągalnych dla zwykłych ludzi. Kruk zauważa podobne predyspozycje u Szczerbatego i postanawia podzielić się z nim tajemnicami swej sztuki. Pod jego opieką chłopiec uczy się wcielać w ciała ptaków, widzieć ich oczami, słyszeć to, co one, czuć wolność szybując po niebie. Szczerbaty, który na cześć ocalonego przez siebie ptaka otrzymuje imię Jastrząb, bardzo szybko opanowuje nowo nabyte umiejętności. Jednak podczas lotu w ciele jastrzębia zostaje podstępnie pozbawiony możliwości powrotu do własnego ciała przez alchemika Vladimira i czarownicę Zoe. Jastrząb wraz z telepatką Katją oraz doświadczonym stroicielem Bażantem wyruszają w pogoń za złodziejami jego ciała, które przywłaszczył sobie śmiertelnie chory alchemik. Na swej drodze spotykają niesfornego chłopca Wróblika mającego zadatki na stroiciela, uczynną Korię - żonę handlarza soli oraz fascynującego i niebezpiecznego Daggera, który podaje się za wędrownego muzyka.

 

Katja coraz bardziej przywiązuje się do uwięzionego w ptasim ciele Jastrzębia, co osłabia jej czujność i naraża na ataki wrogów, zwłaszcza ze strony towarzyszki Vladimira, zazdrosnej o wdzięki Katji, śmiertelnie niebezpiecznej czarownicy Zoe. Kiedy dochodzi do ostatecznego starcia, jego wynik jest trudny do przewidzenia, jednak alchemik ma nad Jastrzębiem pewną przewagę - magiczny hełm umożliwiający ekranowanie myśli.

 

"Stroiciel śpiewu ptaków" to książka, do której przyciągnął mnie piękny, poetycki tytuł oraz opis na okładce zapowiadający co prawda traktowaną przeze mnie z rezerwą opowieść z gatunku fantasy, ale jednocześnie intrygujący oryginalną tematyką, z jaką do tej pory nigdy się nie spotkałam.

 

Ta niewielka objętościowo powieść mile mnie zaskoczyła i ogromnie przypadła do gustu. Szczególnie spodobała mi się koncepcja, w myśl której staje się możliwe wcielenie się w dowolnego ptaka i dzielenie jego przeżyć; to bardzo kusząca wizja będąca jednocześnie wyrazem odwiecznej ludzkiej tęsknoty za lataniem, której tak zazdrościmy ptakom. Sposób, w jaki wykorzystał ją autor jest zdumiewająco świeży i niebanalny, zaś dzięki sugestywnym, zapadającym w pamięć opisom, poprzez które czytelnikowi udziela się fascynacja autora, kompletne pogrążenie się w lekturze jest tylko kwestią czasu.

 

Oczywiście jak to z debiutami bywa i w tym przypadku autor nie ustrzegł się pewnych niedociągnięć; brakowało mi na przykład bardziej dopracowanych realiów wykreowanego świata. Potencjalnie atrakcyjna późnośredniowieczna rzeczywistość pozostaje zaledwie w tle historii Jastrzębia i Katji, a szkoda. Jednak takie rozwiązanie posiada swoją zaletę: pozwala skoncentrować się tylko i wyłącznie na atrakcyjnym głównym wątku powieści. Mocny i wyraźny kontrast pomiędzy dobrem a złem jest nieco zbyt jaskrawy, aczkolwiek dobrze się sprawdza w kontekście całej historii. Barwnym i charakterystycznym postaciom dodałabym nieco więcej głębi psychologicznej, natomiast fabuła, choć niezbyt zawiła, skutecznie przykuwa uwagę i intryguje.

 

"Stroiciel śpiewu ptaków" to piękna opowieść o świecie pełnym ludzi dysponujących nadzwyczajnymi zdolnościami psychicznymi. Są wśród nich telepaci, złodzieje myśli, stroiciele śpiewu ptaków (jakkolwiek melodyjnie brzmi ta nazwa, nijak się ma do ich faktycznych umiejętności), a także wiedźmini i czarownice. To alternatywny świat z naszych marzeń, w którym możliwe staje się przeniesienie ludzkiej duszy w ciało ptaka - i wszelkie wynikające z tego faktu konsekwencje. Oryginalny pomysł, nie najgorsze wykonanie, nieco chropawy styl i ekspresyjna narracja, sprawnie prowadzona fabuła oraz zaskakujące, po męsku wzruszające zakończenie z nawiązką wynagradzają nieliczne mankamenty tej niezwykłej powieści.
Serdecznie polecam wielbicielom lekkiej fantastyki - to urokliwa opowieść o niezwyczajnej miłości i wyjątkowej więzi człowieka z naturą oraz poruszająca wariacja na temat jednego z najpiękniejszych marzeń ludzkości.

Alex9

Człowiek jest częścią przyrody, jej nieodrodnym dzieckiem, jedno na drugie ma wpływ, często, jakąś częścią siebie czujemy, że jesteśmy jej integralnym elementem. Jednak na co dzień zapominamy o tym, żyjąc w świecie gdzie prym wiedzie technika i technologia, gdzie nie ma miejsca na naturę i jej czar. Książka "Stroiciel śpiewu ptaków" przenosi czytelnika w świat gdzie zwierzęta i ludzie mogą stać się jednym, połączyć się i żyć ze sobą w symbiozie. Już pierwsze strony wskazują czytelnikowi, że opowieść, którą rozpoczął czytać łączy ze sobą klimat baśni i mitu, a magia łączy wszystkie detale w historię, gdzie dobro i zło walczy ze sobą. Co zwycięży w ostatecznej pojedynku - prawda czy podstęp?

 

Jastrząb jest stroicielem śpiewu ptaków, wędruje po wioskach oraz miastach i graniem zarabia na życie, ale nie jest jedynie wędrownym grajkiem. Jego sekret nie zna wielu, tylko jemu podobni zauważają to co skrywa, czasem jest on wyjawiany tym, którzy również posiadają niezwykły talent, lecz jeszcze o nim nie wiedzą. Niektórzy marzą by świat oglądać nie tylko z lotu ptaka, ale i o tym by stać się nim. Dane jest to nielicznym, nie każdy umie opuścić swoje ciało i wejść w ptasi umysł, zagrożenie czyha na każdym kroku, jeden nierozważny ruch i śmierć dosięgnie zwierzę i człowieka. Ale połączenie jaźni dwóch istot warte jest poniesienia takiego ryzyka. Jastrząb przez lata żył w dwóch światach, a raczej jednym, bo wcielanie się w ptasią postać łączyło to co wydawało się całkowicie odrębne. Czas spędzany poza ciałem jednak zostaje przez kogoś wykorzystany, chwila nieuwagi i wiara w słowa sprawia, że to co do tej pory było zabawą staje się nagle przekleństwem. Jak będąc uwięzionym w ciele ptaka odzyskać ludzką postać, gdy ktoś inny zawładnął nim? Rzeczywistość nabiera całkowicie innego znaczenia, to co było dobrowolne staje się nagle przymusowym rozwiązaniem, ale są osoby, chcące pomóc w tej trudnej sytuacji, lecz czy się uda odwrócić przemianę? Na drodze do odzyskania cielesności stoi wiele przeszkód, ale ludzka wola wiele umie przezwyciężyć. Może Katja, umiejąca czytać myśli ludzi i zwierząt, będzie w stanie pomóc Jastrzębiowi? Łączy ich dużo, nawet sami nie spodziewają się ile, ale zło nie śpi i na ich drodze pojawi się nie raz.

 

Baśń - nie - baśń, bajka - nie - bajka, mit - nie - mit, magia i walka dobra ze złem, historia o przyjaźni, przekraczającej granice pomiędzy ludźmi i zwierzętami. Okładka wprowadza czytelnika w świat gdzie jasna strona życia walczy z jej mrocznym odpowiednikiem, dobro przeciwstawia się złu i nic nie jest niemożliwe. Akcja "Stroiciela śpiewu ptaków" rozgrywa się na tle świata odległego w czasie i przestrzeni od tego co otacza czytelnika, ale w wielu momentach podobnego. Pewne prawdy są uniwersalne, a czytający zauważą detale wspólne i dla naszej rzeczywistości i dla z tej książki Lecha Muchy. Bajkowość nie przesłania głównego motywu, jakim jest życie i prawo do wolności, a bohaterowie, na pozór zwykli ludzie, ukrywają to co odróżnia ich od innych i jednocześnie stanowi ich siłę.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial