Cyrk Odmieńców

Autor: Darren Shan

Okładka wydania

Cyrk Odmieńców


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Lucy

Darren Shan, a właściwie Darren O'Shaughnessy zadebiutował w 1999 roku powieścią dla dorosłych, po czym rozpoczął pisanie literatury młodzieżowej. Rok później światło dzienne ujrzał pierwszy z dwunastu tomów Sagi Darrena Shana, pod tytułem Cyrk odmieńców. Szybko okazało się, że był to strzał w dziesiątkę i seria bardzo szybko stała się światowym bestsellerem wśród książek dla młodych Czytelników.

 

Historia opowiada o losach zwykłego nastolatka – Darrena Shana, który w wyniku swej nadmiernej ciekawości i wielu zbiegów okoliczności, wplątuje się w niesamowitą przygodę. Do miasta, w którym mieszka przyjeżdża tajemniczy cyrk odmieńców, a chłopiec, który jest miłośnikiem horroru i wszystkiego, co straszne postanawia się tam wybrać. Towarzyszy mu przyjaciel – Steve. Wkrótce okaże się, że emocjonujący wypad stanie się preludium nieoczekiwanych zmian.

 

Narratorem powieści jest główny bohater – Darren. Często zwraca się do Czytelnika, by wyjaśnić powody swojego zachowania i odpowiedzieć na pytania, które mogą nasunąć się podczas czytania. Dzięki temu łatwiej jest go zrozumieć i wczuć się w jego sytuację. Jako, że to zwykły, dorastający chłopiec, młodszemu odbiorcy bez trudu przyjdzie utożsamienie się z nim. Tu należałoby pochwalić autora, ponieważ bohater jest dobrym i szlachetnym człowiekiem, dzięki czemu przekazuje Czytelnikom wiele cennych wartości.

 

Książkę czyta się szybko i lekko. Jest pełna humoru, ale nie brak tu sytuacji poważnych. To powieść z dreszczykiem o dorastaniu, przyjaźni i trudnych wyborach. Poza otoczką fantastyczną, mamy tu okoliczności, w których może znaleźć się każdy, a działania i dylematy Darrena, równie dobrze mogłyby być naszymi. Autor przestrzega nas przed kłamstwem i pochopnością, pokazuje do czego mogą doprowadzić nieprzemyślane, egoistyczne decyzje i udowadnia, że każdy uczynek niesie za sobą konsekwencje.

 

W Cyrku odmieńców spotkamy wiele fantastycznych postaci, czasem strasznych, innym razem śmiesznych. Będzie nieobliczalny człowiek-wilk, tajemniczy chłopiec-wąż, mężczyzna z gumy i wampir, który odegra tu znaczącą rolę. Poznamy również Madame Oktę, jedyną w swoim rodzaju tarantulę, potrafiącą wykonywać nawet najtrudniejsze sztuczki. Autor udowodni nam, że przerażający krwiopijcy, mimo że diabelnie przebiegli i pamiętliwi, niekoniecznie muszą być źli. Bardzo podobał mi się nowy rytuał przemiany w wampira. Lubię literaturę traktującą o tych stworzeniach, lecz do tej pory nie spotkałam się z podobnym i muszę przyznać, że byłam mile zaskoczona. Ciekawe, co jeszcze wymyśli twórca sagi.

 

Jako, że Cyrk odmieńców to pozycja dedykowana głównie młodzieży, musimy liczyć się z pewną dozą naiwności i przewidywalności. Jednak nie przeszkadza to jeśli odniesiemy do całości, fabuły, bohaterów i wartości, które propaguje. Jest to lektura, którą śmiało można polecić również starszym Czytelnikom, pragnącym czegoś lekkiego, co poruszy ich wyobraźnię i pozwoli choć na jedno popołudnie oderwać się od rzeczywistości. Mimo, że pierwsza część Sagi Darrena Shana nie wbiła mnie w fotel i nie wywarła na mnie piorunującego wrażenia, z pewnością sięgnę po kolejne tomy. Choćby dlatego, że zaciekawiła mnie ta historia i z chęcią dowiem się jak potoczyły się dalsze losy bohatera. Kolejny powód to przyjemność z jaką czyta się tą książkę – można zapomnieć o wszystkim i po prostu lekko, przyjemnie płynąć z prądem fabuły. Polecam tą pozycję wszystkim, którzy dość mają powagi i problemów dnia codziennego - z pewnością przeżyją niesamowitą przygodę.

Heyday

Często młodzieżówki kojarzą mi się z powieściami bez polotu. Takimi, w których brak jakiś większych emocji. Na szczęście książki Darrena Shana trochę osłabiły moją awersję do podobnych tytułów. Co jest jednak demotywujące w tej serii? Fakt, że w Polsce zostały wydane dopiero 3 części z 12! W dodatku nic nie wskazuje na to, że kolejne tomy się ukarzą. Pierwszy tom jest swoistym wstępem, w którym poznajemy głównego bohatera – Darrena Shana oraz wampira Crepsleya i kilka innych person. Wszystko skupia się na tytułowym Cyrku Odmieńców. Nasz nastolatek i jego przyjaciel wyruszają na tajemne przedstawienie. Darren nie zdawał sobie jednak sprawy z tego, że jest to początek jego historii. W wyniku pewnych komplikacji chłopak ma wybór: albo uratuje Steviego i zostanie asystentem wampira, albo jego kumpel zginie. Co wybierze, dość łatwo się domyślić.

 

Druga część opowiada tym razem o Cyrku Odmieńców i również o przyjaźni. Jest to temat, który – jak widać – autor bardzo lubi i cenię go za to. Tym razem Darren musi zaufać nowym osobom i przemóc się do picia krwi, przez co ciągle kłoci się z Crepsleyem. Poznaje również sama i R.V. – dwie persony, które zmieniają jego życie i mieszają je. Trzeci tom przedstawia nam kolejną historię jeszcze bardziej mrożącą krew w żyłach. Nie chcę nic więcej zdradzać, ale powiem, że nasz Darren w końcu się zakocha i poleje się ukochany napój wampirów.

 

Co zaciekawiło mnie w tych powieściach? To, że autor postawił na zabawę i strach. Ostatnio wiele takich książek jest pisanych jedynie po to, by zarobić pieniądze, a tacy pseudo–pisarze prześcigają się w swoich genialnych pomysłach. Widać, że pan Shan postanowił się dobrze bawić przy pisaniu sagi Darrena Shana i jest to naprawdę duży plus. Szkoda, że nie wszyscy podchodzą do tego w taki sposób. Autor bardzo luźno potraktował temat wampirów. W książce picie krwi, czy zabijanie nie jest tutaj tematem tabu. Dzięki temu nie wzdrygamy się na każdą wzmiankę o tym, choć czasami obleciał mnie strach (np., kiedy Wolfmen odgryzł obie ręce komuś). Podobnie się ma sprawa z tą wielką tajemnicą, jaką w wielu powieściach można zauważyć. W świecie Darrena Shana nie istnieje jakiś zakaz mówienia o świecie nieśmiertelnym, zwykłym ludziom.

 

Cała książka została napisana bardzo lekkim, aczkolwiek trochę mrocznym językiem, przez co łatwo wpasować się w klimaty „Cyrku Odmieńców" oraz kolejnych części. W dodatku pióro autora jest niezwykle zabawne i osobliwe. Trudno pomylić go z innym pisarzem. Ma on dziwną skłonność do krótkich i zwięzłych zdań, gdy chce podbudować atmosferę oraz do pytań retorycznych, które są jednak adekwatne do danej sytuacji. Pod tym względem nie można mu nic zarzucić. Jeśli chodzi o kreacje postaci, to z tego zadania również wyszedł obronną ręką. Oczywiście najwięcej dowiadujemy się o Darrenie, który jest w dodatku narratorem. Możemy jednak dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o innych bohaterach. Autor stawiał ich przed różnymi trudnymi sytuacjami, dzięki czemu mogliśmy poznać ich sposób myślenia i zachowywania się. Może nie wpadł na to jak pierwszy, lecz taki opis zawsze dobrze wygląda.

 

Najlepsze z wszystkich książki było zakończenie oraz początek. O ile końcówka zawsze mroziła trochę krew w żyłach, to początek niejednokrotnie był fascynujący i ekscytujący. Bardzo łatwo dało się sobie wyobrazić, że również siedzimy na widowni i oglądamy pokazy dziwolągów, toczymy walkę z Wolfmanem, siedzimy w trumnie. Wszystko było tak dobrze opisane, że zakrawa to aż o nieprzyzwoitość. Seria opowiada również o tęsknocie, którą odczuwa główny bohater po opuszczeniu rodziny. Pomimo tego, że nie wiadomo do końca ile Darren ma lat, widać, że jest on dojrzały i umie pogodzić się z losem.

 

Nie można powiedzieć, że książka jest głęboka, ale do płytkości niektórych powieści bardzo dużo jej brakuje. Poruszanie po raz kolejny kwestii prawdziwej przyjaźni, może nie jest super–kreatywne, ale trzeba pamiętać, że pozycje o takim zachowaniu ostatnio rzadko pojawiają się w księgarniach.

 

Podsumowując, pierwsze trzy części sagi Darrena Shana są bardzo dobre. Jedyne, do czego się można przyczepić to płytkość i bezsensowność niektórych wątków oraz do zbyt szybko rozwijającej się akcji. Kojarzycie może taki serial, jak „Gęsia Skórka"? Były tam historie, które mimo swojej banalności nie dawały mi spać po nocach. W tej książce również istnieje coś takiego, przez co aż chce się przeczytać kolejne tomy, o których na razie nic nie wiadomo. Jednak tym, którzy nie zaznajomili się z tą serią, radzę to szybko zmienić.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!