Okładka wydania

Cyrk Nocy

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 7 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 4 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Cyrk Nocy | Autor: Erin Morgenstern

Wybierz opinię:

Miiincik

Nie lubię cyrków...Nienawidzę patrzeć na wymęczone, brudne i zmarnowane zwierzęta oraz przyglądać się głupim sztuczkom. W tym 'magicznym' miejscu byłam zaledwie kilka razy i naprawdę nie wspominam miło tych wizyt. Z książką "Cyrk nocy" było zupełnie inaczej. Kiedy, po raz pierwszy ją ujrzałam zachwyciłam się cudowną okładką i magią bijącą z powieści..
Jeden zakład pomiędzy dwojgiem ludzi. Jedna decyzja, która na zawsze odmieni życie Celii i Marca. Jeden pojedynek. Jedna miłość. Jeden cyrk, który nigdy nie pozwoli o sobie zapomnieć!

 

Cyrk nocy to loteria. Nic o nim nie wiadomo. Widzowie nie wiedza, gdzie cyrk wystąpi, ani kiedy się pojawi. Co więcej, występy artystów w żadnym stopniu nie przypominają żałosnych sztuczek godnych pięciolatka. Przedstawienia są okryte mgiełką tajemnicy, a każdy widz patrzy na nie z zapartym tchem!

 

Cyrk nocy to przede wszystkim nieustanna walka. Od kiedy powstało to wyjątkowe miejsce, toczy się tu bitwa na śmierć i życie, w której zwycięzca może być tylko jeden! Co więcej, wojownicy nie nienawidzą się... Łączy ich silne uczucie miłości, które jest tak magiczne i niebezpieczne jak oni sami. Celia i Marco przeżywają niesamowite przygody, które każdy czytelnik zapamięta na bardzo długo!
Co tu dużo mówić... Ta książka jest po prostu niesamowita! Magia i tajemniczy klimat są wręcz namacalne! Co więcej, autorka doskonale oddała klimat tamtych czasów. Akcja rozgrywa się w XIX i XX w., a Pani Erin opisała nam te czasy... I to jak! Autorka nie poskąpiła słów, na opis ówczesnych obyczajów, charakteru ludzi oraz ich sposobu bycia...

 

Akcja rozwija się dość szybko, jednakże nie ma tu zapierających dech w piersiach zwrotów akcji. Normalnie by mi to przeszkadzało, jednakże w "Cyrku nocy" ta czasami nudnawa akcja, dodaje uroku i klimatu. Nieco mdłe wydaje mi się jedynie uczucie miłości, jednak relacja między Celią i Marciem była tak piękna i niewinna, że z czasem się przyzwyczaiłam.

 

Bohaterowie są nietypowi. Gwarantuję wam, że w żadnej książce nie znajdziecie tak magicznych postaci! Główni bohaterowie są mądrzy, jednakże bardzo łatwo dają się ponieść namiętnościom. Cała reszta cyrkowej ekipy jest oryginalna i niezwykła. Posiadają oni wyjątkowe umiejętności, które mnie zachwyciły! Bardzo łatwo utożsamiłam się praktycznie z każdym, albowiem każdy bohater (nawet zły charakter) zyskał moją sympatię!

 

Przy każdej stronie na nowo odkrywałam magię i niezwykłość książki, a kiedy przeczytałam ostatnią stronę byłam strasznie smutna, że to już koniec. "Cyrk Nocy" to debiutancka powieść Erin Morgenstern, dlatego tym ciężej uwierzyć, że wykreowała tak wspaniały świat! Autorka zasługuje na naprawdę wielkie uznanie, który oczywiście ode mnie otrzymuje! Nie pozostaje mi nic innego jak czekać na kolejną książkę tejże autorki!

 

Jeszcze raz... Polecam, polecam, polecam! "Cyrk Nocy" to idealny prezent dla każdego! Przecież, wszyscy zasługują na to, aby poznać niesamowite miejsce, w którym rozgrywa się zapierająca dech w piersiach walka!

Ania

W dzieciństwie cyrk był jednym z tych miejsc, które bardzo chętnie odwiedzałam. Uwielbiałam przyglądać się zwierzętom, akrobatom, czy sztuczkom magików. Kiedy tylko zobaczyłam książkę "Cyrk nocy" wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Miałam przeczucie, że ta książka okaże się jedną z tych powieści, których się nie zapomina. Erin Morgenstern zaprasza wszystkich by odwiedzili cyrk, który najpierw wykreowała w swojej wyobraźni, a potem opisała na kartach tejże powieści. Dzięki tej książce mogłam wrócić do wrażeń towarzyszących odwiedzinom w cyrku, w czasie mojego dzieciństwa. Zapraszam, wstąpcie na chwilę do tego cudownego cyrku.

 

"Cyrk pojawia się znikąd. (...) Cyrk po prostu jest, podczas gdy wczoraj go nie było. (...) Wznoszące się namioty są w czarno - białe paski, bez śladu złota czy szkarłatu. W ogóle wszystko jest pozbawione kolorów, z wyjątkiem pobliskich drzew i trawy na okolicznych polach. (...) Jednak do cyrku nie wpuszcza się widzów. Jeszcze nie."

 

Czarodziej Prospero występuje bardzo często. Publiczność urzeka swoimi niezwykłymi sztuczkami. Jednak tylko nie wiele ludzi wie, że to nie są iluzje, lecz magia. Pewnego dnia do czarodzieja przychodzi przedziwna przesyłka. Jest nią dziewczynka. Jego córka - Celia. Dziewczynka okazuje się być niezwykła, jedyna w swoim rodzaju. I wtedy magik podejmuje decyzje.

 

Alexander przyjmuje wyzwanie. Jak zawsze. Udaje się do sierocińca i wybiera chłopca z pośród wielu innych. Uważa, że jest on wyjątkowy. Nie myli się. Nigdy nie zwraca się do niego po imieniu. Według niego imiona nie są potrzebne. Chłopiec się jednak upiera i karze nazywać się Marco. Mówi to chociaż wie, że jego opiekun i tak nie będzie tego czynił. Decyzja również zostaje podjęta. Teraz nie ma odwrotu. Umowę przypieczentowuje pierścieniem na palcu chłopca.

 

Pojedynek się zaczyna. Nie wiadomo kiedy się skończy. Nie wiadomo kto wygra. Wszyscy jednak wiedzą, że miejscem walki jest cyrk. Trudnością nie do pokonania może okazać się również to, że w grę wchodzi miłość... Kto wygra? Kto zostanie zwycięzcą magicznego pojedynku?

 

"Cyrk nocy" to książka magiczna, niezwykła, wspaniała. Od pierwszej strony byłam oczarowana tą powieścią. Zachwycałam się wspaniałymi bohaterami, a przede wszystkim światem wykreowanym przez autorkę. Cyrk, namioty w czarno - białe paski, kobieta guma, wieczny ogień. To wszystko brzmi niezwykle, ale o tym właśnie jest ta książka. Autorka w niezwykły sposób oprowadza nas po tym świecie. Daje nam go poznać. Książka jest również jedyna w swoim rodzaju. Nie spotyka się często powieści o cyrku i magicznym pojedynku. Może właśnie dzięki temu książka zyskała tak szybko popularność. Bo jest po prostu inna, oryginalna, wyróżniająca się z tłumu pozostałych powieści.

 

Autorka potrafi zaczarować nie tylko wykreowanym przez siebie światem, ale również wspaniałym językiem. Pióro Erin Morgenstern jest lekkie. Litery poukładane przez autorkę są jakby hipnotyzujące. Nie można oderwać od nich oczu. W książce tej język jest równie magiczny jak jej treść. Akcja w tej powieści nie dłuży się. Autorka stopniowo zaznajamia nas z sytuacją bohaterów i pozwala wczuć się ich położenie. Często, czytając tę książkę, można spotkać się z uczuciem zaskoczenia, gdyż autorka lubi zwodzić czytelnika i bawić się jego uczuciami. Zdecydowanie, działa to na korzyść książki.

 

Wspaniały jest również klimat jaki autorka stworzyła w tej powieści. Akcję książki umieściła w XIX wieku, wieku niezwykłym. Cyrk przez nią opisany jest przepełniony magią. Bohaterowie również wpływają na atmosferę towarzyszącą tej książce. Każda z postaci ma duszę. Wydaje się być prawdziwą postacią. Czytając tę książkę czytelnik myśli, że takich ludzi może spotkać tuż za rogiem, na ulicy.

 

Podsumowując, "Cyrk nocy" jest wspaniałą książka. Od pierwszej przeczytanej strony wiedziałam, że będzie to jedna z moich ulubionych książek. Jeżeli ta recenzja nie zachęciła Was do przeczytania tej powieści to wielka szkoda. Wiedzcie jednak, że możecie potem żałować swojej decyzji. Zachęcam dosięgnięcia po tę książkę. Naprawdę warto. Nie dajcie się dłużej prosić, cyrk zaprasza byście go odwiedzili.

 

Krokusowe Przemyślenia

Z biletem w dłoni przesuwasz się w kolejce widzów do cyrku, przyglądając się
rytmicznemu ruchowi wskazówki czarno-białego zegara.
Za kasą jedyna droga prowadzi przez ciężką zasłonę w paski.
Jedna za drugą wszystkie osoby przez nią wchodzą i znikają Ci z oczu.
Kiedy przychodzi Twoja kolej, odsuwasz tkaninę i robisz krok naprzód;
zasłona opada i zalega ciemność.
Przez moment Twój wzrok przyzwyczaja się do mroku, po czym pojawiają się niczym gwiazdy maleńkie świetlne punkciki, rozrzucone przed Tobą na ciemnych ścianach.
Jeszcze przed chwilą od innych widzów nie dzieliło Cię praktycznie nic,
byli na wyciągnięcie dłoni, jednak teraz kontynuujesz podróż na własną rękę,
szukając po omacku przejścia przez labirynt korytarzy.
Tunel wije się i skręca, punkciki to jedyne źródło światła.
Przebyta w ciemności droga jest niewiadomą.
W końcu dochodzisz do następnej zasłony.
Aksamitnie miękka pod palcami tkanina rozsuwa się bez trudu, kiedy jej dotykasz.
Blask po drugiej stronie jest oślepiający.

 

"Cyrk nocy" był mi polecany kilkakrotnie i zachwalany. Minął jakiś czas, ale w końcu udało mi się upolować egzemplarz tej książki. Już mogę powiedzieć, że chcę mieć tą książkę na swojej półce i będę do tego dążyć!

 

Istnieje cyrk, który wzbudza więcej emocji niż może się początkowo wydawać.

 

A wszystko dlatego, że to nie jest taki zwykły cyrk, jaki możemy zwykle odwiedzić. Le Cirque de Reves, bo taką nazwę nosi, pojawia się niespodziewanie. Nigdy w zasadzie nie wiadomo, kiedy i gdzie się pojawi - pewne podejrzenia co do miejsca i czasu przebywania cyrku mogą podejrzewać tylko najwierniejsi widzowie, reveurs. Wejść do niego można po zachodzie słońca, a podziwiać go i zwiedzać do momentu, aż wstanie nowy dzień. Całą noc można kroczyć pomiędzy namiotami, których liczba i układ nieustannie się zmieniają. Występujący w nim ludzie są nietuzinkowi. Zostali oni dokładnie wybrani, aby cyrk mógł pokazać tylko to, co najlepsze i najbardziej magiczne.

 

Osoby odwiedzające cyrk nie zdają sobie sprawy, że cyrk tak naprawdę jest areną, na której toczy się pojedynek. Rywalizacja przebiega pomiędzy Celią i Markiem, którzy zostali do niego przeznaczeni będąc jeszcze dziećmi. Od tego momentu nieustannie ćwiczyli swoje zdolności, aby w odpowiednim momencie móc je wykorzystać i wygrać. Na drodze do zakończenia pojedynku staje coś, co zwykle komplikuje wszystkie sytuacje. Tym czymś jest oczywiście miłość, która rodzi się pomiędzy rywalami. Czy wspominałam, że Celia i Marco nie są świadomi tego, że to właśnie oni biorą udział w walce?

 

"Cyrk nocy" porwał mnie całą swoją mocą. Przeczytanie go zajęło mi bardzo mało czasu, ponieważ pochłonął mnie jego magiczny świat. Krótko mówiąc - dawno nie czytałam tak wciągającej, a jednocześnie wzbudzającą moją niepewność książki. Czemu wspominam o niepewności? Ponieważ nie wszystko jest idealne, ale jednocześnie tak intrygujące, że nie potrafię nie zachwycać się "Cyrkiem...". Moje wątpliwości wzbudza sam charakter pojedynku rozgrywającego się pomiędzy głównymi bohaterami, ale w moim odczuciu wcale tymi głównymi bohaterami oni nie są. Według mnie nie ma w tej książce ściśle określonych bohaterów pierwszoplanowych. Ulegają oni zmianom, ale nie powiedziałabym, że są nimi Celia z Markiem.

 

Walka jest bardzo zagadkowa. Biorą w niej udział osoby, które od dziecka są do nie przygotowywane, ale mimo to nie są świadome tego, że cały czas zaczynają się i kończą kolejne rundy, a oni w nich uczestniczą. Moje wątpliwości wzbudzają także role, jakie w cyrku pełnią te osoby. Nie do końca zrozumiałam zadanie i odpowiedzialność, jakie na nich spoczywają. Zostało to przedstawione w sposób, który nie do końca mnie przekonuje.

 

Z pewnością znalazłabym w tej książce jeszcze kilka wad, które mogłabym Wam tu przedstawić. Ale nie chcę tego robić. Nie chcę, ponieważ boję się, że spowoduje to moją niechęć do tej pozycji, a na to nie pozwolę. Za bardzo spodobała mi się ta książka, za długo moje myśli krążyły wokół niej po zakończeniu czytania. I mam nadzieję, że Erin Morgenstern nie poprzestanie na "Cyrku nocy".

 

Czy polecam? Tak. Owszem. Nie wszystkim przypadnie ona do gustu, ponieważ tego typu książki trzeba lubić. Podejrzewam jednak, że znajdą się osoby, które po zakończeniu lektury będą tak samo zachwycone jak ja.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial