Okładka wydania

Miotła I Ptak

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Miotła I Ptak | Autor: Wanda Chotomska

Wybierz opinię:

Scathach

Miotła i ptak to najnowsza książeczka Wandy Chotomskiej kierowana do dzieci.

 

W niej to zastajemy miotłę, przybywającą do miasta ze wsi. Jej pierwsze wrażenia są jednoznaczne: nowe miejsce zamieszkania jest przeraźliwie smutne. Zewsząd otaczają ją smutne blokowiska, a wszechobecny beton uniemożliwia ptakom wicie gniazd – nie ma drzew, nie ma radosnego ćwierkotu. Miotła dokonuje gorzkiej refleksji nad ludzkim pędem do coraz częstszego otaczania się wysokimi murami – to przemyślenie odczytywać możemy dwojako: jako dosłowne zabudowywanie się bezkresem betonowej szarości, ale też jako tworzenie murów wokół własnej osoby, pozbawianie innych ludzi dostępu do nas samych.

 

W nowym miejscu Miotła czuje się źle. Przejmuje ją smutek wywołany niejako na specjalne życzenie ludzi, którzy dobrowolnie rezygnują z kontaktów z naturą, w zamian za coraz większą ilość osiedli pozbawionych chociażby jednego drzewa.

 

Na drodze Miotły staje Ptak – zwierzątko, które próbuje założyć gniazdo, lecz zupełnie nie ma gdzie. Bohaterowie razem szukają odpowiedniej przestrzeni i niestety, jedyna roślina jaką znajdują, to drzewo wyhaftowane na dywanie. Chociażby Ptak ogromnie chciał zamieszkać przy ludziach, został pozbawiony takiej możliwości. Miotła niestrudzenie szuka jednak dalej: proponuje mu wylot komina i domową roślinkę. Niestety – bezskutecznie. Na jej drodze zawsze staje bowiem bohater jej nieprzychylny, przeganiający ją z miejsca na miejsce.

 

Miotła zaczyna czuć się coraz bardziej osamotniona i bezużyteczna. Dostrzega, że przeprowadzka do miasta była złym pomysłem, bo nikt jej tutaj nie potrzebuje: ludzie mają nowoczesne odkurzacze, specjalistyczne sprzęty do sprzątania, a ona – stara i zniszczona, wydaje się zupełnie odrzucona.

 

Nie może jednak być tak, by opowieść zakończyła się bez happy endu – po pewnym czasie Miotła znajduje swoje miejsce, zupełnie zmieniając oblicze miasta. Okazuje się, że tak naprawdę każdy jest potrzebny, wystarczy jedynie dobrze się zastanowić nad tym, w czym jesteśmy najlepsi.

 

Książeczka Chotomskiej to swoista parabola zachowań ludzkich. Autorka oddając głos przedmiotom i zwierzętom, przeniosła na nie charakterystyczne typy człowieka. Pokazała, że każdy z nas, choćby wielokrotnie odrzucony i niechciany, ma swoje zadanie do spełnienia, misję, mogącą zmienić życie wielu otaczających osób. By odnaleźć swoje prawdziwe przeznaczenie, często potrzebujemy kontaktów z drugim człowiekiem, pomocy z jego strony i uświadomienia nam naszych najmocniejszych stron.

 

Na kartach tej miniaturowej opowieści, Chotomska zawiera wiele wartościowych prawd, przyobleczonych w zgrabne metafory. Dzięki swojemu przesłaniu i stosunkowo niewielkiej objętości, książeczka ta przeznaczona jest absolutnie dla każdego!

 

Dzieciaki odnajdą nauczą się z niej jak szukać dobrych rozwiązań, poznają moc przywiązania, poświęcenia i przyjaźni. Na trudno szukać w pozycji tej rozbuchanego moralizatorstwa: to opowieść charakteryzująca się prostotą myśli i przekazu, zabawna, pełna ciepła, niosąca pozytywne przesłanie. Chotomska w wielu miejscach bawi się słowami. Niewątpliwą atrakcją książeczki są piosenki wyśpiewywane przez kolejnych bohaterów, a także utrzymana w jednym tonie szata graficzna.

 

Zachęcam do lektury.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto