Okładka wydania

Dlaczego Kaczki Nie Przymarzają Do Lodu I Inne Zagadki Codzienności

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Dlaczego Kaczki Nie Przymarzają Do Lodu I Inne Zagadki Codzienności | Autor: Ranga Yogeshwar

Wybierz opinię:

Madmad35

„Prawdziwe piękno świata ukazuje się temu, kto jest gotowy podążyć własną drogą, sam odkrywać i podziwiać" s. 10

Ranga Yogeshwar jest moderatorem popularnonaukowego programu telewizyjnego W jak wiedzieć. W swoim programie pokazuje cuda jakie stworzyła natura. Jednak nie zasłynął on tylko jako autor programów. Napisał przezabawną książkę „"Dlaczego kaczki nie przymarzają do lodu i inne zagadki codzienności", która od 2009 roku utrzymuje się na liście niemieckich bestsellerów.

 

W swojej książce autor przedstawia mity i teorie na temat człowieka, świata, przyrody i techniki. Książka podzielona została na dziesięć rozdziałów o zabawnych tytułach – pytaniach? Każdy zaś z rozdziałów to odpowiedź na wiele nurtujących nas i nasze dzieci pytań. Bo czy nasze dociekliwe dzieci nie zadają nam często pytań Dlaczego...? W tej książce znajdziecie odpowiedź na wiele z nich.

 

„Dlaczego kaczki nie przymarzają do lodu..." polecam jednak nie tylko jako lekturę dla dzieci. Czy my dorośli nie chcielibyśmy na przykład wiedzieć Dlaczego kobiety mają zimne stopy?. Taki tytuł nosi pierwszy rozdział książki w którym wyjaśniane są pytania dotyczące działania naszego organizmu, zmysłów człowieka, grupy krwi czy co to jest gęsia skórka. Autor bardzo ciekawie wyjaśnia nam co to jest nietolerancja pokarmowa.

 

Kolejny rozdział poświęcony jest kosmosowi i zjawiskom pogodowym. Pan Yogeshwar wyjaśni nam m.in. dlaczego niebo jest niebieskie, migoczą gwiazdy czy co to jest droga mleczna. Dowiemy się jak powstaje mgła, chmury i dlaczego tęcza jest zawsze w tych samych kolorach. Wspaniale wyjaśnione jest zjawisko zaćmienia Słońca i Księżyca, a także dlaczego na morzach i oceanach występują przypływy i odpływy.

 

Rozdział III o strasznie brzmiącym tytule Czy winda może się urwać to wprowadzenie do zagadnień typowo technicznych.

 

W kolejnych rozdział otrzymamy odpowiedzi na pytania dotyczące różnych tajemnic zwierząt, czy literatura była dyscypliną olimpijską. Autor przybliży nam również zagadnienia związane z transportem, kulinariami oraz z naszym gospodarstwem domowym.

 

Książka napisana jest bardzo prostym językiem, co bardzo ułatwia zrozumienie tematu. Odpowiedzi na pytania zostały zilustrowane przez samego autora. Rysunki i schematy bardzo pomagają w przyswojeniu nowej wiedzy. Autor często wprowadza do tekstu ciekawe anegdoty, lub wyjaśnia jak w nauce wykorzystano zaobserwowane zjawiska. Wyjaśnia też wiele kontrowersyjnych mitów, które obala lub potwierdza np. że podczas pełni rodzi się więcej dzieci.

 

Przyznam, że jako nauczyciel i do tego przyrodnik książkę przeczytałam z duża ciekawością. Dała mi ona nową wiedzę na temat otaczającego nas świata i pozwoliła w bardziej przyjazny sposób tłumaczyć innym odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Jest to wspaniała lektura dla całej rodziny. Każdy z nas znajdzie w niej coś interesującego dla siebie. Nie trzeba czytać jej od deski do deski. Można wybrać sobie konkretne interesujące nas pytanie i wracać do innych przy nadarzającej się okazji. Na pewno po jej przeczytaniu każdy z nas będzie jeszcze bardziej zafascynowany otaczającym nas światem. Stanie się poszukiwaczem odpowiedzi na nowe nurtujące go pytania, dzięki czemu pogłębi swoją wiedzę. Wiem, że żadna książka nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania, ale ten niemiecki bestseller odpowie przynajmniej na 108 z nich.

 

Na zakończenie coś dla miłośników gry w Totka.

 

Dlaczego w totku nie powinno się typować: 1, 2, 3, 4, 5 i 6? (na podstawie rozdziału 104 książki s.298-299)

„W Prostym totku z 49 liczb wpisuje się sześć „szczęśliwych liczb" z szeregu od 1 do 49. Człowiek oddaje kupon i pozostaje mu nadzieja na wielką wygraną." Prawdopodobieństwo wylosowania wybranych przez nas liczb wynosi ok. 1 do 13 983 816. Tyle możliwości daje się stworzyć z liczb od 1 do 49. Nawet jeśli uda się na trafić szóstkę, to taką kombinację liczb może mieć wiele osób. Najczęściej obstawiamy daty własnych urodzin. Ponieważ wielu z nas urodziło się w 19xx to oznacza , że wielu zakreśli 19. Podobnie jak 2,3,4,5,6,7,8,10 i12. Jeśli zdecydują się Państwo na inną kombinację, taką jak np. liczby podwójne 11,22,33,44 – to Państwa szanse na zwycięstwo się nie zwiększają. Podobnie ma się z szeregiem zmniejszających się liczb 49,48,47 itd.

 

„Każdy system ogranicza. Cała sztuka typowania polega więc na odejściu od systemu, ponieważ prawdopodobieństwo jakiejkolwiek kombinacji przy losowaniu jest zawsze takie samo, jednak ważne jest to, by dany ciąg liczb wytypować jako jedyna osoba."

Powodzenia !!!

 

Scathach

Z czasów dzieciństwa została mi jedna cecha – nieustająca ciekawość świata, skłonność do zadawania pytań na różne, czasem najbardziej błahe albo dziwne zagadnienia. Wielu moich znajomych dostaje furii, gdy po raz kolejny „szukam dziury w całym", rozdrabniam na czynniki pierwsze rzeczy, na które nikt nie zwrócił zbytniej uwagi, a mi nie dają one spać. Gdy po raz kolejny z moich ust spływa zwrot „a dlaczego... a jak sądzicie... a skąd wiadomo... a kto..." większość osób z otoczenia przewraca oczami. A ja? A ja nadal drążę, szukam, pytam, niestrudzenie gonię za sprawdzonymi faktami, które mogłyby rozwiać moje wątpliwości.

 

Mojej niezaspokojonej ciekawości wychodzi naprzeciw jedna z książek obierających za tematykę zagadki codzienności. Autor, Ranga Yogeshwar, to człowiek, który podobnie jak ja, od lat najmłodszych szukał odpowiedzi na każdy, nawet na pozór najbłahszy problem. Jego pasja w dążeniu do prawdy zaowocowała tym, że dziś jest wziętym moderatorem telewizyjnym i autorem programów popularnonaukowych, a także twórcą książki Dlaczego kaczki nie przymarzają do lodu i inne zagadki codzienności, która stanowi niezbity dowód na to, że wiele rzeczy, które wydają nam się oczywistymi, stanowią tak naprawdę szereg faktów, o których nie mamy pojęcia. Jako ludzie mamy tendencje do szybkiego przyzwyczajania się i uznawania wielu spraw za powszechne i niewymagające naszej specjalne uwagi. Co tak naprawdę wiemy jednak o otaczającym nas świecie? Czy potrafilibyśmy odpowiedzieć na pytanie najbardziej dociekliwego dziecka, które pragnie się dowiedzieć czegoś, co go dręczy?

 

Publikacja ta sprawia, że przestaniemy wierzyć stereotypom, a sami zaczniemy szukać satysfakcjonujących odpowiedzi, bez powielania opinii osób uznawanych powszechnie za autorytety, a tak naprawdę szerzących niesprawdzone informacje. Dzięki tej książce mamy szansę poszerzyć swoją wiedzę z kilku dziedzin, według których została ona usystematyzowana. Noszą one następujące tytuły:

 

• Dlaczego kobiety mają zimne stopy? Zmysły i rozum, czyli w jaki sposób działa nasz organizm.
• Dlaczego gwiazdy migoczą? Bezkresne dale albo kosmos, wiatr i pogoda.
• Czy winda może się urwać? Technika dla początkujących
• Dlaczego słonie mają takie duże uszy? Tajemnicze życie zwierząt.
• Dlaczego kromka zawsze spada masłem na dół? Notatki na marginesie, czyli w krainie codzienności.
• Czy literatura była dyscypliną olimpijską? Wyżej, szybciej, dalej, czyli wyzwania sportowe.
• Dlaczego robi nam się niedobrze, kiedy czytamy w samochodzie? W powietrzu, wodzie i na lądzie, czyli samochody i transport.
• Skąd się biorą bąbelki w szampanie? Smacznego albo ciekawostki z kuchni, spiżarni i piwnicy.
• Na czym polega zagadka tańczących kropli wody? Home, sweet home, czyli co każdy człowiek powinien wiedzieć o gospodarstwie domowym.
• Dlaczego w totku nie powinno się typować 1, 2, 3, 4, 5 i 6? Proszę liczyć!
Choć w czasie stechnicyzowanego świata mamy możliwość większość informacji wyszukać w Internecie, tak naprawdę niewielu z nas się na to sili. Ufamy opinii publicznej, nie starając się zdobyć wiedzy samodzielnie. W takim wypadku książka ta wydaje się być prawdziwym wybawieniem! Gwarantuje ona świetnie spędzony czas, dobrą zabawę, a przy tym poszerzanie horyzontów. Prawdziwa gratka dla dociekliwych i ciekawskich!

 

Jak bowiem pisał Andersen, życie to najbardziej zdumiewająca bajka.
Polecam gorąco!

Dariusz S. Jasiński

Niedawno kilka razy zabłysnąłem w towarzystwie. Fajne uczucie, choć przyznam, że w kilku przypadkach patrzono na mnie z niedowierzaniem.

 

Dlaczego kanapka spada masłem w dół?
Kiedy kilka dni temu za oknem było kilkanaście stopni poniżej zera, żona ze złością zauważyła, że mimo, iż mamy szczelne okna, na parapetach we wszystkich pomieszczeniach znajdowały się spore kałuże, ze spokojem wyjaśniłem jej przyczynę. Przy śniadaniu, gdy córce spadła kanapka masłem w dół, oznajmiłem, że zawsze spadnie właśnie w ten sposób, synkowi zaś wytłumaczyłem, dlaczego po kąpieli ma pomarszczoną skórę na palcach. Kilka znajomych kobiet wie już dlaczego częściej, niż mężczyźni mają zimne stopy i dłonie (okazuje się, że słuszna jest stara prawda mówiąca, iż seks to świetna metoda na pozbycie się problemu ), a grono przyjaciół orientuje się czym jest temperatura odczuwalna i kiedy duża wilgotność powietrza jest dla nas korzystna.
Ostatnio poznałem wiele odpowiedzi na, z pozoru banalne, pytania. Wszystko to za sprawą niezwykłej książki Ranganathana Gregoire Yogeshwara "Dlaczego kaczki nie przymarzają do lodu i inne zagadki codzienności". W stu ośmiu rozdziałach autor odpowiada na sto siedem pytań, z których większość dręczy nas na co dzień. Ostatni rozdział wyjaśnia, dlaczego rozdziałów jest ich właśnie sto osiem.

 

Dzieci zadają trudne pytania?
Autor, mieszkający w Niemczech urodził się w Luksemburgu, jako dziecko obywatelki tego kraju i Hindusa. Uczęszczał do szkół w ojczyznach rodziców, następnie już w Niemczech studiował fizykę eksperymentalną. Ma czworo dzieci i być może właśnie one sprawiły, że postanowił w swojej książce obalić kilka mitów (jak ten, że w bagnie nie można się utopić), wyjaśnia historyczne pochodzenie przedmiotów (wiecie dlaczego chusteczki są kwadratowe?) oraz przyczyny niektórych zjawisk (wiem już dlaczego ćmy lecą do światła). Jeśli macie dzieci, pewnie do dziś wspominacie z przerażeniem tak zwany etap "dlaczego?". Ile razy nie byliście w stanie odpowiedzieć dzieciom na, wydawałoby się, proste pytania. No bo faktycznie – dlaczego kaczki nie przymarzają do lodu?, albo dlaczego jedne jajka są brązowe, a inne białe?

 

Dlaczego dobrze się nie bawić?
Nie dość, że książka ma niesamowite walory edukacyjne, to jeszcze napisana jest z ogromną dozą humoru. Gdyby mój nauczyciel fizyki potrafił w tak prosty i zabawny sposób wyjaśniać podstawowe prawa, pewnie nie uważałbym tego przedmiotu za moją piętę achillesową. Całość czyta się świetnie i co najważniejsze, treść zapada w pamięć, a po lekturze rzeczywiście moja wiedza znacznie wzrosła.
Wiem już dlaczego nie powinienem w lotto obstawiać liczb 1, 2, 3, 4, 5, 6 choć mają takie samo prawdopodobieństwo wylosowania, jak każdy inny zestaw i, że choćbyśmy wszyscy nagle zaczęli skakać, nie wywołamy odczuwalnego trzęsienia ziemi, albo co zrobić, gdy w szczerym polu złapie mnie burza.
Od pierwszej do ostatniej strony bawiłem się doskonale i jestem przekonany, że nie ma osoby, która nie wyciągnęła by z książki korzyści. Gospodyni domowa dowie się, co zrobić, by banany szybko dojrzewały, a wszystkim kierowcom autor powie czy lepiej zderzyć się z jadącym z naprzeciwka samochodem, czy też wybrać uderzenie w drzewo. Makabryczne, ale może uratować życie.
I jeszcze jedno. Wiecie dlaczego latem, nad jeziorem lepiej mieć zawsze umyte stopy? Poza walorem czysto higienicznym jest inny, ale o tym w "Dlaczego kaczki nie przymarzają do lodu.". Bawcie się dobrze – polecam!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial