Okładka wydania

Mozart. Brat Ognia. Ulubieniec Izydy

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Mozart. Brat Ognia. Ulubieniec Izydy | Autor: Christian Jacq

Wybierz opinię:

Isadora

Drugi tom niezwykłej biografii Mozarta, której autor skupia się na związkach genialnego kompozytora z masonerią.

 

Jakoże jest to czwarta przeczytana przeze mnie biografia tego twórcy, miałam możliwość spojrzenia na dobrze znane mi fakty z jego życia z zupełnie innej strony. Było to ciekawe doświadczenie, choć wiele szczegółów się nie zgadzało lub wręcz się wykluczały w porównaniu z tym, co wyczytałam wcześniej.

 

Nie wiem, czy w rzeczywistości związki Mozarta z masonerią były tak silne, jak autor pragnąłby je widzieć; faktem jest, że cztery napisane przez Wolfganga opery zawierały w sobie wolnomularskie przesłanie, natomiast nie przekonała mnie zupełnie spiskowa teoria autora, jakoby liczni przeciwnicy Mozarta wywodzący się z kręgów kościelnych i cesarskiego dworu obawiali się jego wpływu na umysły ludzi - do tego stopnia, że zapragnęli przyczynić się do jego śmierci.

 

Wiele razy spotkałam się podobną teorią, popularną pewnie dlatego, że tajemnica śmierci Mozarta nigdy nie została ostatecznie wyjaśniona. Jednak inne publikacje, które rzeczowo i w naukowy sposób próbują podać inne wyjaśnienie jego zgonu, znacznie bardziej do mnie przemawiają i są zdecydowanie bardziej wiarygodne.

 

Pomysł  otrucia Mozarta przez jego wrogów jest z pewnością sensacyjny i lotny, jednak ja odrzucam go jako mało wiarygodny.

 

W książce więcej jest podobnych nieścisłości czy niedomówień, nie przeszkadzało mi to jednak zbytnio w chłonięciu kolejnej opowieści o życiu wielkiego Mozarta. Bo to przede wszystkim historia rozwoju jego geniuszu, jakże często boleśnie niedocenianego i nierozumianego przez jemu współczesnych; to historia jego życia, jego wzlotów i upadków, zapis chwil pełnych szczęścia i rozpaczy.

 

Dzięki tej książce Mozart jawi się nam nie tylko jako genialny muzyk, ale przede wszystkim jako człowiek z krwi i kości, mający niezwykle bogate życie wewnętrzne.

 

Żeby przekonać się, jak dalece niezwykła i fascynująca była to postać, warto sięgnąć po tę książkę - cokolwiek tendencyjną i w wielu miejscach mijającą się z powszechnie uznanymi faktami, ale za to wynagradzającą czytelnikowi te niedostatki soczystą narracją, zaskakująco nowatorskim potraktowaniem tematu oraz świeżym i intrygującym spojrzeniem na postać głównego bohatera.

 

Z pewnością autor wykonał kawał dobrej roboty i włożył w tę książkę mnóstwo pracy i serca. To się czuje!
I dlatego serdecznie polecam.:)

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial