Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Chodząca Mądrość Trzy Pokolenia, Dwa Psy I Poszukiwanie Szczęśliwego Życia

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Chodząca Mądrość Trzy Pokolenia, Dwa Psy I Poszukiwanie Szczęśliwego Życia | Autor: Deepak ChopraGotham Chopra

Wybierz opinię:

Ag.

Deepak Chopra to znany indyjski pisarz, filozof i lekarz. Jego książki podbijają światowy rynek. Gotham Chopra to latorośl Deepaka. Obaj panowie stworzyli wspólnymi siłami książkę „Chodząca mądrość", którą w 2013 roku wydało Barbelo.

 

Książka opowiada losy rodziny Chopra. I nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że panowie skupili się głównie na swoich czworonożnych przyjaciołach – Nicholasie i Cleo. Te psy nie raz przysporzyły im zmartwień, kłopotów i upokorzeń. Ale jeszcze częściej były sprawcami radości, zaskoczenia i dumy. To dzięki nim ojciec i syn prowadzili liczne rozmowy na tematy związane nie z psami, lecz z ludźmi. Na podstawie ich zachowań tworzyli teorię na temat cywilizacji i społeczeństwa, uczyli się wzajemnie oddania, przywiązania, lojalności i zaufania, a potem przekładali to na relacje międzyludzkie. Psy były obecne w życiu Gothama niemal od zawsze. Jego ojciec nie był szczęśliwy, gdy pojawiły się w ich domu, ale dzięki temu zaczął mieć coraz bliższe relacje z synem. W końcu przekonał się do czworonogów, zaczął opiekować się Cleo podczas wyjazdu syna, a także zaprzyjaźnił się z nią.

 

Cała historia może wydawać się nieco dziwna – głównymi bohaterami nie są tu ludzie, lecz zwierzęta. Nie jest to jednak jasne – przecież ani nie mówią, ani nie są ciągle opisywane. Ja jednak odebrałam to jako główny motyw lektury – psy, psie zachowanie i problemy, które zmuszają ludzkich bohaterów do rozmyślań i przekładania tego na życie ludzkie. To bardzo pouczające i nieco... pierwotne.

 

Gdzieś obok tych rozmyślań rozgrywa się zwykłe, codzienne życie. Syn Gothama rośnie, ojciec daje wykłady, dziadek choruje... W tym wszystkim jednak ciągle jest rodzina, łącznie z psami. Liczne wspomnienia wiążę się niejednokrotnie z wygłupami tych zwierząt, ale też z początkiem małżeństwa Gothama, jego dzieciństwem, młodością. Wiele stron poświęcił on swojej przyjaźni z Michaelem Jacksonem. Pisał o nim ciepło, pokazał jego inną twarz. Te rozdziały były dla mnie szczególnie interesujące.

 

Plusem jest zdecydowanie narracja pierwszoosobowa Gothama. Wydaje się być miłym człowiekiem, całkiem zwyczajnym, lecz nieco przytłoczonym sławą ojca. Stara się prowadzić własne życie w sposób normalny, chociaż zdarza mu się popełniać błędy. Nie mniej to fajna postać, bardzo przyjemnie się czyta jego wypowiedzi.

 

Innym plusem są rozpoczęcia rozdziałów. Są to wspomnienia, rozmowy, które wprowadzają nas w temat, o którym zaraz będziemy czytać. Nie jest to jednak streszczenie – są to żywe sytuacje, które zostały przywołane, by pokazać motyw przewodni rozdziału.

 

Minusy? Są, ale nie treściowe. Kilka razy nawaliła korekta – a to brakowało przecinka, a to kropki, a to wcięcia akapitu... Zdarzyło się też, że pomylono znaki cudzysłowu, albo nie odmieniono nazwy własnej. I oczywiście błąd, który ma każda książka na świecie (serio, chyba nigdy nie widziałam książki, która by go nie miała), a mianowicie nie oddzielenie narracji od dialogu. To drobiazgi, które odbierają książce miano ideału. Nie oznacza to jednak, że jest zła, wręcz przeciwnie. Czyta się ją szybko, z przyjemnością. Co dla mnie najważniejsze – w książce znajdziemy masę opisów osób, które znamy ze świata show-biznesu, a tu przedstawieni są jako zwykli ludzie.

 

Książkę czytało mi się fantastycznie. Świetnie wyważono w niej momenty śmieszne i smutne. Mimo, że przypomina nieco pamiętnik, jest bardzo dobrze napisana, a narracja pochłania.

 

Komu mogę polecić książkę? Na pewno osobom, które lubią czworonogi. Zobaczycie, że wasze psy to nie tylko zwierzęta, ale też pretekst do głębszego zastanowienia się nad własnym życiem. Poza tym ci, którzy znają i lubią twórczość Deepaka Chopra i Michaela Jacksona powinni do niej zajrzeć, by zobaczyć inne twarze tych mężczyzn. Na mnie zrobiło to ogromne wrażenie, ciekawa jestem jak wy to dobierzecie.

Uleczkaa38

Człowiek, pies, wspólny spacer i niczym nieograniczona wyobraźnia utalentowanych pisarzy - oto główne składniki niezwykle smakowitej, inteligentnej, wzruszającej i zarazem przepełnionej ogromnymi pokładami ciepła, miłości i humoru książki pt. "Chodząca mądrość. Trzy pokolenia, dwa psy i poszukiwanie szczęśliwego życia", autorstwa rodzinnego duetu ojca i syna - Deepaka i Gothama Choprów. Książka ta ukazała się nakładem Wydawnictwa Barbelo i oferuje sobą ponad 300 stron absolutnie nieprzewidywalnej, literackiej rozrywki...:)

 

O czym jest ta książka...? Otóż przede wszystkim o życiu, rodzinnych relacjach, miłości pomiędzy ludźmi i umiejętności odnajdywania, doceniania i cieszenia się z małych szczęść, jakie wypełniają czas każdego z nas... A ku wyrażeniu tych mądrości służą przezabawne, czasami zaś nieco bardziej gorzkie, zawsze jednak niezwykle intrygujące mini opowieści o perypetiach głównych bohaterów i zarazem autorów tej książki - Deepaka i Gothama, w których centralne miejsce zajmuje zawsze wyjątkowy i niezwykle charakterny pies - Cleo:) A te przygody są zaprawdę niezwykłe, ot chociażby opisujące lot samolotem z wielce rozentuzjazmowanym psem na pokładzie, przepełnioną niezwykłymi wydarzeniami wyprawą po górskich Dolomitach, czy też chociażby - uwaga! - tańcem na dyskotekowym parkiecie w Kalifornii, gdzie to pojawił się w przebraniu sam Michael Jackson!

 

"Chodząca mądrość...", to doskonałe i niezwykle barwne połączenie poradnika duchowego z jak najbardziej fabularną opowieścią spod znaku przygody i humoru, gdzie to obydwa te gatunki bardzo płynnie się tu ze sobą przeplatają, tworząc wyjątkową i niepowtarzalną całość. Za pierwszą z owych stron tej książki odpowiada słynny i ceniony amerykański lekarz, pisarz i filozof - Deepak Chopra, którego kolejne książki i wykłady porywają miliony czytelników na całym świecie. Ten wątek należy określić mianem stricte poradnikowego, odnoszącego się w dużej mierze do filozofii, religii, poszukiwaniu sensu i mądrości życia. Ten mocno moralizatorski charakter niniejszej opowieści, łagodzi swoją narracją syn słynnego doktora - Gotham, który to skupia się tu na opowieściach o swoim życiu, zarówno tym z dzieciństwa i młodości, jak i już wieku dorosłego, oczywiście opartego w głównej mierze na relacjach z cudownym psem w roli głównej. Ten swoisty mariaż mądrości z radosną codziennością, daje tu wyjątkowy i bardzo intrygujący rezultat...

 

Przede wszystkim jednak opowieść ta stanowi dla mnie wyjątkową historię o pięknu dzielenia życia z najbardziej bezinteresownym z przyjaciół - psem:) Barwne przygody, pełne humoru sceny, emocjonujące wydarzenia z życia członków rodziny Chopra i ich ukochanego psa Cleo - to jedno, ale najważniejsze w mym mniemaniu jest ukazana tu magia miłości człowieka do psa i odwrotnie, co chyba potrafią zrozumieć tylko ci, którzy kiedyś mieli to szczęść żyć pod jednym dachem z domowym zwierzęciem. I owszem, opisane tu podróżnicze przygody robią wrażenie, ale to jednak ta niezwykła nić porozumienia, sympatii, oddania i bezwarunkowej przyjaźni pomiędzy Cleo i domownikami - jest absolutnie najważniejsza!

 

Książka ta stanowi także niezwykle ciekawą opowieść o dość skomplikowanych i z pewnością nie łatwych relacjach dorastającego, jak i również już dorosłego Gothama ze swoim słynnym ojcem. Trudność ta polega głównie na tym, iż nie łatwo jest być synem takiego ojca, którego to słowa, myśli i refleksje, miliony ludzi uznaje za prawdę objawioną, a przynajmniej receptę na dobre i szczęśliwe życie. To także bardzo interesująca relacja o codziennym życiu z wielką osobistością świata nauki i literatury, zwykłych relacjach z domownikami, wpływie jego osobowości na dorastanie dzieci. Wreszcie nie sposób nie dostrzec tu próby życia "na własną rękę", jaką podejmuje Gotham, nie chcąc przy tym w żadnej mierze urazić swojego taty...

 

Lektura "Chodzącej mądrości..." niesie sobą wiele wspaniałych, wyjątkowych i silnych emocji. Z radością na czele, poprzez błogie uspokojenie i relaks, a na nostalgii za tym co bezpowrotnie przeminęło, skończywszy, I choć z pewnością każdy czytelnik wybierze i wyniesie z tego czytelniczego spotkania coś zupełnie innego i wyjątkowego dla siebie, to najważniejsze jest to, iż każdy bez wyjątku zaangażuje się w tę opowieść bez reszty, nie przejdzie obok niej obojętnie, zatrzyma się w swym codziennym będzie i zastanowi nad tym, co tak naprawdę jest i powinno być ważne w naszym życiu. To także doskonały i bardzo prosty poradnik na temat tego, jak szybko rozweselić, rozbarwić i uszczęśliwić swoje życie. Odpowiedź jest jedna - sprawić sobie psa, ewentualnie kota;)

 

Książka Deepaka i Gothama Choprów, stanowi intrygującą, niezwykle inteligentną i przepełnioną wielkim humorem opowieść o życiu z cudownym psem u boku, jak i również z filozofią duchową wypełniającą każdy z naszych dni. Fani czworonogów znajdą tu wszystko to, co czyni ich życie tak pięknym i szczęśliwym u boku psiaków. Z kolei zaś miłośnicy filozofii, nauki wschodu i nauk Deepaka Chopry, zetkną się tu z bardzo ciekawą i obfitą porcją stricte poradnikowej literatury, która także ma sobą bardzo wiele do zaoferowania. Nie pozostaje mi zatem nic innego, aniżeli zachęcić wszystkich do sięgnięcia po tę książkę i czerpania z niej równie wielkiej przyjemności, jaką i mi dała ta lektura.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial