Okładka wydania

Pielgrzym

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Pielgrzym | Autor: Paulo Coelho

Wybierz opinię:

Pavell

"Ludzie zawsze przybywają punktualnie tam, gdzie są oczekiwani".

 

Przeczytawszy ostatnie zdanie książki Paulo Coelho "Pielgrzym", poczułem nieopisaną ulgę. Nie była to jednak ulga skończenia, czy zmęczenia tej książki, lecz ulga możliwości wypuszczenia powietrza. Ulga, którą czujemy gdy powietrze, trzymane w płucach do granic możliwości, opuszcza je, a my biorąc łapczywie nowy łyk świeżego i czystego powietrza uspokajamy swoje zmysły. Ulga i błogość, gdy to świeże powietrze rozchodzi się po naszym organizmie i wypełnia płuca.

 

Tymi słowami wstępu, próbuję opisać swoje wewnętrzne odczucia, które kłębiły sie we mnie po przeczytaniu książki. Książki o której słyszałem wiele opinii. Również takie, że jest przeciętna i pełna banałów, kierowana do umysłu, który łatwo daje się omamić i wierzy w każde słowo w niej przeczytane. Każdy ma swój gust i ma prawo do jego wyrażania, ale jedno jest bezdyskusyjne: tak pozytywnej energii, trafiającej w nasz umysł i zmysły ma niewiele książek.

 

Bohater książki wyrusza na pielgrzymkę do Santiago de Compostela, legendarną Drogą Mleczną. Towarzyszy mu tajemniczy przewodnik, Petrus, nauczyciel Praktyk Zakonu RAM. Pod okiem Petrusa, pielgrzym jest poddawany najrozmaitszym próbom i uczy się ćwiczeń zakonu RAM. Wszystko po to, aby odnaleźć miecz Mistrza Zakonu. Jednak posuwając się coraz dalej w swojej podróży, pielgrzym odkrywa, że miecz jest tylko symbolem, a sama podróż jest czymś o wiele ważniejszym.

 

Coelho napisał swoja książkę w 1987 roku, rok po zakończeniu pielgrzymki do Santiago de Compostella. Książka, jak twierdzi autor, opisuje jego wewnętrzne przeżycia, oraz przemianę, podczas podróży. Opisy te przysporzyły autorowi wielu zwolenników, jak również wielu wrogów. Wrogowie Ci, zarzucali autorowi, że ćwiczenia zakonu RAM, to nic innego jak czary i magia, a sam Coelho propaguje w książce siły nieczyste, demoniczne. Jeśli przypomnieć sobie, że podczas młodości autor rzeczywiście parał się okultyzmem, oraz należał do ugrupowań, które głosiły czarną magię, wyobrażenie o nim może ulec zmianie bardzo szybko.

 

Religia i wiara to tematy rzeki, które niechcący poruszając, możemy nieświadomie rozpętać burzę dyskusyjną. Taka właśnie dyskusja toczy się o autorze i jego dziełach. Z jednej strony głęboko wierzący człowiek, jak sam siebie określa, z drugiej oszust i szatan jak mawiają jego wrogowie, którzy twierdzą również, że pod hasłami i cytatami w książkach, kryją się zwroty, które mają omamić nasz umysł siłami nieczystymi.

 

Wiele było książek, które dotykały kontrowersyjnych tematów. Wystarczy przypomnieć 'Kod Leonarda da Vinci" Dan'a Brown'a, który dotykając najdelikatniejszych tematów kościelnych i podważając historię jej najważniejszych z osób, jaką jest Chrystus, naraził się na ogromną krytykę, która w dodatku tylko pomogła w osiągnięciu sukcesu jego książki. Żeby przeczytać pielgrzyma, trzeba przede wszystkim odrzucić pewne dogmaty wiary i otworzyć się na to, co przeczytamy. Trzeba na chwilę odłożyć na bok swoją religijną zatwardziałość i uelastycznić nasz umysł. Trzeba sobie uzmysłowić, że mimo tego, iż książka opisuje prawdziwe przeżycia, wiele z nich jest zręcznie dopisaną fikcją literacką.

 

Podczas podróży bohater ma widzenia, w których widzi anioły, rozmawia, że swoim duchowym posłańcem, którego przywołuje odbywając pewien rytuał, oraz odbywa walkę z demonem, ukazanym pod postacią wielkiego psa. Oprócz tych magicznych przeżyć, bohater przeżywa również wiele bardziej "normalnych" przygód. Wspinanie się na wodospad, którego szczyt wydaje się niedostępny, podnoszenie złamanego i ciężkiego krzyża, jak również wielokrotne zmaganie się ze swoimi słabościami. Te i inne opisy nie są rzeczami niezwykłymi. W zwykły, a zarazem podniosły sposób pielgrzym uświadamia nam jak wierząc we własne siły i możliwości, możemy pokonać swoje słabości, możemy dokonywać rzeczy niezwykłych, które tak naprawdę są rzeczami zwykłymi, ale w które musimy uwierzyć, że jesteśmy w stanie zrobić. Podniesienie krzyża dla bohatera, było zadaniem niewykonalnym z powodu jego ciężkości. Niewykonalnym, dopóki nie zastosował on pewnej techniki, która obniżyła trudność wykonania zadania. Czyż nie tak jest w naszym życiu? Często rezygnujemy ze zrobienia czegoś, gdyż wydaje nam się to za trudne, ale wystarczy chwilę sie zastanowić, spojrzeć na zadanie z innej strony i okazuje się, że odpowiedź na wykonanie zadania, mamy przed samymi oczami.

 

Czytając "Pielgrzyma", przeczytamy wiele cytatów, zdań mądrości, dobrych nauk. Wielu powie, że to banały. Może i tak, ale czy przed przeczytaniem książki, Ci, którzy tak mówią, pamiętają o tych banałach? Otóż nie. Zapominamy o najprostszych rzeczach, o najprostszych czynnościach codziennego życia, które pozwoliłyby nam osiągać lepsze kontakty z innymi ludźmi, żyć pełnią życia i być dobrym człowiekiem, dla siebie i dla innych. Zapominamy o tym podczas natłoku zajęć, pracy, życia w dużych miastach, które wymaga od nas nieustannego biegu, oraz wzmaga stres i zdenerwowanie. Paulo Coelho przypomina nam w swojej książce, te właśnie proste i zwykłe rzeczy. Uświadamia jak niewiele potrzeba aby być lepszym, silniejszym, bardziej pozytywnym do pięknego, jakby nie było świata. Pokazuje jak wyrzucać z nas złość i żyć spokojnym i wesołym życiem. Jak uwierzyć w swoje możliwości, możliwości, które posiada każdy z nas, tylko o nich zapomniał.

 

W czasach pogoni za sukcesem, stresem, ciągłym dążenie do osiągnięcia czegoś, książka Paulo Coelho "Pielgrzym", jest jak łagodzący kompres. Czytając ją relaksujemy się i uświadamiamy sobie, że przecież to wszytko co czytamy, nie jest dla nas obce, że znamy to bardzo dobrze, tylko gdzieś zatraciliśmy, zgubiliśmy. Autor umiejętnie trafia w nasze skrywane emocje i wydobywa je na zewnątrz. Otwiera nasz umysł na świat, ludzi, a w szczególności na przyrodę, która odgrywa w naszym życiu kolosalne znaczenie i powinniśmy poświęcać jej obserwacji więcej czasu i uwagi.

 

Tak jak droga szlakiem świętego Jakuba jest szlakiem zwykłych ludzi, tak książka Paulo Coelho "Pielgrzym" jest dla zwykłych czytelników. Jest książką dla każdego, kto ma ochotę otworzyć swój umysł na podróż w głąb siebie i szukać w sobie, w zwykłym człowieku, rzeczy niezwykłych, które tak naprawdę są codziennie dostępne dla każdego z nas.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto